Help - Search - Members - Calendar
Full Version: O situatie mai ciudata
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
osuletz
Am avut astazi o intamplare in trafic.
In timp ce stateam in aglomeratie la semafor (Bucuresti), in dreapta mea apare un politist pe motocicleta care imi face semn sa dau geamul jos.
Imi spune ca in dreptul unei statii de tramvai cateva sute de metri mai in spate nu acordasem prioritate unui pieton (el cica era la 2 masini mai in spate si a vazut) si dupa semafor sa trag pe dreapta.
I-am spus ca nu am vazut (sincer chiar nu am vazut, deci nici nu stiu daca avea dreptate), iar el mi-a raspuns ca o sa stau 30 de zile pe dreapta daca nu am vazut.
A plecat printre masini mai departe, eu am mai stat cam 2-3 minute in aglomeratie, iar dupa semafor am oprit pe dreapta. M-am uitat dupa el si nu l-am vazut, am mai stat maxim 20 de secunde (era aglomeratie si nici nu aveam voie sa stationez acolo) si am plecat. Mai era acolo o straduta foarte aglomerata la dreapta si nici la intrarea strazii respective nu l-am vazut.

Acum intrebarea mea este ce mi se poate intampla? Sincer eu cred ca nu a mai asteptat si m-a iertat.
O alta intrebare e legata de modul cum dovedeste ca nu am acordat prioritate (dupa cum am zis nu stiu daca a fost asa sau nu) si totodata cum dovedeste ca mi-a spus sa trag pe dreapta in cazul in care voi primi acasa vreo somatie in viitor. Motocicletele de politie au cumva camere?

Va multumesc anticipat!
Titi1988
lasa-l in pace.. daca nu este o persoana implicata (pietonul sa faca impotriva ta plangere) nu se intampla nimic. Eu la orice amenda fac contestatie si la prima intalnire cer dovada. Nu vine niciun politist la tribunal sa isi bata capul pt astfel de intamplari.
csman
QUOTE (Titi1988 @ May 11 2011, 04:24 PM) *
lasa-l in pace.. daca nu este o persoana implicata (pietonul sa faca impotriva ta plangere) nu se intampla nimic. Eu la orice amenda fac contestatie si la prima intalnire cer dovada. Nu vine niciun politist la tribunal sa isi bata capul pt astfel de intamplari.


Deci tu faci contestatie la toate amenzile si la prima infatisare nu vine nici un reprezentant din partea politiei?
Nu stiu in ce judet locuiesti dar eu stiu caz clar in care reprezentantul politiei a fost prezent in sala de judecata si pe deasupra inarmat cu dovezi si culmea, martori:)
Titi1988
QUOTE (csman @ Feb 15 2013, 09:21 PM) *
QUOTE (Titi1988 @ May 11 2011, 04:24 PM) *
lasa-l in pace.. daca nu este o persoana implicata (pietonul sa faca impotriva ta plangere) nu se intampla nimic. Eu la orice amenda fac contestatie si la prima intalnire cer dovada. Nu vine niciun politist la tribunal sa isi bata capul pt astfel de intamplari.


Deci tu faci contestatie la toate amenzile si la prima infatisare nu vine nici un reprezentant din partea politiei?
Nu stiu in ce judet locuiesti dar eu stiu caz clar in care reprezentantul politiei a fost prezent in sala de judecata si pe deasupra inarmat cu dovezi si culmea, martori:)


Judetul Cluj. Dar cum nu am mai avut nicio treaba cu politia de peste 3 ani nu stiu care este situatia acum. teehee.gif

PS daca este caz grav atunci mi se pare normal sa vina. Eu am facut 3 contestatii la radar ( 80, 83 si 75 km) si din lipsa de dovezi am castigat. thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.