Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Daewoo Cielo este demodat
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Mihai Cosmin34470
La ora actuala, Daewoo Cielo este o masina demodata din toate punctele de vedere. Mai mult, luna viitoare - noiembrie 2004 - implineste 10 ani de la lansarea sa oficiala in Romania. Prin acest mesaj, vreau sa va intreb cam pana cand are de gand "Daewoo Automobile Romania" S.A. sa-l mai mentina in "circuitul" auto romanesc ? Ar trebui scos deja din fabricatie... este efectiv un autoturism 100% depasit ! Punct.
Andrei Suzuki
O sa il scoata din fabricatie probabil cand nu o sa se mai cumpere sau cand se va desfiinta fabrica de la Craiova (parca am auzit ceva ca s-ar desfiinta).Sa vedem ce o sa faca GM.
V l a d
se muta la daewoo
ionut32111
am vazut la tv un test sambata,cielo vs logan vs fabia,primul loc ocupat de cielo,uramt de logan si api de fabie,cielo daca ar avea abs,si 2 ayrbag-uri ar fi ok
Gica-6
Interesant testul pe care l-ai vazut tu. Pe ce post era ? Spun interesant fiindca la testul "Logan impotriva tuturor" (parca asa se numea) de pe www.autoshow.ro toate automobilele care au fost prezentate in test comparativ cu Logan, li se scoteau in evidenta carentele in timp ce la Logan se cam treceau cu vederea in final cand se analizau rezultatele. Poate a fost doar impresia mea, acum nu stiu, poate oamenii chiar au fost obiectivi, dar mi se pare ca Cielo a fost concluzionat ca fiind clar inferior, insa pe mine nu m-au convins argumentele...
ionut32111
sincer nu stiu sigur ori pe B1tv sau realitatea-duminica,cielo locul 1,urmat de logan si apoi de fabia,
cristianc
Evident ca Cielo este demodat.
Grupul Daewoo nu a mai sustinut dupa 2000 politica normala de substituire a modelelor la clasa medie din cauza falimentului.

Tico---> Matiz
Cielo---> ???
Espero---> Nubira
Leganza---> nu mai stiu cum ii zicea:)
Iulian HondaFan
o filiatie alternativa a modelelor Daewoo

Tico.......Matiz........Matiz 2 care va apare anul urmator cu acest nume sau altul
..............................Kalos ( nu au avut subcompact pana recent)
Cielo.......Lanos........Lacetti
..............Nubira1......Nubira2
Espero....Leganza......succesorul Leganzei in USA este vandut sub numele de Suzuki Verona. trebuie sa apara ceva si in Europa sub emblema Chevrolet

GM Daewoo este 42% in posesia GM si 15% in posesia Suzuki.
GM are si 20% din actiunile Suzuki.
Cristi32424
Are 10 ani intr-adevar dar si noi suntem in Romania si Cielo este o masina extrem de fiabila (cine are stie) are o linie placuta si este ieftina in service (nu comparam cu vechea Dacie). Are nevoie de un face-lift pentru ca ne-am obisnuit cu ea. Modelele pentru tari in care legislatia o cere au si ABS si airbag (romanii nu vor sa-si puna nici centura).

Nu stiu daca Logan e mai buna... iar la acest pret nu gasesti nimic in clasa respectiva. Logan beneficiaza de o super-reclama desi tot ce e nou acolo este caroseria (care vazuta din spate nu arata cine stie ce) iar celebrul portbagaj de 510 L este mai mic decat la Cielo (530 L).
Kata
dragilor,

eu am un cielo din 96, coreean, din cel de 75 CP. are aproape 70000 km, nu e menajata de nici un fel, face multi km bucuresteni in fiecare zi si n-am schimbat la ea decat o macara de la geamul electric si o piesa de la ambreiaj (vreo 2 milioane anul trecut). a, si o retrovizoare laterala pe care un sofer(sau soferita?) destept a avut deosebita amabilitate sa mi-o trosneasca cu rabla proprie in timp ce masina mea statea cuminte in parcare.

are un demaraj excelent, si, daca ar avea ABS si scaune incalzite n-as schimba-o pe nici o masina din lume. doar ca probabil va trebui sa scap de ea deoarece merge cu benzina cu plumb sad.gif

ce vreau sa spun e ca mie mi se pare o masina foarte buna pentru piata din romania, are costuri de intretinere bune, e spatioasa si consuma decent.

si da, poate ca design-ul e demodat. dar la mine, desi femeie, nu asta conteaza. nu vi se pare ca e mai importanta o masina spatioasa, destul de nervoasa si din care nu cad piese (vezi sfatul celor care sfatuiau sa se cumpere solenza in loc de cielo - nu-i ascultati!!!!!)
lucian14
QUOTE(Mihai Cosmin34470)
La ora actuala, Daewoo Cielo este o masina demodata din toate punctele de vedere. Mai mult, luna viitoare - noiembrie 2004 - implineste 10 ani de la lansarea sa oficiala in Romania. Prin acest mesaj, vreau sa va intreb cam pana cand are de gand "Daewoo Automobile Romania" S.A. sa-l mai mentina in "circuitul" auto romanesc ? Ar trebui scos deja din fabricatie... este efectiv un autoturism 100% depasit ! Punct.

MOTORUL DE LA DAEWOO CIELO ESTE UN PIC DEMODAT DAR ESTE FIABIL MERGI SI 500.000 KM (CONSUMA CAM MULT) IN ANSAMBLU MASINA ESTE OK. EU AM UNA DIN 1995 SI SUNT MULTUMIT, ARE COSTURI MICI DE INTRETINERE SI PROBLEME DEOSEBITE NU AM AVUT !
CE TE DERANJEAZA LA EA ? NU ARE SISTEM GPRS SAU RADAR ANTIRACHETA?
madalina
De ce trebuie sa tipi? Cielo a fost buna la vremea ei, la fel ca multe masini, dar este ramasa in urma tehnologic si din punct de vedere al dotarilor. Chiar si cele de bun simt!
G e o r g e
tu ai una din 95 !!!

ia verifica una productie 2004 wink.gif
Iulian HondaFan
de ce?
G e o r g e
este diferenta de la cer la pamant dpv al calitatii materialelor si a realizarii .

acum un cielo este cu peste 4000 mai ieftin decat unul din 96. daca ne referim la preturile de achizitie ca masina noua.
lucian14
Vrei sa spui ca e mai prost facuta in 2004 ? decat alea Coreene banuiesc tongue.gif
Mihai81372
Cielo inca este o masina potrivita pentru romania, pentru drumurile noastre. Eu am una din 96 cu 79000 km si nu am schimbat absolut nimic la ea, ca cocnsum nu mi se pare, mai amre are loganul, iar motorizarea de 1.6 e mai puturoasa decat cea de pe cielo... am facut mai multe liniute cu logan 1,6 prin oras si se pierdeau treptat in oglinda retovizoare.....

Intradevar daca aveau Abs si air-bag era si mai bine.... dar poti trai si fara ele...

Eu sunt multumit de a mea si nu as schimba-o pe logan sau orice alta masina de al renault.... plus ca pretul la piesele de schimb e mult mai mic (si asta conteaza ffff mult)
adi45619
QUOTE(ionut32111)
am vazut la tv un test sambata,cielo vs logan vs


Daca au ajuns sa compare la modul serios Cielo asta invechit cu Loganul, inseamna ca bietul Logan abia face fatza unei masini facute acum 20. Dar stiam asta, nu trebuiau sa faca o emisiune pe chestia asta. Poate cu putina ambitie urmatorul Logan se va compara cu Felicia.
James Kilowatt
Dupa parerea mea 80% din masinile noi sunt invechite intr-o masura mai mare sau mai mica. chiar daca sunt lansate in 2005 sau 2006.

Logan (si Reno in general, de fapt) are niste benzinare cu injectie multipunct ca acum 15 ani si un diesel common rail (common railul a fost totusi brevetat in '89 si lansat pe piata in '97, deci acum aproape 10 ani). In rest, diferente de nuanta. Putin imi pasa de norma Euro si de kg de electronica daca la performante si economie e absolut comparabil cu o masina de acum 15-20 ani. Asa ca nu vad de ce Logan ar fi o masina star trek si Cielo una de pe vremea lui Pazvante.

Daca luam celebrul motor Reno 1.4 16V de 98 CP... seat Ibiza avea in '91 unul de 1.5L (8V!!!) cu injectie multipunct si 105CP. Unde e marea evolutie!? Daca as compara cu cel de 1.4 8V si 75CP pare un pas serios inapoi...
Iulian HondaFan
totusi majoritatea masinilor noi sunt tehnologic mai avansate decat cele mai vechi. iar electronica nu este tocmai de aruncat dintr-o masina moderna.

ABS s-ar putea pune si pe Cielo. pentru airbag-uri ar fi insa nevoie de reproiectarea interiorului.

Cielo este bazat tehnologic pe Opel Kadett E ( in productie intre 1984 si 1991).

intr-adevar la motorizari nu sunt diferente tehnice notabile ( exceptie varianta diesel care este mai noua tehnologic) dat fiind ca Renault a optat pentru motoarele cu 8V care sunt similare celor folosite si pe Cielo ( astea iind probabil cele mai simple, ieftine si in acelasi timp indeplinesc normele de poluare. dintr-un motor de 1.4l de 8V se pot optine pana pe la 100CP dar nu cred ca un astfel de motor ar putea sa se incadreze nici macar in normele euro3.

raman insa diferentele in sasiu si suspensii care sunt de partea Logan.

as fi interesat sa vad rezultatele unui comparo cap la cap intre cele 2 la motorizari similare.
James Kilowatt
Nexia are si ABS si airbag. A obtinut 3 stele NCAP, la fel ca Logan.
Suspensiile sunt similare McPherson fata si H cu arcuri elicoidale spate, difera doar prin rigiditate.

Cu alte cuvinte nu e vorba de "avans tehnologic", ci in cel mai bun caz de optiuni in plus care sincer as vrea sa le vad puse la treaba ca sa imi dau seama daca sunt chiar utile sau bagate doar de dragul de a mai bifa o optiune.
Airbagul daca nu e proiectat din start inteligent si e doar bagat "aftermarket" e frectie totala in materie de securitate. La Logan cu cele 3 stele ale lui, avand in vedere ca e sora cu Micra 4 (cred) stele si Clio3 5 stele, ma gandesc ca s-ar putea ca airbagul sa fie totala frectie.... Cu asemenea structura de ultim racnet, daca avea airbag serios trebuia sa scoata minim 4 stele. Undeva ceva scartaie deci.

La cielo, chiar daca e bazat pe o masina 1900 toamna pot exista si mici modificari. E suficient sa-i maresti putin rigiditatea torsionala si sa umbli la arcuri/amortizoare/bara de egalizare, fara sa schimbi fundamental proiectul ca sa o "aduci la zi" oarecum in materie de comportament. DAca au facut-o sau nu la craiova nu stiu, insa oricum faptul ca e bazat pe kadett din 91 nu e semnificativ.

Asa ca nu conteaza pe ce e bazat ci si ce stie sa faca smile.gif Citisem undeva ca dimensiunile navetei spatiale "sunt bazate" pe dimensiunile fundului de cal smile.gif pentru ca trebuiau sa fie carate pe calea ferata, si trebuiau sa treaca prin niste tunelui, iar dimensiunile caii ferate si ale tunelului isi au originea in cele ale diligentelor, care sunt alese functie de dimensiunea fundului de cal biggrin.gif

Nu vreau sa spun ca Cielo e o masina avansata, ci ca dinpotriva, mai exista si altele inapoiate si demodate indiferent de anul in care au fost lansate.
Iulian HondaFan
GM a dezvoltat 3 noi generatii de masini dupa Kadett E. mi-e greu sa cred ca acestea nu au reprezentat macar un progres mic pe toate planurile. chiar si Daewoo are acum 2 generatii dupa Cielo/Nexia: Lanos si Kalos.

Logan este un oxymoron - folosind un amestec de componente de generatie noua sau mai veche. de aceea e greu de spus daca e intr-adevar mai bun decat Cielo.
James Kilowatt
Pai aici e problema.... wink.gif Poate si unele "generatii noi" sunt de fapt "oxymoroane" smile.gif Sincer, mi se pare absolut neimportant. Importanta e performanta pe toate planurile, nu cat de recent e proiectul.

La concurenta si la banii care se invart in industria auto, mi se pare jenanta viteza de evolutie a masinilor. Comparativ cu electronica, informatica, telecomunicatiile sau alte industrii care invart bani multi. Si de multe ori evolutia nici nu vine din cercetara industriei auto civile ci ciupesc chestii dezvoltate de militari....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.