Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutati-ma cu niste sfaturi.....
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
laurr299
Buna, am un vw passat variant, si se aude o bataie in partea dreapta pe spate la roata. I-am schimbat amortizorul, ca am crezut ca e din vina lui, i-am schimbat si arcul ca era un pic uzat...., dar nimic. Nu scap de bataia aia la roata de pe spate dreapta. Spuneti-mi va rog ce as putea sa-i mai fac. Va multmesc pentru intelegere.
DORU
Bataia poate fi de la roata (ai verificat ?).
Seri
Asa cum zice si Doru, poate fi de la roata sau de la rulment.

Vezi ca telescoapele si arcurile trebuie schimbate in pereche. Le-ai schimbat si pe cele de pe stanga spate?
laurr299
Da le-am schimbat pe amandoua, am schimbat si rulmentul, le-am pus pe toate noi noute, dar degeaba... tot se aud batai....
NGZ
Alte verificari posibile:
- echilibrare roata;
- verificare cauciuc (sa nu fi facut vreun "nod" );
- verificare disc de frana (e posibil sa se fi deformat).
laurr299
O sa-i fac si verificarile astea, sa vad ce zice, sper sa scap de bataia aia..... ca e cam stresanta..... La inceput nu facea asa..., are cam vreo 3 saptamani de cand se aude asa....
James Kilowatt
E o metoda destul de simpla sa vezi daca e ovala roata si/sau cauciucul. o ridici pe cric, pui palma pe ea deasupra usor si o invarti, in asa fel incat sa frece de palma ta. Daca pneul e oval, simti la mana, si trebuie musai schimbat, degeaba il mai echilibrezi. Eu am patit chestia asta cu niste pneuri ieftinache la o Ibiza.
laurr299
Sa stii ca ai dreptate cu ce ai spus, am sa o ridic pe cric sa o vad daca e buna, daca nu, am sa le schimb. Merci pentru sfat.
laurr299
QUOTE (James Kilowatt @ May 10 2011, 09:27 AM) *
E o metoda destul de simpla sa vezi daca e ovala roata si/sau cauciucul. o ridici pe cric, pui palma pe ea deasupra usor si o invarti, in asa fel incat sa frece de palma ta. Daca pneul e oval, simti la mana, si trebuie musai schimbat, degeaba il mai echilibrezi. Eu am patit chestia asta cu niste pneuri ieftinache la o Ibiza.








Salut, am facut asa cum ai spus, dar roata este perfecta, nu este ovala deloc. Cred ca are altceva...., am sa ma duc sa centrez rotile si am sa vad si atunci daca mai bate...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.