Help - Search - Members - Calendar
Full Version: DTM-ul va ramane fara Opel !
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Senator
:shock: Opel se retrage din DTM la sfarsitul sezonului 2005 ! :shock:

Masura face parte din incercarile General Motors de a reduce costurile si de a readuce Opel in profit.
Rai
Opel e de mult falimentara si nu numai ei ca se retrage numai din DTM nu e problema dar vor sa inchida o fabrica.
Vasile26083
V-as fi recunoscator daca mi-ati spune ce inseamna DTM.
G e o r g e
o competie on track cu masini de serie .
zefir34016
QUOTE(Vasile26083)
V-as fi recunoscator daca mi-ati spune ce inseamna DTM.

DTM - Deustche Tourenwagen Master (German Touring Car championship)
http://www.dtm.de/index.en.php

P.S.
Si link-ul la tema din topic:
http://www.dtm.de/newsausgabe.en.php?id=2307
QUOTE
ITR Chairman Hans Werner Aufrecht made the following statement regarding today’s press release by GM concerning the DTM: “It is with regret that the ITR has learnt of GM’s decision that it does not plan for Opel to participate in the DTM programme for 2006.
Senator
DTM inseamna Deutsche Türenwagen Meisterschaft (sau Masters de cativa ani) adica e Campionatul German al Masinilor de Turism fiind cel mai puternic campionat de masini de turism din lume.

Masinile nu au in afara de forma nimic in comun cu cele de serie (a nu se confunda cu ETCC!) fiind prototipuri la care nivelul tehnologic e deosebit de ridicat.
Caroseriile sunt din fibra de carbon iar postul de pilotaj e o celula de siguranta asemanatoare cu ceea ce exista in Formula 1.Motoarele sunt amplasate central si au 8 cilindri in V si maxim 4000 de cmc.
Vasile26083
Multumesc :occasion5:
Rai
Nu numai ca e cel mai bun campionat dar concureaza firme si piloti renumiti.Poate ati auzi t de Jean Alesi,Frenzen K.H,.Exista multe serii in Grmania de curse numai eu nu scriu niciodat fiindca multi prea putin de pe forum au interese.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.