Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Regulator gaz bmw 316i
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 3
Glist3r
Caut piesa asta pt instalatia de gaz.
Am incercat pe la dezmembrari, service gpl dar nu am gasit.
Instalatia gpl e pusa in italia si e cam "veche" dupa ei.
Are cineva asa ceva?

James Kilowatt
Ala e un mixer, iar chestia din plastic negru o bucata de admisie?
mike.omega
Dupa inscrisurile de pe elemente pare a fi o instalatie de gaz BRC. Cei de la service-urile de gaz spun ca e cam veche din cauza faptului ca probabil nu o pot servisa.

Din ce imi dau eu seama este o admisie de aer bricolata de cei care au montat instalatia. Dupa mine sunt slabe sanse sa gasesti ceva asemanator. Poate sa gasesti o masina cu acelasi motor ca al tau si acelasi tip de instalatie de GPL.

Din pacate nu-mi dau seama ce rol are aceasta piesa.
James Kilowatt
Avand in vedere tevile alea groase, acolo se misca probabil gaz si inainte si dupa piesa respectiva, deci nu e vaporizatorul, ci mai degraba mixerul. Si nici nu pare sa aiba legatura cu instalatia de racire.
Insa eu n-am vazut un mixer in viata mea, asa ca s-ar putea sa ma insel. turned.gif Oricum, mixer exista la instalatiile de dinainte de potop... din motivul asta probabil e greu de gasit.
mike.omega
Daca e mixer l-au pus inainte de debitmetru?

Oricum, si eu ma uit stramb ca la mine difera muult instalatia turned.gif

LE: daca titlul se numeste regulator de gaz, sunt sanse sa fie totusi un fel de mixer tongue.gif
Glist3r
De fapt piesa care imi trebuie din toata treaba aia de acolo e asta.
A dat un rateu si s-a rupt clapeta care regla aerul/gazul

Glist3r
QUOTE (Glist3r @ May 2 2011, 08:21 PM) *
De fapt piesa care imi trebuie din toata treaba aia de acolo e asta.
A dat un rateu si s-a rupt clapeta care regla aerul/gazul


Stie cineva unde as putea gasi asa ceva?
James Kilowatt
Nu merge inlocuita piesa aia cu totul de la o instalatie mai veche de Cielo sau de Dacie, cu mixer? Mixerul clasic nu are nici o chestie de control, odata reglat, merge "orbeste", nu are electronica sau alte chestii la care sa iti pui intrebari de compatibilitate.

Din pacate trebuie sa vb cu cineva care sa se priceapa la instalatii din alea, eu de exemplu nu le-am apucat...
Glist3r
QUOTE (James Kilowatt @ May 4 2011, 03:39 PM) *
Nu merge inlocuita piesa aia cu totul de la o instalatie mai veche de Cielo sau de Dacie, cu mixer? Mixerul clasic nu are nici o chestie de control, odata reglat, merge "orbeste", nu are electronica sau alte chestii la care sa iti pui intrebari de compatibilitate.

Din pacate trebuie sa vb cu cineva care sa se priceapa la instalatii din alea, eu de exemplu nu le-am apucat...


Problema e ca am fost la singurul service din bacau care se ocupa cu GPL-ul si sustin ca nu se mai gaseste si ca trebuie schimbata instalatia cu totul.
Nu stiu ce sa mai fac , am intrebat si prin alte parti (buzau,botosani) dar e greu cand nu stii sa le explici care e piesa sau cum se numeste exact.
James Kilowatt
Mie mi se pare mixerul, iar piesa din a doua serie de poze, asa-zisul "difuzor" din mixer. Insa repet, n-am avut niciodata in mana asa ceva.
sor2n
Frate tu ti-ai luat bmw si l-ai trecut pe gaz??!! Pai mai bine nu iti mai iei daca nu iti permiti sa il intretii







anunturi gratuite
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.