Help - Search - Members - Calendar
Full Version: un novice in ale masinilor va cere un sfat
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
george34301
1. Nu am masina.
2. Vreau si eu una.
3. Nu am nici un ban de avans.
4. Am un salariu de 400 de $.
Ce variante am pana acum: sa fac un credit de 3-400E si sa cumpar ceva la mana a doua bunicica sau am auzit de o oferta Matiz cu 85 de E pe cinci ani cu avans zero. Astept sfaturi si, de ce nu, alte sugestii. Va multumesc.
G e o r g e
eu as zice sa strangi bani de un avans. iti va fi mai usor sa iti iei o masina mai buna .
gabi4
ia-ti un logan in leasing
BMW34294
Am vazut oferta modelease pentru logan...

Una din optiuni era leasing pe 5 ani (3 ani garantie):

672 euro - avans
129 euro - rata lunara

asta nu include casco si tva

Eu spun ca suna interesant. Am si facut un drive test si merita incercata...
Nicolae30758
sfatul meu de finantist este sa incerci sa strangi un avans. va reduce suma finantata si implicit povara pe salariul tau. gandeste-te ca va trebui sa faci si asigurare CASCO (firma de leasing te va obliga) care costa si ea destul de mult. In alta ordine de idei, cu cat mai lunga va fi perioada de leasing cu atat mai multa dobanda vei plati in termeni reali.

Pe de alta parte pretul (dobanda + comisioane) platit firmei de leasing este de obicei mai mare decat cel platit in cazul unui credit bancar. Firmele de leasing se refinanteaza de obicei de la banci, deci pun si ele ceva peste dobanda de refinantare.

Ai mare grija cu comisioanele aditionale pe cere firmele de leasing le cer (asa numitele comisioane de administrare) si care se platesc in avans o singura data la suma finantata si care pot ajunge chiar pana la 4%. Evident nu sunt prezentate in reclama. Ia in calcul si TVA-ul care se plateste la fiecare rata (adica rata lunara de platit include si TVA-ul aferent) si care de asemenea s-ar putea sa nu fie prezentat in promotiile respective. De obicei este o steluta in dreptul ratei prezentate, iar in josul paginii se spune ca nu include TVA.

Alta varianta ar fi un credit bancar. Avantajul este ca pretul (dobanda + comisioane) este de obicei mai mic. Dezavantajul este ca se finanteaza pretul TTI (adica toate taxele + TVA) al masinii in loc de pretul CIP in cazul leasingului.

In incheiere, cred ca ar trebui sa-ti calculezi foarte bine "cash-flow-ul" personal inainte de a lua o decizie.

Succes si daca te decizi sa fie intr-un ceas bun.
stefan_ieu
Gandeste-te bine daca vrei sa iti iei o masina. Salariul de 400$ e singurul venit in casa? Daca da, ai o problema. Pentru ca pe langa rata la masina mai ai de platit macar asigurare si benzina. De exemplu benzina, daca mergi moderat nu are cum sa fie mai putin de 1-1.5 miloane. Asigurarea depinde de valoarea masinii. Nu cred ca ai cum sa dai mai putin de 150$ pe rata + asigurare, orice masina ai lua. Asa ca va trebui sa te gandesti la ce posibilitati financiare ai si ce iti poti permite.
Cel mai bine ar fi sa te gandesti intai ce suma din salariul tau o vei aloca masinii si apoi sa vezi ofertele.
adrian-382
Vedeti topicul :
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...asc&start=0 ,puteti afla mai exact cum se pune problma asta cu leasingul.Daca nu esti casatorit,din 400$ cu 200 traiesti iar 200 strangi timp de 10 luni ca sa ajungi la un avans de circa 15% dintr-o masina valabila noua la clasa mica.
dragos28836
cred ca la matizul ala de 85 de E pe luna trebuie si avans...

intra pe forumul de financiar si vezi ca am scris eu o varianta de leasing fara carte de munca si girant la logan

mult succes
V l a d
se muta la versus
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.