Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Impactul aparitiei Daciei Logan asupra pietei auto
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
Serban33661
Dupa parerea voastra ce impact va avea aparitia Loganului asupra pietei auto? Care credeti ca vor fi marcile cele mai afectate prin scaderea vanzarii? Care dealeri auto credeti ca se tem cel mai mult de Logan?
Va fi influentata si piata auto a masinilor de ocazie?
Rai
O influenta ff mare.Oameni din Ro nu dispun de multi bani si sigur ca vor cumpara un Logan care e si o masina reusita si mai ales la pretul ei nu exista in Europa asa o masina si cred ca isi va crea un loc important si in vest.
sandman
cei care se tem de noua logan sunt cei care au masini straine, deoarece le scade pretul f mult. mai ales celor intre 4-6000euro. binenteles ca eu as opta pt una second hand decat pt noua logan.
ionut32111
Odata cu aparitia Loganului au aprut reduceri la Cielo-700E,Albea-2000E,
Joseph34703
Eu nu stiu ce concuerta ar putea fi LOganu hai ca la Cielo da.....dar cu un Octavia nici nu poti compara eu am un Octavia Bussines Elegance din 2003 si a luat un preten de al meu Logan si sincer zic e ffffff mare diferenta
Andrei Suzuki
Pai Joseph tu compari Logan cu Octavia? Daca vrei sa-l compari cu ceva,campara-l cu cielo,albea,clio,hai si fabia etc...
Iulian HondaFan
desigur ca va avea un impact. prima vizata e chiar solenza si imediat dupa aceea cielo care e deja batran moral. apoi tot ce e sub 10 000euro va fi de asemena vizat, fie ca producatorii sunt sau nu de acord la ora asta. dar cred ca multe marci au de unde sa mai lase la pret.

piata second hand mie mi se pare f. umflata in Ro, fata de ce e aici. dealtfel europenii occidentali trebuie sa le multumeasca est-europenilor ca le-au tinut preturi mari la masinile second hand. aparitia Logan va scadea preturile pentru masinile SH subcompact si compact in mod sigur.

una peste alta cred ca in ro consumatorii vor avea de castigat.
Gigel33350
Sincer, au incerc de cateva luni sa-mi cumpar un Logan, si ma trezesc din nou ca pe vremea lui Ceausescu, cu cozile la asteptat masina. Nu stiu cat de fiabila se va dovedi masina. Daca in urmatoarele luni va incepe sa fie blamata, cum se face intr-o anumita parte a forumului de aici, probabil ca va avea vanzari mai mici, dar NUMAI intre cei care cat de cat se mai si informeaza, si nu in randul celor care vor neaparat masina NOUA. DACIA.

Nelegat neaparat de subiectul de aici, cine imi poate spune daca sunt adevarate toate povestile acelea despre consumul exagerat de mare al Logan-ului ? Ca eu tot aud intr-una numere din 2 cifre, si sincer sa fiu ma cam descurajeaza, si vad asta si la alti cativa cunoscuti, care au inceput si ei sa caute masini second de genul VW, Skoda, etc.

:!:
Iulian HondaFan
la pretul la care se vinde Logan nu te poti astepta sa ai fiabilitatea unei Toyota sau calitatea unui VW or Peugeot.

daca se comfirma chestia cu consumul de 13-15l% pentru motorul de 1,6 atunci chiar ca se merita mai degraba sa dai banii pe un compact SH decent.
G e o r g e
nu cred sa fie consumul chiar asa de mare. posesorii cu care am discutat spun de consumuri de la 7.3 la 11 % in oras . :roll:

oricum o sa aflu cat de curand un consum REAL in oras al loganului.
Iulian HondaFan
asa m-as fi asteptat si eu. dar unii pe forum au insistat ca ar fi mai mult.
adrian-382
Ce cred eu:
1.Logan a dat lovitura la Taxiuri (incapatoare,ieftina,noua,costuri mici de intretinere,etc) - va fi plin de taxiuri Logan in Ro,cea ce va mai schimba mentalitatea cumparatorului - fie el si sarac.
2.Sintagma "masina de familie" pica pentru mine ca nu mi-as lua masina de familie pentru drumuri lungi in Ro (unde e risc maxim pe drumuri) ceva care doar aspira la 3* EuroNcap.Incet incet romanii vor dori sa cumpere si ei "siguranta" la o masina.
3.Logan nu e un "chilipir".Este masina exact pentru banii pe care-i pretinde.
E ca la sondajele electorale.La Logan au votat deocamdata "nehotaratii".Cei care stiu pe cine sa voteze nu cred sa-si schimbe parerea.
Mai mult nu stiu - sa asteptam rodajul...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.