Help - Search - Members - Calendar
Full Version: bora tdi consum ulei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
sk1000mb
Va salut,
la o bora 1.9tdi (motor ALH) am observat (la aprox. 1500km facuti mai mult in ext.) un consum de ulei, cam 3 sferturi din acea portiune striata a jojei. uleiul e cam vechi are 15000 de la ultimul schimb (facut la midocar), stiu ca toate motoarele diesel consuma ulei insa mi se pare mult consumul meu. daca cineva poate sa-mi raspunda, as ramine recunoscator. masina are 99000km/2005, revizii la midocar, am luat-o recent, e primul meu diesel, nu arata nimic in bord, motorul e curat.
-e posibil la un ulei vechi sa creasca consumul?
-as intelege, sa zic, un consum de 1 litru la un schimb, in cadrul celor 10-15000km, insa la mine cred ca e mult...
-ce ar trebui sa pun pentru ca oricum trebuie sa ii fac schimbul, 5w sau 10w, castrol-mobil? pina acum a mers cu castrol.
va multumesc!
DORU
ALH este recunoscut pt fiabilitate, nu pt consum de ulei.
Ori pierzi ulei pe undeva, ori il arde turbo de ex, fiind slab.

Recomand 5W40 Castrol EDGE, norma 505.01.

O verificare mai amanuntita pe VAG ar fi de bun augur in opinia mea...
sk1000mb
in primul rind iti multumesc pentru raspuns. bineinteles ca mai vin cu alte intrebari:
-sa inteleg ca uleiul poate fi ars datorita faptului ca e vechi?
-daca s-ar arde, nu ar trebui sa scoata fum, sa traga mai greu?
-nu se aprinde nimic pe bord deci testul ar fi cam inutil? sau s-ar putea interpreta niste valori?
-la citi km ar trebui sa schimb uleiul recomandat de tine?
-uleiul actual are norma 502.00, care e diferenta fata de 505.01 recomandat de tine?
inca o data, multumesc!
DORU
Cu placere !

Motorizarea ALH nu este PD, ci cu pompa distribuitoare. Asadar recomandarea este sa pui ulei motor cu norma VAG 505.00 si NU 505.01 cum am scris eronat mai sus. Poti pune ca nu se intampla nimic rau, dar nu-ti ajuta. Eroarea este sa fie nevoie de 505.01 si sa pui 505.00 !!
Ca indicativ ulei mergi pe 5W40. banuiesc ca service-ul il faci conform QG1, adica interval fix (15.000km sau 1 an).

Recomandarea mea: 5W40 505.00 (502.00 e mai slab si poate de aceea si pierzi uleiul !), cu revizii din 10 in 10 mii km.
Deci in cazul tau nu uleiul este vechi ci faptul ca nu respecta norma 505.00.

Pe VAG se pot face anume teste suplimentare pt turbo si nu numai si se poate vedea starea actuala a masinii. Pt orice detalii iti stau la dispozitie aici sau pe PM.
sk1000mb
ar fi perfect sa ne putem auzi - daca imi poti lasa un id sau un nr. de tel. (daca nu cer prea mult), sincer nu stiu ce inseamna 'PM'.
DORU
PM = Private Message (mesaj privat pe forum) smile.gif
sk1000mb
Va salut,
nu am vazut nici un 'PM', in fine m-am uitat si in cartea masinii unde scrie ca trebuie folosit 506.01 sau 505.01. intrebarea mea e cei de la midocar de ce au pus acel ulei care nu corespunde?? ca sa nu te mai deranjez (cu toate ca as dori acel PM) spune-mi te rog:
- sa aleg norma spusa de tine - 505.00 sau ce scrie in carte - 506.01/505.01 sint diferente mari intre ele?, am cautat pe net ceva info legat de normele astea insa nu am gasit.
- pe cutie imi apare scrisa norma? (asta ca sa fiu sigur ca pun ce trebuie) - mi s-a recomandat sa evit uleiul din supermarket-uri si sa iau de la un magazin de piese auto.

multumiri
DORU
Poti pune - asa cum am scris mai sus - 505.01. Recomand Castrol Edge 5W40.

Nu stiu ce ti-au pus cei de la Midocar...mai ai vreun bidon?
ovyy
Fiind motor ALH, trebuie ulei recomandat pt. motoare fara PD. Am si eu O BORA, tot ALH, si am folosit 10W40 si mai recent 5W40, cu mentiunea fara PD. Daca iti manca ulei ar pute fi de la turbo si mie mi-a luat o perioada ulei, dar acum nu imi mai consuma.
DORU
Daca pui 505.00 e suficient, daca pui 505.01 nu-i face rau deloc, e ulei mai bun chiar daca ALH nu e PD.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.