Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat achizitie Beetle 2000
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Tornada81
Salut,

Nu stiu daca am ales bine topicul, dar va rog sa-mi dati cateva sfaturi. Am posibilitatea sa cumpar din Germania un New Beetle din anul 2000, 2000 cmc, 116 cp, 200 000 KM cu 5 000 euro. Am auzit ca motoarele vw merg pana la 500 000 km fara probleme daca e intretinuta masina, e adevarat? Masina a circulat in Germania pana acum.
laurentiu
Eu zic ca o masina te poate tine multe sute de mii de km fara probleme sau iti poate face figuri dupa cateva zeci de mii. Totul depinde cat de bine a fost intretinuta. Beetle-ul in general e o masina rezistenta, a fost proiectata intr-o perioada in care VW nu se gandea numai la bani. Pe langa celebrele analize tehnice iti recomand sa verifici ca toate ornamentele si bucatile de plastic sa fie la locul lor si intregi, pentru ca se gasesc rar si sunt si scumpe (evident in Romania).
O alta chestie: te-ai urcat vreodata intr-un Beetle? Ai grija sa nu o urasti pentru ca in spate nu e prea incapatoare si are portbagajul cam mic. De exemplu eu azi ma pregatesc pentru un drum de aprox 800 de km, voi avea ceva bagaje si voi fi nevoit sa pun si in spate, pe bacheta din ele. Asteapta-te si la un consum ceva mai mare... in general un Beetle pe benzina nu e tocmai o masina economica.
O sa-ti placa insa tinuta de drum, confortul, senzatia de siguranta, modul cum absoarbe denivelarile... lucruri pe care de exemplu la Polo nu prea le gasesti. Din punctul asta de vedere se compara fara retinere cu Golf.
Sa ne spui si noua ce ai facut. thumbsup.gif
getodac
Cat de multi km are?

In general motoarele VW sunt fiabile, nu stiu cum e cel de 2.o de care vorbesti, dar motorul de 1.6 care il am pe golf a depasit 250k km si desi probabil nu mai trage ca in prima zi se comporta ireprosabil. Putini cai totusi pt un motor de 2 litri dintre care cativa probabil au plecat la pascut in cei 11 ani de viata rolleyes.gif
HalbaSus
QUOTE (laurentiu @ Apr 22 2011, 01:32 AM) *
O sa-ti placa insa tinuta de drum, confortul, senzatia de siguranta, modul cum absoarbe denivelarile... lucruri pe care de exemplu la Polo nu prea le gasesti. Din punctul asta de vedere se compara fara retinere cu Golf.

VW Beetle e bazat pe platforma VW Golf 4... deci nu doar ca se compara... e cam acelasi lucru (difera designul desigur).
DORU
Este motor usor depasit, cu taxe mari si in plus are multi km pt o benzinara, fie si in 10 ani.

Orienteaza-te catre alt Beetle thumbsup.gif
Otto73
e prea scump si prea rulat
Tornada81
va multumesc pt raspunsuri smile.gif
masina o iau pt sotie care va face drumuri de acasa la servici. va face maxim 500 km pe luna.
DORU
Imi permit sa-ti recomand atunci ori 1.4 16v 75cai, ori 1.6 8v 102cai. thumbsup.gif
Cred ca echiparea Vogue este suficienta, dar poate ai noroc si gasesti una si mai dotata.
laurentiu
Daca masina va merge cel mai mult in oras e ok si motorul de 1.4. Eu pe ala il am si pentru oras e suficient, in afara e alta poveste. Consmul nu e cu mult mai mic fata de 1.6. Asa ca, daca vei avea ocazia sa alegi intre cele doua iti recomand totusi 1.6.
Tornada81
numai cu echiparile de mai sus o pot lua smile.gif
mai am o intrebare, aveti idee daca modelele vw New Beetle din anul 2000 sunt toate euro 4 ?
DORU
Doar cele pe benzina si nu toate, cele diesel sigur nu.
Tornada81
QUOTE (DORU @ Apr 26 2011, 11:12 AM) *
Doar cele pe benzina si nu toate, cele diesel sigur nu.


mersi pt raspuns ....o sa vad peste o saptamana daca e EURO 4, sper sa fie .... ma costa foarte mult taxa de prima inmatriculare daca e EURO 3 sad.gif
zdeno114201
QUOTE (Tornada81 @ Apr 21 2011, 10:28 PM) *
Salut,

Nu stiu daca am ales bine topicul, dar va rog sa-mi dati cateva sfaturi. Am posibilitatea sa cumpar din Germania un New Beetle din anul 2000, 2000 cmc, 116 cp, 200 000 KM cu 5 000 euro. Am auzit ca motoarele vw merg pana la 500 000 km fara probleme daca e intretinuta masina, e adevarat? Masina a circulat in Germania pana acum.



5000 EUR pentru un Beetle din 2000 cu 200.000 KM este cam mult. Doar unele motoare Diesel pot duce 500.000 KM. In nici un caz cele pe benzina.
MariusTitulescu
Salutare. In cele din urma l-ai luat? Il mai ai? Cum s-a comportat/se comporta?
__________________________________________________________________
Marius de la cariera pentru economisti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.