Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Anvelope second hand
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
NGZ
Un coleg de-al meu si-a cumparat anvelope la mana a 2-a (pentru iarna).
Anvelopele arata foarte bine, sunt fabricate in 2009 (s-au cel putin asa scrie pe ele) si costa....35 lei bucata. Cica sunt aduse "de afara".
Cu 140 lei iti incalti toate rotile si dai apoximativ jumatate din cat ar costa un cauciuc nou. Eu unu' n-am curaj sa cumpar asa ceva si mi se pare ca este periculos sa pui pe masina astfel de anvelope. Refuz sa cred ca "importatorii" unor astfel de produse au ceva certificate de calitate, aprobari, etc...
Voi ca parere aveti ?

HalbaSus
anvelopele sh sunt ca si masinile SH... adica uzate... in principiu daca nu au defecte majore (galme foarte mari, taieturi, crapaturi, etc) sunt OK. O problema ar fi anul de fabricatie, pt ca in timp ele isi pierd proprietatile aderente.

QUOTE
Eu unu' n-am curaj sa cumpar asa ceva si mi se pare ca este periculos sa pui pe masina astfel de anvelope. Refuz sa cred ca "importatorii" unor astfel de produse au ceva certificate de calitate, aprobari, etc...

1. Daca ar avea ai avea incredere ?
2. Sincer mi se pare mai periculos cu anvelope noi de vara... iarna... iar daca e sa iau o curba cu viteza, prefer o anvelopa UHP SH decat una low-cost nou nouta.
DORU
Daca nu sunt resapate, anvelopele SH in stare buna si de maxim 5-6 ani vechime pot fi o optiune de cumparare low budget.
mike.omega
Noi la C4 avem anvelope de iarna SH, 2 Pirelli si 2 Bridgestone. Chiar daca au DOT 2007(daca nu ma insel) se prezinta in stare buna, nefiind crapate. Iar uzura lor este undeva la jumatate.

Din pacate exista "importatori" de anvelope SH care vand numai anvelope care au ajuns la limita senzorului de uzura asa ca mare atentie!

Din cate stiu eu preturile nu sunt chiar asa de mici cum a zis NGZ dar pentru o anvelopa pe 16" poti da intre 100 si 200 ron/buc in functie de marca si stare.

PS: la o cautare pe google puteti gasi si cateva site-uri destul de bine organizate cu asa ceva wink.gif
NGZ
CITAT(HalbaSus @ May 21 2011, 02:29 PM) *
anvelopele sh sunt ca si masinile SH... adica uzate... in principiu daca nu au defecte majore (galme foarte mari, taieturi, crapaturi, etc) sunt OK. O problema ar fi anul de fabricatie, pt ca in timp ele isi pierd proprietatile aderente.

CITAT
Eu unu' n-am curaj sa cumpar asa ceva si mi se pare ca este periculos sa pui pe masina astfel de anvelope. Refuz sa cred ca "importatorii" unor astfel de produse au ceva certificate de calitate, aprobari, etc...

1. Daca ar avea ai avea incredere ?
2. Sincer mi se pare mai periculos cu anvelope noi de vara... iarna... iar daca e sa iau o curba cu viteza, prefer o anvelopa UHP SH decat una low-cost nou nouta.



Ai dreptate, faptul ca ar avea ceva certificate de garantie nu constituie o certitudine ca sunt de calitate. Totusi pretul ma pune pe ganduri. Altfel cauciucurile arata foarte bine (aproape ca noi).
Probabil ca daca le scoteau la vanzare la 100-150 lei/buc nu as mai fi atat de circumspect. tongue.gif
G e o r g e
Poate sunt furate?
NGZ
CITAT(G e o r g e @ May 21 2011, 07:30 PM) *
Poate sunt furate?


Eu stiu ce sa zic ? Am inteles de la colegul meu ca astia baga marfa cu TIR-ul. Parca ar fi cam mult ca sa fie cauciucuri furate
HalbaSus
poate le fura cu TIR-ul biggrin.gif
Intr-adevar 35 de lei pe o guma mi se pare putin, dar probabil pt niste gume low-cost (ma indoiesc ca erau michelin pilot alpin-uri) pe 14-15" nu merita sa dai mai mult.
La 100-150 de lei deja gasesti gume noi low-cost sau resapate (pe alea mai plateste lumea si TVA, impozit, etc) sau SH-uri pe 16-17.

Oricum, la SH-uri (indiferent ca sunt 35 sau 150 lei) conteaza foarte mult analiza gumei... preferabil si cu test de rulare pt eventuale galme, batai, etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.