Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CALCULATOR DE TAXE VAMALE AUTO !!!AICI!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pages: 1, 2
V l a d
http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php

cu placere laugh.gif
Ovidiu31432
multumesc frumos!!!


QUOTE(V l a d)
dragos28836
merci mult frate, am cautat unul de asta de am innebunit, care sa si mearga... :wav:
Watcher
Am impresia ca acum (23 oct 2004) nu este actualizat, caci accizele sunt 4.5 , 9, 18 si eu saptamana trecuta am fost pe la dealeri si sunt 0,1.5,3,6,9 etc, care nu se regasesc in lista de la adresa respectiva ....
Ionut37625
Un mare Thank YOu !!!! wink.gif..dar mai o intrebare deoarece nu ma prea pricep si prefer sa intreb pe cei care cunosc acest lucru:

Pentru a aduce o masina din germania care costa cu VAT aplicat la ei 6250 euro am observat ca valoarea vamuita este de aproximativ 4500, valoarea taxelor s-a calculat automat la 1037.

In consecinta peste pretul cu care se aduce se adauga, banuiesc, suma de 1037 si nu cea de 4500..gresesc cumva ?

Multumesc frumos.
englezul40917
Si eu sunt putin confuz... as aprecia un raspuns...ce platesc la vama?Prima valoare din tabel(ultima coloana) sau doar taxele de la total???
Este actualizat programelul dat mai sus pt calculul taxelor???

Mai sunt si alte cheltuieli ascunse???la vama sau in procesul de inmatriculare???

Mersi
Alecs
taxele care trebuiesc platite sunt cele de la total..
lucian14
din cate stiu eu trebuie sa ai EURO3 CA SA O POTZI IMPORTA!
Nu scapatzi asta din vedere... :bandit:
Mama lor de hotzi...
Altfel ramai cu super-masina si te dai cu ea prin curte bicycle.gif
V l a d u t z
Ca sa inscrii o masina in RO trebuie sa aiba EURO3 . Ma rog mai sunt altii care isi iau din Germania VW Golf 1 si circula cu masinile prin oras..


P.S Multumesc V l a d drunk.gif
Alecs
QUOTE(V l a d u t z)
Ca sa inscrii o masina in RO trebuie sa aiba EURO3 . Ma rog mai sunt altii care isi iau din Germania VW Golf 1 si circula cu masinile prin oras..


huh? fii mai explicit
lucian39835
QUOTE(V l a d)


Cred ca ar trebui modificat "calculatorul", acum dupa noile norme. :wave:
Sebastian-58
Pagina nu s-a actualizat dupa recenta modificare (pardon, scumpire) a accizelor de la 1 aprilie... Stie cineva vreun link sau vreo lista actualizata cu accizele noi?
lucian39835
QUOTE(Sebastian-58)
Pagina nu s-a actualizat dupa recenta modificare (pardon, scumpire) a accizelor de la 1 aprilie... Stie cineva vreun link sau vreo lista actualizata cu accizele noi?


Se pare ca nu! wallbash.gif :samui:
HalbaSus
Faza cu euro 2 din programel adauga 30% taxe.. deci cred ca euro 2 sunt considerate masinile facute in afara uniunii
CATALIN ANDREI45168
Vreau sa stiu si eu ce taxe trebuesc pt un cielo adus din italia ,daca se poate anmatricula tinand cont ca se fabrica la noi. merci
Skywalker
Ok inteleg faza cu euro 3 dar din ce an pot aduce masina cu euro 3. A ramas valabile idiotenia aia de 8 ani? Adica masina cu euro 3 dar nu mai veche de 8 ani??!
madalina
Majoritatea masinilor sunt euro 3 daca sunt fabricate incepand cu 2000. Asa ca vechimera nu mai conteaza. Nu vei gasi tu amsina din 1996 cu euro3.
Skywalker
Nu stiu cand a fost introdusa norma euro 3, dar eu am gasit niste masini, de prin 1995 incepand, cu euro 3!?
madalina
Nu cumva ai gasit D3?
Skywalker
Ma, neamtu' zice ca e euro 3 acum naiba stie...o sa caut si ii cer briefu' si ma duc la registru
Paul56883
ajutati-ma si pe mine!!! stie cineva taxele vamale pentru dube?
madalina
Daca sunt fabricate in europa 0, iar accizele sunt 0% deoarece sunt considerate masini de marfa si statul incurajeaza innoirea parcului auto in domeniul transportului de marfa.
Paul56883
mai exact pentru un Iveco din 2002 nu platesc vama?
cosmin45741
aveti idee pt. o masina japoneza sh, importata din UE, se platesc taxe???
Skywalker
Daca are certificatul EURO1 nu platesti accize de @30% daca din greseala e fabricata in alta zone decat CE le platesti.
Itza70070
Salut, cine cunoste tabelul valabil in 2006 pentru importul de autoturisme SH. Pentru ca eu unu nu gasesc decat pe cele vechi.

Daca se poate un tabel nu doar cu valoarea in vama ci si cu valoarea taxei pe cele doua mari grupe de masini UE si non UE, si eventual defalcate si acestea in benzina/motorina biggrin.gif

Daca cunoaste cineva poate sa imi spuna si mie in afara de vama ce mai trebuie facut pana ajungi sa ai talonul si numerele pe masina si cat mai costa.

Efectiv as vrea sa stiu pentru un BMW 320 Diesel fabricatie 2003 daca in Germania ma costa 17000 euro ce bani trebuie sa am ca sa ajung sa il inscriu compolet si ce se intampla cu TVA recuperabil din Germania?

Merci.
madalina
Foloseste functia cautare si aflii tot ce doresti!
Itza70070
QUOTE(madalina)
Foloseste functia cautare si aflii tot ce doresti!


Madalina, scuza-ma daca gresesc, dar sunt mai nou pe forum si dupa ce am cautat prin forum"tabel vama", taxe vamale" si alte cate si mai cate nu am gasit raspunsul cautat asa ca mi-am facut acest cont tocmai ca sa vad daca ma poate ajuta cineva. Din cate am mai vazut pe acest forum cele mai multe raspunsuri ale tale sunt exact ca cel citat mai sus, dar NICAIERI nu spui si ce anume sa caut. Probabil ca pentru un administrator ca tine intrebarea precum cea a mea ai mai vazut-o de cateva zeci de ori, dar daca nu imi spui si ce anume sa caut, sau un link ceva, simplu fapt ca imi spui sa folosesc functia de cautare nu ma ajuta sad.gif Am folosit-o, nu sunt chiar paralel cu forumurile, dar nu am gasit nimic, si mai exact, nimic de actualitate. Este un tabel e adevart, chiar pe treadul acesta, dar de anul trecut, eu as vrea unul de actualitate, valabil anul 2006 adica.

In plus am mai avut o intrebare foarte exacta, la obiect. Gasesc o masina BMW 320D fabricat in 2003 cu 17000 eruo in Germania si as fi vrut daca se poate sa imi spuna cineva care a facut un astfel de import sa imi spuna si mie de cati bani am nevoie pana o vad inscrisa in Romania(inmatriculare temporara Germania, costul aproximativ al transportului, valaoarea in vama, timpul necesar terminarii actelor in tara, alte costuri si toti pasii necesari pana la inscrierea definitiva). Sunt convins ca fiecare pas a mai fot discutat de nenumarate ori pe acest forum, dar unu aici, unu dincolo unul acum 3 ani unul saptamana trecuta, dar sincer nu am cum sa citesc tot forumul si sa pun cap la cap informatiile astea, mi-ar lua mai bine de 1 luna sa fac asta. Asa ca am pus aceasta intrebare si un binevoitor care a facut sa zicem toti acesti pasi saptamana trecuta sa zicem sa se indure de 30 de minute si sa imi scrie si mie ce a trebuit sa faca si cati bain a trebuit sa scoata din buzunar, sau daca a facut de curand treaba asta pentru un alt coleg de pe forum sa imi spuna:"vezi ca i-am raspuns lui Xulescu la Threadul Cutare saptamana trecuta.".

Dupa cum se scimba legile la noi in tara ma intelegi dece intrebari de genu asta se repeta si inevitabil au alt raspuns de la o perioada la alta.

Multumesc, Itza.
madalina
[quote="Itza70070"][
Madalina, scuza-ma daca gresesc, dar sunt mai nou pe forum si dupa ce am cautat prin forum"tabel vama", taxe vamale" si alte cate si mai cate nu am gasit raspunsul cautat asa ca mi-am facut acest cont tocmai ca sa vad daca ma poate ajuta cineva.(/quote]

Valoarea taxelor vamale le gasesti in Monitorul Oficial, cauta pe siteul autoritatii vamale, ins aun tabel complet cu valoarea in vama (valoarea de la care pleaca calculul tuturor taxelor in vama, indiferent de pretul real platit de tine).


[quote]Din cate am mai vazut pe acest forum cele mai multe raspunsuri ale tale sunt exact ca cel citat mai sus, dar NICAIERI nu spui si ce anume sa caut.[/quote]

te duci in cautare si cauti ce cuvinte gasesti relevante! NU am timpul necesar pentru a da tuturor linkurile! Nu sunt administrator, sunt moderator.

[quote]In plus am mai avut o intrebare foarte exacta, la obiect. Gasesc o masina BMW 320D fabricat in 2003 cu 17000 eruo in Germania si as fi vrut daca se poate sa imi spuna cineva care a facut un astfel de import sa imi spuna si mie de cati bani am nevoie pana o vad inscrisa in Romania(inmatriculare temporara Germania, costul aproximativ al transportului, valaoarea in vama, timpul necesar terminarii actelor in tara, alte costuri si toti pasii necesari pana la inscrierea definitiva).[/quote]

Ia uite-te tu in topicele cu titlul "import sh", "masina din Germania" "masina sh" si altele similare din Financiar!


[quote]Dupa cum se scimba legile la noi in tara ma intelegi dece intrebari de genu asta se repeta si inevitabil au alt raspuns de la o perioada la alta.[/quote]

Eu te inteleg, dar intelegi tu ca fiecare intrebare trebuie pusa in topicul dedicat? Aici e vorba strict de atxe vamale (tabel neactualizat), pentru restul pasilor in achizitia unei masini sh, exista alte 7-8 locuri de discutii!
TINI
Pai daca ai briefu nu trebuie sa te mai duci la Registru ca scrie pe el ce Euro are.La rubrica 2.Neamtu zice ca are Euro 3 si la D3 dar la noi nu merge.Sunt cazuri cind cu D3 poate fi si E3 dar trebuie verificat la RAR, caz in care trebuie sa stii pe linga seria de sasiu si TIPUL motorului.Atentie nu seria ci tipul motorului care se gaseste stantata doar pe blocul motor.
TINI
Daca masina este importata din UE dar este fabricata in Japonia sau in afara UE atunci se platesc acele taxe de 30%.
Eduard RO
In linku pe care l-ati dat se poate selecta doar masini euro 2 sau 3.Dar daca eu vreau sa aduc una euro 4? blink.gif
Heeeeeeeeeeeeelp meeeeeeeeeeeeeeeee..... :help:
Cristi72616
Am intalnit urmatoarea situatie: mi-am cuparat o masina cu euro 4, am de fabricatie 2003, iar la handler scria an fabricatie 2003, model 2004. Cand am venit in tara nu am avut lei sa platesc la vama de la Cenad si mi-au facut tranzitul la Bucuresti. Cand am intrebat in vama cam cat ma costa mi-au spus 51 mil. Buuun. Ajung in Bucuresti si ma duc la vama sa platesc. Acolo surpriza....am de platit 58 mil. Intreb de ce si mi se raspunde ca masina se va inmatricula pe 2004. Le-am spus ca in vama mi s-a spus alta suma, dar "domnul" inspector mi-a raspuns ca acolo in vama mi s-a calculat gresit. Nu am mai comentat, am platit si mi-au dat chitanta pe toata suma. Surpriza a fost cand am scos talonul.....nu scrie nicaieri anul 2004. Deci sa inteleg ca am luat teapa??
alex74451
pana la urma cum ramane cu tabelul acela cu valoarea in vama actualizat pe 2006??? :angel:
chiar nu baga nimeni un link ceva?
Mentiro
am si eu o intrebare..ce taxe mai trebuiesc platite la aducerea unei masini in tara in afara de cele indicate de acel tabel?
Ramonn
Program downloadabil de calcul al vamii gasiti aici :

http://www.vamamasini.ro/

e Free Version si foarte bine conceput. Felicitari autorului... demult asteptam un programel de genul asta. :pray:
Doru25245
Acesta este tabelul cu accizele actuale :


Accize pentru masini noi:

1a. Benzina
• sub 1.600 cmc ... 1%
• 1.601 - 1.800 cmc ... 2.5%
• 1.801 - 2.000 cmc ... 4%
• 2.001 - 2.500 cmc ... 8%
• peste 2.500 cmc ... 11%

1b. Motorina
• sub 1.600 cmc ...1%
• 1.601 - 2.000 cmc ... 2.5%
• 2.001 2.500 cmc ...4%
• 2.501 - 3.100 cmc ... 8%
• peste 3.100 cmc ... 11%

Accize pentru masini uzate:

2a. Benzina
• sub 1.600 cmc ...2.5%
• 1.601 – 1.800 cmc ... 5.5%
• 1.801 – 2.000 cmc ... 10%
• 2.001 – 2.500 cmc ... 21%
• peste 2.500 cmc ... 32%

2b. Motorina
• sub 1.600 cmc ... 2.5%
• 1.601 – 2.000 cmc ... 5.5%
• 2.001 – 2.500 cmc ... 11%
• 2.501 – 3.100 cmc ... 21%
• peste 3.100 cmc ... 32%
CSONGOR82098
Vrea sa aduc o masina din Germania si vreau sa va intreb doua lucruri: prima ar fi daca e mai bine sa cumpar masina acolo de la o persoana fizica sau sa ma duc la parcurile auto si de acolo sa iau si a doua ar fi in legatura cu actele care trebuie intocmite acolo pt a putea aduce masina in tara si oare cata vama o sa imi ia de exemplu pe un Opel din 2003-2004 diesel?
Geroge73919
QUOTE(CSONGOR82098)
Vrea sa aduc o masina din Germania si vreau sa va intreb doua lucruri: prima ar fi daca e mai bine sa cumpar masina acolo de la o persoana fizica sau sa ma duc la parcurile auto si de acolo sa iau si a doua ar fi in legatura cu actele care trebuie intocmite acolo pt a putea aduce masina in tara si oare cata vama o sa imi ia de exemplu pe un Opel din 2003-2004 diesel?


Ia masina de la autohaus, Opel 2003-2004 diesel 2.0DTI la vama in jur de 2400 Euro , nu iti face probleme cu actele ia masina de la parc si iti pun ei un malder de acte in mana si vii in tara fara probleme , faza e ca pe acolotre sa stii nene germana ca in engleza nu te descurci ...
CSONGOR82098
Mersi de sfat si te mai intreb daca cumva stii niste site-uri cu autohausuri din Frankfurth??Cei 2400( mi se pare mult!!) de euro se platesc la intrarea in tara sau se pot plati si in Bucuresti?Si in tara intru cu numere de inmatriculare din Germania sau imi dau ei la vama niste numere?Am vazut pe forum ca e bine sa eviti autohausuri unde sunt turci si alte natii, mai bine sa iei de la nemti!ai idee cam cat ar costa un Opel acolo?
Geroge73919
QUOTE(CSONGOR82098)
Mersi de sfat si te mai intreb daca cumva stii niste site-uri cu autohausuri din Frankfurth??Cei 2400( mi se pare mult!!) de euro se platesc la intrarea in tara sau se pot plati si in Bucuresti?Si in tara intru cu numere de inmatriculare din Germania sau imi dau ei la vama niste numere?Am vazut pe forum ca e bine sa eviti autohausuri unde sunt turci si alte natii, mai bine sa iei de la nemti!ai idee cam cat ar costa un Opel acolo?


Deci sa o luam pe rand :
1) eu mi-am luat masina de langa Marburg , la 100 de km de Frankfurt
2) aia 2400 se platesc in vama din localitatea ta
3)in tara mergi cu numerele de tranzit care expira in 25 de zile, vezi ca deoarece ai numere de tranzit care nu sunt in evidente decat la politia din respectiva localitate poti sa iti faci decap cu masina pana ai numere de Bucuresti , PS Am venit cu 200km/h din Germania inapoi, + in tara alte "manevre"
4)eu am luat de la turc masina si sunt foarte multumit de alegere, nu prea gasesti nemti pe acolo asa cum probabil te astepti , polonezi turci , rusi etc , eu am avut o bafta mare cu turcul de la care am luat
5) Cel mai bun copromis pe care am putut sa il fac stiind tarasenia din tara de la vami , mi-am luat masina din 2001 care are vama mai mica, si mai multi km acolo ca sa fie mai ieftina, am dat 5500 pe masina 2001 150 de mii 2.0 DTI geamuri oglinzi aer , tot tacamul, jenti aliaj ...si crede-ma ca am avut bafta cu masina de la turc , are 150 de mii reali, fiindca am vazut in tara inainte de a pleca cum arata aceiasi masina la niste preieteni , una de 180 de mii si una de 205 mii, cand mi-am adus masina si le-am dat-o alora sa o conduca au zis ca da , trage mai bine decat a lor , ambii au zis asta + masina arata mult mai bine decat a lor toate fiind 2001, nu scoate pic de fum nici in blana , multe de pe strada dau fum negru cand sunt turate + alt noroc ca am platit vama pe 27 iunie ca sa afluu mai apoi ca de la 1 iulie s-au scumpit , am dat 47 de mil (1300) iar acum e 1800 :minigun:
CSONGOR82098
Sa inteleg ca trebuie sa caut unul cat de cat cinstit ca sa nu ma traga in piept foarte tare!Deci daca imi iau o masina din 2003 cu vreo 6000-6500 mai platesc vama 1800 asta ar insemna 7800-8300, cam atat este si aici in tara.Idea este acum daca merita sa ma duc sa iau de acolo sau mai bine o iau de aici?
Numerele provizorii le iau de la Politia din orasul meu sau la intrarea in tara??
eddie
Pretul final depinde de mai multi factori....comparatia la fel
Numerele provizorii le ridici de la politia ta locala.
Geroge73919
QUOTE(CSONGOR82098)
Sa inteleg ca trebuie sa caut unul cat de cat cinstit ca sa nu ma traga in piept foarte tare!Deci daca imi iau o masina din 2003 cu vreo 6000-6500 mai platesc vama 1800 asta ar insemna 7800-8300, cam atat este si aici in tara.Idea este acum daca merita sa ma duc sa iau de acolo sau mai bine o iau de aici?
Numerele provizorii le iau de la Politia din orasul meu sau la intrarea in tara??


Asta sa o crezi tu , sa vezi ce platesti de te usuci prin tara si cat umblii dupa acte... depasesti 8500 pt masina din 2003

PS Eu am iesit mai scump fata de targ si vrei sa stii de ce ?
In microbuzul cu care am fost doar eu si inca un baiat am cumparat masini pnetru noi, restul aduc masini lovite sau cu multi km la care se negociaza ca lumea si le repara si apoi o iei tu de buna din targ , gandeste-te cat castiga samsaru daca el in pretul final pe care il platsti tu mai si castiga 500 de euro iar tu iesi cu mult peste 500 fata de el , de ce ?
simplu masina lui e mai ieftina de la sursa din Germania , in rest toate taxele sunt la fel si pt tine si pt el , deci el ia masina ietina din Germani , tu nu, la intrarea in tara nu ai nevoie omule de alte numere , cand cumperi masina din Germania iti dau numere de zoll (tranzit) valabile 25 de zile , tu poti sa te mai plimbi [rin tara cu numere straine si cand expira ai grija sa ai RAR'u facut ca sa nu fie nevoie sa circului cu numere expirate , faci RAr la o zi 2 dupa ce ai ajuns acasa si dupa inca 20 de zile te mai plimbi
Geroge73919
@Csongor iti vand un pont (tre sa dai o bere beer.gif pentru ce zic mai departe) Testul suprem al increderii in alte natii decat nemti :

Tot iti ziceam de turcul de la care am luat masnia: am descoperit in acte(fara sa vreau, asta in tara), turcul mi-a zis expre' sa nu imi fac probleme de km ca sunt reali, eu am inchis din ochi ca imi placea cum merge masina, deci sa revenim am descoperit niste foi , m-am interesat pe net si fara sa vreau am constatat ca sunt foi de DEKRA (RAR'u lor) ultima foaie DEKRA cu TUV(ITP) valabil e semnata de ei in 27.10.2005 cu 136 de mii de km iar cand am luat-o in iunie 2006 masina avea 147 de mii pe ceas, am pe langa foaia DEKRA si foaia de la constatare frane si noxe ... o carte service POATE fi masluita si in Germania, cu stampila de la un service anonim... nu de la reprezentanta ...

deci ca sfat vezi daca poti face rost de foile astea de la Dekra si poti sta linistit, poti lua masina si de la turci fara sa iti faci griji

PS Poate se autosesizeaza un admin si mai aduna din posturile pe care le-am scris si face un topic denumit "Cum aduci masina din Germania " + experiente ale celor care au adus
Astept raspuns , nu mai explic pentru fiecare in parte ce trebuie sa faca, mai sunt niste topicuri pe la Financiar in care am postat la greu
TDiFan
QUOTE(Geroge73919)
deci sa revenim am descoperit niste foi , m-am interesat pe net si fara sa vreau am constatat ca sunt foi de DEKRA (RAR'u lor) ultima foaie DEKRA cu TUV(ITP) valabil e semnata de ei in 27.10.2005 cu 136 de mii de km iar cand am luat-o in iunie 2006 masina avea 147 de mii pe ceas, am pe langa foaia DEKRA si foaia de la constatare frane si noxe ... o carte service POATE fi masluita si in Germania, cu stampila de la un service anonim... nu de la reprezentanta ...

deci ca sfat vezi daca poti face rost de foile astea de la Dekra si poti sta linistit, poti lua masina si de la turci fara sa iti faci griji



eu de cand am spus astea... biggrin.gif

Si ca sa fiu la subiect expun si eu un caz cu un opel luat de la un turc din Wetzlar.

Povestea se intampla prin 2003-2004 martie daca nu ma insel. Am gasit un opel astra Y17DT din 2000, argintiu, hatchback, A/C, geamuri electrice, pachet ELEGANCE ...etc. pe autoscout24.de .Masina apartinea unui turc. La inceput am fost sceptic ne mai cumparand de la turci (cu idei preconcepute de "tepari"). Bun... Ma hotarasc si i-au repede mana si sunt si imi spune omu' ca sunt primul care il suna si il rog daca poate sa-mi rezerve masina pentru lunea urmatoare. Astea se intamplau vinerea daca nu ma insel. Bun, zis si facut. Intre timp am mai gasit tot un opel astra dar asta era caravan. Masina apartinea unui neamt cica "pur sange". Discut cu omul' una alta si il rog si pe el sa-mi rezerve masina pe luni dupamasa. Bine... ajung in Wetzlar, un oras gen Calan, foarte poluat, erau fabrici de pe acolo destul de poluante...etc, si il sunt pe turc ca acum am coborat de pe autobahn si daca poate sa vina sa ma i-a sa mergem la masina. In 15 minute ajunge turcul, toate bune si frumoase vad masina, mergem intr-un service la verificare, fac cateva ture cu ea, simteam ca masina nu trage bine. Obisnuit fiind cu astrele de 1.7 eram convins ca sigur ori e debitmetru, ori sunt filtrele ori motorina proasta. Motorul mergea exceptional, fara gaze de carter, discurile de frana nu aveau grosime mare, interiorul era intretinut, zis si facut, cumparat masina. Il rog pe turc sa imi spuna unde gasesc un Spedition ca sa fac actele si ce sa vezi, zice turcul ca vine el cu mine peste tot ca si asa trebuia sa radieze masina. In 2 ore am rezolvat numere, asigurarea, radierea, Eur1 toate bune si frumoase. In acest moment il sun si pe neamt sa ii spun ca venim si ca sa cezi surpriza ...imi spune ca masina a fost vanduta azi dimineata unui roman.

Ce concluzie am tras de aici. Nu toti nemtii, fie ei nemti pur sange sunt corecti. Si de atunci m-am scarbit de Germania si aduceam/aduc masini doar din Belgia.
Geroge73919
@TDiFan Sa zic pana la capat : Rezerv masina pe net , imi trimite turcu fax cu brief, (el vorbise cu soferu meu ca eu nu stiu germana ) vineri rezervam masina si smbata dimineata ma pomenesc cu telefon pe privat , raspund si vorbea cineva in germana , eu explic in engleza ca nu vorbesc germana, inchide tel si peste 10 min ma suna unu care zice ca stie engleza si sa discutam de masina, imi zice ca masina e ok motorul merge foarte bine (eu sceptic , ca de omu vrea sa o dea) , ma intreaba daca cumpar masina ... ii zic ca daca e asa cum spune el o sa o iau ... rezerv masina pt marti , ajung luni seara in Frankfurt la 150 de km de locul in care trebua sa ajung era 6 jumate , il suna soferu pe turc sa mai tina deschis ca ajungem azi(luni) sa o vedem, in fine o vad , probez ... ii dau banii, pleca echipa de romani cu care eram , raman eu cu turcu , face factura ... se ofera sa ma duca la hotel ... nu gasim , am mers 40 de km pe baniii turcului sa cautam hotel ... gasim , ma inteleg cu el prin semne ca la ora 9 a 2 zi vine sa ma ia, zis si facut la 9si 10 turcu grabit ca a intarziat ... ma ia mergem facem acte, el ma plimba prin toate locurile unde trebuia sa mergem practic eu am fost bagaj in masina el a vorbit peste tot si a facut rost de numere , a stamplilat Eur 1 ... mi-a multumit ca am luat masina si ... restul e istorie

PS E bafta incepatorului, eu o masina am adus si asta pt mine. As prefera de o mie de ori ca data viitoare (cand va fi ea ) sa ma intalnesc tot cu un arab din asta bomboana de om decat un neamt cum ai zis tu TDI
Vasile63123
Am jucat un pic cu link-ul de mai sus, unde se calculeaza taxele, si am observat, daca bifez euro3 (fara certificat euroI), atunci programul nu calculeaza 30% taxe vamale, ci doar accizele si TVA. Chiar nu trebuiesc platite taxe vamale daca masina este euro3, sau doar programul merge incorect? Imi este foarte important sa stiu, ca masina pe care vreau sa o inmatriculez, nu are certificatul euro I (dar este euro3) si vreau sa o aduc din est.
Daca am norocul asta miraculos, puteti sa-mi dati exact numarul/articolul de lege care prevede acest lucru? Am observat ca personalul statului nu cunoaste bine legea si reglementarile si nu asi vrea sa platesc degeaba pentru ca omul nu isi face bine treaba.
Multumesc anticipat.
Geroge73919
Certificatul Eur 1 il scoti de acolo, sau daca iei masina de la autohaus se ocupa aia si oricum il ai , daca nu ai acest certificat pe langa accize si Tva care le platesti in Ro o sa platesti in plus 30% taxe vamale, acest certificat atesta faptul ca masina a fost produsa in UE
Vasile63123
problema e ca masina este inmatriculata in Moldova de 8 luni si cine a importat masina pe vremuri din Italia, a aduso fara certificat euroI, ca in Moldova nu are nici o valoare si nu mai avea importanta sa plateasca cele 50E pt. o foaie inutila pentru el.
E masina sotiei si vrem sa o aducem in Romania, dar sa inmatriculam pe numele meu, sa nu repetam aceasi procedura peste un an. Repatrierea nu merge, ca am depasit deja un an casatorie.
Mai este vreo solutie legala sa fac rost de un certificat pe baza talonului italian, sau orice alta modalitate care sa ma scuteasca de taxa vamala?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.