Help - Search - Members - Calendar
Full Version: rata de 82 euro la Logan fara avans fara carte de munca?????
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
dragos28836
:roll: haideti sa va intreb ceva: a aparut o firmulita, de fapt are vreo 2 ani, care se numeste autosystem plus. aceasta firma care nu-ti cere decat buletinul si nimic altceva sustine ca iti aduce un logan (ala ieftin de 5700E) cu doar 300E care sunt taxa lor de consultanta. pe toata perioada de creditare (84 de luni!!!!!) masina cica e pe numele tau in acte si doar pe cartea de identitate ar scrie undeva ca masina e luata pe sistem leasing. dupa cele 84 de rate masina devine a ta, pentru ca ei ti-o achita din prima integral de la un dealer si dupa aia tu le dai inapoi lor banii...

ce credibilitate as putea sa le dau eu astora, ca nici nu le-as da aia 300E si sa raman asa, sau sa le dau 84 de rate si sa ia masina, sau de-astea...

spuneti-mi si mie ce sa fac, desi masina ar vrea sa o cumpere un prieten ca eu de banii astia mi-as lua o masina :!:
madalina
S-a mai discutat.

E un joc piramidal. Banii dati de tine vor fi folositi pt plata masinii unei alte persoane venite inaintea ta. Tu trebuie sa astepti sa mai vina clienti pentru a plati primele taxe si sa se stranga astfel banii necesari pentru achizitionarea masinii tale. Toate bune si frumoase:dar ce se intampla daca nu mai vin clienti? Tu ramai cu banii dati si fara masina.
dragos28836
:cheers: multumesc pentru sfat, mi se parea mie ceva ciudat...
Andrei Suzuki
Trebuia sa iti dai seama ca e ceva dubios de cand ai vazut ca nu iti cere carte de munca sau nici o dovada ca esti salariat.Pai daca e asa,orice pusti care e vai de capu lui,care nu munceste si care e major ar putea sa isi ia o masina.Astia nu iti dau nici macar un telefon in rate fara o dovada ca ai un venit lunar sigur,de masina ce sa mai spunem...
dragos28836
nu asta mi s-a parut dubios pentru ca masina in sine e o garantie, mi s-a parut insa ciudat ca trebuia sa astepti pana in martie sa-ti dea masina daca te inscriai acum
Doru25169
Am fost si eu la ei sa vad desre ce este vorba. Am vorbit cu una din angajate si am inteles despre ce este vorba. Am fost f dezamagit de sistemul de rate. Eu am pierdut bani cam este tot (caritas, fni etc). Intrarea intr-un nou joc piramidal era ultimul lucru pe care l-as fi facut. Inainte de a pleca am cerut totusi un contract ca sa-l studiez mai indeaproape. Mi l-au dat si l-am studiat.
Concluzia: NU merita riscul. Nu exista nici o garantie ca vei primi masina chiar daca platesti ratele constant timp de 1 - 1,5 ani !!! Mai mult: daca cei care si-au luat masina printre primii pot f bine sa nu mai plateasca ratele si sa ramana cu masina. Caile de atac juridic sunt aproape inexistente. Daca din cei 250 de oameni care un banii cap la cap pentru ca 4-5 sa-si ia o masina intr-o luna, 40 dau bir cu fugitii (si cu masinile) ... restu au incurcat-o.
Ce e tentant este lipsa dobanzii, care e inlocuita cu doar 3% pe an sub forma de comision de "intretinere".
Inca mai am contractul de la aceasta firma. Daca cineva e interesat pot da mai multe detalii sub forma de parere personala si date din contract.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.