Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vanzarea unei masini
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
omul vesel
Salut! Ce este mai important atunci cand vinzi o masina SH, numarul de km sau vechimea? Sau mai bine zis ce masina o sa fie mai buna: una de 3 ani cu 150 000 km sau una de 10 ani cu 70 000 km? Sa zicem ca ambele au fost exploatate corect.

Daca nu am deschis subiectul unde trebuia rog moderatorii sa-l mute unde ii este locul. Multumesc
T u d o r
Pai cred ca exista un echilibru intre km si varsta. Intre cele doua alternative pe care le-ai pus tu as alege pe cea mai noua si cu km mai multi. In afara de uzura de exploatare exista si uzura de varsta.
mike.omega
La o masina mai veche tot ce inseamna plastic si cauciuc sunt imbatranite si coapte de soare. Deci, desi mecanic o fi in stare buna, risti sa te alegi cu un concert de scartaieli si vibratii biggrin.gif
getodac
Eu as alege mai degraba o masina mai veche dar cu km mai putini, asta daca masina a fost intretinuta (mai ales daca a beneficiat de avantajele unui garaj) pentru ca oricum mai devreme sau mai tarziu, la ce strazi si sosele avem, vor aparea inevitabil si greierasi. Si oricum cred ca este mai ieftin de intretinut plastice, cauciucuri sau alte ornamente decat un motor obosit care este spre sfarsitul vietii.
DRAGOS
Eu o sa aleg in orice moment masina mai noua, chiar daca e mai rulata. Acum depinde si cat de rulata, una e sa vorbim de 150.000km si alta e sa vorbim 400.000, dar in cazul de fata prefer masina mai noua. Motoarele moderne nu sunt nici pe departe la sfarsitul vietii la 150.000km, interiorul nu e imbatranit, arata mai modern, etc. O revizie generala la suspensie si masina e gata de drum.
Seri
Depinde unde sunt facuti cei 150k in 3 ani. Daca sunt facuti in vest e ok, inseamna ca s-au facut drumuri lungi pe autostrada, cu motorul in parametri optimi, iar suspensia a fost putin solicitata. Daca s-au facut la noi, inseamna ca a dat in toate gropile cu viteza mare si nu a fost menajata.

O masina cu 70k in 10 ani inseamna ca a fost masina de oras. A mers doar cu motorul rece, subturat si cu opriri dese. As avea rezerve fata de o astfel de masina.
solmar
E loterie in ambele cazuri dar castig de cauza are cea noua cu multi km. Raspunsul se simplifica daca iei aceeasi masina ca ex. Tu ce-ai alege? O Dacie de 10 ani sau una de 3 ani? Sa nu mai spunem ca unele modele sunt iesite din fabricatie in 10 ani.
omul vesel
QUOTE (DRAGOS @ May 14 2011, 06:55 AM) *
Eu o sa aleg in orice moment masina mai noua, chiar daca e mai rulata. Acum depinde si cat de rulata, una e sa vorbim de 150.000km si alta e sa vorbim 400.000, dar in cazul de fata prefer masina mai noua. Motoarele moderne nu sunt nici pe departe la sfarsitul vietii la 150.000km, interiorul nu e imbatranit, arata mai modern, etc. O revizie generala la suspensie si masina e gata de drum.


Masina mea este Octavia Tour 1. Are 160 000 km, facuti pe drumuri ca: Focsani-Bacau-Iasi dar si Focsani-Vaslui-Iasi sau Focsani-Bucuresti. Au fost de asemena si drumuri cu denivelari mai mari mai mici gropi in orase etc. La 160 000 am schimbat bucsele la bara stabilizatoare deoarece masina scartaia din toate incheieturile. Multi au zis ca asta ar fi cauza. Masina scartaie in continuare, sigur am ceva greierasi si la hayon. In acesti km am schimbat consumabilele, distributia, placutele de 2 ori fata spate si bucsele de la bara stabilizatoare. In rest merge ca atunci cand era noua mai putin faptul ca greierii si-au facut casa in masina mea. Se aud doar pe drumuri cu denivelari, gropi, etc.

Am uitat sa precizez ca a facut 3 ani vinerea trecuta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.