Buna dimineata,

Tatal meu vrea sa-si schimbe masina. Un Santa FE 2.7 v6 benzina din 2004. De fapt, vrea ori sa o vanda ori sa o dea la schimb pe ceva cu impozit si consum mai mic, deoarece criza s-a dovedit prea dura pentru a mai putea tine masina. Masina are 110000 de km si este echipata complet(piele, aer conditionat automat, 4x4, cutie automata, etc) si nu a avut nici un accident mai grav de bara indoita. Masina a fost ingrijita, reviziile facute la timp. In orice caz.. am dat detaliile acestea pentru a putea justifica pretul de vanzare, adica 9000 de euro negociabil. Acum doua zile a venit cineva sa o vada, urmand sa ne dea la schimb un Ford Fusion din 2010, motorul de 1.4 80 de cai, cu 7000 de km. Masina este noua, este echipata la un entry-level(aer conditionat, geamuri electrice fata, cd player etc). Cere pe masina 8500 de euro.
Intrebarea mea este, merita oare schimbul, ma refer la bani (adica Fusionul are pretul corect?) , totodata este masina demna de un drum lung mai in forta, intreb deoarece tata nu este genul de om care sa stea cu 90 la ora pe un drum liber, si intreb asta deoarece Poloul meu din 2001 cu 75 de cai pare ca trage mult mai bine, asta pare lenesa, iar vanzatorul(tatal fetei (de 18 ani) a careia este masina) o schimba deoarece zice ca fata lui vrea sa iasa la dum lung cu masina iar el spune ca ii este frica sa o lase cu o astfel de masina in afara orasului.(ma rog, nu prea sunt de acord cu masina de 180 de cai la 18 ani, dar oricum). Asadar, cam ce parere aveti despre masina asta? As putea gasi un schimb mai favorabil? Va tine Fordul cat de cat la pret dupa, sa zicem inca doi ani? La o folosire corespunzatoare, pot aparea anumite probleme, specifice sa zicem?
Apreciez raspunsurile rapide deoarece zilele astea trebuie sa se hotarasca fata in cauza, si sa am si sa avem si noi o decizie luata.
Multumesc, Radu