Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Adhesive Band-Aid ... WTF ?!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
f1anatic


Azi m-am taiat la deget. Am cumparat niste Band-Aid de la Walgreens (un lant de farmacii in State) si am proifitat de ocazie si am testat consumul de carburant, indemnat de rezultatele obtinute de membrul Alex-F1 cu plasturele sau. Am lipit un Band-Aid pe Intercooler si am facut un test extra-urban.

Nu am testat de la Arad la Timisoara ci de la Racine (Wisconsin) la Chicago (Illinois). Drumul a fost la vale, toate cele 80 de mile (vreo 140 km). Source: Wikipedia
Racine, WI - Elevation 617 ft (188 m)
Chicago, WI - Elevation 597 ft (182 m)
Temperatura 37-38 deg F (3 deg C)

Am reglat viteza pe 60 mph ( 96 kph) si am fost ferm hotarit sa nu pun frina pina acasa. Dupa aproape 90 km de test (56 miles), am ajuns la concluzia ca trebuie sa dau cutia de Band-Aid inapoi. Nu numai ca nu a stat lipit pe deget dar mi-a crescut consumul. Am parcurs aceasta distanta cu o medie de 30.0 mpg (7.8 L%, computer de bord) care sint de fapt 29.0 mpg ( 8.1 L%) reali. Aceasta descoperire reprezinta o drastica schimbare in rau. Nu numai ca renunt la leucoplastul meu, chiar daca mai am inca rana, dar ma duc si iau tunerul de git. Sint revoltat. Mi-a crescut consumul dupa ce am pus un turbo mai mare si mi-a crescut puterea. Pai e normal ? laugh.gif

Acum un an de zile, in Ianuarie 2010, am scos 32.7 mpg este drept, pe o distanta mai mica, de doar 26.7 mile, tot in zona Chicago (North Aurora - Chicago). Detaliile se vad aici, mai jos.
http://www.stimpco.com/upload/f1anatic/PUB...2005LGTfuel.pdf
mike.omega
Si cam care ar fi relevanta? De ce nu postezi in topicul masinii tale?
Mariustom
Te-ai dilit și tu cu texte din astea ? biggrin.gif
Sunt ceva/cumva "excitații" din cauza debutului F1 ? whistling.gif 36182451.gif
ninja.gif
solmar
Exact, posturile trebuie mutate la "Amplificatorul cuantic...WTF". Acolo e locul lui...
Acolo este patria mea,
Si neamul meu cel romanesc.
Acolo eu sa mor as vrea,
Acolo vreau eu sa traiesc!

Si era normal sa nu functioneze. Reglajul Qi-ului a fost neglijent facut iar plasturele nu era omologat de Davidoni.
pmhoria
Io vreau poze cu intercooleru bandajat !! teehee.gif
Tiberiu61940
Nu te pricepi. Nu trebuia band-aid ci derma-bond. Si nu pe exterior, ci pe interiorul furtunului de alimentare.
Consumul scadea garantat. Cresteau in schimb costurile de remorcare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.