Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa cumpar masina noua sau 2hand
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Hilfiger
Buna

In mai ma mut inapoi in mareata RO si vreau sa imi cumpar masina noua sau 2hand care sa coste in jur de 10-12000 euro + taxa de inmatriculare daca e de afara.

Cerintele mele sunt cam urmatoarele:

Motor nu mai mare de 2000, diesel preferabil, combi (si varianta 4 usi e aceptata), fabricata in/dupa 2007, si sa nu fie model standard (adica chel).

Am pus ochii pe Audi A4, dar am vazut si oferte frumoase la masini noi de genul Citroen, Ford, etc. As dori si un sfat despre ideea de a merge in strainatate sa iau masina, sau sa iau din ro. La masini noi nu ma pricep, deci daca poate cineva sa ma lumineze , ar fi perfect. Am un amic care lucra la un service, si mi-a spus sa stau departe de VW genul Pasat... sau marci din Koreea

Mentionez ca stau in Timisoara, adica gropi multe, si probabil masina va fi folosita mai mult pentru mers extraurban...(pt oras am bicicleta, picioare si transport in comun ).


Astept sugesstiile, sfaturile dvs.
MS



T u d o r
Bine ai venit smile.gif

In principiu in Romania piata sh e prabusita complet si vei fi surprins sa vezi cate alternative ai in banii aia. Asadar eu asta recomand, sa cauti in tara o masina. Nici Passat nici coreenele nu sunt o alegere mai proasta decat altele.
Cauta sa preiei un leasing, multi oameni nu mai pot sa duca ratele si renunta usor la masini scumpe pe care le dau cu bani foarte putini sa scape de cheltuieli.
Titi1988
stupid.gif

nu te uita la frantuze.. cauta o japoneza.

http://www.autovit.ro/mitsubishi-lancer-C17716181.html

daca iti place ford-ul

http://www.autovit.ro/ford-mondeo-C17737331.html


in legatura cu achizitionarea unei masini second hand vezi sectiunea versus. tone de sfaturi, linkuri utile, la ce sa fii atent etc daca le urmezi nu ai cum sa dai gres. eu as zice minim 2008 si maxim 60-70.000 km cu revizii la reprezentanta. cam atat pt moment

PS http://www.autovit.ro/audi-a4-C18125218.html dar trebuie avuta foarte mare grija la masinile aduse din strainatate!!!
Hilfiger
Am citit pe aceste forumuri destul de mult, si am observat o crestere destul de semnificativa a masinilor japoneze.

@ Titi, chiar e fain acel Audi dar pe la sfarsitul lui mai o sa imi cumpar masina. De Ford ce sa zic, conduc un Focus sport care sunt destul de populare in afara tarii, si am si amici care conduc Mondeo, etc si sunt masini bune dar sunt zgomotoase si total neconfortabile la drum lung. Eu cand conduc Fordul meu mai mult de doua ore simt ca intepenesc smile.gif. Am condus si mondeo din 2010 si sunt plastic complet ... si loc mic in spate.

Mie imi mai plac si Volvo..dar majoritatea au motor si sasiu de ford smile.gif ..deci doar o sigla si design diferit.

Voi studia piata auto din RO si daca aveti ceva linkuri cu siteuri serioase de anunturi, puteti sa mi le dati.

Multumesc tuturor de ajutor
HalbaSus
QUOTE
Am condus si mondeo din 2010 si sunt plastic complet ... si loc mic in spate.

Esti sigur ca era vorba de Mondeo si nu de focus sedan ? Mondeo e una din cele mai spatioase masini de clasa medie... Mai mare decat A4 si majoritatea celor din clasa medie. In rest sunt de acord, foarte mult plastic si mai e si destul de urat, in plus motoarele diesel sub 2000cmc facute de ford sunt prea anemice pentru hardughia aia de masina.

A4 e o varianta Ok, dar nu stiu in ce stare gasesti unul in bugetul tau. Totusi sunt masini care noi costa ~30.000. E adevarat ca e criza si dupa cum zicea si Tudor sunt foarte multe masini cu predare de leasing, dar la o adica mai bine o masina mai "ieftina" dar cu km mai putini, eventual in garantie. Oricum nu trebuie exclus din cautari, la SH depinde foarte multe de oferta pe care o vei gasi cand vei dori sa cumperi masina.

Nici eu nu iti recomand sa iti iei masina din strainatate. Sunt oferte suficiente in Romania, nu te mai complici cu taxa de inmatriculare si scapi de niste cheltuieli care ar reprezenta un procent foarte mare din bugetul tau.

laurentiu
CITAT(Hilfiger @ Mar 28 2011, 11:30 AM) *
Mie imi mai plac si Volvo..dar majoritatea au motor si sasiu de ford smile.gif ..deci doar o sigla si design diferit.


Daca te gandesti asa si Audi are multe piese de la VW... deci de ce sa alegi un Audi?
Evident sunt si diferente mai mult sau mai putin vizibile. In privinta lui S40 difera de Focus in privinta calitatii interiorului, tinutei de drum si mai ales a sigurantei. In plus Volvo nu are imaginea lui Audi, asta inseamna automat si un pret mai mic la mana a doua. Se mai stie ca cei care "manaresc" kilometrajele le fac de obicei la masinile nemtesti pentru ca sunt cele mai cautate. Un motiv in plus sa fi foarte atent daca vrei Audi. Cineva de pe forum era sa o pateasca rau in privinta asta cu un A4, a avut mare noroc. Asa cum iti doresc si tie. smile.gif
Personal, daca as fi in locul tau as alege o Toyota Avensis sau Honda Accord. Daca totusi vrei ceva premium si diferit fata de ce vezi pe strada, un Subaru Legacy sau un Volvo S60 (sau S40).
AlexTM
QUOTE (Titi1988 @ Mar 28 2011, 10:35 AM) *
stupid.gif

nu te uita la frantuze.. cauta o japoneza.


Cate masini frantuzesti ai avut?
T u d o r
QUOTE
Daca totusi vrei ceva premium si diferit fata de ce vezi pe strada, un Subaru Legacy


Asta e buna de deschis o noua serie de confruntari la Subaru vs restul lumii. Ma bag eu cu parul acolo pentru primul post. Adica nu Honda Accord (care e vanduta in USA sub badge-ul "premium" Acura) ci Subaru e premium?! teehee.gif

Titi, uita de prejudecati my friend. Nici japonezele nu mai sunt ce-au fost si nici frantuzoaicele. Si bineinteles nici germanele. biggrin.gif

Hilfiger, Mondeo e una dintre cele mai spatioase masini din clasa medie. smile.gif
Hilfiger
@Halbasus - Sunt sigur ca era mondeo, toti inginerii la firma unde lucrez au primit mondeo din 2010-11 si majoritatea titanium. mi sa spus ca sunt puturoase asa de genu lor, dar merg bine si nu prea se strica smile.gif Am un amic cu un mondeo de prin 2002 si tot ce mi-a spus e ca sunt foarte scumpe piesele. Deci ma mai gandesc, mi-ar place un ghia daca nu un titaniumm smile.gif

@Laurentiu - Volvo S60 a fost si este una din masinile mele preferate, un D5 e chiar fain. Eu ma gandeam la V50 - 70 - 80 de care se aude ca sunt foarte bune...desi nu am testat smile.gif

Am o problema cu Subaru, nu imi place si sunt foarte scump de intretinut, am amici care le scot doar in weekend la plimbare smile.gif

Cu masinile japoneze nu am tangente, decat ceva priteni ce au avut sau au mazda si nu prea sunt multumiti de ele.
Titi1988
QUOTE ( T u d o r @ Mar 28 2011, 09:58 PM) *
Titi, uita de prejudecati my friend. Nici japonezele nu mai sunt ce-au fost si nici frantuzoaicele. Si bineinteles nici germanele. biggrin.gif


atunci dupa ce te mai iei cand cauti o masina SH? confused.gif
James Kilowatt
Dupa moaca samsarului, dupa tabla, chestii d-astea, dupa uzura pedalelor si presurilor, masuratoarea compresiei..... Eventual aranjezi cu un paranormal sa bage si o scanare a aurei biggrin.gif
Si te duci mai des pe la biserica, desi nu ofera nici aia nici o garantie, cel putin nu scrisa.
AlexTM
Exact. Nu dupa prejudecati. Vorba ceea, oricum toate-s facute in China biggrin.gif

Eu unul am un Pejo luat de nou, acum are peste 60000 km si nimic de reprosat. In afara de revizii, a mai fost de cateva ori pe-acolo sa-i schimbe becurile, ca astea intre-adevar s-au ars mai mult decat ma asteptam.
In rest, nimic. Posibil sa fi schimbat ei vreo bucsa, una-alta, la reviziile astea. Dar n-am trait cu impresia ca bate, troncane, pica. Merge in continuare ca noua.
Pejo e o marca frantuzeasca, de-alea proaste, nefiabile adica.
laurentiu
CITAT( T u d o r @ Mar 28 2011, 05:58 PM) *
CITAT
Daca totusi vrei ceva premium si diferit fata de ce vezi pe strada, un Subaru Legacy


Asta e buna de deschis o noua serie de confruntari la Subaru vs restul lumii. Ma bag eu cu parul acolo pentru primul post. Adica nu Honda Accord (care e vanduta in USA sub badge-ul "premium" Acura) ci Subaru e premium?! teehee.gif


Da, si Accord atunci, nu mai "dadea"! biggrin.gif teehee.gif
Serios acum, evident ca si Accord ar trebui luat in discutie. Am uitat de el.
Baby Blues
Nu stiu daca un seria 3 cu o motorizare de 2.0 diesel este bun pentru tine dar este o masina corecta pe piata sh din Romania.
laurentiu
Eu nu prea m-as arunca la un sh nemtesc, mai ales la BMW, fiind stiut tratamentul de care au parte multe masini din partea clientilor. e adevarat ca nu e o regula general valabila, insa in multe cazuri cam asa e.
DRAGOS
320D e o masina foarte, foarte tare, dar este intr-adevar o loterie la SH. M-am uitat la un moment dat pt cineva, iar masinile sub 15.000 euro aveau fiecare cate ceva dubios. Masinile bune si intretinute costa thumbsup.gif cu multa atentie si rabdare gasesti si asa ceva.
DORU
QUOTE (AlexTM @ Mar 29 2011, 10:44 AM) *
Eu unul am un Pejo luat de nou, acum are peste 60000 km si nimic de reprosat. In afara de revizii, a mai fost de cateva ori pe-acolo sa-i schimbe becurile, ca astea intre-adevar s-au ars mai mult decat ma asteptam.
In rest, nimic. Posibil sa fi schimbat ei vreo bucsa, una-alta, la reviziile astea. Dar n-am trait cu impresia ca bate, troncane, pica. Merge in continuare ca noua.
Pejo e o marca frantuzeasca, de-alea proaste, nefiabile adica.


Daca ai cumva modelul 206...si cumva cu 1.4 benzina 75cai sau 1.4HDI 68ca...atunci te cred...la alt model din clasele superioare...problemele sunt mai multe in mod cert biggrin.gif
T u d o r
307 se pune? Fosta mea masina are peste 70000 km si cu exceptia unor plesnituri (care nu se pun la fiabilitate teehee.gif ) nici o problema. Motoarele hdi sunt mai bune ca tdi-urile din multe puncte de vedere (si fiabilitatea ar fi unul dintre ele) iar in rest nu stiu ce probleme sa fi avut 307-le de dupa facelift. Intr-adevar se mai ard becurile dar asta nu cred ca e o problema adevarata.
Deci experienta mea (si mai am in familie doua) cu Peugeot este pozitiva.
DORU
Sincer eu aveam in gand modelul 407...unde nu stiu cu ce sa incep cand vine vorba de hibe smile.gif
James Kilowatt
307 a fost cea mai putin fiabila masina in primii ani (prin 2002à si a devenit medie in ultimii. Ceea ce dovedeste din nou ca o masina "proasta" poate sa fie foarte buna, cu putin noroc. Dintre problemele sistematice:

Motorul de 2L dizal initial a avut probleme recurente cu... volanta biggrin.gif Ce ziceam si de hyundai, de VAG pe alt topic... si de diesel in general. Si 1.6 care a venit ulterior a avut problema asta, insa mult mai rar. Bune masini astea diesel, la SH, motoare fiabile si fara moarte. Exceptionale chiar, daca ai un service auto si iti castigi painea din reparatii.

Au avut dezchilibre dubioase la trenul de rulare. Jante strambe. Nu se puteau repara decat cu scule foarte sofisticate, cu masina montata, nu puteai echiliba rotile pe banc. Si ca exotism, au avut probleme inclusiv cu puntea spate, uzuri de cauciucuri, chestie rarisima. Problema care a fost prezenta pana la sf carierei.

Probleme electronice dese greu de reparat, au fost printre cobaii multiplexajului (economie de cabluri). Bord ca un brad de craciun, esp care isi face de cap, si mecanici care dau din umeri sau mai rau iti recomanda un psihiatru, ca ti s-a parut, mai lasa-l pe Yamazaki cand te urci la volan...

Cobaii cu filtru de particule, si pe deasupra au adoptat si strategia de gangsteri care te impiedica sa ti-l cureti prin talpa. Daca ai aprins becul, masina se plafoneaza si nu mai poti da talpa whistling.gif

Am citit un articol scris de o revista antagonista englezeasca care spunea ca media de experienta a echipei de ingineri care a proiectat 307-le e de mai putin de 3 ani. Probabil, niste firme de consultanta localizate prin N africii sau Asia. Apoi inginerilor peugeot le-a luat 6 ani sa gaseasca si sa rezolve o parte din bug-uri, pana cand a fost inlocuita cu 308. A fost facuta in perioada de zgarcenie maxima a celor de la Peugeot, si s-a vazut. Au mai trecut si alte marci (gen Fiat) prin chestia chestia asta si si-au bestelit serios imaginea, si apoi le-a luat decenii sa o repare (fiat acum dau 5 ani si 500.000 garantie, si pret buy-back garantat ca sa convinga clientii ca sunt seriosi)

Si cu toate astea, exista si clienti fericiti cu ele. Ba chiar foarte multi. Ideea ca o masina nefiabila sta doar prin service e un mit auto. Si din proprie experienta, mecanicii sunt mult mai putini fiabili, multe probleme sunt contributia lor decat a constructorului.
klm
Sunt aproape 3 saptamani de cand a preluat un amic leasingul pentru un 407, fabricat in 2008; o sa intervin cand aud de prima problema pe care o are (e posibil sa fie mai devreme decat credeam pentru ca doar ce a intrat intr-o groapa smile.gif).
AlexTM
QUOTE (DORU @ Mar 30 2011, 10:36 AM) *
Daca ai cumva modelul 206...si cumva cu 1.4 benzina 75cai sau 1.4HDI 68ca...atunci te cred...la alt model din clasele superioare...problemele sunt mai multe in mod cert biggrin.gif


207 1.4 HDI 68 CP, din 2007, anul lansarii (sau s-a lansat in 2006 toamna, dracu' mai stie)
Si n-a avut varicela, pojar si altele de-astea smile.gif
Hilfiger
Unchiul meu are BMW 320d din 2004, si pana acum a bagat vreo 3k £ in el. El ar vrea sa mi-l vanda mie dar problema e ca e cu volan pe stanga, si pe langa mai costa si inmatriclarea cat masina probabil. As putea sa iau masina buna ieftina si buna de aici din UK dar volanul e o problema, cica era cineva care schimba bordul prin TM cu 1000euro dar nu bag mana in foc ca se si pricep. Si in schimb trebuie sa caut si bord.

Cu BMW-ul de cate ori a fost in RO a trebuit sa schimbe cate ceva... din cauza gropilor. whistling.gif

Cea mai fiabila masina in opinia mea pe care am condus-o e Fordul Focus care il detin, in doi ani nu am schimbat nimic in afara de un rulment pe spate smile.gif Dar in oras consuma cat o vaca ..vreo 12.. Restul probleme, BMW 525D (scump rau la intretinere, 1800£ ultima revizie ) , VW passat 2.0 benzina (asta numa in service a stat) , Kia (sau dus electricele si costa cat masina sa il faci), un Citoren care a mers direct la scrap smile.gif) .
James Kilowatt
Cati kilometri aveau? Ori erau foarte rulate, ori ai fost foarte ghinionist...
DORU
QUOTE (AlexTM @ Mar 30 2011, 01:06 PM) *
QUOTE (DORU @ Mar 30 2011, 10:36 AM) *
Daca ai cumva modelul 206...si cumva cu 1.4 benzina 75cai sau 1.4HDI 68ca...atunci te cred...la alt model din clasele superioare...problemele sunt mai multe in mod cert biggrin.gif


207 1.4 HDI 68 CP, din 2007, anul lansarii (sau s-a lansat in 2006 toamna, dracu' mai stie)
Si n-a avut varicela, pojar si altele de-astea smile.gif


Punctul comun l-am bolduit deja, asa ca 206, 207, 208 nu mai conteaza biggrin.gif Aceste motorizari sunt cam galagioase, dar merg mult si bine.
De curand (acum cateva luni) am tunat un astfel de model cu vreo 230.000km la bord, Stage 1, a mai facut de atunci cred minim 10-15.000km si e bine mersi.
Si am si un vecin cu aceeasi motorizare... thumbsup.gif
T u d o r
JK, ai descris foarte bine problemele 307-ului de dinaintea faceliftului. biggrin.gif Volanta era cea mai mare problema.

Am intrebat si la service la Pejo (unde am un prieten foarte vechi si bun) si hdi-ul 1.6 - nici o problema iar 307-le ca al meu ua dintre cele mai fiabile masini din gama Pejo pe care o gestioneaza ei. Acum se poate sa fi avut astia din Valcea noroc la loturile de 307-uri. biggrin.gif
cameleontheone
buna,cum s-a mai scris poti sa iei in considerare si Honda Accord 2.0 de exemplu stiu pe cineva(este doar un exemplu dar poti sa verifici si tu la vanzatori cu leasing) vrea sa vanda masina are rata 1 an plus o suma modica si ai o masina luat-a de noua care a costat 19.500 euro si asta e o optiune care intra in bugetul tau
gigigigi
Salut!
In cazul in care nu ti-ai cumparat masina mult dorita iti recomand sa eviti masini frantuzesti in primul rand(am avut Renault pe benzina, disel si Citroen si am fost foarte dezamagit) si pe urma coreea,japonia etc.
In primul si primul rand ar trebuiii sa te uiti numai la masini nemtesti la fel ca atunci cand iti cumperi costum si te uiti numai la chestii italienesti sau ceas si te uiti numai la elvetiene sau rusesti.
Ai fi uimit sa constati de banii care ai spus ca ii ai disponibili ptr o masina,poti cumpara la mana a doua(si ptr romania recomand numai masini la mana a doua)un super Mercedes sau Audi.Evita diesel-urile ca sunt scumpe consumabilele si sunt masini puturoase.Mai bine mergi pe un benzinar si il modifici pe gaz,trage aproape la fel si te plimbi cu 3 lei /L(sau cel putin asa era ultima data pretul)
T u d o r
Si pe ce se bazeaza sfaturile tale? Pe experienta ta cu un Reno si un Citroen?
AlexTM
N-ai fost atent, au fost cel putin 2 Renault-uri, pe benzina si diesel.
In completare vine si experienta in costume si ceasuri.

Acu serios vorbind, fiabilitatea la cele frantuzesti nu mai e ce-a fost, in sensul ca e mult mai bine acum. Si cred ca se fac ceasuri bune si in Japonia, si costume in Anglia sau chiar Romania smile.gif
T u d o r
Pe mine m-a uimit sfatul de a evita masinile facute in Asia. Asta da cultura auto, colegul nostru mai nou stie cu siguranta ca in ultimii 20-30 ani masinile germane domina topul 10 al fiabilitatii mondiale, cu exceptia a 7 japoneze si o coreeana.
laurentiu
Hei, omul si-a spus o parere. Acu' nu toata lumea se pricepe la masini dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa spuna ce gandeste, nu?
T u d o r
N-am facut nimic altceva decat sa-l aprob, nu? Toate testele ii confirma opinia, cum sa-l contrazic?
gigigigi
Mdaaaa!!!
Personal mi-au ajuns 2 renault-uri si un citroen ca sa-mi formez o parere despre masinile frantuzesti pe propriul buzunar.
In rest ce sa mai spun?!cine prefera altceva decat masinile nemtesti este fix problema lui..
Hilfiger
Nu am mai trecut de mult pe aici, dar nici masina nu am luat. Ma pregatesc sa merg weekendul acesta in Austria si o sa merg pana in Germania sa vad ce masini gasesc.

Acum ca situatia sa schimbat ma orientez catre un Mercedes clasa B din 2009+, unii se plang de el dar mie mi-a placut. Dar se poate sa imi iau cu totul altceva, cine stie. Bugetul a ramas la 11000 max cu tot cu inmatriculare
laurentiu
Ai suficienti bani sa iti cumperi o masina buna de la un dealer auto sh. Ar fi pacat sa nu o faci. Mai ales ca e (mult) mai sigur, istoricul masinii putand fi mai usor si mai sigur de verificat.
PS: eu asa am preferat sa cumpar Beetle-ul, chit ca pretul lui era unul mai mare decat cel din targ.
Bafta!
Hilfiger
Tocmai mi-am calculat taxa pentru inmatriculare si vad ca e in jur de 1500 euro. Mi se pare cam mult sincer sa fiu.
BaiatuldeCartier
La banii de care dispui, te poti orienta lejer catre una sh pe care sa o aduci din afara, ford mondeo, opel astra, volkswagen passat, skoda octavia, toate fabricate de la 2007 in sus le gasesti cu dotari bune, peste medie si an de fabricatie la fel dupa 2006
svsergiu


Si cu toate astea, exista si clienti fericiti cu ele. Ba chiar foarte multi. Ideea ca o masina nefiabila sta doar prin service e un mit auto. Si din proprie experienta, mecanicii sunt mult mai putini fiabili, multe probleme sunt contributia lor decat a constructorului.
[/quot


Buna seara

Sunt de acord cu tine mecanici sunt mai putin fiabili decat masinile,cel putin aici in portugalia,am patito cu masina parintilor mei ,sau probabil se gandeau sa mai scoata un ban
Hilfiger
M-am intors din mica cautare si am cumparat un Audi A4 2.0 TDI Multitronic din 2008 imaculat. Are cam tot ce ii trebuie, full inauntru, senzori parcare, etc. Si are carte stampilata la zi numai de Audi, etc.


Ce as putea spune pt cei care vor sa aduca masini de dincolo...
- Eu initial am fost in Austria prima data si dupa o zi de cautari am ajuns la concluzia ca masinile sunt foarte scumpe. Deci parerea mea e sa evitati Austria
- Din fericire am stat undeva la jumate de ora cu granita germaiei si am decis sa merg pana acolo (Passau) unde masinile sunt in medie mai ieftine cu 3-4000 decat Austria.
- Nu cumparati masini de la turci, arabi, etc...
- Eu am fost pe graba, dar daca vreti sa salvati cateva sute as sugera sa cautati bine pe net acasa in RO si cand gasiti sa plecati direct pt a o vedea.


As mai putea spune ca sunt plin de romani, bulgari, polonezi, etc care nu fac altceva decat sa viziteze fiecare dealer sa cumpere tot ce e ok ca si pret. Deci daca zici ca te intorci sa cumperi ceva ce ti-a placut la pret...s-ar putea sa nu o mai gasesti.

Eu de aici am cumparat http://www.schuster-automobile.de Si ei zic ca vin foarte multi romani sa cumpere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.