Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Un prieten vrea masina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
RUE
am un amic ce isi cauta
- o masina compacta(prefera sedan in dauna HB sau combi),
- cat mai recenta,
- in stare f buna,
- cat mai aproape de adevar,
- dupa 2006,

Vizate: F Focus 2, Opel (desi nu prea se bucura de astra h hb), T Avensis, F Mondeo, Octavia 2 si mai sunt.

Nu vrea Logan (sotia...)

Ce sfaturi reale cu oferte pe tapet ii putem da?

Famile cu 2 + 1 mica, mers mult prin oras, iesiri in weekenduri si concedii probabil.
Nu a mai avut masina.
vio
CITAT(RUE @ May 1 2011, 05:08 PM) *
T Avensis, F Mondeo.

nu e compacte , si daca gaseste ieftine ori au km multi/sau prb, ori sunt inainte de 2006. am mai cautat si io pt un amic .

nu ai zis ce plaja de $$$
AlexTM
QUOTE (RUE @ May 1 2011, 06:08 PM) *
- o masina compacta(prefera sedan in dauna HB sau combi),
- cat mai recenta,
- in stare f buna,
- cat mai aproape de adevar,
- dupa 2006,


Ce-ti propun:
- extrem de compacta (atat de compacta incat e de-a dreptul clasa mica)
- da
- da
- da
- da

... si anume al meu Pejo 207 1.4 dizal din 2007, pe care-l scot la vanzare cu aceasta ocazie smile.gif
pentru o familie de 2+1 e foarte buna (in fond la asta a servit in anii astia). Nu e sedan insa HB are marele avantaj al modularizarii spatiului: ai nevoie de bagaje voluminoase, rabatezi o treime sau 2 treimi din bancheta; intra mai mult decat intr-un sedan si mai ramane si loc de persoana "+1"

N-ai specificat bugetul, dar daca e, sa zicem, intre 6200 si 6400 EU, se incadreaza smile.gif
RUE
nu vrea hatchback... si ii pare mica 207 le, desi nu e..
laurentiu
Sincer sa fiu eu m-as uita in primul rand la 3 masini in ordinea asta:

Corolla Sedan 1.4: e suficient de puternica si consuma destul de putin. Varul meu si-a cumparat acum vreo 5 ani una, are pana acum aprox. 60000 de km, nici macar un bec nu s-a ars, nici un greier etc.

Mazda 3 Sedan: la recomandarea mea acum vreo 4 ani si-a cumparat un prieten. 1.6, benzina aprox. 80000 de km. Nici un fel de problema, arata diferit fata de vezi pe strada, e super multumit de ea. Daca o va vinde e posibil sa o cumpar eu, desi la cat e de multumit de ea nu cred ca se va intampla asta prea curand.

Ford Focus Sedan: cred ca e cea mai buna masina de clasa compacta din Europa. Rar am intalnit pe cineva care sa nu fie multumit de maina asta. Nu prea as recomanda insa motorul de 1.4 benzina. E cam slab.
Nu ai spus insa daca vrea diesel sau benzina.

Titi1988
Nissan primera P12.. Masini bune fiabile confortabile, imense la interior si care s-au devalorizat extrem de mult..vezi autovit.
RUE
Lau: focus sedan ii place. el cauta oferte sincere si potrivite.
- mazda 3 sa l intrebi pe amicul tau daca nu cumva deja are zgomot de rulare accentuat. Eu am condus in7 luni cam 4 mazda 3 si la toate am observat asta.
Mazda 3 ;-)
- corola sedan nu mi place mie personal ca aspect dar o recunosc ca si masina f cinstita.

Titi: azi i am sugerat sa se uite bine la Primera: pe la 6000 si ceva sunt f dotate la sh si sub 100 000 km si nu e genul de masina intermediata. sub 100 000 km..
Nu mi place bordul central. Imi da impresia ca nu conduc masina cand ma uit in fata, dar te acomodezi. Nu am condus. O singura data m a adus una de la gara acum 5 ani.
Titi1988
nu simti nicio diferenta pentru ca ii sus pozitionat bordul, eu de exemplu vad mult mai bine turometru si vitezometru la primera decat la leon ( la care trebuie sa ma uit in jos) plus ca nu prea multe masini la pretul asta sunt atat de mari.. au atatea dotari plus ecranul LCD cu camera pt marsalier care este pt mine o chestie extraordinar de tare!!!

primera mea are 96.000 km si nicio problema, intradevar a fost condusa cu "dragoste" , pe autovit vad primera din 2006 cu 20-30000 km.. mi se pare o afacere f buna..
laurentiu
CITAT(RUE @ May 1 2011, 02:00 PM) *
Lau: focus sedan ii place. el cauta oferte sincere si potrivite.
- mazda 3 sa l intrebi pe amicul tau daca nu cumva deja are zgomot de rulare accentuat. Eu am condus in7 luni cam 4 mazda 3 si la toate am observat asta.
Mazda 3 ;-)
- corola sedan nu mi place mie personal ca aspect dar o recunosc ca si masina f cinstita.


Referitor la Mazda 3 chiar zilele trecute l-am intrebat ce mai face masina si mi-a zis ca e asa cum o stiu cand am mers ultima data cu ea, acum 2 ani. Adica merge. Acel zgomot de care spui tu este unul intentionat gandit. Este vorba de un fel de zgomot sport al tobei de esapament. Stiu, asta e o chestie de gust pana la urma, pentru ca uneori ti se pare un sound destul de placut, alta data cand vrei sa conduci mai relaxat ca esti plictisit sau obosit ti se va parea enervant. Te va obosi mai tare.
Corolla Sedan: vorbim totusi de o masina second hand care nu mai are garantie. Iar o masina second care nu iti face figuri si e care o cumperi la jumatate de pret fata de cat costa noua eu zic ca deja e o afacere (foarte) buna. Este si cazul Primerei. smile.gif
G e o r g e
QUOTE (RUE @ May 1 2011, 07:20 PM) *
nu vrea hatchback... si ii pare mica 207 le, desi nu e..

vecinul meu de la parter are un 206. acelasi vecin are si 2 fetite gemene. acelasi vecin pleaca la ski cu nevasta , soacra , gemene si bagaje. cum dracu la ala incap ?

PS : un amic i-a dus nevestei un R KLASSE ca sa mearga in concediu. ghici ce ? nu i-au incaput toate bagajele , aveau bagaje si la picioare. asta pentru mers o saptamana la mare la noi. anul urmator au plecat in turul europei cu un C KLASSE. in asta de al doileau au incaput toate cele necesare.
James Kilowatt
@George
Ce spui tu depinde si de varsta copiilor. Eu asa la ochi apreciez ca bagajele la un drac de 1 an jumate sunt la jumatate fata de bagajele unui drac de 6 luni. Anul trecut pe vremea asta plecam cu portbagajul plin oki la petrolier (am pus si poze), acum cred ca m-as descurca cu un portbagaj de Kia Ceed. Poate si amicul tau e in aceeasi situatia, ala mai mic e mai mare acum si are nevoie de mai putin spatiu wink.gif

Las' c-o sa vezi si tu biggrin.gif
G e o r g e
stiu ce zici.

dar vecinul de jos pleaca cu un 206 cu gemene de 2 luni juma.
RUE
Titi: pune niste consumuri de Primera 1.6 cu modul de condus ca sa nu mai caut in stufosul topic .. ;-)
HalbaSus
E evident, este vorba de o lege a fizicii feminine, atat timp cat vine si o femeie spatiile de depozitare vor fi umplute inainte de o calatorie indiferent de marimea spatiului de depozitare, durata calatoriei, numarul de persoane care participa, etc.

Indiferent daca are copii sau nu, o femeie va reusi sa gaseasca motive suficient de valide pentru a muta jumat din casa in portbagaj.

Referitor la bagajele pt copii, la primele iesiri umpleam pana la refuz portbagajul C-ului cu tot felul de chestii inutile... de exemplu patut pentru copil (chestie absolut inutila, cam toate hotelurile unde am fost aveau patut pentru copil, in plus in jumatate din cazuri copilul a refuzat sa doarma in patut, vroia fie cu noi in pat, fie pe jos (am scos asternuturile din patut, le-am pus pe jos, si acolo a vrut sa doarma)... Pe masura ce creste copilul iti dai seama ca nu ai nevoie de toate lucrurile alea, anul trecut in vara am fost in turcia, cu avionul, si am avut, un bagaj mare la bagaje + unul mic de mana... si gata.

Deci practic nu varsta copilului este motivul pt care iti trebuie portbagaj de petrolier, ci lipsa de experienta a parintilor.
AlexTM
207-le nu e mic.
Iar persoana respectiva care nu vrea hatchback presupun (sper) ca o face din ALTE considerente decat marimea portbagajului, cum ar fi ca ii e frica sa nu inceapa sa scartaie, sa nu intre curentul cand deschizi hayonul, sa nu te picure in cap sau alte principii de genul asta.
Daca e capacitatea de incarcare, atunci se insala.
De consum, sa nu mai vorbim biggrin.gif
James Kilowatt
Am putea formula legea asta ca teoria bagajului feminin gazos, care va ocupa intregul volum disponibil biggrin.gif

Pai lipsa de experienta si varsta copilului sunt legate... Acum doua luni am fost la Barcelona, in 3, cu avionul si nu am avut decat bagaje de mana + carucior din ala foarte pliabil. Insa asta n-ar fi fost posibil anul trecut.


Titi1988
La condusul meu: (mai sportiv )

Cluj aglomerat 9.5-10
Turda-Cluj 2 benzi 120-160 km/h 7.8-8.0
Turda Ocolis 60-90 km/h 5.8-6 (drum rau.. deci condus atent)

Mama mea: (condus lejer) confused.gif

Turda: 7.9-8.0
Extraurban: 5.4-5.6 dry.gif indiferent de drum.. a scos aceasta medie pentru Cluj-Bucuresti si a mers si cu 180 la un moment dat
solmar
QUOTE (James Kilowatt @ May 2 2011, 10:34 AM) *
Am putea formula legea asta ca teoria bagajului feminin gazos, care va ocupa intregul volum disponibil biggrin.gif


N-are legatura cu copii, noi n-avem copii. E pur feminina regula dilatarii bagajelor. Cu cat spatiul este mai mare cu atat bagajele se comporta mai apropiat de gaze. Eu as putea pleca la drum doar cu o geanta de umar. Chiar daca la intoarcere o parte din bagaje au disparut... tot spatiul disponibil este ocupat negresit. Cred ca Murphy are un capitol pe chestia asta...
DRAGOS
ma, da' voi chiar aveti ghinion smile.gif)

la noi e f simplu: cate o geanta fiecare si in plus avem, eu-ghiozdanul cu laptop, camera foto, etc, etc si ea, o geanta mica cu toate prostiile necesare un femei. voi ce mai carati dupa voi? smile.gif)
James Kilowatt
Pampers biggrin.gif
DRAGOS
lasa asta, aici v-am inteles, era vorba de femei nu de copii biggrin.gif
RUE
offtopic : propun sa facem un topic: fotografii cu portbagajul pentru deplasari/excursii...

copil: sterilizator, carucior pliabil, patut pliabil, plasa mare cu haine de schimb, 2-3 paturici specifice patutului, punga cu medicamente standard pt copii (siropuri etc), am avut si bidon de apa plata (5L), punga cu sticlute si lapte praf, cereale de sugari etc. dupa un timp o sa urmeze si olita.
oana: dvd portabil, dvduri, haine de schimb (o plasa), fructe etc.... muuultee. s-a plans ca nu i am luat de paste si bicicleta..
HalbaSus
DRAGOS, lasa, ca nu-i timpul pierdut... mai ai vreme... si nu, nu vorbim doar de copii biggrin.gif

Propun sa formulam in mod clar "teoria bagajului feminin gazos" astfel:

Bagajul unei femei va ocupa intregul volumul disponibil din interiorul unei masini. In cazul in care din anumite motive volumul disponibil nu este ocupat complet la inceputul calatoriei cu siguranta va fi ocupat la sfarsitul acesteia. Greutatea bagajului feminin poate creste chiar si dupa ce volumul acestuia coincide cu volumul maxim disponibil.
RUE
uite ce am gasit: FABIA
aproape ca as lua pt mine.
nu stiu casa asta auto din CT cat e de samsareala ...
navajo
Sari pe ea, ce mai stai!Dai golanul mai pui ceva si o iei.
Diesel
Pentru un comision modic, il poti ruga pe Mike sa iti caute probleme la vreo masina. Atentie ca e ca o soacra si nu ii scapa nimic biggrin.gif

Firma e si pe net la http://www.autoct.ro
Jonin
Dar firma asta e serioasa?Cam toate masinile au km putini la bord.Poti sa ne dai lamuriri?
RUE
ce zice lumea de 1.4 100 cp de la fabia?
Diesel
Eu nu stiu nimic despre firma, doar le-am verificat adresa ca mi-a fost la indemana. Daca vreti sa pipaim vreo masina, dati un semn si va ajutam.

Sunt multi propietari multumiti de motorul de 1.2 pe versiunea hatchback, deci prin regula de 3 simpla, 100cp cu automata si combi e un fel de 1.2 hatchback smile.gif
HalbaSus
@Diesel, ba nu e...

Back on topic, eu am fost cu polo 1.4 100 cp si se misca foarte bine (era hatchback si avea manuala deci dupa regulile lui diesel era un fel de hot hatch, dar motorul mi s-a parut foarte OK).

P.S: E o configuratie misto si cu siguranta rar intalnita.
DORU
QUOTE (RUE @ May 2 2011, 09:29 PM) *
uite ce am gasit: FABIA
aproape ca as lua pt mine.
nu stiu casa asta auto din CT cat e de samsareala ...



Nu comentez credibilitatea firmei si nici seriozitatea ofertelor lor.

Ref la Fabia: va pot spune in proportie de 99% ca masina asta nu este livrata in RO, pt simplul fapt ca la Fabia 6Y nu exista in oferta xenon nici macar ca optional. Numa Fabia RS beneficia de asa ceva, deci masina de fata ori e adusa din Germania /Austria, ori are un transplant de faruri OEM + stropitori faruri + rezevor lichid + furtunase + pompa de la un RS trosnit decisiv sau montate aftermarket de noi.
In privinta interiorului: imi intareste convingerea ca e adusa de afara, piele + airbag-uri laterale si f probabil scaune fata incalzite...pachet piele volan + franade mana....mai degraba alegere vestica.

Banuiesc ca ati observat faptul ca una din grilele mastii fata e lovita/stirbita...

CVA este cea clasica, motorul este vioi dar consumul mare pt cilindreea lui, mai ales cu CVA. Ceva probleme cu rola intinzatoare la acest model de motor si faptul ca se schimba distributia la 60.000km. Tehnic vorbind sunt de verificat mai multe la o Fabia...totul este sa stii ce sa cauti si sa verifici.

Inca un aspect ce-mi intareste convingerea ca masina este ori adusa din Vest, ori este modificata la greu dar ma cam indoiesc: CVA exista in oferta Skoda RO doar in combinatie cu 1.4MPI 16v de 75 cai, nicicum de 101 cai. wink.gif

Daca cineva imi poate face o poza cu bordul si consola centrala, respectiv imi poate spune daca pe spate are discuri sau tamburi frana, atunci va dezleg misterul pana la capat.

Fara ISTORIC service - atentie nu numai carte service ! - VERIFICAT si o diagnoza la sange nu m-as risca. wink.gif
solmar
QUOTE (Diesel @ May 2 2011, 10:16 PM) *
Eu nu stiu nimic despre firma, doar le-am verificat adresa ca mi-a fost la indemana. Daca vreti sa pipaim vreo masina, dati un semn si va ajutam.

E o firma a celor care sunt dealeri zonali LR, Jaguar, Mitsu, Subaru, etc
RUE
am sunat la firma si:
-istoric service de revizii cica la reprez e facut pana la 40 000 km.
- ar fi masina unor romani veniti din USA si neacomodati care pleaca inapoi.
- masina ar fi fost facuta pe comanda... de aia are si CVA , piele in stil american.
- 6000 last price :-)

faptul ca nu are istoric de service pana la 68 000 km poate a fost la un intermediar fara sa i faca actele pentru mai multi km decat banuim si care poate i a facut si unele revizii la prieteni.
Mircea104901
QUOTE (RUE @ May 3 2011, 07:37 AM) *
faptul ca nu are istoric de service pana la 68 000 km poate a fost la un intermediar fara sa i faca actele pentru mai multi km decat banuim si care poate i a facut si unele revizii la prieteni.


Intrebarea e: revizia de 40.000 (cea de la reprezentanta) cand a fost facuta?

BTW: nu accepta copii ale cartii service. Nici de factura externa(daca are). Numai originalele sunt valabile. Restul e.. can-can smile.gif
pmhoria
Eu stiam ca modelul de 1.4 si 100 cai de pe fabia este Euro3 .. si i-au facut downgrade la cel de 86 cai si Euro 4 (atunci cand euro 4 a devenit obligatoriu). Doru? Gresesc? smile.gif
DORU
QUOTE (RUE @ May 3 2011, 02:37 PM) *
am sunat la firma si:
-istoric service de revizii cica la reprez e facut pana la 40 000 km.
- ar fi masina unor romani veniti din USA si neacomodati care pleaca inapoi.
- masina ar fi fost facuta pe comanda... de aia are si CVA , piele in stil american.
- 6000 last price :-)

faptul ca nu are istoric de service pana la 68 000 km poate a fost la un intermediar fara sa i faca actele pentru mai multi km decat banuim si care poate i a facut si unele revizii la prieteni.


Daca are istoric la reprezentanta, afla seria caroserie VIN si trimite-mi-o prin PM wink.gif Orice dupa 2008 putem afla, dinainte nu.

Imi pare rau sa-ti spun, dar Skoda nu aduce masini la comanda cu dotari ce NU sunt trecute in ofertele de prezentare din RO. Ceva miroase aici...
Acest model nu a existat vreodata la oferta (CVA cu 101cai, xenon pe Fabia fara RS din start sar in ochi !).

QUOTE (pmhoria @ May 3 2011, 03:15 PM) *
Eu stiam ca modelul de 1.4 si 100 cai de pe fabia este Euro3 .. si i-au facut downgrade la cel de 86 cai si Euro 4 (atunci cand euro 4 a devenit obligatoriu). Doru? Gresesc? smile.gif


Daca masina este fabricata in 2006 cu adevarat, este Euro 4 din ce stiu. Doar motorizarile diesel pe Fabia erau inca Euro 3, in RO zic. Sper sa nu gresesc.
mike.omega
Incepusem sa scriu dar am inchis pagina banned.gif
Asaaaa, deci, prin urmare si-n concluzie, am vazut masina si o sa insir ce am observat:
1. E adusa de afara, asta e clar
2. Are tamburi pe spate, cam ruginiti
3. Jantele sunt no name si au minim 40g de Pb, ceea ce e cam mult dupa parerea mea smile.gif
4. Spoilerele fata si spate par a fi fost schimbate dar intr-un service serios. Se observa minime diferente la nuanta si la aliniere
5. Pe undeva pe partea dreapta are mici puncte de atingere de prin parcari, vreo doua.
6. Are zgarieturi la partea inteiroara a manerelor, cele inerente => nu a fost revopsita total recent sau deloc biggrin.gif
7. Pe bord indica 90000 si ceva km, fara un zero in fata lui 9.
8. Are Skoda simphony(sper sa fi scris bine)
9. NU are clima, are AC normal
10. NU are cotiera centrala intre scaunele din fata
11. Pielea neagra arata extrem de bine, pe peste tot.
12. Pe haion are o singla cu 16v, si atat despre motor
13. Personal n-as da 6000 de euro pe o Fabia biggrin.gif

La nevoie trec sa-i fac si poze, azi ma grabeam un pic.

PS: da, are xenon(adica faruri cu lupa ca nu le-am vazut aprinse) si spalatoare la faruri wink.gif
DORU
QUOTE (mike.omega @ May 3 2011, 04:39 PM) *
2. Are tamburi pe spate, cam ruginiti

7. Pe bord indica 90000 si ceva km, fara un zero in fata lui 9.

9. NU are clima, are AC normal
10. NU are cotiera centrala intre scaunele din fata

12. Pe haion are o singla cu 16v, si atat despre motor

La nevoie trec sa-i fac si poze, azi ma grabeam un pic.

PS: da, are xenon(adica faruri cu lupa ca nu le-am vazut aprinse) si spalatoare la faruri wink.gif


2. Daca are tamburi, e semn bun, asa a venit din fabrica acest model
7. Rulajul real la benzinare nu poate fi verificat decat cu VIN (daca a trecut pe la service reprezentanta). De la 40 la 90.000km e ceva diferenta, perioada in care in lipsa unor facturi, este un MARE SEMN de INTREBARE wink.gif
9. Nici un model de Fabia 6Y nu a avut Climatronic
10. idem
12. 16v scris cu ROSU sau NEGRU ? wink.gif

Xenon-ul NU este din fabrica, l-a pus mai tarziu banuiesc.

Vreau poza cu bordul si consola centrala (cu butoanele de sub aeratoare) si mai vreau sa stiu ce cod motor e trecut in rubrica #17 din talon sau in cartea service.
RUE
nu stiu daca merita sa mai insitam. poate doar sa tragem concluzii. multumesc.
sa revenim la propuneri de masini pt amicul. pana in 7000 euro. sedan.
cine stie o masina de la un propietar cunoscut, cu istoric complet?
mike.omega
@Doru, era cu negru scris smile.gif
@Rue: am mai pus linkul dar poate e cineva interesat, eu fac doar un seriviciu: http://www.alinpopescu.eu/blog/din-gura-n-gura/
James Kilowatt
QUOTE (RUE @ May 3 2011, 03:57 PM) *
.... pana in 7000 euro. sedan.
cine stie o masina de la un propietar cunoscut, cu istoric complet?




Eu... Blue Flame, by Doru
http://masini.ro/forum/content/Vanzari-mas...a-1-8T-20v-4x4/
RUE
dupa 2005-2006... mai spusei.
pmhoria
Pana la urma ..nu ar trebui sa conteze mai mult istoricul? Pana la urma vb de masina luata din Ro si nu din De. Intre 2005 si 2003 (Blue flame, sau 2002?) eu as merge pe istoric cunoscut ...

LE. 2003 am verificat acuma biggrin.gif
AlexTM
QUOTE (mike.omega @ May 3 2011, 04:00 PM) *
@Rue: am mai pus linkul dar poate e cineva interesat, eu fac doar un seriviciu: http://www.alinpopescu.eu/blog/din-gura-n-gura/


Sedan din asta am si eu biggrin.gif
Titi1988
QUOTE (AlexTM @ May 3 2011, 02:54 PM) *
QUOTE (mike.omega @ May 3 2011, 04:00 PM) *
@Rue: am mai pus linkul dar poate e cineva interesat, eu fac doar un seriviciu: http://www.alinpopescu.eu/blog/din-gura-n-gura/


Sedan din asta am si eu biggrin.gif


foarte mic pe interior..
AlexTM
Clar mai mica decat sedanul perfect, si anume Nissan Primera.
Jonin
mike.omega, deci sa inteleg ca cei de la Casa Auto sunt seriosi.
Masinile pe care le aveau prin parc, aratau bine?
mike.omega
Pardon! Nu pot sa confirm sau sa infirm seriozitatea celor de la Casa Auto. Sediul lor este la parterul unui bloc, pe un bulevard principala din Cta. Nu stiu daca au si un parc unde tin masinile. Skoda pe care am vazut-o eu, era parcata pe o straduta laterala, la vederea tuturor.
Titi1988
QUOTE (AlexTM @ May 3 2011, 04:38 PM) *
Clar mai mica decat sedanul perfect, si anume Nissan Primera.


daca am fost cu unul... de ce esti ironic? te deranjeaza adevarul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.