Help - Search - Members - Calendar
Full Version: intrebare
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Medicale
getodac
Am o intrebare la care sper sa primesc un raspuns de la medicii ce activeaza pe forum, chiar daca nu sunt neurologi sau radiologi.
Care pot fi urmarile asupra organismului in urma efectuarii unui examen RMN, daca acel organism are in zona radiografiata o bucata de surub metalic neoxidant?
Baby Blues
QUOTE (getodac @ Feb 24 2011, 11:52 AM) *
Am o intrebare la care sper sa primesc un raspuns de la medicii ce activeaza pe forum, chiar daca nu sunt neurologi sau radiologi.
Care pot fi urmarile asupra organismului in urma efectuarii unui examen RMN, daca acel organism are in zona radiografiata o bucata de surub metalic neoxidant?

Al cui este cazul? 39110506.gif
bogcot76
Pai surubul ala, ce e cu el acolo? E material de osteosinteza? Este de la implanturi dentare? Sau ce e cu el?

Ideea e asa - titanul, cupru, cobalt-cromul nu au treaba. In general metalele neferoase nu au treaba. Chiar si materialele medicale din otel inoxidabil nu au repercursiuni asupra organismului, insa pot bruia imaginea daca sunt in zona examinata si atunci problema e ca investigatia poate fi inutila. Excluse de la RM sunt implanturile in zone in care se pot misca - de ex. in ureche.

Cel mai bine e sa intrebi tehnicianul sau imagistul. Desi am ceva cunostinte, si eu fac asta inainte de fiecare data.
getodac
@BB, cazul este ... al meu

@bogcot, surub de prindere a placutelor de fixare a coloanei vertrebrale fracturate.
cu siguranta materialul este un otel inoxidabil, din cate stiu eu in '97-'98 in spitalele de stat nu se foloseau pe scara larga titaniu sau alte metale neferoase. Am fost la un centru de imagistica si dupa ce au vazut radiografia, in care se vedea clar jumatate de surub ramasa in coloana vertebrala, au refuzat sa isi asume riscul de a face un RMN, pentru ca poate intra in rezonanta magnetica si rezultatul ar putea fi bruiat sau mai rau ar putea fi smuls de la locul lui.
Pana la urma am facut un computer tomograf si rezultatul a fost perfect thumbsup.gif
Totusi nici eu nici medicul neurolog nu am renuntat la ideea unui RMN.
bogcot76
De smuls nu ti-l smulge cu siguranta. Insa foarte probabil bruiaza examenul daca ala e locul tintit.
kimjazz686
metal poate fi ușor detacted de raze X toate acestea acum stomatologi folosesc natura metalului prietenos în care funcționează în calitate de rădăcină naturală a dinților.



_________________
implante dentare
HalbaSus
Limba română vorbim nu prea, reclamă la impalnturi facem în semnătură... bine nu e.
DORU
laaasa ca gesticulam, numa banii sa vina biggrin.gif
former_ozz
2girls1cup funny halba smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.