Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CALCULATOR DE TAXE VAMALE AUTO !!!AICI!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pages: 1, 2
Geroge73919
Mda nasol, imi pare rau sa iti zic dar daca masina e inmatriculata in Moldova va fi ca si cum tu ai importa o masina dinMoldova , nu din Italia , deci platesti 30% taxe vamale,


PS Vezi daca mai merita sa aduci masina sa nu te trezesti cu surprize

Ca sfat : vinde masina in Moldova si dupa cumpara una din UE si o aduci direct aici
Vasile63123
Vom vedea ce facem. Oricum, masina a fost testata, e ingrijita, e in stare foarte buna, merge super, are 110.000 km reali, roti, filtre si ulei schimbat, full option. Este ok. N-am ce sa risc cu ea. Sa o vindem si sa ma duc in Germania dupa o alta masina, tot ma costa cel putin 500 euro, poate mai mult si nu stiu ce iau. Si bineinteles, schimb ulei+filtre+cauciucuri aproape sigur ca trebuie. De aia m-am hotarat, ca ar fi bine sa o inmatriculez pe asta.
Geroge73919
QUOTE(Vasile63123)
Vom vedea ce facem. Oricum, masina a fost testata, e ingrijita, e in stare foarte buna, merge super, are 110.000 km reali, roti, filtre si ulei schimbat, full option. Este ok. N-am ce sa risc cu ea. Sa o vindem si sa ma duc in Germania dupa o alta masina, tot ma costa cel putin 500 euro, poate mai mult si nu stiu ce iau. Si bineinteles, schimb ulei+filtre+cauciucuri aproape sigur ca trebuie. De aia m-am hotarat, ca ar fi bine sa o inmatriculez pe asta.


Mda , te cred , vezi cum se invart preturile in Moldova pentru masina ta si dupa vezi pretul din Germania sau din ce tara vrei sa iei (in Germania sunt cele mai ieftine ) cine stie dupa iti cumperi una identica din UE si poti iesi si in castig ...
Jonin
http://www.evz.ro/article.php?artid=266336

aruncati o privire,ce parere aveti?
geeoo30
Pt cine mai vrea masina second hand, ceva mai de lux la un pret mai rezonabil, sa se grabeasca...pana la sfarsitul anului cel tarziu....
Se intampla si la noi acelasi proces care a avut loc si in Ungaria, Slovacia, si Polonia, acum nici un polonez sau ungur nu isi mai permite sa cumpere un sh din germania... datorita taxelor.
M A R I U S
Am inteles ca din 2007 taxele vamale vor fi platite la valoarea de intrare a autoturismului in tara si nu la valoarea reziduala ca pana acum.Ce vor face cei care vor sa ia masini nonUE pt care singura varianta de achizitie era leasingul????Se va plati 30% taxe la pretul CIP?
cosmin45741
Intr-adevar mare magarie cu noile reglementari...Ce sa-i faci daca traim intr-o tara unde dl prim ministru vinde citroen?! :bandit:

Spre exemplu la un SH cu motor de 2000 cc benzina, in valoare de 20000 de euro, birul ajunge la 6300. Nu se mai considera valoarea de catalog decat ca valoare minimala. Cea de pe factura e determinanta. S-au scrantit astia de tot...:bash:
Singura varianta viabila ramane leasingul (fie el si pt. un an), in cazul dat, birul ar fi numai de 1259 (adica valoarea vamuita ar fi de 4000).
Singurul calculator care mai merge e asta:
http://www.autoclick.ro/modules.php?name=U...mp;a=calculator
Grozavescu89353
Salutare!! M-am inscris si eu acum pe forum si am si eu o mica nelamurire!!!
Am intzeles ca acum se plateste vama la masinin in functzie de valoarea facturii si de valoarea de catalog incadrata a masinii!! Daca factura e mai mare decat val de catalog se platesc taxele in fctz de factura daca nu dupa val de catalog!!!
Dar am aflat ca daca iei masina pe firma de afara atunci nu se mai tzine cont de valoarea de catalog( daca val de catalog e 5000 euro si pe factura ai 3600 atunci se plateste vama pe val de 3600)!! Stie cineva daca e adevarat sau nu? Ca vreau sa-mi iau si eu o masina de afara si nu stiu com sa platesc vama mai putzin!! Mersi
roman89714
http://www.ivis.ro/financial/auto.php

Acesta este un calculator corect:) Folositil cu placere
Alexandru90252
noul calculator include tva sau se adauga si tva-ul la valoare?
vick
ceva nou mai stiti referitor la noile taxe de dupa 2007 ianuarie?....am auzit ca tocmai s-ar fi votat saptamana trecuta.....dar nu stiu prea multe detalii :minigun: :wave:
Cezar81667
http://www.autosos.ro/taxe-inmatriculare.html
Alexandru90252
S-a modificat taxa auto , dar e o mare prostie, sa ajungi sa platesti taxe mai mari pentru o masina noua, decat pentru una mai veche e o aberatie.si s-a micsorat cuantumul la masinile euro2 si non-euro pentru ca potrivit unor date acestea s-ar cumpara mai mult de catre populatia romana, iar normele 3 si euri 4 sunt suprataxate.
Sper ca consiliul europei sa sanctioneze romania pentru ca altfel acesta taxa nu va scadea.
mircea104742
QUOTE(Alexandru90252)
S-a modificat taxa auto , dar e o mare prostie, sa ajungi sa platesti taxe mai mari pentru o masina noua, decat pentru una mai veche e o aberatie.si s-a micsorat cuantumul la masinile euro2 si non-euro pentru ca potrivit unor date acestea s-ar cumpara mai mult de catre populatia romana, iar normele 3 si euri 4 sunt suprataxate.
Sper ca consiliul europei sa sanctioneze romania pentru ca altfel acesta taxa nu va scadea.

aveti vreo idee de un calculator care sa calculeze conform noilor formule?
Cezar81667
PAAAAI...in primul rand, sa vedem cu vor arata aceste formule. :angel: ca, sunt atat de simple :bash: incat nici guvernul nu stie cum sa le aplice biggrin.gif
Mielu111343
cum fac sa umblu cu o masin cu numere de germania fara sa o inmatriculez????
Marius*
Calculator taxa noua AICI si AICI.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.