Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Investitii pentru urmasi
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2
adrian_flavius
La sugestia lui KLM, o sa mutam aici tot ce inseamna discutii cu privire la oportunitatile pe care le avem pentru a ne ajuta urmasii, si ce inseamna, in ziua de astazi, securizarea anumitor aspecte...

Intai de toate, as vrea sa ma refer, sub rezerva faptului ca imi exprim o parere strict personala, ca scoala, oriunde in lume, nu mai reprezinta garantia unei vieti mai bune...scoala nu te invata sa fii fericit, liber si independent, scoala te invata sa fii un bun angajat... nu stiu daca asta imi doresc pentru copilul meu, pentru ca, in primul rand, nu o doresc pentru mine...oricat de bine ai fi platit, un angajat ramane un angajat, cetateanul cel mai jumulit de pe fata pamantului, si omul care nu are nicio parghie pentru a schimba ceva pe lumea asta sau pentru a-si controla, in vreun fel, destinul...esti la mana altora...

Intrebare-ntrebatoare: ce ati prefera, la varsta majoratului, pentru copii: un fond de scolarizare de 30 000 de euro (luam o suma aleatoare...) sau un portofoliu de valori (mobiliare/imobiliare), in valoare de aceeasi suma, pe care copilul a fost deja invatat sa si-l administreze singur?

In ceea ce priveste ultimul aspect, o sa va dau un singur exemplu, ca-mi este cel mai la indemana, si care pentru mine a venit ca o confirmare: cunosc pe cineva in Pitesti, persoana importanta, careia anul trecut i-a plecat fiica cea mica la facultate in Bucuresti (arhitectura, parca...); tipul are ceva banutzi la tescherea, ca urmare a avut posibilitatea sa le ofere, de mult timp, cate un apartament fiecarui copil; ideea este alta: pentru aceasta fiica avea un apartament in Bucuresti, o zona oarecare (nici prea-prea, nici foarte-foarte); copila a avut o alternativa: fie sa stea in apartamentul respectiv, singura, si atunci solda lunara de la parinti se va concretiza intr-o suma modica (4-500 de lei) + mancarea de acasa + plata intretinerii la apartament, fie IL INCHIRIAZA (apartamentul este deja pe numele ei...), sta la camin impreuna cu alti colegi, chiria caminului e platita tot de parinti, mancarea de acasa, dar NU MAI PRIMESTE niciun alt ban, in schimb face ce vrea cu banii primiti pe chirie...fata a ales a doua varianta, si a invatat sa-si negocieze singura chiria, sa-si administreze singura bunul propriu, sa traga cat mai multe foloase de pe urma acestuia (imi spunea taica-su ca nu si-a mai tras internet la camin, si ca se duce de 2-3 ori pe saptamana la apartamentul respectiv, inchiriat unor colege de facultate, care platesc toate utilitatile acestuia, inclusiv internet-ul, si se logheaza acolo...interesant, nu?), iar ce e mai important este ca ceea ce a invatat, este pentru toata viata...
James Kilowatt
Eu nu inteleg de ce educatia academica si cea "de viata" se exclud reciproc.... de ce sa alegi intre cele doua?
Chiar si in exemplul dat de tine, tipa aia isi administreaza bunurile SI face si facultatea.

Despre compromisul intre cele doua, intre a invata si a face bani s-a mai discutat pe topicul cu soferul violent.
solmar
Cam chitroasa tipa daca se duce dupa internet acasa unde-l platesc colegele... Tare mi-e ca intr-o buna zi o sa primeasca o lectie si cu internetul! Branza ei e pe bani dar cealalta e moca... nu se face!
James Kilowatt
Eu cred ca trebuie sa ne ferim ca de dracu' de a le impune sau a-i impinge pe ei la ce ne-am fi dorit noi, pentru noi. Mie la 18 ani imi era clar ca n-o sa fiu pictor, iar daca taica-miu m-ar fi impins catre pictura pentru ca asta si-ar fi dorit el pentru el probabil era horror.

Nu toti au vocatie sau talent pentru afaceri, sau pot fi pasionati de domenii in care nu poti sa fii patron.

Cred deci ca cel mai rau lucru pe care il putem face e sa ii "modelam" dupa chipul si asemanarea noastra, ca si cum noi am fi modelul perfect...
AlexTM
Eu cred ca la 18 ani e prea tanar sa se apuce sa-si adminisreze o avere picata pleasca. Deci optez pentru varianta a doua (de fapt prima, cea cu bani de-acasa), cel putin o vreme.

La modul general, inteleg ca aici e un bun loc de discutat ce facem cu bruma de agoniseala care ramane, de la o luna la alta (da, e posibil si daca esti angajat si-ti jertfesti viata pe altarul firmei patronul rapace smile.gif ai facut facultatea ca sa servesti pe altul, esti jumulit si nu ai nici un control asupra destinului tau, ... unde ramasesem? ... a, deci poti si ca angajat sa mai pui un leu deoparte, pentru tine, pentru batranete, pentru copii, in fine, pentru viitor)
solmar
eu am o singura filosofie in cazul asta (desi n-am copii). putina munca nu strica nimanui chiar daca are parinti bogati!
adrian_flavius
Pai cam ce a spus Solmar era chintesenta a ce am scris eu mai sus...hai ca i-a picat pleasca, e una, da' faptul ca a fost pusa sa gandeasca si cu creierasul ei, si sa se loveasca de niste chestii, eu zic ca e un plus...

Nimeni nu a obligat-o sa faca o anumita facultate sau sa urmeze un anumit drum profesional...dar informatiile si educatia financiara e importanta (cred eu), chiar daca o sa ajunga artista si n-o intereseaza banii sau investitiile...are informatia, are un fundament pe care, daca vrea, poate sa cladeasca mai departe...

JK: nu am spus nicaieri ca cele 2 tipuri de educatie se exclud...din contra, se pot completa de minune...eu doar vroiam sa subliniez ca unele informatii sunt mai importante ca altele...si ca putem alege pe care din ele sa batem saua...

Iarasi, nu am spus ca un angajat nu poate sa stranga bani sau sa faca anumite chestii...doar ca lui o sa-i fie muuuuuult mai greu sa o faca decat altor categorii de cetateni...

QUOTE (solmar @ Mar 2 2011, 12:36 PM) *
Cam chitroasa tipa daca se duce dupa internet acasa unde-l platesc colegele... Tare mi-e ca intr-o buna zi o sa primeasca o lectie si cu internetul! Branza ei e pe bani dar cealalta e moca... nu se face!


poate da, poate nu...tipa e chiar pasionata de arhitectura, din cate mi-a spus taica-su, si mai face lucrari si pentru colegi...asa ca poate plateste accesul ala altfel...totul este sa inveti, din experienta (singurul profesor cu adevarat bun pentru om...), cat mai multe lucruri, cat mai devreme...si daca primeste o lectie, cu cat o va primi mai devreme in viata, cu atat va invata mai repede care este limita care desparte afacerismul de prietenie sau de convietuirea intr-un anumit mediu social...asa ca tot un castig ar fi si ala...

Aceeasi tipa, prin clasa a-V-a sau a-VI-a, a fost mutata de taica-su in alta clasa si la alta scoala, pe motivatia ca in clasa originara unii dintre profesori il cunosteau pe el (v-am spus, persoana importanta in judet...), si ca urmare ii "cocoloseau" odrasla...asta insemnand ca avea numai note de 9 si 10, chiar daca le merita sau nu...tipul a zis ca trebuie sa mai ia si cate un 3, 4 sau 5 din cand in cand, sa nu se-nvete cu un anumit tipar de recompensare a studiului...si sa nu aiba un soc mai tarziu...

Mie mi s-a parut de bun simt treaba asta, intrucat eu am fost un vanator de note pana spre liceu...si nu mi-a fost moale deloc cand am luat prima nota mai mica...psihologic vorbind...a fost un dus rece, da' binevenit...
James Kilowatt
Discutia se indreapta incoace smile.gif
http://masini.ro/forum/index.php?s=&sh...st&p=371788
AlexTM
Nu, de acolo vine.
solmar
QUOTE (adrian_flavius @ Mar 2 2011, 02:19 PM) *
poate da, poate nu...tipa e chiar pasionata de arhitectura, din cate mi-a spus taica-su, si mai face lucrari si pentru colegi...asa ca poate plateste accesul ala altfel...totul este sa inveti, din experienta (singurul profesor cu adevarat bun pentru om...), cat mai multe lucruri, cat mai devreme...si daca primeste o lectie, cu cat o va primi mai devreme in viata, cu atat va invata mai repede care este limita care desparte afacerismul de prietenie sau de convietuirea intr-un anumit mediu social...asa ca tot un castig ar fi si ala...


nu reiese ca nu e chitroasa din ce spui mai spus. ramane acelasi enunt anterior. faptul ca face lucrari e un enunt general si nu garanteaza ca le include si pe fetele din camera care platesc chiria si au devenit providerii ei de internet. iti spun ca intr-o buna zi una din fete ii va reprosa faza cu internetul. o prinde intr-o toana proasta si i-o serveste de nu se vede. daca in schimb esti convins ca le-a facut si colegelor o lucrare atunci se mai schimba calimera. iar daca primeste o lectie nu e neaparat ca o si pricepe.

eu aveam o lampa care fila bine de tot in facultate. nu stiu ce mi-a spus odata un coleg, o prostie, o minciuna... se intampla in anul I si n-am mai vorbit cu el de atunci. in anul 2 se duce saracu' pe munte (era primavara) si nu se mai intoarce... sad.gif nu stii ce rau mi-a parut dupa aia dar nu mai aveam ce face.... si omul, dumnezeu sa-l tina in paza, s-a chinuit din rasputeri sa ma impace. nu, eu capos, nu l-am mai bagat in seama de atunci, cu o singura exceptie, la un meci de fotbal cand inevitabil am schimbat doua cuvinte.
Titi1988
Parerea mea ca trebuia sa faca in felul urmator:
Sa stea tipa respectiva intr-o camera si pe restul sa le dea in chirie ( nu este mentionat nicaieri cate camere are apartamentul dar daca este apartament=> minim 2). Dupa ce am stat 2 ani in camin si erau conditii foarte bune ( 2 intr-o camera, baie in camera, termopan, mobila noua) nu mai vreau acum sa ma intorc nici gand!!!! Nu-mi place sa nu pot sa-mi fac eu de mancare, netul din camin este cel mai de kkt posibil!!!! (viteza foarte mica, virusi), nu-mi place sa ma trezeasca colegul cand vine la 3 noaptea sau cand pleaca la 7 dimineata, nu-mi place sa fac curatenie dupa cineva, nu-mi place sa nu am intimitate etc.
Acum stau in chirie intr-un penthouse si este raiul pe pamant pentru mine! Imi vad de facultate si cum sunt foarte zgarcit strang bani toata saptamana prin faptul ca ma duc la auchan si de 100-120 de lei cumpar mancare(mic dejun, amiaz, cina) pentru 5 zile usor, mai mananc si la prietena mea etc. Si cand am nevoie sa ma duc in club/la cabana/ sa-mi iau ceva am de unde. Plus ca ai mei imi dau bani tot timpul dar nu vreau sa le cer ca dupa aceea daca pic vreun examen sa-mi scoata pe ochi dry.gif

Si in legatura cu cealalta modalitate, prietenul meu Tudor a inceput de pe clasa a 7-a programare, web development, design etc (are chemare tipul). In primul an a lucrat de acasa si a mers la facultate dar nu s-a tinut de ea. In scurt timp a renuntat la faculta si a inceput sa lucreze serios. Au aflat parintii, s-au certat=> nu i-au mai dat niciun ban. Acum, dupa 3 ani, este angajat la o firma serioasa care se ocupa cu aplicatii de iphone etc si castiga in jur de 1500 euro/luna. Isi permite sa stea in chirie singur, se intretine, isi permite sa mearga unde vrea si sa isi cumpere una alta.. Anul aceste s-a inscris la o facultate de economie ( cea mai usoara din Cluj) si o face doar pentru diploma. Le-a dat peste nas parintilor? le-a dat. Bravo lui! Si la ce chemare are pentru acel domeniu ajunge usor la salarii de 2000-3000 euro.

Deci in concluzie. Ai sansa sa castigi bine lasi faculta pana ai timp si de ea.
Nu ai chemare la nimic si iti poti gasi job doar la McDonalt's tine-te de facultate.
Daca fugi dupa 2 iepuri nu prinzi niciunul!

PS daca esti inscris la o facultate usoara si ai timp liber merita sa-ti iei un job.
solmar
Titi,
eu as turba sa fiu student si sa stau singur.
mike.omega
Sa le dai peste nas parintilor e un tel in viata?! OMG!!! unsure.gif

Parerea mea e ca un copil, adolescent, tanar student, trebuie ajutat atat cat considera parintii lui ca are nevoie. Fara sa i se dea pe mana sume mari de bani sau proprietati sau afaceri pentru ca dispare motivatia de a mai face o scoala. Si aici ma refer la facultate, liceul e doar o bifa pe lista.

Personal, student fiind, mi se pare de bun simt sa iti gasesti un job part time din care sa-ti scoti macar banii de buzunar(un suc, un sandvis, niste benzina, d'astea) pentru ca daca lucrezi si in domeniul in care studiezi ai parte de o altfel de experienta si vezi altfel lucrurile.

Degeaba termini o facultate daca esti aerian si nu poti sa te exprimi in 3 cuvinte si 2 fraze, nu poti sa respecti un program si sa te achiti de o promisiune/angajament. Eu ma uit la colegii mei de facultate. Cei ce au incercat sa lucreze in timpul facultatii, acum sunt mult mai avansati decat cei care au preferat sa stea pe "alocatia de la parinti". Si cum eu sunt la constructii, unde piata muncii e pe baza de pile, cunostinte si relatii, e al naibii de greu sa-ti faci rost de un loc de munca ca proaspat absolvent.

Pe de alta parte, tot la facultate am vazut persoane de varsta a doua ca incercau sa-si completeze studiile dar care nu pot sa tina pasul cu tinerentu. Fara suparare dar asta e realitatea biggrin.gif

Tot la varsta asta nu trebuie alergat dupa salarii mari dar nici nu trebuie sa-si bata joc de tine, ci trebuie sa fi platit corect si la timp. Eu prefer un job stabil decat unul super mega bine platit si valabil 6 luni.

LE: si ca sa fiu on topic: un fond administrat de parinti pentru taxe scolare si alte cheltuieli ce nu pot intra in bugetul lunar al familiei poate fi o alternativa smile.gif
solmar
In anul I, in semestrul 2 nu stiu cum fac dar ii pic travers profului de informatica. Un tip doxat, prieten cu Iliescu printre altele... si ma tine asta in suturi vreo cateva cursuri! Numai promisiuni cu zambetul pe buze ca ne vedem si la anul pe vremea asta... Am bagat-o pe maneca si dupa vreo cateva dusuri reci ma duc sa stau de vorba cu el de la barbat la barbat. Exact asa i-am spus... L-a pufnit rasul! Era cu un cap mai mic ca mine, era mititel de tot ... din vorba in vorba ajungem la confidente, aude ca vorbesc engleza, ciuleste urechile si-mi spune sa vin la el la cabinet/birou, cum naiba s-o cheama, dupa ora ca-mi da o carte sa i-o traduc si facem pace. Cine mergea pe mijloc ca militianu'... Eu! Mandru nevoie mare...tantos ca un cocos.

Ma duc dupa ore si-mi pune in brate o carte de vreo 2 kile ... patru sute si ceva de pagini. Am inghitit in sec, deja nu mai era cu un cap mai mic... M-a cocosat! El a inceput sa zambeasca.... si mi-a dat termen pana la sfarsitul anului. Nu mai era nimic de spus. In '87 nu aveai calculator sa scrii frumos, sa dai save... Si ma apuc de treaba dar ma plictisesc repede asa ca o luna aduna firimituri si paianjeni cartea (nu va spun titlul dar mi-am batut capul zdravan de tot sa traduc floppy disk si alte chestii intraductibile) dar pana la urma frica pazeste bostanaria si ma apuc de treaba. Si sa scrii de mana atata, chin frate... Si acum am un mont la ultima falanga de la mijlociu, de cum tineam creionul! Da i-am predat lucrarea la timp, el a publicat-o .... si-am ramas prieteni!

Nu exista reteta perfecta pentru un student. Cel mult cateva precautii care nu e sigur daca functioneaza sau nu...
mike.omega
Ai cam gresit topicul daca ma intrebi pe mine biggrin.gif
RUE
eu intaresc faptul ca tipa aia e chitroasa.... da rau de tot!
pai e 12 leu sau gratis un stick de rds.. cunosc profilul ala de tipa. de obicei sunt f inteligente, au orgolii, nu sunt f frumoase (dar nici urate : ) ).
era o amica le medicina si la un debut dupa vacanta de iarna, tipa care statea in zona medicinei (central) in apart propriu (de la parinti) cu o camera, manca la cantina studenteasca, vine la mine la camin si ma invita la o bere.
Mergem la Munart, ne asezam, fac cu ochiul a 2 beri si apoi imi zice ca isi cere scuze ca nu are bani la ea....
A avut noroc ca doar ce venisem din vacanta si solda era virgina ca altfel, noi plebea, nu beam berea la terasa cu pret mare ci pe banca la camin sau in camera cu pret de minimarket.

Eu sper sa i pot sprijini cand cresc dar sa dovedeasca si cu capul cate ceva. Nu platesti studii in Viena daca lui nu i a placut nici generala 27....
Daca nu le place cartea pot sa munceasca si fara. Poate cu facultate vor avea mai mult noroc.
Nu o sa vand locuinta ca sa faca Oana facultate in figuri, deci fara sa incerci doar sa dovedesti ceva si ei sa nu poata.
solmar
QUOTE (mike.omega @ Mar 2 2011, 06:42 PM) *
Ai cam gresit topicul daca ma intrebi pe mine biggrin.gif


n-am gresit, se referea la munca/experienta acumulata in facultate. eu am strans pe cartea de munca (care s-a cam desfiintat de la 1 februarie) numai din ce-am lucrat in vacante aproape un an de munca/vechime. am ales sa scriu de chestia cu tradusul ca ulterior mi-a prins bine. nu eram cel mai vobaret de engleza dar eram fluent in anul I, vara pe litoral mai schimbam o vorba cu strainii... si cand am pus mana pe carte sa vezi ce buchiseam cu dictionarul la cate-un cuvant sa-i prind sensul.

si mie imi trimiteau ai mei bani dar aveam mandria mea sa strang peste vara cateva mii de lei sa nu stau la mana-ntinsa daca voiam vreun blug sau vreo geaca. sau adidasi... mai incropeam ceva din micile afaceri dar aia erau bani de buzunar. mai luai si teapa, mai faceai si o cinste... cand am castigat primii bani ca angajat le stiam valoarea. eu de pilda n-as putea sa iau internet moca de la fetele alea, indiferent ca le fac/le ajut la vreun proiect sau nu. din partea mea e chitroasa. exista o singura circumstanta - daca au negociat chestia asta inainte, cand au batut palma ea sa le fi micsorat putin chiria pe considerentul asta. daca au batut palma asa.... atunci nu-ti mai iei cuvantul inapoi. dar cum a prezentat-o flavius e de purcica!

ps merge si la amintiri din facultate
RUE
ontopic: in februarie parca am pus 500 ron (200 bebe si 50 Oana alocatii x 2 luni) intr un depozit online la Garanti (3 luni). Acum am rezervat iar 250 ron si as putea sa fac depozite de astea trimestriale si apoi redundant sa le vina randul si sa tot recreez la 3 luni. Mai putin si in 14 pun iar 500 lei cu cei de luna asta.
Am exagerat cand am zis ca o sa i sparg pe tabere in liceu. O sa cautam sa fie utili. Nu cred ca le as lua masina de banii astia. Ar merge exact spre un scop evolutiv (cum a fost la mine cand mi am luat primul PC dar la alte proportii ca acum iei un laptop la salariu daca chiar iti doresti).
Trebuie sa invatam cum au procedat parintii nostri care poate din lipsa au dat tot timpul cate putin, niciodata prea mult.
De fapt am exemple cu prea mult si care au probleme si acum.
Si eu cunosc exemplu cu ap cu 3 camere luat in tm si amenajat inainte de admitere si care dupa olimpiade pe tara in liceu era ofticat ca nu a luat primul in lista adminiterea. Tipul s-a mutat in camin de 2 locuri, a fost bursier continuu, a invatat f bine cu toate ca primea tot timpul tot ce i trebuia sa deraieze.
La un moment mi a marturisit ca e constient ca primeste peste ceea ce ofera el ca si fiu. Cielo pana prin anul 3-4, apoi golf 4 si dupa absolvire... Bmw320d 2007 (avea un an masina si 20 000 km) ca un ultim cadou important.
Tipul muncea part time la o firma ok unde acum dupa putini ani de la angajare e deja in middle management.
adrian_flavius
Nu m-am mai intalnit cu ta-su de ceva vreme...din cate am inteles, "s-a dat putin la fund"...deh, politica prin Arges se poate lasa cu sechele...unele permanente... whistling.gif whistling.gif whistling.gif

Trecand peste asta, tipul incerca sa-si invete odrasla sa scoata maximum de castiguri din resursele pe care le avea...ca din chestia asta te poti alege chitros nevoie mare, sunt de acord...da' in acelasi timp te lovesti de niste chestii care iti deschid ochii si te pregatesc pentru mai tarziu...viata-i o jungla, parerea mea...mai ales viata in Romania contemporana...din pacate (ar trebuie sa scriu DIN PACATE) am uitat ca mai exista si alte aspecte ale vietii, in special alea inter-umane, care pot face diferenta intre fericire si nefericire (sau intre un sentiment de implinire si unul de frustrare sociala sau personala); da' nu discutam aici despre acest aspect, ci despre investitii pentru urmasi si despre educatia lor si a noastra in acest domeniu...

Fondurile cu acumulare din Romania sunt niste glume proaste, din punctul meu de vedere...daca te bazezi ca vei castiga ceva in ritmul asta, s-ar putea sa-ti iei o super-tzeapa dupa 10-20 de ani...ca si medie statistica, dobanzile la asemenea fonduri au variat cu putin peste rata inflatiei in ultimii 20 de ani in Romania...asta inseamna ca cel mult s-a reusit CONSERVAREA acelui capital, in niciun caz cresterea lui...deci, intrebare: la ce investitii ne putem orienta, in asa fel incat sa asiguram nu numai conservarea, ci si sporirea (in limite de bun-simt...) acelui capital? (stiu, ozz o sa-mi spuna ca fonduri pe indici...da' alea-s in tarile cu apa calda, nu la noi...)

ozz86651
Pai tu nu poti sa-ti deschizi un cont la o bursa in strainatate? In UE de preferinta.

In privinta scolii nu sint de acord. Daca e vreo investitie sigura pe lumea asta, e o scoala de calitate. Evident, sigura in cazul in care si "beneficiarul" colaboreaza la maxim si poate - (desi si aici s-au vazut destile exceptii de idioti pe care i-a dus diploma si pila in pozitii si culmea e ca se descurca).

Cu investitiile astea sint niste probleme. Una la mina, nu toti au o pasiune sau chef pentru asa ceva. Poate omul vrea sa-si bata capul cu o problema inginereasca sau sa predea matematica, nu sa taie degete cu recuperatorii la rau platnici. Apoi investitiile au riscuri. Mai ales la inceput cind ai bani putini. Ce te faci daca se duce naibii economia, creste petrolul sau mai stiu eu ce, ramii si fara bani si fara scoala?

Apoi mai vad eu o problema aici, o chestie pe care o aud des in Romania. Se confunda cauza cu efectul. Ideea nu e "fa si tu o afacere"... pai ce sa fac? ai fa un chiosc, sau un restaurant, sau un bar, ca nu-s destule.
Treaba e fix pe dos. Ai o idee ceva de groaza, cum sa faci un motor de cautare ceva, un restaurant cum nu s-a mai vazut, si dupa aia urmeaza detaliile cu capitalul etc.
Bine, exista investitori de profesie, dar si aia au scoala si lucreaza cu bani multi.
klm
Dobanzile la depozitele bancare nu asigura nici macar conservarea valorii capitalului... Cele mai buna plasamente in lei (asta e moneda nationala, cu asta defilam) ofera, la momentul actual, 6-6.5% (chiar daca la final de 2011 vom avea 3-4% nu mai crede nimeni cifrele BNR-ului cand pretul benzinei/gazului/curentului electric creste cum creste, painea s-a scumpit pana acum cu peste 30%, producatorii de carne vorbesc de procente halucinante etc) deci depozitele nu mai reprezinta o solutie.
HalbaSus
Deci daca e sa recapitulam:
- In banci nu mai are rost sa bagam banii ca nu acopera inflatia reala.
- In imobiliare cu atat mai putin avand in vedere ca sunt in cadere.
- In aur ? Neaah...

Alte idei ? Repet, e vorba de investitie la modul de plasare a economiilor, nu "investeste in ceva care implica multa munca, munceste mult, si multiplica banii investiti". Ceva care sa fie la fel de simplu si sa implice la fel de putina munca ca si depozitul la banci (sau hai maxim investitia intr-un imobil).
klm
Am vazut ca, intr-o anumita masura, romanii care investeau in imobiliare s-au intors tot spre ele, diferenta e ca, in loc sa bage banii in cele din Romania, aleg destinatii europene unde preturile imobilelor, situata la valori considerate minime, incep sa creasca.
adrian_flavius
Eu as investi in contrabanda...cu orice... whistling.gif whistling.gif whistling.gif ...cel mai bine stau interlopii in Romania, toata lumea ii ridica-n slavi, sunt eroi nationali ne-recunoscuti, important este ca ei se descurca...

Acum, sincer vorbind, nu prea ai optiuni in Romanika...iar cat despre ce spune Ozz, ai tot dreptul sa faci depozite si in alte tari, cu internet banking-ul poti s-o faci fara prea mari batai de cap, dar dobanzile in UE, la depozite, sunt undeva pe la 2-3% anual...ti se pare ca acopera inflatia (ca si in zona Euro o sa fie mare inflatie anul asta...mai ales din motive de petrol...
solmar
Ieri m-am uitat la Arena Leilor - aia cu cei 5-6 milionari care investesc in ideile altora daca li se par viabile, interesante.

Am urmarit un doctor si o economista. Doctorul o dadea rau in balarii. Economista propunea o piscina pentru smecheri undeva la marginea Craiovei. Calcule facute pe genunchi - pentru o piscina de 14x7 estimase tipa vreo 100000 de euro, proiectul deasemenea facut pe genunchi. Ideea interesanta, m-am gandit si eu la ea. Ce m-a frapat e lipsa de cunostinte minime despre economie, de un plan de afaceri, nimeni nu include o cota de risc, nu vede in viitor ce rata de multiplicare a banilor.. tipa era ferm convinsa ca scoate 65000 euro anual profit (adica cca 200 euro profit pe zi, cu cat dracu sa vinzi un bilet ca sa scoti 200 de euro zilnic profit, sa zicem ca-l vinzi cu 15 euro si ai profit de 50% - asta inseamna 26 de clienti zilnic, unde ii tii intr-o piscina de 98 mp? si aici n-am pus tva-ul)... Tipa asta s-a prezentat economista. Pai era varza, sper ca tinea contabilitatea primara nu era de fapt economista ... Reclama, promotii, parcare - termeni inexistenti...

Citez din memorie "Pai sigur ca o sa coste 100.000 piscina, am luat o firma oarecare de pe internet si mi-a trimis un calcul foarte elaborat. Am incredere in ei". Si terenul - paiiiii. Si instalatia de ecologizare a apei.... pai scrie acolo 35000 eur+tva. ... dupa aia l-a luat pe Dragos Anastasiu (Eurolines) la bani marunti. "Auzi, tu esti doctor, de ce te-ai apucat de afaceri? De ce nu-mi da si mie sansa asta.." Pai esti varza, altele erau conditiile acum 15 de ani si altele acum. "Si ce daca... ce, io nu pot!" Merita vazuta tipa asta!

Cine vrei sa scoata tara din rahat daca nici macar un proiect de afaceri coerent nu e stare sa pune pe cateva pagini omul de rand. Iar astia sunt oameni cu idei care au tupeu sa iasa pe sticla cu ce le bese mintea. De cei fara idei nici n-are rost sa vorbim...
RUE
iti dai seama ca ideile viabile de afaceri nu ajung in arena leilor!
nu ma mir ca nu au ce selecta pentru emisiune si se transforma intr o distractie a indivizilor de la catedra.
trist este ca nu se face o triere, o cerere a unui model de afaceri solid. probabil nu ar mai avea cu cine face emisiunea.
solmar
Rue,
ajung, ajung si idei bune, am tras putin cu ochiul pe site. echipa realizatoare se ofera sa-i ajute pe candidati la planul de afaceri... exista si sectiunea castigatorilor si sunt interesante proiectele castigatoare. catindatii sunt problema..
mike.omega
Si eu mai urmaresc arena leilor. Cam 1 din 20 de "concurenti" au un proiect viabil si sanse de a fi acceptati. Cei mai multi nu au un mod de gandire al afacerii adecvat. Ei cred ca intr-un an se poate recupera investitia si incepe profitu...
Plus ca foarte putini prevad absolut TOATE costurile unei afaceri.

PS: imobiliarele incep sa-si revina, greu dar isi revin. Sau vorba cuiva, tre sa mai spele unii niste bani smile.gif
RUE
s-au cam dus vremurile cand tot omul facea afaceri si avea succes.
Acum ori ideea este sclipitoare si e in mana unui om capabil, ori sunt idei mari, unele deja folosite si testate si de altii, sau inovatoare, la nivel global aplicabile si necesita un investitor. ultimele sunt genul care sunt asteptate la emisiunea respectiva.
AZAZEL
eu de acasa nu am avut absolut nimic sau ceea ce am avut a fost extrem de putin.
nu a avut cine sa ma invete, nu a avut cine sa-mi explice, nu a avut cine sa ma ajute si cred ca acest lucru imi este extrem de folositor acum. totusi, pt cea mai mare parte dintre tineri, o situatie ca aceasta este calea sigura spre pierzanie.
totusi, trebuie sa recunosc ca socrii ne-au ajutat indeajuns financiar chiar in momentul cheie cand am avut nevoie de asa ceva.

tot ce stiu , sau tot ce am realizat am invat singur si am facut singur si ca atare in momentul in care voi avea copii acestia vor fi invatati din prima nu cu greul ci cu faptul ca nimic nu este de-a gata. pentru absolut tot ceea ce vor primi, vor trebui sa faca ceva in schimb si vor trebui sa merite insa, in acelasi timp, voi avea grija ca sa invete tot ce trebuie inca de acasa astfel incat viata sa nu-i ia pe nepregatite atunci cand vor ajunge la maturitate.

eu personal nu cred ca la maturitatea copiilor le voi asigura bani pe care sa-i aiba la saltea ci, daca voi avea doi copii, fiecare va primi cate o locuinta.
una dintre ele o avem deja, fiind cumparata pe viata intr-o zona foarte buna a bucurestiului, cealalta o vom construi undeva la cativa km de bucuresti peste vreo 6-7 ani tot intr-o zona f buna de la periferia orasului.
bani nu va primi nici unul decat simbolic pt ca eventualii bani care i-am avea, ii vom cheltui noi pentru a vedea lumea intreaga inainte de a pune pe vecie mainile pe piept.
ideea este ca, daca unul dintre plozi va calca stramb(dependenta de alcool sau de droguri, pierde vara, preacurvie-in cazul unei fete, homosexualitate-in cazul unui baiat) , nu am nici o problema sa reneg o progenitura si sa nu mai vreau sa am de-a face cu ea in situatia in care stiu ca eu am facut tot posibilul ca ceva rau sa nu se intample.

e greu sa ai copii sai sa dormi linistit cu gandul ca sunt pe calea cea buna.


pt ca tot veni vorba si in alte posturi, banii investiti in imobiliare sunt bine investiti(in opinia mea) daca vei cumpara ieftin.
de exemplu noi am cumparat actualul apartament la aprox 55% din pretul de dinainte de criza si pretul tot mai scade zic eu.
daca vei cumpara ceva intr-un moment in care pretul este f jos, banii sunt investiti extrem de bine.
depozite. no way.
James Kilowatt
Pfff, daca preacurvia e pe acelasi plan cu dependenta de droguri e bine smile.gif
AZAZEL
nu inteleg ce vrei sa spui. ce e mai grav dptdv, dependenta de droguri sau preacurvia?
James Kilowatt
Fa un poll biggrin.gif
AZAZEL
sa stii ca fac.
voi pune variante multiple de raspuns.

totusi, asta nu-mi va garanta ca voi afla opinia ta.
James Kilowatt
Pai, o sa iti zic cu ce votez.
Oricum ne trebuie subiect de dezbatere pana vine Alex cu rezultatele de la testul cu plasturii biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE
ideea este ca, daca unul dintre plozi va calca stramb(dependenta de alcool sau de droguri, pierde vara, preacurvie-in cazul unei fete, homosexualitate-in cazul unui baiat)


Homosexualitatea in cazul unei fete e binevenita ? 36182451.gif
AZAZEL
nu e binevenita insa am uitat sa o mentionez.
oricum, homesexualitatea in cazul barbatilor mi se pare inzecit mai mizerabila(asta e opinia mea- desi in realitate este acelasi lucru).
nu cred ca mi-e scarba de ceva mai mult pe lumea asta ca de acest lucru.
HalbaSus
Homosexualitatea feminina



Nimic gresit, din punctul meu de vedere.
AZAZEL
daca privesti asa, intr-adevar nimic gresit mai ales daca tu abia lipsesti de o secunda fiind actualmente situat pe coltul patului dandu-ti nadragii jos.
James Kilowatt
eu cred ca exista riscuri mult mai mari pe lumea asta decat homosexualitatea.

Nu faci sondajul ala?

Seri
Este cineva pe forum care face tranzactii Forex?

Pana acum am facut niste tranzactii cu un cont demo si sunt foarte multumit de rezultate, dar nu stiu cat de mult reflecta realitatea. Teoretic, pentru contul demo, cursul este cel real, dar multa lume zice ca e doar o momeala. Orice sfat ar fi binevenit!
Watcher
Piata forex este dintre toate pietele, piata cea mai defavorabila investitorului mic.
All the odds are stacked against you: spreadurile, informatia, (lipsa de) capitalul, etc.
Fiind Zero-Sum, presupune ca esti tu mai destept decat contrapartile tale (marile banci, fonduri de investitii, etc) . Do you REALLY think that?
dinpoplaca
Daca ai multi bani:

- Aurul crede ca e cea mai buna investitzie.

- Imobiliare daca stii ce faci.

- Bani in banca cred ca sunt cea mai proasta investiztie.

Daca nu ai bani:
, ca si mine, incerci sa micsorezi cheltuielile lunare si anuale ale casei, si sa investesti banii putzini care-i ai prin izolarea casei, apa calda solara, o masina care consuma putzin ( Prius la mine), pentru ca banii au tot mai putzina valoare, de aceea cred ca investitiile in casa, aduc cel mai bun profit pe termen lung.
James Kilowatt
Sau incerci sa castigi mai mult. Sau ii spargi pe toti, ca tineretea nu se mai intoarce biggrin.gif

Investitiile in izolatie si alte chestii pt reducerea cheltuielilor nu sunt intotdeauna interesante. Eu platesc anual cam 1000€ pe energie (gaz + curent). O casa pasiva, care sa admitem ca inseamna 0 cheltuiala, costa in jur de 150k€ in plus. Adica investitia se amortizeaza in 150 ani.
Prin cateva imbunatatiri (izolat acoperis, centrala moderna in locul celei de 40 ani, inlocuit niste geamuri depasite) care au costat sub 10k€ am redus la jumatate consumul. Asta merita, se amortizeaza in 10 ani. Insa daca pentru a reduce din nou la jumate consumul trebuie sa mai bag 20k (izolatie suplimentara, panouri solare) deja nu mai merita, inseamna amortizare in 40 ani... Pe masura ce perfectionezi hardughia, costurile cresc din ce in ce mai mult iar castigul e din ce in ce mai subtire.

Revenind la investitii, eu cred ca pentru cei care nu se pricep si care nu vor sa se ocupe de asta toata ziua, trebuie sa se limiteze la a investi doar banii pe care isi pot permite sa-i piarda.
dinpoplaca
Singura investitie care ar merita daca vrei safaci bani continu e sa produci ceva, daca ai vreo idee, si daca guvernul nu primeste ordine de la uniune aeuropeana sa te opreasca, asa cum sa intamplat cu agricultura.
Sa ai banii in hartii e periculos. Stocks ,Bonds, etc, daca pica marketul ai pierdut totul.

La serviciu aveam niste colegi mai in varsta care aveau banii pensia lor privata ( 401k)investita in stock market. Eu cum il ascultam pe Alex Jones pe Radio le-am spus ca investiile de acolo sunt nesigure si sa-si scoata banii afara. Aveam un coleg care ma mai invatza cum sa lucrez cu bursa si ma jucam si eu cu $200 cunparam si vindeam stockuri ieftine. I-am spus colegului asta, l-am rugat sa-si scoata banii afara si sa-si cumpere o casa pentru ca o sa cada marketul si nu m-a ascultat. Dupa ce a cazut stock marketul din vreo $250000 cat a avut a ramas cu jumate.

Hartia azi are valoare maine poate fii doar hartie.
former_ozz
Istoric vorbind piata de actiuni e cea mai buna investitie.

Dar din pacate are riscurile ei si lipsa de garantie. Exista niste metode sa te protejezi. Vreo 3 importante de fapt: diversificarea prin investitul in index funds si investitii cit mai decuplate, investitul unei sume fixe la luna/saptamina etc si rebalansarea (trecerea de la risc mare/return mare la risc mic/return mic) pe masura ce te apropii de batrinete.
Daca esti tinar nu e nevoie de rebalansare, pentru ca volatilitatea lucreaza in interesul tau. O criza e o perioada foarte buna daca nu trebuie sa tragi banii atunci, pentru ca piata e ieftina.
Sa-ti scoti banii in 410k ca sa-ti iei casa nu e o idee buna pentru ca:
1. esti penalizat la greu (ai bagat banii inainte de taxe)
2. piata nu cade cind vrei tu. S-ar putea sa ai dreptate, sau nu.
3. piata imobiliare a cazut si ea in ultima criza.
4. la pensie esti in fundul gol.

Sa revin la aur:
1. Aurul e volatil. Se duce in sus dar se duce si in jos si des nu se duce nicaieri.
2. Aurul nu aduce venit. Nu numai ca nu are return dar chiar trebuie sa dai banii pe cutii de depozit in banca, sau arme daca-l tii in casa smile.gif. Macar o proprietate (preferbil comerciala) intr-un loc bun poate fi inchiriata.
3. Bineinteles poti sa cumperi "hirtii" cuplate la aur dar daca n-ai incredere in hirtii n-ai facut nimic.
4. In ultima instanta aurul este un metal fara mare valoare practica. Daca ti-e foame nu e bun nici de un virf de sageata smile.gif.
HalbaSus
[trolling]
Dar de bitcoin ce parere aveti ?
Acum un an si ceva era 0.30$/btc... si il puteai mineri cu o un procesor dualcore... acum o luna si ceva a ajuns la 30$... acum l-au hackuit si e 15$... si il poti mineri cu 3 placi ATI de 300$ bucata... daaar... e deflationist din nascare si o arde la modul ilegalist... pareri ?
[/trolling]
James Kilowatt
Paaai, si banii normali o ard la modul ilegalist... ce, doar cu bitconins se tranzactioneaza servicii si produse dubioase?
Watcher
Nu exista nici o investitie sigura MEREU - daca ar exista am fi toti bogati smile.gif))
Ref aur: daca ajustam cu inflatia, in perioada 1850-2005 pretul aurului a fost basically the same: de la 489 USD in 1850 la 444 USD in 2005.
In 2005 - 2010 a ajuns la 1225 in mare parte datorita crizei financiare...

Ce spune ozz este super cunoscut si common sense (si corect !) : in medie si pe termen lung, piata de actiuni este cea mai rentabila pentru investitori. Exista un motiv clar pentru asta, si anume ca in medie si pe termen lung economia este in crestere (iar bursa reprezinta un subset foarte reprezentativ al economiei). Astfel ca low cost, broad market index funds sunt the safest bet for high long term returns.

Fineprintul este 'pe termen lung si in medie' - astfel - un studiu facut de un profesor de la Wharton (Jeremy Siegel) a demonstrat ca in istoria de 200 de ani de date a bursei americane, nu exista nici o perioada de 30 de ani in care actiunile sa fi fost outperformed de alta investitie...
Daca, in plus, faci si dividend reinvestment dar si regular contributions - there you have the key to (relative) riches...
HalbaSus
QUOTE (James Kilowatt @ Jul 11 2011, 10:14 PM) *
Paaai, si banii normali o ard la modul ilegalist... ce, doar cu bitconins se tranzactioneaza servicii si produse dubioase?

nu, dar e mai fezabil... ca nu trebuie sa manevrezi genti cu bani, nu trebuie sa numeri banii intr-o parcare intunecata, nu risti sa fie banii marcati cu "MITA", etc... apropo, eu daca as fi in pozitia sa iau spagi as lua spagile doar in bitcoin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.