Help - Search - Members - Calendar
Full Version: AJUTOR ! MASINA FURATA DE MAI MULTE ORI !
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pages: 1, 2
lsavus
Buna seara tuturor colegilor de pe forum ! Am luat prima si cea mai nasoala teapa din viatza mea ! In data de 12 martie am cumparat de pe Autovit.ro un Audi A4 Avant Gri metalizat de la un individ care se pare ca defapt a fost CEL MAI MARE TEPAR !!! Mi-a vandut o masina CU ACTE FALSE FURATA DIN GERMANIA ! M-am intalnit cu individul la Unirea , am vazut masina , am facut un test drive , am pus testerul pe ea , m-am uitat la acte , la serii la tot ... totul parea super ok ! M-am dus la Udriste la o rulota din aceea de facut acte , am facut actul de vanzare-cumparare , am achitat pretul masinii si apoi vanzatorul a plecat . A mai ramas RCA-ul de facut ( deoarece cel vechi expirase ) , iar doamna de la acte care mi-a intocmit RCA-ul m-a atentionat ca lipseste unul din sigiliile de pe cartea masinii , si mi-a spus ca pentru linistea mea sa ma duc la sectia 10 de politie ( ca tot eram la Udriste ) si sa verific daca este ok masina . Talonul , cartea de identitate a masinii ... fiscalul ... toate pareau originale si in regula ! Eu crezand ca sunt paranoic , atat eu cat si doamna de la acte m-am dus la politie sa verific si SURPRIZA !!! --- numerele de pe masina ( B-59-FBT ) erau defapt de pe un Audi A6 !!!!Atat de bine erau falsificate actele incat totul parea OK ! Speriat l-am sunat pe ticalos dar avea telefonul inchis ! M-am dus la Furturi Auto pe Candiano Popescu pentru a depune o plangere , fiind 100 % convins ca masina imi v-a fi confiscata ,dar nu a fost asa . Au verificat in baza de date , iar masina figura ca urmarita din strainatate ( mai exact de autoritatile Germane ) din data de 27.05.2007 .M-au pus sa dau declaratii peste declaratii , au pozat masina , au intocmit un proces-verbal si mi-au lasat masina in custodie pana la clarificarea situatiei de fapt . Am insistat sa o pastreze acolo si sa o sigileze , dar au refuzat au spus ca nu este de competenta lor .
Am lasat masina in parcarea de la Furturi Auto cateva zile , iar apoi la insistentele politistilor am adus-o acasa , unde i-am scos numerele , i-am pus antifurt de volan si am parcat-o pe locul meu rezidential platit de la primarie sub geamul meu , asteptand decizia procurorului care se ocupa de cazul meu . Am fost anuntat ca masina imi v-a ramane mie , cu drept de a o inmatricula pe numele meu cu acte originale , dar cu mentiunea in talon '' masina furata din Germania la data de 27.05.2007 '' , dar mai trebuie sa astept ! Depinde daca o vor sau nu nemtii inapoi . Zis si facut , am asteptat ...
Sambata noaptea mai exact in noaptea de 19 martie 2011 am chemat 2 prieteni de-ai mei sa stam la o vorba si le-am povestit si lor ce am patit . La 3 dimineata ne-am pus la somn , iar a 2-a zi cand ne-am trezit masina NU MAI ERA IN LOCUL DE PARCARE !!! Mi-a fost furata , iar cel pe care il suspicionez este nenorocitul care mi-a vandut-o !!! Am fost la politie , am dat declaratie ( cu martor , mai exact unul dintre prietenii mei care e martor ca seara masina era , dimineata nu mai era ) ... :vaidecapulmeu:
Am uitat sa mentionez ca ticalosul de la care am cumparat-o imi raspunde la telefon , inainte sa-mi fie furata masina sustinea ca el nu stie ca masina era furata , ca asa a luat-o si el si ca o sa vorbeasca cu cel de la care a furat-o spre a-mi inapoia banii , automat mi-am dat seama ca e vrajeala , iar acuma sustine ca nu stie nimic de masina . Politia se pare ca nu face mai nimic in acest sens , se comporta de parca i-ar durea in dos :vaidecapulmeu: si imi spun ca vor cauta masina .
Masina in momentul in care a fost furata nu avea numere de inmatriculare .

Seria de sasiu este : WAUZZZ8E65A122202

Ticalosul care mi-a vandut-o si mai mult ca sigur mi-a si furat-o este DINU CRISTIAN ANTONIU. - CNP 1770317040092. Sta undeva pe strada Nicolae Golescu .
Iata si o poza cu nenorocitul , accesati urmatorul link :

http://www.bestjobs.ro/xbooox

Raspunde la numarul de telefon : 0769513999

Nr. asta de tel : 0744111417 e tot al lui !

Nu m-am dus peste el acasa , am considerat ca este de competenta politiei acest lucru dar vad ca-i doare la basca !!! Banuiesc ca este o banda mafiota profestionista in trafic de masini furate , iar acest nenorocit care mi-a vandut masina este pus la inaintare . Nu stiu cum se v-a rezolva problema , am inteles ca dosarul a fost trimis la parchet deja , am sa ma judec cu el pentru recuperarea prejudiciului , cred ca e singura solutie .

Orice sfat bun de urmat este bine venit - II ROG PE CEI CARE AU CHEF DE MISTOCAREALA SAU DE BATJOCURA SA SE ABTINA ! ESTE O SITUATIE DELICATA , SI FAC UN APEL CATRE TOTI COLEGII DE PE FORUM , DACA POT SI AU BUNA VOINTA SA MA AJUTE IN ORICE MASURA POSIBILA !

DACA CINEVA CUMVA IL CUNOASTE PE ACEST INDIVID , SAU DACA IMI GASITI MASINA VA ROG SA MA CONTACTATI URGENT LA NR DE TEL 0700000000 ! OFER RECOMPENSA !!!

Atasez mai jos poze cu masina in cauza , in speranta ca cineva care citeste acest forum da cu ochii de ea , tin sa precizez inca o data ca in momentul in care mi-a fost furata NU AVEA NUMERE DE INMATRICULARE , datorita faptului ca politia mi-a cerut sa predau numerele false ce erau prezente pe automobil.

Ca semne particulare pot sa spun ca ii lipsesc emblemele de pe haion ( cea cu A4 si cea cu 1.9 ) , fiind prezenta doar cea cu cele 4 cerculetze . Linia aceea nichelata de la bara din spate dupa cum se vede in pozele care le atasez este usor ciobita , iar bratul stergatorului din spate este si el ff usor ciobit ( se observa din poza , dar in realitate trebuie sa fii destul de aproape de masina ca sa se observe acest detaliu ). Pe partea dreapta a masinii sunt cateva zgarieturi ( nu pana la tabla ) de-a lungul masinii ( de la aripa din spate pana la aripa din fata sesizabile in special pe partea superioara a usilor ( mai exact deasupra manerelor de la usi ). Aceste zgarieturi de asemenea se vad daca esti aproape de masina . Usa stanga spate are o zgarietura de aproximativ 30 de centimetrii pana la spritz-chit . Fustele masinii sunt vopsite in culoarea masinii , carcasele oglinzilor sunt usor julite ( se vad ca niste pete negre ) , din pacate acest aspect este insesizabil in pozele care le am cu masina . Este dotata cu xenon pe faza scurta , bara din fata prezinta cateva zgarieturi usoare in partea dreapta ( negre si roz ) , insesizabil din poze . Masina este dotata cu spalatori de faruri , iar starea ei generala este foarte buna . Tapiteria este gri cu negru , are scaune recaro incalzite ... din pacate are putine semne particulare . Atasez toate pozele care le am cu masina . OFER RECOMPENSA celui \ celor care reusesc sa mi-o gaseasca . Multumesc ! Orice informatie despre masina , oricand la orice ora din zi si din noapte este bine-venita ! - 0700000000

FOARTE IMPORTANT ! MASINA CAND MI-A FOST FURATA NU AVEA PLACUTE DE INMATRICULARE , AVEA DOAR SUPORTURILE ACELEA NEGRE DE NUMERE PE CARE SCRIA MIDOCAR AUDI ...

ROG INCA O DATA MISTOCARII SA SE ABTINA !

___________________________________________
La cererea pagubitului, numarul sau de telefon a fost sters
DORU
Liviu, singurul mod in care ti-o poti recupera este daca va fi scoasa DIN NOU la vanzare.
Daca oamenii decid s-o faca bucati si s-o vanda dezmembrata...nu mai ai cum s-o gasesti vreodata.
Eu unul as cauta un detectiv care sa fie si expert auto oarecum.
Imi pare rau de necazul tau...si sper sa ai taria sa treci peste si sa tragi invatamintele corecte.
Succes !
T u d o r
Pffff... naspa situatie. Pacat ca nu ai avut banuieli inainte de cumparare, cred ca o vizita si o intrebare la furturi auto inainte de a face contractul ar fi ajutat. Imi pare rau.

Ce e rau e ca masina asta e atat de comuna in Romania incat identificarea ei pe baza aspectelor vizuale e aproape imposibila. Mai ales ca nu va circula cu numerele pe care le stii tu.

Inteleg ca politia de la furturi auto nu prea vrea sa faca nici un demers? Te-ai gandit ca ar putea fi mana in mana si o scalda sa te lasi tu de judecati sau alte masuri legale? In tara asta orice e posibil iar ca politia sa fie pe mana cu infractorii e chiar foarte posibil. Ma gandesc ca ar trebui sa te adresezi unui for superior celor de acolo, o solicitare scrisa, chiar o relatie daca ai.

Bafta, sper sa-ti recuperezi macar banii.
Titi1988
Incredibil ! la ce nivel de nesimtire s-a ajuns!! pe langa faptul ca iti vinde o masina furata mai si o fura dupa aceea!!! Este clar ca a avut copie la cheie si te-a urmarit sa vada unde este masina.. Din cauza la postul asta cand o sa-mi cumpar urmatoarea masina o sa verific daca apare in evidenta politiei. Imi pare rau sa aud ca ti-ai pierdut banii.. si in momente de genul asta sa ramai si fara masina si fara bani mi se pare crunt! Eu o sa ma uit prin Cluj dar cel mai bine este sa cauti pe site-urile cu vanzari auto, TOATE, nu numai autovit. Sansele sunt foarte mari sa o vanda pe bucati dupa cum zice Doru dar mai stii..poate esti a 2-a a 3-a sau a cata persoana care a luat teapa cu aceasta masina.. si daca ii merge faza poate o continua.. Asa sa ii ajute Dumnezeu!
T u d o r
Masina avea cumva alarma? Scuze daca ai scris deja, poate n-am retinut.
solmar
QUOTE (lsavus @ Mar 23 2011, 01:26 AM) *
Am lasat masina in parcarea de la Furturi Auto cateva zile , iar apoi la insistentele politistilor am adus-o acasa , unde i-am scos numerele , i-am pus antifurt de volan si am parcat-o pe locul meu rezidential platit de la primarie sub geamul meu , asteptand decizia procurorului care se ocupa de cazul meu . Am fost anuntat ca masina imi v-a ramane mie , cu drept de a o inmatricula pe numele meu cu acte originale , dar cu mentiunea in talon '' masina furata din Germania la data de 27.05.2007 '' , dar mai trebuie sa astept ! Depinde daca o vor sau nu nemtii inapoi . Zis si facut , am asteptat ...
....
ROG INCA O DATA MISTOCARII SA SE ABTINA !

Fara suparare si fara misto. Eu nu inteleg cum politia/procuratura poate consfinti un furt. N-am auzit pana acum de mentiunea asta in talon "masina furata din xxx la data ...".
lsavus
QUOTE (solmar @ Mar 23 2011, 10:52 AM) *
QUOTE (lsavus @ Mar 23 2011, 01:26 AM) *
Am lasat masina in parcarea de la Furturi Auto cateva zile , iar apoi la insistentele politistilor am adus-o acasa , unde i-am scos numerele , i-am pus antifurt de volan si am parcat-o pe locul meu rezidential platit de la primarie sub geamul meu , asteptand decizia procurorului care se ocupa de cazul meu . Am fost anuntat ca masina imi v-a ramane mie , cu drept de a o inmatricula pe numele meu cu acte originale , dar cu mentiunea in talon '' masina furata din Germania la data de 27.05.2007 '' , dar mai trebuie sa astept ! Depinde daca o vor sau nu nemtii inapoi . Zis si facut , am asteptat ...
....
ROG INCA O DATA MISTOCARII SA SE ABTINA !

Fara suparare si fara misto. Eu nu inteleg cum politia/procuratura poate consfinti un furt. N-am auzit pana acum de mentiunea asta in talon "masina furata din xxx la data ...".



Ba da , se poate ... in tara asta este legea care cica apara cumparatorul de buna credinta . Defapt , legea asta se pare ca apara si incurajeaza HOTIA .sad.gif

QUOTE ( T u d o r @ Mar 23 2011, 10:18 AM) *
Masina avea cumva alarma? Scuze daca ai scris deja, poate n-am retinut.



Nu , masina nu avea alarma , doar un antifurt de volan care pentru hot se pare ca a fost apa de ploaie ...
solmar
Surprinzator! Am citit si eu pe net intre timp. Sunt curios sa vad un talon cu mentiunea asta.
Lucian107416
E foarta buna legea cu cumparatorul de buna credinta. La inceput nu a fost asa si cunosc cazuri de nedreptati usturatoare. Sincer sa fiu, nu stiam ca s-a introdus. Deci problema cumparatorului e ca i s-a furat masina neasigurata, din cate inteleg.
lsavus
QUOTE (Lucian107416 @ Mar 23 2011, 12:10 PM) *
E foarta buna legea cu cumparatorul de buna credinta. La inceput nu a fost asa si cunosc cazuri de nedreptati usturatoare. Sincer sa fiu, nu stiam ca s-a introdus. Deci problema cumparatorului e ca i s-a furat masina neasigurata, din cate inteleg.



Problema este ca am cumparat o masina furata deci am fost pacalit , si colac peste pupaza masina MI-A FOST FURATA ! Evident neasigurata , nu era inmatriculata avea acte si numere false , si chiar de ar fi fost inmatriculata nici o companie de asigurari nu ar fi batut palma cu mine .... deoarece masina este furata . In ce tzara traim ....
solmar
Ai vorbit cu un avocat? Care sa dea in judecata celelalte parti implicate?
lsavus
QUOTE (solmar @ Mar 23 2011, 12:51 PM) *
Ai vorbit cu un avocat? Care sa dea in judecata celelalte parti implicate?



Celalalte parti implicate ? Adica politia si hotul ?
solmar
Hotul, politia, firma de intermedieri... nu stiu. Vorbeste cu un avocat, fa un prostest oficial la politie, la avocatul poporului, la OPC... daca astepti sa se rezolve de la sine prin bunavointa a politiei esti victima clar.
Nu inteleg de ce n-ai fost la politie sa verifici masina inainte sa semnezi actele si sa dai banii... sau de ce nu i-ai cerut banii inapoi imediat ce ai aflat ca e furata.
Ce bani zici ca ai dat pe masina? Daca suma e mult sub pretul pietii si ti-ai spus ca faci o chiftea ....
lsavus
QUOTE (solmar @ Mar 23 2011, 12:59 PM) *
Hotul, politia, firma de intermedieri... nu stiu. Vorbeste cu un avocat, fa un prostest oficial la politie, la avocatul poporului, la OPC... daca astepti sa se rezolve de la sine prin bunavointa a politiei esti victima clar.
Nu inteleg de ce n-ai fost la politie sa verifici masina inainte sa semnezi actele si sa dai banii... sau de ce nu i-ai cerut banii inapoi imediat ce ai aflat ca e furata.
Ce bani zici ca ai dat pe masina? Daca suma e mult sub pretul pietii si ti-ai spus ca faci o chiftea ....




N-am mai auzit pe nimeni sa verifice masina la politie inainte sa o cumpere . Nu este prima masina pe care o cumpar de la intermediar . Normal ca i-am cerut banii inapoi , si acuma daca il sun imi raspunde la telefon continuand sa ma amane cu banii ! Voi merge si la televiziuni sa mediatizez subiectul si normal ca voi deschide proces !
solmar
Ce bani spui ca ai platit pe masina?
lsavus
5600 E
Lucian107416
QUOTE (lsavus @ Mar 23 2011, 01:13 PM) *
N-am mai auzit pe nimeni sa verifice masina la politie inainte sa o cumpere .

Eu NU am verificat-o inainte de cumparare.
lsavus
QUOTE (Lucian107416 @ Mar 23 2011, 01:57 PM) *
QUOTE (lsavus @ Mar 23 2011, 01:13 PM) *
N-am mai auzit pe nimeni sa verifice masina la politie inainte sa o cumpere .

Eu NU am verificat-o inainte de cumparare.



NICI EU , pentru ca nu am crezut ca se poate intampla asa ceva ! De acum incolo cand voi achizitiona o masina SH nu doar ca vor merge la rar si voi cere certificat de autenticitate , dar voi merge si la politie pentru cat mai multe verificari .
solmar
Lucian,
tu nu ai verificat-o dar lsavus nu e la prima experienta. "Nu este prima masina pe care o cumpar de la intermediar".

lsavus
Nu inteleg de ce in aceeasi zi in care ai aflat ca e furata nu te-ai dus la vanzator sa-ti recuperezi banii si sa anulezi vanzarea. De ce a trebuit sa astepti atat. Atentie, nu te acuz de nimic altceva decat de naivitate. Mi-e tare frica ca acum ai prea putine metode de rezolvare. Ca sa-ti recuperezi banii trebuie sa-i dai masina inapoi, masina care nu mai exista si n-a fost asigurata....
Trebuie sa vorbesti cu un avocat sa vezi ce-ti sugereaza. Ai actele masinii si ar trebui sa o iei de la inceput - ce RAR i-a dat ok-ul la inmatriculare? Da statul (institutiile statului) in judecata pentru perpetuarea unei fraude.
Lucian107416
QUOTE (solmar @ Mar 23 2011, 02:11 PM) *
Lucian,
tu nu ai verificat-o dar lsavus nu e la prima experienta. "Nu este prima masina pe care o cumpar de la intermediar".

Vanzatorii in cazul meu au fost o firma cu activitate destul de indelungata. De aceea nu am fost deloc ingrijorat. Nu se complica o firma veche la o teapa mica, pentru ca ar fi fost mica. Verificarea masinilor ar trebui totusi sa fie obligatorie la intocmirea actelor.
Oricum, pasivitatea politiei e ingrijoratoare
Lucian107416
QUOTE (solmar @ Mar 23 2011, 02:11 PM) *
lsavus
Nu inteleg de ce in aceeasi zi in care ai aflat ca e furata nu te-ai dus la vanzator sa-ti recuperezi banii si sa anulezi vanzarea. De ce a trebuit sa astepti atat.

Solmar, cum ai fi facut asta? Sa presupunem ca s-ar fi dus, i-ar fi tras una in bot aluia si i-ar fi luat banii . Se trezea in situatia de talharie si ala poza in situatia de cumparator de buna credinta, inselat de altii in prealabil
solmar
De ce cu forta? Insotit de un avocat, de un politist... musiu X masina e furata, vreau sa anulez vanzarea, da-mi banii inapoi! Ce-i asa anormal in ce-am spus?
lsavus
QUOTE (solmar @ Mar 23 2011, 02:11 PM) *
Lucian,
tu nu ai verificat-o dar lsavus nu e la prima experienta. "Nu este prima masina pe care o cumpar de la intermediar".

lsavus
Nu inteleg de ce in aceeasi zi in care ai aflat ca e furata nu te-ai dus la vanzator sa-ti recuperezi banii si sa anulezi vanzarea. De ce a trebuit sa astepti atat. Atentie, nu te acuz de nimic altceva decat de naivitate. Mi-e tare frica ca acum ai prea putine metode de rezolvare. Ca sa-ti recuperezi banii trebuie sa-i dai masina inapoi, masina care nu mai exista si n-a fost asigurata....
Trebuie sa vorbesti cu un avocat sa vezi ce-ti sugereaza. Ai actele masinii si ar trebui sa o iei de la inceput - ce RAR i-a dat ok-ul la inmatriculare? Da statul (institutiile statului) in judecata pentru perpetuarea unei fraude.


Am incercat sa dau de vanzator in ziua in care am cumparat-o pentru a anula vanzarea , dar era de negasit ! Actele masinii sunt false , inclusiv numerele ! Masina nu a fost niciodata inmatriculata in RO , fiind furata din DE.
solmar
In cazul de fata nu mai e vanzator de buna credinta individul. E de domeniul politiei, SRI si Europol (interpolul european). Trimite in scris la toti reclamatia ta. Si trimite si la toate ziarele povestea.
OvidiuH
Singura solutie pe care o ai si prin care poti incerca sa-ti recuperezi banii e sa-l dai in judecata pe vanzator, intrucat ti-a vandut o masina furata.
Ai actul de vanzare cumparare, datele lui de identificare, mergi si discuta cu un avocat. Cat despre masina, sunt mici sanse sa o gaseasca cineva, fiind un model foarte comun.
alias
cand spui numere false, te referi la placute falsificate sau la numere furate ????
oare placutele nostre de identificare nu au elemente de siguranta ???
habar nu am cum este regula, dar nu cumva cel de pe masina caruia au fost furate numerele nu trebuia sa declare asta la politie ???
lsavus
QUOTE (alias @ Mar 23 2011, 04:17 PM) *
cand spui numere false, te referi la placute falsificate sau la numere furate ????
oare placutele nostre de identificare nu au elemente de siguranta ???
habar nu am cum este regula, dar nu cumva cel de pe masina caruia au fost furate numerele nu trebuia sa declare asta la politie ???



Teoretic trebuia sa le declare furate ! Din ce am aflat de la politie numerele care erau pe masina apartineau unu Audi A6 .

QUOTE (solmar @ Mar 23 2011, 02:58 PM) *
In cazul de fata nu mai e vanzator de buna credinta individul. E de domeniul politiei, SRI si Europol (interpolul european). Trimite in scris la toti reclamatia ta. Si trimite si la toate ziarele povestea.



Asa ma gandeam si eu ... sa fac cat mai pubilc totul !! sa mediatizez si sa merg cu presa peste cei de la furturi auto !
T u d o r
E o solutie buna, in zilele astea n-au chef de mediatizare excesiva. toti au cate ceva pe constiinta si cred ca se vor da peste cap sa-ti rezolve problema ca sa taci.

o intrebare am totusi, ala cu A6-le de ce nu a reclamat furtul numerelor? Ori nu erau de pe masina ci niste duplicate ori ala era pe mana cu cel care ti-a vandut masina si ulterior a "re"furat-o. Intai ia-ti un avocat specializat in cazuri de-astea apoi ia in considerare la modul serios ca tipul face parte dintr-o filiera care include si politisti. O sa fie greu de demonstrat dar cu ajutorul mediatizarii ai putea reusi.
mike.omega
Tot la politie esti descurajat sa declari placutele de inmatriculare furate. Pentru ca asta inseamna ancheta, hartogarie. Pagubitu da declaratii, politia ramane cu un caz nerezolvat de cele mai multe ori. Plus ca alte placute se elibereaza dupa 30 de zile sau cam asa ceva.
Daca le declari pierdute si inventezi o poveste destul de buna, a doua sau a 3-a zi te duci sa ridici placutele noi.
lsavus
QUOTE ( T u d o r @ Mar 23 2011, 05:41 PM) *
E o solutie buna, in zilele astea n-au chef de mediatizare excesiva. toti au cate ceva pe constiinta si cred ca se vor da peste cap sa-ti rezolve problema ca sa taci.

o intrebare am totusi, ala cu A6-le de ce nu a reclamat furtul numerelor? Ori nu erau de pe masina ci niste duplicate ori ala era pe mana cu cel care ti-a vandut masina si ulterior a "re"furat-o. Intai ia-ti un avocat specializat in cazuri de-astea apoi ia in considerare la modul serios ca tipul face parte dintr-o filiera care include si politisti. O sa fie greu de demonstrat dar cu ajutorul mediatizarii ai putea reusi.



Asa voi face !! Voi mediatiza totul si am sa merg pana in panzele albe ca sa-mi recuperez prejudiciul ! PRAFUL SI PULBEREA SA SE ALEAGA DE CLANUL MAFIOT SI DE POLITISTII CARE SUNT MANA-N MANA CU EI ! Nu stiu care-i faza cu numerele de pe A6 ... nu stiu daca au fost sau nu declarate furate de catre proprietar . Politia e foarte zgarcita la detalii !
mariusdruta
Ce ti-as sugera ar fi sa incerci sa gasesti prin intermediul autoritatilor germane, proprietarul initial al masinii si mai ales firma de asigurari care l-a despagubit. O firma de genul asteia, daca ii oferi toate detaliile individului care ti-a vandut masina, are toate mijloacele si o buna motivatie (nu atat materiala cat sa spunem de prestigiu ) sa grabeasca mersul anchetei. S-ar putea sa fie unul din putinii tai "prieteni" in cloaca asta.
lsavus
QUOTE (mariusdruta @ Mar 23 2011, 09:23 PM) *
Ce ti-as sugera ar fi sa incerci sa gasesti prin intermediul autoritatilor germane, proprietarul initial al masinii si mai ales firma de asigurari care l-a despagubit. O firma de genul asteia, daca ii oferi toate detaliile individului care ti-a vandut masina, are toate mijloacele si o buna motivatie (nu atat materiala cat sa spunem de prestigiu ) sa grabeasca mersul anchetei. S-ar putea sa fie unul din putinii tai "prieteni" in cloaca asta.



Bun , si cum sa iau legatura cu autoritatile Germane ??
T u d o r
QUOTE (mariusdruta @ Mar 23 2011, 09:23 PM) *
Ce ti-as sugera ar fi sa incerci sa gasesti prin intermediul autoritatilor germane, proprietarul initial al masinii si mai ales firma de asigurari care l-a despagubit. O firma de genul asteia, daca ii oferi toate detaliile individului care ti-a vandut masina, are toate mijloacele si o buna motivatie (nu atat materiala cat sa spunem de prestigiu ) sa grabeasca mersul anchetei. S-ar putea sa fie unul din putinii tai "prieteni" in cloaca asta.


Da, o idee foarte buna. Nu m-am gandit la aspectul asta. firma de asigurari a primului pagubit e clar foarte interesata sa te ajute si implicit sa isi scoata prejudiciul moral si material. Cred ca politia germana are un site unde poti sa scrii problema.

Dupa o simpla cautare pe Google am gasit site-ul oficial al politiei federale din Germania. Sus in dreapta ai butonul de contact care iti da acces la mailul lor. Pentru mai multe detalii cred ca ai putea gasi pe cineva care stie limba germana, eu sunt profan in domeniu. Oricum daca scrii in engleza si dai toate datele de contact si cele legate de masina nu se poate sa nu-ti raspunda ceva.
HalbaSus
Imi pare rau sa va contrazic, dar in afara cazului in care asiguratorul german nu vrea din intamplare sa faca un exercitiu de imagine, nu se va complica cu asa ceva. De ce crezi ca nu au solicitat masina atunci cand a fost identificata. Pentru ca pe ei i-ar fi costat mai mult in ore de munca sa returneze masina in germania, sa o "reinmatriculeze" si apoi sa o vanda din nou in germania decat i-a costat sa o treaca pe "pierderi".
Daca nu vroiau sa recupereze masina atunci cand recuperarea ei era extrem de facila (nu trebuia decat sa isi manifeste intentia in acest sens) ce crezi ca i-ar motiva sa initieze un proces extrem de complicat impotriva unui presupus hot (ce dovada aveti ca el a furat masina din germania ?) proces costisitor, dar cu sanse mici de reusita.
Ceea ce poti face este sa te adresezi unui avocat si sa il dai in judecata pe cel care ti-a vandut masina, eventual sa ii faci si plangere penala (nu pentru eficienta ei, dar pe unii ii impresioneaza, mai ales pe cei cu cazier, care chiar daca nu se sperie de o plangere penala, prefera sa nu se adune prea multe impotriva lor pentru ca ar putea iesi naspa) si sa incerci prin toate mijloacele legale de constrangere sa iti inapoieze banii. Poate prefera sa returneze acei 5600 de euro (apropo, ai cumparat masina foarte ieftin whistling.gif ) si sa scape de procese/probleme cu politia/etc...

P.S: am auzit si eu de taloane cu mentiunea "masina furata in data de xxx" am inteles ca nu poti iesi cu ele din tara. Protectia cumparatorului de buna credinta este consfintita inca din codul civil din 1864 (daca nu ma insel).

lsavus
QUOTE (HalbaSus @ Mar 23 2011, 10:49 PM) *
Imi pare rau sa va contrazic, dar in afara cazului in care asiguratorul german nu vrea din intamplare sa faca un exercitiu de imagine, nu se va complica cu asa ceva. De ce crezi ca nu au solicitat masina atunci cand a fost identificata. Pentru ca pe ei i-ar fi costat mai mult in ore de munca sa returneze masina in germania, sa o "reinmatriculeze" si apoi sa o vanda din nou in germania decat i-a costat sa o treaca pe "pierderi".
Daca nu vroiau sa recupereze masina atunci cand recuperarea ei era extrem de facila (nu trebuia decat sa isi manifeste intentia in acest sens) ce crezi ca i-ar motiva sa initieze un proces extrem de complicat impotriva unui presupus hot (ce dovada aveti ca el a furat masina din germania ?) proces costisitor, dar cu sanse mici de reusita.
Ceea ce poti face este sa te adresezi unui avocat si sa il dai in judecata pe cel care ti-a vandut masina, eventual sa ii faci si plangere penala (nu pentru eficienta ei, dar pe unii ii impresioneaza, mai ales pe cei cu cazier, care chiar daca nu se sperie de o plangere penala, prefera sa nu se adune prea multe impotriva lor pentru ca ar putea iesi naspa) si sa incerci prin toate mijloacele legale de constrangere sa iti inapoieze banii. Poate prefera sa returneze acei 5600 de euro (apropo, ai cumparat masina foarte ieftin whistling.gif ) si sa scape de procese/probleme cu politia/etc...

P.S: am auzit si eu de taloane cu mentiunea "masina furata in data de xxx" am inteles ca nu poti iesi cu ele din tara. Protectia cumparatorului de buna credinta este consfintita inca din codul civil din 1864 (daca nu ma insel).


Si totusi ... merita sa incerc sa iau legatura cu autoritatile Germane ... incercarea moarte n-are nu ?
solmar
Trebuie sa incerci toate caile de atac posibile si negresit sa implici presa. Daca te limitezi doar la "ajutorul divin" atunci ramai in aceeasi situatie: si fara bani si fara masina (dovedita a fi furata). Concepe un material inchegat in care sa atasezi copii dupa factura/talon, poze, etc si le trimiti cu confirmare de primire catre toate autoritatile/mass-media inclusiv catre asiguratorul german, catre politia din Germania samd. In plus anunta-i si pe Autovit si cere-le sa-ti puna la dispozitie ce tranzactii/anunturi a mai avut vanzatorul tau. Cu cat faci mai mare tam-tam cu atat ai sanse sa pui pe cineva in miscare, cu cat sunt mai multe autoritati implicate cu atat vor incerca sa-si paseze vina de la una la alta sau vor intra in competitie... Bafta! Si sa ne tii la curent cu rezultatele.
lsavus
QUOTE (solmar @ Mar 23 2011, 11:40 PM) *
Trebuie sa incerci toate caile de atac posibile si negresit sa implici presa. Daca te limitezi doar la "ajutorul divin" atunci ramai in aceeasi situatie: si fara bani si fara masina (dovedita a fi furata). Concepe un material inchegat in care sa atasezi copii dupa factura/talon, poze, etc si le trimiti cu confirmare de primire catre toate autoritatile/mass-media inclusiv catre asiguratorul german, catre politia din Germania samd. In plus anunta-i si pe Autovit si cere-le sa-ti puna la dispozitie ce tranzactii/anunturi a mai avut vanzatorul tau. Cu cat faci mai mare tam-tam cu atat ai sanse sa pui pe cineva in miscare, cu cat sunt mai multe autoritati implicate cu atat vor incerca sa-si paseze vina de la una la alta sau vor intra in competitie... Bafta! Si sa ne tii la curent cu rezultatele.



Asa voi proceda ! NU MA VOI LASA BATUT VOI LUPTA SI VOI MERGE PANA IN PANZELE ALBE ! NU AM LINISTE PANA NU-MI RECUPEREZ BANII SI PANA NU IL VAD PE BLESTEMAT LA PUSCARIE !
solmar
Mergi pe varianta sa-ti recuperezi banii, partea cu puscaria nu e musai. S-ar putea sa fii dezamagit ca nu va fi nimeni condamnat sau va fi cu suspendare...
laurentiu
Multe cazuri am citit pe forumul asta, dar asta le intrece pe toate.
Eu nu pot sa inteleg cum politia te-a lasat sa pleci cu masina. Frate, e furata, deci ceva nu este in regula cu masina si, cel putin teoretic, este si datoria politiei sa vada care e treaba cu masina. Pai au zis da, e furata, du-o acasa. Daca faceai, doamne fereste un accident?
Sincer cred ca e ceva putred la mijloc si cu politia. Nu pot decat sa-ti urez succes si sa-ti spun ca imi pare foarte rau. sad.gif
lsavus
QUOTE (solmar @ Mar 24 2011, 12:00 AM) *
Mergi pe varianta sa-ti recuperezi banii, partea cu puscaria nu e musai. S-ar putea sa fii dezamagit ca nu va fi nimeni condamnat sau va fi cu suspendare...



Normal ca interesul meu este sa-mi recuperez banii dar totusi ........ cum sa nu fie nimeni condamnat ?!? FURT CALIFICAT , FALS SI UZ DE FALS , INSELATORIE .... astea nu se pedepsesc cu inchisoare ?!? IN CE TARA TRAIM ?!? CE E AICI CHIAR E PATRIA MAFIOTILOR SI A INFRACTORILOR ?!?
Titi1988
QUOTE (laurentiu @ Mar 23 2011, 11:19 PM) *
Multe cazuri am citit pe forumul asta, dar asta le intrece pe toate.
Eu nu pot sa inteleg cum politia te-a lasat sa pleci cu masina. Frate, e furata, deci ceva nu este in regula cu masina si, cel putin teoretic, este si datoria politiei sa vada care e treaba cu masina. Pai au zis da, e furata, du-o acasa. Daca faceai, doamne fereste un accident?
Sincer cred ca e ceva putred la mijloc si cu politia. Nu pot decat sa-ti urez succes si sa-ti spun ca imi pare foarte rau. sad.gif


Traim in Romania.. la ce te astepti 36182451.gif
lsavus
QUOTE (laurentiu @ Mar 24 2011, 12:19 AM) *
Multe cazuri am citit pe forumul asta, dar asta le intrece pe toate.
Eu nu pot sa inteleg cum politia te-a lasat sa pleci cu masina. Frate, e furata, deci ceva nu este in regula cu masina si, cel putin teoretic, este si datoria politiei sa vada care e treaba cu masina. Pai au zis da, e furata, du-o acasa. Daca faceai, doamne fereste un accident?
Sincer cred ca e ceva putred la mijloc si cu politia. Nu pot decat sa-ti urez succes si sa-ti spun ca imi pare foarte rau. sad.gif


Multumesc ! Intradevar este un cosmar , nici mie nu imi vine sa cred ce am patit , n-am mai auzit de altcineva sa pateasca ce am patit eu ( masini furate s-au mai cumparat dar ... nu am mai auzit sa fie furate din nou de la cumparatorul de buna credinta ! Asta intrece orice limita ! ) Sper ca voi reusi sa rezolv problema , sunt dispus sa merg pana in panzele albe , iar daca hotul sau banda de hoti este mana in mana cu politia , atunci dau politia in judecata ! Nu ma las usor batut ... este inadmisibil asa ceva !

QUOTE (Titi1988 @ Mar 24 2011, 01:41 AM) *
QUOTE (laurentiu @ Mar 23 2011, 11:19 PM) *
Multe cazuri am citit pe forumul asta, dar asta le intrece pe toate.
Eu nu pot sa inteleg cum politia te-a lasat sa pleci cu masina. Frate, e furata, deci ceva nu este in regula cu masina si, cel putin teoretic, este si datoria politiei sa vada care e treaba cu masina. Pai au zis da, e furata, du-o acasa. Daca faceai, doamne fereste un accident?
Sincer cred ca e ceva putred la mijloc si cu politia. Nu pot decat sa-ti urez succes si sa-ti spun ca imi pare foarte rau. sad.gif


Traim in Romania.. la ce te astepti 36182451.gif


Bun bun ... traim in romania dar ... NICI CHIAR ASA !!! DA-O DRACULUI DE TREABA !
James Kilowatt
Am avut si eu o faza asemanatoare, e drept mai putin urata, in sensul ca mie nu mi s-a furat din nou masina care fusese furata. Povestea incepe aici
http://masini.ro/forum/index.php?s=&sh...ost&p=69292

La mine, in rezumat, a fost asa:
Un nene a cumparat-o in 2000, in rate, si a vandut-o imediat, inainte sa plateasca ratele. Apoi a disparut.
Masina a mai trecut pe la 2 proprietari, si apoi am cumparat-o eu. In momentu cumpararii, totul era OK, la noi se verifica asta obligatoriu.
Pana cand am inmatriculat-o, dealerul care a vandut-o a depus plangere impotriva primului proprietar si a declarat masina furata. Primul proprietar era deja la parnaie pentru alte chestii. Cand m-am dus s-o inmatriculez au verificat din nou si au vazut ca e pe "lista neagra".
Masina a fost "sigilata" in parcarea mea, in sensul ca a trecut sectoristul si a notat kilometrajul.
Intre timp chestia a fost anchetata de un procuror, si toti proprietarii au fost declarati de buna credinta, in sensul ca au cumparat masian fara sa stie ca are probleme, inclusiv ultimul, adica eu. Prin urmare, am ramas proprietarul ei legal, tot "lantul" de vanzari a fost legal. Am fost instiintat prin telefon ca s-a rezolvat si ca voi primi o scrisoare de la politie ca masina e "desigilata". Scrisoare n-a mai venit, eu am mai facut cu ea 100.000km, dupa care am vandut-o, fara probleme.

Deci, daca si in Ro e la fel, daca tu esti cumparator de buna credinta, esti proprietarul ei, chiar daca undeva in lantul de proprietari a fost o escrocherie.
lsavus


DRAGI COLEGI , VESTE DE ULTIMA ORA !!! POLITIA MI-A GASIT MASINAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!! AU GASIT-O IN TRAFIC SI CEL CARE ERA LA VOLAN ESTE ARESTAT !!!!
vio
e tot cel de tio vandu ? sau e complice de al lui ceva? Felicitari
lsavus
QUOTE (vio @ Mar 24 2011, 01:44 PM) *
e tot cel de tio vandu ? sau e complice de al lui ceva? Felicitari


Nu stiu , politia nu a dat detalii despre cel care a fost prins la volanul masinii ...
solmar
Ce faci primul lucru dupa ce recuperezi masina?
lsavus
QUOTE (solmar @ Mar 24 2011, 04:55 PM) *
Ce faci primul lucru dupa ce recuperezi masina?


O inmatriculez , o duc la porche ii schimb tot sistemul de securitate de la butuci , contact chei , pana la imobilizator , ii montez alarma cu pager , ii montez tracker GPS si ... cu D-zeu inainte !
Lucian107416
eu zic sa incerci sa o asiguri. Iar schimbul sistemelor de care vorbesti s-ar putea sa te coste mai mult decat masina biggrin.gif Monteaza-i alarma si ASIGURARE
DORU
Sau vinde-o... thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.