Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Belgia - nou record mondial de tara fara guvern
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
James Kilowatt
Astazi, Belgia a batut recordul mondial de tara fara guvern, ajungand la 249 zile. Recordul precedent era detinut de Irak.

Si cu toate astea lumea isi vede de treaba, economia inca merge exportu' merge, pib/cap de locuitor merge, productivitatea muncii e inalta, educatia e printre cele mai bune din €uropa, se astupa gropile din asfalt.... deci, se poate.
Adica, se poate si fara guvern, poate ar trebui incercat si la noi biggrin.gif
DORU
La noi Guvernul e complet depasit de ratiunea de a exista. Nu ca nu face bine, dar face RAU cu intentie !

Forma statala s-a inventat de catre cei care doreau doar sa plimbe un dosar si sa dea indicatii pretioase altora.
Amintiti-mi va rog cand am vazut ultima oara un om competent intr-o functie inalta, si nu o paparuda ce si-a depasit locul pe scara valorica...
klm
Asta cautam cu totii intr-un stat: sa mearga [bine] afacerile private indiferent de cine se afla la guvernare.
Seri
Noi de mult nu mai avem guvern. Sunt doar niste dubiosi cu titlu de ministri ce apar pe la TV, dar in rest tara merge din inertie de foarte mult timp.
solmar
QUOTE (James Kilowatt @ Feb 17 2011, 10:00 AM) *
Astazi, Belgia a batut recordul mondial de tara fara guvern, ajungand la 249 zile. Recordul precedent era detinut de Irak.

Si cu toate astea lumea isi vede de treaba, economia inca merge exportu' merge, pib/cap de locuitor merge, productivitatea muncii e inalta, educatia e printre cele mai bune din €uropa, se astupa gropile din asfalt.... deci, se poate.
Adica, se poate si fara guvern, poate ar trebui incercat si la noi biggrin.gif


Multi inainte! Si atunci de ce sa schimbi ceva ce merge?
Baby Blues
Doua comentarii foarte bine gandite.
Cele doua postari ale colegilor de forum (Doru si Seri) ne amintesc ca si sistemul capitalist a inceput sa dea gres si lumea ar cam trebui a-si caute noi forme de organizare. Nu sunt atat de destept incat sa gasesc eu o formula dar cred ca PSSUR este o solutie biggrin.gif
Daca se poate fara politicieni, insemana ca trebuiesc gasite metode si mijloace noi prin care sistemul politic ar trebui inlocuit prin formule noi de ocupare a unor functii pe baza unor indicatori de competente, cu punctaje prestabilite, etc, prin care anumite posturi care acum sunt considerate politice sa fie ocupate.
ozz86651
Asta-i ca-n bancul ala: daca rapim/impuscam un manager, nimenu o sa-i simta lipsa smile.gif.
Eu in locul astora as pune un guvern cit de curind. Altfel se prinde lumea ca sint inutili.
James Kilowatt
Lumea s-a prins deja, a mai fost situatia asta si in 2007, inainte de criza. Si a fost anul cu cea mai mare crestere economica din perioada 2001-2010 biggrin.gif

Oricum politica aduce pana la un punct cu cea romaneasca, in sensul ca in campania electorala fiecare injura pe fiecare, se bate cu caramida in piept, si apoi dupa alegeri toti intra in coalitia la putere biggrin.gif Insa negocierile dinainte de formarea guvernului sunt partea cea mai grea, odata ce ajung la un acord guvernul aplica programul stabilit, asta e partea buna, in sensul ca ceva tot se face. Iar negocierile se poarta pe programe, nu (doar) pe posturi, ceea ce iar e diferit de Ro.
Mircea104901
Off-topic, dar e legat de Belgia (am primit pe mail):

Apel al ardelenilor din Belgia :-)))

"Va rog votati ptr introducerea cursei aeriene Cluj Charleroi (scroll down pe pagina pana la mesaj/sectiunea vot)"

Puteti sa dati si mai departe ca nu se supara nimeni ptr un vot in plus. Multumesc. "



P.S.: pentru admini: Daca-l considerati nepotrivit, stergeti-l.
drabisan
QUOTE (ozz86651 @ Feb 17 2011, 11:54 PM) *
Asta-i ca-n bancul ala: daca rapim/impuscam un manager, nimenu o sa-i simta lipsa smile.gif .
Eu in locul astora as pune un guvern cit de curind. Altfel se prinde lumea ca sint inutili.


Asta nu e tocmai banc!

Noi, asta vara, am avut ambii sefi de deasupra in concediu. Cine ii inlocuia nu a avut timp de noi.
Si ne-am vazut de treaba 3 saptamini. S-au lansat servicii, s-au dus negocieri si alte grecenisme! Totul a iesit perfect. Plus ca treaba de zi cu zi ne-a mers ca unsa!

Cind s-au intors crede cineva ca au apreciat? Deloc! Nu ne-au criticat, dar nici nu ne-au laudat. Ca spre surprinderea lor, nu am pus mina o data sa-i sun. Ca negrii pot sa munceasca foarte bine pe plantatie si trestia creste!
pmhoria
@JK
Io inteleg ca te plangi de lipsa guvernului ..dar de protestul asta nu spui nimic???
Vrem poze de la un insider biggrin.gif
http://www.gandul.info/news/dupa-greva-sex...g-video-7994445
marius68582
Poate-i vine lui tanti Merkel un gand doua de anexare, daca tot n-are cine sa conduca tarisoara asta. biggrin.gif
adrian_flavius
Deci, se poate...pe cand si la noi?...cred ca ne-ar merge mai bine...pe bune... whistling.gif whistling.gif whistling.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.