Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Experiente cu Audi A4 model 2000.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Nonn
Mi-am gasit de cumparat un Audi A4 1.8T Quattro din 2000 si ma intrebam daca are cineva sa-mi spuna cate ceva despre experientele lui cu modelul asta. Nu trebuie sa aiba neaparat acelasi motor, orice sfaturi sau chestii deosebite sunt binevenite.
krysty
se muta in aria dedicata marcii Audi
ciprian7
A4 1.8 T quattro

Motor/Parte electrica Tip constructie motor
4 cilindri in serie, motor Otto, incarcare turbo a gazelor de esapament cu racire a aerului de alimentare, tehnica cu cinci supape, doi arbori cu came la chiulasa (DOHC)


Capacitate cilindrica cmc
1781


Putere maxima kW (CP) la 1/min

120 (163)/5700


Cuplu maxim Nm la 1/min
225/1950-4700


Motor management

Total electronic cu gazul E, Bosch ME7


Sistem de curatare a gazelor de esapament


Catalizator din metal in doua trepte, aflat in apropierea motorului, sistem secundar de aer

Transmisia de forta

Tip antrenare

Tractiune permanenta pe toate rotile – quattro, diferential central cu torse care se blocheaza automat, blocare electronica a diferentialului EDS prin angrenarea franei la toate rotile actionate / propulsate, dispozitiv de reglare a patinarii (deraparii)


Cuplaj

Ambreiaj uscat si monodisc actionat hidraulic cu garnituri lipsite de asbest, volant cu doua dimensiuni


Tip cutie de viteze


Cutie de viteze in 5 trepte de viteze, perfect sincronizate

Mecanism de rulare/Directie

Osia fata

Osie frontala a piciorului arcului McPherson cu balansiere transversale joase in forma de triunghi, sasiu auxiliar, stabilizator transversal


Osia spate

Suspensie independenta a rotilor, osia din spate cu bara de directie trapezoidala cu suport al osiei sprijinit elastic, amortizor cu doua tevi de presiune


Sistem de franare

Instalatie de frana cu doua circuite cu impartire diagonala, sistem de antiblocare a franelor ABS, program electronic de stabilitate ESP, amplificator al fortei de franare, repartizare electronica a fortei de franare EBV, frane-disc aerisite pe interior in fata si in spate, in fata cu frana de inalta performanta cu opt pistoane


Roti
Roti de constructie usoara de metal, din aluminiu 7 J x 15


Anvelope
195/65 R 15


Directie
Sistem servosustinut de directie cu cremaliere si care nu necesita lucrari de intretinere, raza a rolei de directie care stabilizeaza pista, cerc de viraj de 11,1 m

Greutate/Volum
Greutate proprie in kg 1460

Greutate totala admisa in kg 2010


Sarcina admisa pe acoperis/de sprijin in kg 75/80


Sarcina de remorcare admisa, nefranat, in kg 750

Sarcina de remorcare admisa in panta 12% in kg 1600


Sarcina de remorcare admisa in panta 8% in kg 1800


Volum portbagaj in l 445


Continut rezervor in l (aprox.) 70

Viteza maxima km/h 226


Accelerare 0-100 km/h in s 8,7

Tip carburanti Super fara plumb 95 ROZ


Consum carburanti, intraurban, in l 12,5


Consum carburanti, extraurban, in l 7,2


Consum carburanti, mixt, in l 9,2



Dimensiuni
Lungime in mm 4548

Latime in mm 1772


Inaltime in mm 1428


Distanta dintre axe in mm 2650
Nonn
Mersi ciprian7, mai multe date decat as putea avea nevoie!
Pot sa te intreb de unde le ai? Unde am gasit eu masina scrie ca are 150cp. Si eu stiam ca motorul turbo de 1.8 are 150 si cuplu 210Nm de la 1750rpm, oricum cu cat mai multi cu atat mai bine. Dar ca sa fie confuzia maxima, intr-un catalog din 2000 scrie ca 1.8T versiunea Quattro are 180cp si 235Nm?! Asta este de fapt motorul care echipeaza si TT si Octavia RS. Puterea si cupul pe care le-ai mentionat tu cam corespund cu motorul V6 de 2.4, numai turatia e diferita. Nu cumva sunt datele de la modelul actual?
Oricum ar fi, mersi inca o data.
HalbaSus
din cate stiu eu motorul 1.8T are mai multe variante cu puteri diferite ce variaza intre 150 si 224 (sau ceva de genu asta) deci poate fi oricare dintre ele... la A4 si eu asa stiu ca e 163 de cai, la octavia si la passat fiind 150, dar poate ma insel...

Despre A4 (model 2000) am numai lucruri bune de spus, tatal meu are un A4 din 2000 1.9 TDI 115 cp... rupe asfaltul, suspensii excelente, stabilitate buna, finisaje de calitate, fiabilitate, etc...
Singura "problema" la masina asta e ca te face vitezist fara sa vrei... pentru ca daca tie ti se pare ca mergi "lejer" si masina e la doar 2000 de ture cand te uiti la vitezometru o sa vezi 140 sau ceva de genul ala... si te intrebi cum ai ajuns la viteza asta... acum vorbind serios e o masina excelenta... varianta 1.8 T are dezavantajul consumului in schimb ai mai multi caluti sub pedala... este masina perfecta atat pentru mers cu nevasta la cumparaturi (cum zicea robert de niro "incap 3 cadavre in portbagaj") cat si pentru facut liniutze la semafoare dupa ce a coborat nevasta (face cam majoritatea masinilor decente de pe-aici)... cu alte cuvinte e o masina ideala... iar daca mai are si tractiune integrala... e perfect
Adi44991
Halba Sus, spune-mi te rog, ce ulei folosesti la a4 din 2000? Am luat si eu unul apropiat ca varsta si as vrea sa-i fac schimbul de ulei. Ce ar fi recomandat? Astept mai multe pareri. Multumesc
blink.gif
ionel50571
Ma intereseaza si pe mine ce ulei trebuie folosit la Audi A4 din 2000.
Am intrebat un mecanic "priceput" si mi-a spus cu nu stiu ce ulei sintetic...care, de altfel, mi-a fost recomandat anterior si la masinile pe care le-am mai avut in timp...e vorba de Castrol.
Deci, sa inteleg ca acest tip de ulei merge si la Renault Clio, si la Opel Vectra...si la Audi A4...?
De asemenea, spuneti-mi, va rog, daca exista anumite tipuri de ulei de servodirectie sau antigel etc. pt. Audi A4...

______________________________
Opel Vectra 2,0 DT din 1998, Audia A4 1,9 TDI din 2000
giurgea66931
A4 1.8 turbo quattro din 2000 are 150 de cai.Cred ca au scos si variante upgradate de 180 de cai mai mult pt. piata italiana.
163 cai are din 2004 iar 225 are in versiunea DTM.(2004 sau 2005-mai sigur 2005)
Andrei55037
In 2000 A4 1.8T quatro avea 150 CP si 210Nm. Din 2001 de cand a aparut A4 actual 1.8T quatro are 163 sau 192 CP. Varianta DTM are motor 2.0T nu de 1.8T
Mihai87539
Salut am si eu un Audi A4 1.8T quattro din 2000 si sunt interesat sa schimb pareri cu posesori de aceelasi model. cine vrea sa discutam si sa ne sfatuim in privinta lor sa imi dea un ad pe mess id-ul meu este : ag59wrc
respect!
cristian106805
Sall Ionel ! Eu tocmai am facut schimbul si am fost indrumat spre "Castrol Long Life 3"(recomandat de VAG)
Costa cam 65 Ron litru blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.