Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Deschidere firma
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Titi1988
De azi dimineata caut pasii de urmat si actele necesare infiintarii unei firme. Pana acum am inteles ca am nevoie de:
Cerere rezervare denumire firma (check)
Extras CF pentru sediu (check)
Contract de comodat ( intre mine si parintii mei) (check)
Adeverinta de la facultate sa fiu scutit de majoritatea taxelor (check)
Copie buletin 2 exemplare (check)

Taxe: 74 de lei rezervare firma
200 de lei capital social
100 de lei la sfarsit

Maine urmeaza sa ma duc la Camera de Comert Alba si vroiams a va intreb de ce mai am nevoie(acte sau taxe de platit) sa nu merg de mai multe ori, in 10 zile lucratoare trebuie sa fiu cu toate actele in regula cu aceasta firma. ajutor va rog!
link-uri utile etc. multumesc
Seri
Parca ai nevoie si de acordul vecinilor, macar 2.

Si eu mi-am facut firma acum un an, tot cu adeverinta de student. Fii atent ca pe adeverinta sa se mentioneze cand s-a acreditat facultatea si ca respecti prevederile din HG 166/2003. E utila adeverinta asta ca iti reduce taxele de infiintare de la 1.500 la 300 lei.

In 3 zile o sa ai certificatul de inmatriculare cu care iti poti face stampila, sa iti deschizi cont si sa te inregistrezi ca platitor de TVA (sau nu).
Titi1988
QUOTE (Seri @ May 3 2011, 05:59 PM) *
Parca ai nevoie si de acordul vecinilor, macar 2.

Si eu mi-am facut firma acum un an, tot cu adeverinta de student. Fii atent ca pe adeverinta sa se mentioneze cand s-a acreditat facultatea si ca respecti prevederile din HG 166/2003. E utila adeverinta asta ca iti reduce taxele de infiintare de la 1.500 la 300 lei.

In 3 zile o sa ai certificatul de inmatriculare cu care iti poti face stampila, sa iti deschizi cont si sa te inregistrezi ca platitor de TVA (sau nu).


este mentionat ca respecta prevederile.
treaba cu vecinii nu am citit-o nicaieri.. oricum sediul o sa fie intr-o comuna..
doar de aceste acte am nevoie?

ms de ajutor
Seri
Eu stiu ca am cerut acordul vecinului din stanga si a celui de vizavi de pe strada, tot la casa.

Este mentionat la ce data a fost acreditata facultatea?
Titi1988
Ii universitatea tehnica din Cluj. din 1992 este acreditata.

deci sa inteleg ca actele sunt toate necesare.
Seri
Cum a fost, ti-au acceptat dosarul? Ai avut nevoie de acordul vecinilor?
Titi1988
Am rezervat numele.
Mi-au dat un Contract de comodat Standard si declaratii pentru sediul social.
Am facut Actul constituiv la un birou de avocatura (150 de lei)
Trebuie sa ma duc la finantele de care apartine sediul social pentru eliberarea documentului care atesta dreptul de folosinta si eliberarea cerificatului pentru sediu social si mai trebuie sa depun 200 de lei la banca
Dupa toate astea ma intorc la Camera de Comert si depun tot Dosarul. thumbsup.gif

PS nimeni nu mi-a zis nimic de acordul vecinilor
Titi1988
Am rezolvat cu firma si pana la sfarsitul lunii mai am facut si actele necesare accesarii de fonduri europene 70% nerambursabili..Am primit punctaj maxim pentru ca am sub 35 de ani si sediul social este in mediul rural. Cand am fost la ei au spus ca in o luna am raspuns daca imi este ok dosarul si primesc banii. Am sunat saptamana asta si au spus ca in 5 luni!!!!! 5!!!!!!! o sa stiu daca e alba sau neagra.. 5 LUNI!!!!! Alte persoane care au pile in maxim o luna dupa ce au depus dosarul au banii si in un an cu banii de fonduri pe langa utilaje/pensiune isi iau si un Q7 X5... Traim in Romania..
GoldnSlitz
sunt curios titi daca ai accesat pana la urma fondurile europene...ceva rost de Q7 sau X5? Cu ce se ocupa in mare firma?...si pe ce axa sunt fondurile? Daca esti amabil.... rolleyes.gif
Titi1988
Nici pana in ziua de azi nu am primit raspuns... Porcarie de tara. CA si activitate am pus constructii de case si cabane din lemn ( ca si cod CAEN era ceva de genul alte lucrari de dulgherie)
Masura de accesare a fondurilor nu o mai stiu si nu am internet Sa o gasesc, doar pe mobil cateva zile..
GoldnSlitz
Mersi pt raspuns. I-ti urez sa ai parte de banii aia intr-o buna zi. Eu unul nu mi-am batut capul cu proiecte de gen bani neramburasabili, dar eram tentat deunazi. Partea proasta este ca intri in colimator in secunda doi, si-ti cam ies pe nas. Desi in spiritul ei chestiunea cu banii europeni este una de viitor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.