Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme ABS?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
toreadoru
Salutare

Am observat o problema la Honda Jazz pe care o conduce sotia. Pe frig, cand intra ABS-ul se aude un soi de bazait de prin compartimentul motor. Bazaitul apare numai si numai cand intra ABSul si se aude pana ridic piciorul de pe frana. Masina franeaza normal cand cauciucurile au aderenta fara sa se auda nici un zgomot.

Intrebarea mea este daca este o problema care sa necesite vizita rapida in service, desi nu cred.

Seri
Este un sunet diferit de caraitul specific ABS-ului?

La alte masini pe care le-ati condus nu ati remarcat acest carait la franarile de urgenta?
toreadoru
Nu e vorba despre caraitul ABSului laugh.gif
Poate trebuia sa spun ca am o gramada de ani vechime ca sofer si am condus suficiente masini.
Se aude un bazait, probabil ca de la o valva pe circuitul de franare. Bazaitul este suficient de puternic si am inceput sa-l aud de cand a inghetat vremea. Era gheata pe jos in cartier si intra ABS-ul si la o frana usoara. Dupa ce am sesizat zgomotul am facut mai multe probe. Se aude bazaitul din momentul can dintra ABSul si continua sa se auda chiar daca nu se mai simte caraitul obisnuit dar frana este usor apasata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.