Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vand Autoturism Electric Solar
Masini.ro Forum > Bazar > Vanzari masini
FreeEnergy
EEC Smart Car Solar: 14.800 Euro
James Kilowatt
Mai da detalii. CE stie sa faca pentru 15k€?
HalbaSus
Vreau eu unul... dar am cateva intrebari:
- care e viteza maxima ?
- care e autonomia la viteza maxima ?
22nst
http://eecsmart.webs.com//documente/Electr...20parameter.pdf

Aveti in semnatura utilizatorului un link, gasiti acolo detalii smile.gif
HalbaSus
Pai tocmai ca am citit si nu m-a lamurit... citez:

Maximum speed (KM/H): ≥100
Maximum speed in 30 Min (KM/H): ≥65

Sa inteleg ca viteza maxima e mai mare sau egala cu 100 km/h... bun.. cat peste 100 ? 101 ? 150 ? 200 ? 300 ?
Viteza maxima atinsa in 30 de minute (WTF ???) e mai mare sau egala cu 65.... deci daca merg cu pedala fund timp de 30 de minute (OMFG, OMFG) ajung la minim 65... si maxim cat ? Eu daca merg cu pedala la fund 30 de minute cu orice masina pe care am condus-o ajung la viteza ei maxima... cat o fi aia... cu asta nu ? adica viteza maxima e peste 100 km/h dar nu o pot atinge decat in mai mult de 30 de minute de accelerare continua ? cam o ora ajunge daca tin pedala la fund ?

Si asta ma conduce la a doua intrebare la care nu am gasit raspuns pe site:
care e autonomia ? Sa zicem ca am tinut pedala la fund 30 de minute... nu... o ora... am ajuns la viteza maxima (cat o fi ea, 100, 101, 200... nu se stie)... ce autonomie am ? in ore... in km... in ceva.... sau poate viteza maxima e 300 la ora dar nu poate fi atinsa decat in 2 ore de accelerare continua singura problema fiind bateria care se descarca dupa o ora...
DORU
Autonomia pt o viteza de croaziera constanta de 60km/h este de aprox. 150 km smile.gif
James Kilowatt
Cred ca dupa 30 minute nu mai prinzi mai mult de 65km/h (ca nu mai ai destul curent.) Eu cam asta am inteles de acolo.

Dpdv legal unde se situeaza? Trebuie permis B?

P-aici se comercializeaza o dracie cu doua locuri unul in spatele celuilalt care are o versiune care e incadrata la masini fara permis, ceea ce pt unii o face interesanta. E la juma' de pret, sub 7k€. Insa nu mi-e foarte clar cum e cu bateriile, daca sunt sau nu incluse.
De ex la Reno electric le inchiriezi de la ei... intre 70 si 100€/luna. Si mai tre' sa le si incarci, insa s-a dus dracu' toata economia. E buna masina electrica, pentru pinguini si pentru Reno, insa pentru fazani mai putin.
HalbaSus
aham... mileage eu stiam ca e consum, nu autonomie, autonomie s-ar fi zis range zic eu... dar sa nu ne legam de chestii slabe... de altfel probabil si treaba cu "maximum speed in 30 min" e eronata, adica sigur e pentru ca
0-50 km/h se face "pana in 10 secunde" iar 50-80 se face "pana in 15 secunde"...

FreeEnergy
QUOTE (DORU @ Apr 12 2011, 10:47 PM) *
Autonomia pt o viteza de croaziera constanta de 60km/h este de aprox. 150 km smile.gif

Multumesc Dorule, tocmai aveam de gand sa raspund lui HalbaSus, inca mai lucrez la site asa ca veti mai gasii destule lucruri de genul asta.
FreeEnergy
QUOTE (HalbaSus @ Apr 12 2011, 10:56 PM) *
aham... mileage eu stiam ca e consum, nu autonomie, autonomie s-ar fi zis range zic eu... dar sa nu ne legam de chestii slabe... de altfel probabil si treaba cu "maximum speed in 30 min" e eronata, adica sigur e pentru ca
0-50 km/h se face "pana in 10 secunde" iar 50-80 se face "pana in 15 secunde"...

Baterie tip Lead-Acid >>>
  • Viteza maxima: 50KM/H;
  • Autonomie: 80-120 km fara ajutorul modulului fotovoltaic;
  • Timp de incarcare: 6-8 hours;
  • Incarcare baterie: 220V, Incarcare automata.
Diesel
Cum facem un drive test? unde putem pipai o jucarie d-asta?

Trebuie sa ne explici lista de preturi de aici: http://eecsmart.webs.com/preturi.htm

Daca vreau un model cu baterii Lead-Acid si incarcare fotovoltaica, cat costa? care sunt preturile optiunilor?

Cred ca servodirectia pe o astfel de masina e aiurea, ar trebui instalata o caseta de directie mecanica.

Cand o punem la incarcat la 220V cat curent trage din retea? intrebare ajutatoare: ce siguranta e necesara pe circuit?
solmar
Doua intrebari.
1. Daca viteza maxima de propulsie e 50 km/h si sa zicem ca la vale poate sa prinda 90-100 km/h ce sens are un ceas cu 220 km/h limita maxima?
2. Cate ati vandut pana acum? Indiferent de raspuns eu va urez succes la vanzari!
FreeEnergy
QUOTE (Diesel @ Apr 12 2011, 11:44 PM) *
Cum facem un drive test? unde putem pipai o jucarie d-asta?

Trebuie sa ne explici lista de preturi de aici: http://eecsmart.webs.com/preturi.htm

Daca vreau un model cu baterii Lead-Acid si incarcare fotovoltaica, cat costa? care sunt preturile optiunilor?

Cred ca servodirectia pe o astfel de masina e aiurea, ar trebui instalata o caseta de directie mecanica.

Cand o punem la incarcat la 220V cat curent trage din retea? intrebare ajutatoare: ce siguranta e necesara pe circuit?

Este comandata deja una solara, cand vine va anunt.
Cea cu incarcare solara costa 11.999 Euro + TVA, fara panoul solar costa cu 1500 Euro mai putin, pretul nu este fix il voi trece final dupa ce vine jucaria. Eu vreau sa o scot pana in 10 mii.
Incarcarea se face si din retea la 220V in jur de 15 Amperi.
Mai este un model acolo fara incarcare fotovoltaica in culori negru, rosu si argintiu, acel model cost mult mai mult, cred ca i-au stricat Americanii care le vand in SUA in jur de 30 mii USD.
FreeEnergy
QUOTE (solmar @ Apr 13 2011, 12:00 AM) *
Doua intrebari.
1. Daca viteza maxima de propulsie e 50 km/h si sa zicem ca la vale poate sa prinda 90-100 km/h ce sens are un ceas cu 220 km/h limita maxima?
2. Cate ati vandut pana acum? Indiferent de raspuns eu va urez succes la vanzari!

Doar cea solara merge maxim 50km/h, normal ca la vale merge mai repede, celalalt model merge cu 110Km/h, chiar nu inteleg nici eu de ce au folosit ceas cu 220Km/h, cred ca de impresie.
Este comandata cea solara cand vine am sa anunt, poate ne vedem mai multi si iese ceva constructiv.
Multumesc frumos pentru incurajare!
DORU
Cu placere smile.gif

Dintr-una din pozele de pe site am vazut si compartimentul motor. Este prezent si un motor termic acolo sau ma inseala vederea - adica masina este exclusiv electrica sau hybrid ?

In ce oras ai locatia ? De informatii calde si relevante sunt si eu interesat.

Multumesc.
FreeEnergy
QUOTE (DORU @ Apr 13 2011, 08:20 AM) *
Cu placere smile.gif

Dintr-una din pozele de pe site am vazut si compartimentul motor. Este prezent si un motor termic acolo sau ma inseala vederea - adica masina este exclusiv electrica sau hybrid ?

In ce oras ai locatia ? De informatii calde si relevante sunt si eu interesat.

Multumesc.

Salut,

Ai dreptate cu poza, modelul respectiv se face si cu motor termic, acum o scot din galeria de imagini. Modelul asta sunt doar electrice, cea galbena este si cu incarcare solara.
Bucuresti, cand vine jucaria te anunt.
Multumesc!
AlexTM
Made in China?

LE: m-am uitat si la poze acum. Pare un Smart copiat si electrificat (si extins la 4 locuri)
FreeEnergy
QUOTE (AlexTM @ Apr 13 2011, 04:08 PM) *
Made in China?

LE: m-am uitat si la poze acum. Pare un Smart copiat si electrificat (si extins la 4 locuri)

Acum China fabrica tot ce apare nou, in SUA sunt vandute in jur de 30.000 USD, da seamana mult cu un smart dar acestea au 4 locuri, smart are doua.
James Kilowatt
China are cea mai mare rezerva de litiu, din cate stiu eu:) Daca masina viitorului va fi electrica, bag mana in foc ca va fi chinezeasca, orice ar scrie pe ea wink.gif
FreeEnergy
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 13 2011, 08:17 PM) *
China are cea mai mare rezerva de litiu, din cate stiu eu:) Daca masina viitorului va fi electrica, bag mana in foc ca va fi chinezeasca, orice ar scrie pe ea wink.gif

MAXIMA
Otto73
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 13 2011, 01:17 PM) *
China are cea mai mare rezerva de litiu, din cate stiu eu:) Daca masina viitorului va fi electrica, bag mana in foc ca va fi chinezeasca, orice ar scrie pe ea wink.gif

Bolivia are 1/2 din rezervele mondiale de litiu.
solmar
Cfm UD dept of the Interior & US Geological Survey
World Mine Production and Reserves: Reserves estimates for Argentina, Australia, and Chile have been revised based on new information from Government and industry sources.
Rezerves
United States 38,000
Argentina 800,000
Australia 580,000
Brazil 190,000
Canada 180,000
Chile 7,500,000
China 540,000
Portugal NA
Zimbabwe 23,000
World total (rounded) 9,900,000

World Resources: The identified lithium resources total 2.5 million tons in the United States and approximately 23 million tons in other countries. Among the other countries, identified lithium resources for Bolivia and Chile total 9 million tons and in excess of 7.5 million tons, respectively. Argentina and China each contain approximately 2.5 million tons of identified lithium resources.
Otto73
Culmea cea mare este ca apa de mare contine aprox 230.000.000.000 tone. Citez:
The total lithium content of seawater is very large and is estimated as 230 billion tonnes, where the element exists at a relatively constant concentration of 0.14 to 0.25 parts per million (ppm),[31][32] or 25 micromolar;[33] higher concentrations approaching 7 ppm are found near hydrothermal vents.[32]

Deci in curand vom extrage litium din apa marilor si oceanelor lumii.
In procesul de extractie al litiului, vom extrage si sarea si apa rezultata o facem potabila, si daca ne iese treaba "impuscam 3 iepuri dintr-un foc".
James Kilowatt
Apa de mare are si aprox 5 miliarde de tone de uraniu, insa nu e foarte ieftin sa-l extragi, mai bine sapi dupa el.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.