Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Scoaterea unui copil minor din tara
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
James Kilowatt
Mai e in vigoare legea aia medievala ca pentru a scoate un copil din tara, trebuie acordul ambilor parinti si daca unul din ei nu e prezent trebuie imputernicire semnata de notar?
Chiar si daca copilul are pasaport individual?
solmar
Da.
Mariustom
Info:
http://www.mae.ro/node/1565


PS: Și aici:
http://www.politiadefrontiera.ro/
Condiții de călătorie (în stânga)/Cetățeni români/Conditii de iesire din tara pentru cetatenii romani minori
ozz86651
Cred ca legea aia exista in orice tara vestica. Cel putin in Canada cu siguranta. In Romania s-a introdus relativ recent, de cind cu UE.
James Kilowatt
Si in Canada o semnatura =0 daca nu e stampilata de notar, consulat, etc? wallbash.gif
Daca legiuitorul presupune ca un parinte vrea sa fure un copil de la celalalt parinte (fara sa fie in divort sau ceva de genul asta), atunci e bine, familia e protejata. Doar e bazata pe incredere si respect mutual.

Da' ca sa schimbi un pampers e voie, sau trebuie acordul celuilalt parinte stampilat de MAE si cu apostila de la haga?
AlexTM
La ultima intrebare, da, e voie.

Dar vezi ca daca NICI un parinte nu e prezent, se cere cazierul insotitorului adult.
James Kilowatt
Revin cu alta intrebare:

Cat dureaza schimbarea unui buletin expirat? Se poate face in regim de urgenta?

Si corolar, se poate scoate pasaport fara buletin, doar cu dovada sau ceva de genul asta? Sau cu un buletin expirat? biggrin.gif
James Kilowatt
PS
Buletinul se poate schimba "la distanta", prin procura sau ceva de genul asta?
solmar
Logic - pasaportul (fara buletin) poate fi emis de la misiunile consulare. Daca esti in tara atunci iti schimbi buletinul si apoi pasaportul. Pasaportul (ne-biometric) il poti obtine in regim de urgenta dar e valabil un an. Pentru cel biometric ai nevoie de 2 saptamani. Uite niste chestii interesante aici! Iti trebuie procura notariala in caz ca imputernicesti pe altcineva sa-ti ridice buletinul/pasaportul.
James Kilowatt
Eu nu am (inca) domiciliul in strainatate, ci in continuare in Romania, de asta am nevoie in continuare de buletin.
Prin consulat dureaza criminal de mult, si problema mea e ca am nevoie de el, nu e o optiune.

10x pt informatii, o sa incerc probabil solutia cu procura.
solmar
Pai in locul tau as da o fuga de o zi in Romania sa depun actele pentru buletin si sa fac si procura notariala si as incerca si pasaport in regim de urgenta. Eventual platesc ai tai timbru/taxa/amenda/etc ca sa nu mai pierzi timpul si cu astea. Cand sunt actele gata ti le trimit prin curier (cu valoare declarata). Daca nu merge cu pasaportul atunci demarezi la intoarcere procedura pentru pasaport la consulat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.