Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A 5-a roata la masina
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
HalbaSus
Intrebarea a fost pusa aici dar este extrem de legitima, de ce oare aceasta inventie din anii 50 nu se regaseste pe masini de serie ? cam cat de tare ar fi sa poti face asta cu masina ta ? La naiba sunt masini care parcheaza singure, dar nu putem pune o a 5-a roata ?


T u d o r
Topicul cu plasturii nu era altul? rolleyes.gif
HalbaSus
Intre plasturi si o roata din asta tu ce ai prefera ? Eu stiu ca as alege a 5-a roata (chiar daca plasturii ar scadea consumul cu 20%).
laurentiu
Util... si totusi amuzant.biggrin.gif
Unul din motivele pentru care cred ca s-a renuntat la idee e ca ocupa ceva spatiu in portbagaj.
James Kilowatt
Se poate pune aftermarket... aviz amatorilor smile.gif
http://www.youtube.com/watch?v=veyHj6JZSLE
T u d o r
Ma, nu stiu. Probabil ca era complicat sa faci intregul sistem de actionare a rotii, adica nu numai partea de ridicare ci si cea de punere in miscare, etc. In plus cred ca nu e foarte stabila masina ridicata pe roata aia pusa de-a curmezisul. In loc de roata asta au inventat Mercedesul care are un unghi de bracare a rotii impresionant. biggrin.gif
James Kilowatt
Altii au 4 roti directoare.

Eu astept cu interes o skoda superb cu burduf teehee.gif
ozz86651
Toata hidraulica aia, plus transmisia, par grele. Si probabil destul de scumpe. Avantajul nu pare cine stie ce, ca se poate si fara.
Stabilitatea e irelevanta din pdv al sigurantei (adica ce se poate intimpla daca e instabila) dar imi pot imagina ca unul mai greu in spate poate apleca masina intr-o parte si trebuie sa-i spui sa stea in mijloc.
mike.omega
De ce 5 roti si nu 3?!

Daca la sistemul asta cu virare prin a 5-a roata n-ai calculat bine raza ai cam belit... masina ca nu prea vezi la timp cand dai peste ceva teehee.gif

PS: a 5-a roata poate fi invartita de un motor electric incarcat la franare smile.gif
HalbaSus
QUOTE
Toata hidraulica aia, plus transmisia, par grele. Si probabil destul de scumpe. Avantajul nu pare cine stie ce, ca se poate si fara.


Low-riderele care danseaza sunt facute de mexicani nu neaparat foarte bogati, ei au sisteme hidraulice destul de puternice pe toate cele 4 rotile... si nu sunt produse in masa pentru masini, transmisia ar fi oarecum problematica mai ales pentru masinile cu tractiune fata dar asa cum zicea mike.omega ar putea fi un motoras electric, pana la urma nu ar avea nevoie de cine stie ce putere pentru ca nu ar trebui decat sa miste spatele masinii... Eu nu cred ca tot ansamblul ala ar adauga mai mult de 50-60 de kg. OK, e mult pentru un porsche 911 GT3 RS... dar nu cred ca s-ar simti diferente sesizabile la un avensis sau mondeo, ca sa nu mai spun de SUV-uri sau masini de clasa mare care oricum bat 2 tone... cateva kile in plus sau in minus nu mai conteaza.

Iar avantajele mie mi se pare foarte mari, practic nu mai trebuie sa parchezi paralel cu spatele (intrii cu fata apoi muti si spatele smile.gif ), iar de intors te intorci pe loc...

QUOTE
Daca la sistemul asta cu virare prin a 5-a roata n-ai calculat bine raza ai cam belit... masina ca nu prea vezi la timp cand dai peste ceva


Mie mi se pare ca poti da peste mai multe atunci cand mergi cu spatele decat atunci cand "rotesti" masina... Apropo, cam cate "tamponari" ai vazut auzit tu in timp ce lumea incerca sa parcheze paralel cu spatele sau sa iasa din astfel de locuri de parcare ? Eu cred ca mai toate masinile care parcheaza in astfel de locuri pentru mai mult de cateva ore/zile au fost sau vor fi atinse de alte masini care incearca sa intre sau sa iasa din locul de parcare.

QUOTE
De ce 5 roti si nu 3?!


Rebel
daca nu stii sa faci parcarea laterala cu patru roti, stai acasa, e mai bine pt toata lumea.
HalbaSus
Si daca nu stii sa te intorci cu masina pe loc cu 4 roti... eu zic sa stai tot acasa.
mike.omega
Personal nu am probleme cu parcatul cu spatele sau lateral. Cu sau fara senzori, sedan sau MPV imi iese (parcarea) cam din prima si in locuri inguste biggrin.gif

De ce 5 roti si nu 3?

http://www.crunchgear.com/2008/04/07/can-a...oadster-poetry/

LE: Rebel, la noi la tara sa faci parcare laterala nu e ceva obligatoriu, noi am inventat parcarea in spic de grau biggrin.gif
adrian_r5
QUOTE (mike.omega @ Mar 4 2011, 08:27 AM) *
noi am inventat parcarea in spic de grau biggrin.gif

E inventie romaneasca ???
HalbaSus
mike, aia e motocicleta cu o roata in plus, nu o masina cu o roata in minus smile.gif

Nu e vorba doar de parcat lateral cu spatele (desi in mod clar ar fi utila pentru asa ceva), ar permite o accesarea unor locuri de parcare imposibil de atins altfel biggrin.gif... to park where no men has parked before 36182451.gif si nu doar de parcare... cam cat de misto te-ai putea intoarce in timp ce esti blocat intr-o coloana... sunt o gramada de aplicatii practice pentru treaba asta.
mike.omega
QUOTE (adrian_r5 @ Mar 4 2011, 08:56 AM) *
QUOTE (mike.omega @ Mar 4 2011, 08:27 AM) *
noi am inventat parcarea in spic de grau biggrin.gif

E inventie romaneasca ???


Ete! Io gaseam o scuza pentru nepriceperea unora si altora (cei de fata se exclud) la a parca lateral biggrin.gif
solmar
Si de ce am pune o roata si nu niste aero propulsoare sa ridici masina pe verticala 5 centimetri si apoi sa te muti putin la dreapta sau la stanga?
mike.omega
Ca a 5-a roata propulsata de un motor electric poate fi chiar eco la un moment dat teehee.gif
T u d o r
ah nu...trebuie hibrid obligatoriu. biggrin.gif
mike.omega
Am un sentiment de deja-vu si de proasta informare citind asta .

In ideea ca parktronic se refera la sistemul de senzori de parcare si nu altceva.
adrian_r5
QUOTE (mike.omega @ Mar 4 2011, 10:54 AM) *
QUOTE (adrian_r5 @ Mar 4 2011, 08:56 AM) *
QUOTE (mike.omega @ Mar 4 2011, 08:27 AM) *
noi am inventat parcarea in spic de grau biggrin.gif

E inventie romaneasca ???

Ete! Io gaseam o scuza pentru nepriceperea unora si altora (cei de fata se exclud) la a parca lateral biggrin.gif

Eu chiar am crezut ca vorbesti serios ... adica despre parcari special amenajate pt. parcare in spic ... Imho e mult mai usor sa parchezi in spic decit perpendicular pe bordura ... ca sa nu mai vorbim de parcat lateral ... (daca nu mi-o fi lene o sa fac niste poze cu o parcare din Timisoara recent finalizata la care idiotii care au proiectat-o au ales varianta paralel cu bordura in detrimentul parcarii in spic astfel incit numarul de masini care incap acolo este destul de mic).
mike.omega
Cei ce amenajeaza parcarile sau le "gandesc" de obicei nu au pregatirea necesara si ii doare la basca, comisionu sa iasa.

La munca ne-au cerut sa proiectam "parcari inteligente" pe o strada relativ ingusta din CT. Dupa injuraturile de rigoare am zis ca o sa propunem niste alveole ca de atat exista loc. Dar mai e mult pana departe smile.gif
solmar
mike
Bagati si voi fantezii scumpe: parcari supraetajate cu lift. Alveole poate sa faca oricine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.