Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SCHENGEN
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
RUE
sincer, eu sper sa intram in Schengen pt a scapa de controale la frontiere, pasapoarte la copii etc.
mike.omega
Eu cred ca nu!
Suntem mult prea vulnerabili iar ultimele episode din "Spaga la vama romaneasca" nu au adus nimic bun dpdv al imaginii pe plan extern.
Dupa ce au dat astia la TV ca se colectau si 20k de euro pe tura in vama tu chiar crezi ca mai are cineva incredere in vamesii nostri?

PS: tocmai ce au dat la stiri cum ca au facut un control intr-un depozit de legume/fructe si au gasti 15 tiruri fara acte. Si asta e doar un caz din zeci si poate sute altele.
solmar
lipseste c) mi se falfaie!
James Kilowatt
Eu am votat "nu"
Insa sunt convins ca motivele pentru care nu vom intra nu au nici o legatura cu cele reale pentru care nu ar trebui sa intram...
mike.omega
Stii tu ceva si noi nu stim?! Nu ca n-ai stii teehee.gif
laurentiu
Nici eu nu cred ca o sa intram. Ce s-a intamplat acum cu vamile e 'frectie la un picior de lemn". Interesele sunt prea mari ca sa se faca ceva. ok, o sa ajunga in inchisori vreo 10-20 de insi, cei mai slabi sau mai prosti din sistem, dupa care nimeni nu va mai zice nimic. Cred ca e un sistem care niciodata nu va pica, cel al spagilor din vami.
Am un vecin in Severin care e vames la Portile de Fier. Ei bine, omul si-a luat acum vreo 4 ani un Peugeot 307 si nu parea sa aiba prea multi bani. Insa peste noapte a avut o ditamai casoaia" la marginea orasului pe numele lui.
Si sunt multe cazuri. In Giurgiu de exemplu e liniste de cand au intrat si bulgarii in UE si s-au facut restructurari. Dar si acolo era dezastru pana acum cativa ani. Tatal prieteni mele a fost vames.
HalbaSus
mai exista indoieli ca NU intram ?

@solmar: nu ar trebui sa ti se falfaie... in momentul in care basescu va decreta dictatura unipersonala si vei dori sa ajungi cat mai repede intr-o tara democratica ti-ar fi convenit sa fim in shengen si sa nu te opreasca nimeni la vama (imagineaza-ti coada)... acum eu vorbesc de granita cu ungaria, pentru tine e mai fezabila cea cu bulgaria... dar ideea e ca in conditiile actuale e foarte important sa stii ca poti parasi tara foarte repede.
T u d o r
Si mie imi lipseste optiunea "mi se falfaie". Va rog corectati sa pot vota.
James Kilowatt
Eu nu cred ca marii licurici din Europa citesc ziarele romanesti.
Acum e insa la moda sa fii anti-orice. Baetii gen Sarco si Merchel daca vor spune "niet" va fi datorita populismului electoral intern, nu datorita vreunui criteriu tehnic sau mai stiu eu ce...
Oricum, si in Romania curentul anti e incepe sa fie la moda, nu m-ar mira ca in cativa ani sa se voteze la referundum sa iesim din Europa, condusi de vre-un VC Tudor natinonalist care promite pretul la benzina ca in Arabia Saudita....
RUE
intentionat am lasat fara a 3 a optiune. oricum, forumul nostru nu e f diversificat. Se potrivea si probabil o sa pun pe softpedia sa avem o opinie corecta.
integrarea poate aduce speranta unui curent pe care am intrat, desi intrarea in UE nu a fost cel mai fericit progres. Probabil ca eram in acelasi punct si daca nu intram. Poate chiar mai rau. Nu ne intreba nimeni de sanatate cum chletuie statul banii etc. Nu progresam cu nimic la infrastructura si nici sperante nu aveam.
Probabil nici autospeciale de pompieri cu fonduri europene nu mai apareau in acest an.

Normal ar fi ca legislatia noastra sa fie conforma cu UE dar abia avanseaza problema.
Si daca intram in Schengen? Se va dovedi cat de blanda e zona de vest fata de noi?
Meritam noi sa intram in UE? NU! Nici pe departe nu eram pregatiti. Stiti povestea cu gardul, dar vopseaua proaspata credeti ca a fost bauta de leopard?
mike.omega
Informatie venita pe surse: pretul benzinei si al GPL-ului la fratii de peste Prut este net inferior decat la noi. Desi sunt alimentati de rompetrol. La ei 1L benzina 95 = ~3ron si 1L GPL = 1.5-1.6 ron.

@James: dupa problemele avute cu tabarele de tigani de la marginea romei si cu alte comunitati venite din E si SE, sigur se gaseste un consilier care sa citeasca ce se scrie despre noi si la noi in tara smile.gif

@Tudor: corecteaza matale singur....
RUE
la 2 zile de la arestarile din Romania (zona de vest) am urmarit stirile euronews si nu era nimic.
AM cautat pe euronews dot net si nimic.
Prin Arabia Saudita pe ArabNews am gasit un articol ce relata in mare dar succint situatia respectiva.
solmar
QUOTE (HalbaSus @ Feb 14 2011, 09:21 PM) *
mai exista indoieli ca NU intram ?

@solmar: nu ar trebui sa ti se falfaie... in momentul in care basescu va decreta dictatura unipersonala si vei dori sa ajungi cat mai repede intr-o tara democratica ti-ar fi convenit sa fim in shengen si sa nu te opreasca nimeni la vama (imagineaza-ti coada)... acum eu vorbesc de granita cu ungaria, pentru tine e mai fezabila cea cu bulgaria... dar ideea e ca in conditiile actuale e foarte important sa stii ca poti parasi tara foarte repede.

eu ma urc pe-un vapor si plec ... am votat NU dar adevarata mea optiune este c.
James Kilowatt
@Mike
Sarco s-a laudat ca expulzeaza "tiganii ilegali". Chestie ilegala si imposibila, pe care bineinteles ca n-a facut-o ca n-avea cum, iar el o stia foarte bine, si si-a mai luat si carne pe la Bruxelles de la comisareasa aia din Luxemburg care nu e prea dusa nici aia pe la biserica.
Insa a declarat-o stiind ca n-are cum s-o si indeplineasca (tehnic, e imposibil sa ii tii afara) doar ca sa auda gospodina care se uita la TF1 si sa exclame satisfacuta "bine le-a facut, din cauza lor Franta e plina de kkt". Si apoi sa iasa satisfacuta sa-si scoata catelul sa se kce pe trotuar in fata casei vecinului.

Tot cam asa se pune problema si acum.
T u d o r
QUOTE (mike.omega @ Feb 14 2011, 10:04 PM) *
@Tudor: corecteaza matale singur....


Vroiam de fapt sa-i cer acceptul lui Rue, ca e topicul lui. Cum el a si precizat ca a pus intentionat doar 2 variante... smile.gif

Acu' ar fi bine sa intram in Schengen pe de o parte, pe de alta ar fi naspa. Vom ajunge cea mai urata natie din EU daca nu suntem deja.
HalbaSus
Tudor, sa fim seriosi... tu crezi ca ii opreste cineva pe tiganii care merg in franta/italia ? Sa nu zicem ca strugurii sunt acrii... smile.gif
T u d o r
E vorba si de permisele de munca.
20krpm
QUOTE (whoever)
lipseste c) mi se falfaie!


C++

in alta ordine de idei, nu procesele cu vamesii corupti pateaza imaginea romaniei, ci rezultatul lor. si in inca o ordine de idei, nu e vina, sau meritul, sau gresala, sau beleaua romaniei ca poate sau nu poate sa intre intr-o confederatie lovita in aripa, in care toti au impresia ca-s cei mai din toata europa. judecind dupa ifose, romanilor le-ar sta bine in europa, dupa atitudine le-ar sta bine in balcania, geografic le-ar sta bine in uniunea sovietica, economic le-ar sta bine in imperiul otoman. in definitiv schengen e o problema absolut minora pentru oamenii cinstiti si seriosi din romania.
mike.omega
http://www.telegrafonline.ro/1297720800/ar...ontrabanda.html

Ete! Sa nu mai ziceti ceva de vamesii nostri!
AZAZEL
eu as vrea sa nu intram pt ca se muta granitele europei si raman in baza noastra. inca un motiv sa ne facem de ras in lume.
plus ca toti rrrrrrrrromii ar circula prea liber. macar sa stea si ei un pic stresati ca trebuie sa treaca de controlul frontierei vestice.
James Kilowatt
Deja respectivii domni circula liber. Ajunge sa aiba buletin. Nu mai e ca pe vremuri cand trebuia viza, cand puteai fi pus pe lista neagra, iti punea bulina in pasaport, etc.
Controlul de la frontiera cu schengenul nu mai streseaza pe nimeni, cel mult ii streseaza pe moldovenii aia de peste prut...

In 2-3 ani o sa dispara de la sine si problema cu dreptul de munca, expira perioada tranzitorie in care cele cateva tari mai cu mot pot impune permisul de munca, dupa 2013 parca la revedere, nu mai au dreptul sa impuna restrictii.
pmhoria
QUOTE (James Kilowatt @ Feb 15 2011, 11:01 AM) *
Controlul de la frontiera cu schengenul nu mai streseaza pe nimeni, cel mult ii streseaza pe moldovenii aia de peste prut...


Mai putini pe transportatori .. pe ei ii intereseaza de fapt aspectul asta. thumbsup.gif
Pt populatie nu are nicio relevanta.
solmar
O sa intram in cele din urma.
Astia cand impart lumea in sectoare de influenta nu mai stau sa se gandeasca ca Bulgaria are nu stiu ce bube iar Romania genereaza tigani si coruptie la frontiera. Sunt probleme colaterale si minore. Au o piata de desfacere de 30 milioane (Ro+Bg), au acces la forta de munca mai ieftina... din cand in cand mai trebuie si sangele aerisit ca se imbacseste de atata bunastare.
Dupa cum se vede in viitor Europa e compacta - se mai pot lipi cateva mici tarisoare filo-ruse. Rusia e Rusia, China e China care controleaza o buna bucata din centrul Africii... mie mi se pare ca noul pact dupa Malta si Yalta, cand o fi avut loc a trasat bine Europa si Nordul Africii. EU s-a coagulat chiar daca mai sunt niste indisciplinati prin est. Nordul Africii urmeaza. Procesul a inceput, ramane de vazut daca va intra sub umbrela rusilor sau vor fi interese comune ....
James Kilowatt
Rusii or sa intre probabil repejor sub umbrela chinezilor.... iar africa deja cam e intrata.
solmar
Mai raman polii unde e o batalie acerba pe resurse in pofida declaratiilor pasnice. Toti care au cate o statie de cercetare si o bucatica pe harta sunt acolo pentru prospectiuni. Mai sunt si misiuni de cercetare/stiintifice printre ele dar dupa parerea mea distributia personalului e ca la ambasade sau misiuni diplomatice. 4 cu cercetarea, restul cu administratia (informatia), iar din primii 4 cativa au si ei grade pe umeri.
adrian_flavius
Citind ultimele postari, nu am putut sa nu-mi aduc aminte de un articol din revista Anticipatia, care facea o mini-sinteza a diverselor idei politice din romanele SF...si care zicea ca ideea unei Europe unite, precum si a unei Africi la fel de unite, macar pe bucati mai mari, este destul de veche si de omni-prezenta in anumite cercuri literare, mai noi sau mai vechi...

Africa e mai problematica decat Europa, din motive ce tin de cultura: panteismul si cultura africana este complet diferita de cea a conducatorilor lor (colonizatori europeni/europenizati), de aici si tendinta lor de a se axa pe directia China...

Ati uitat sa pomeniti sub-continentul indian ca pol de putere, actual si viitor...si care e tinut in sah, simplu, prin conflictul Pakistan-India...daca astia doi ar gasi o cale de intelegere, Rusia si Europa ar putea sa spuna bye-bye fff repede la statulul de principale puteri mondiale...adica clasamentul ar deveni ceva de genul:

1. China
2. SUA (+Japonia, un caz special...)
3. India+Pakistan
4. Brazilia
5. Europa
6. Rusia...

Am putea, de ce nu, sa ne gandim chiar la o evolutie, in timp, si in sensul inversarii locurilor 2 si 3... whistling.gif whistling.gif whistling.gif
James Kilowatt
Eu pe rusi nu-i vad in top. Deocamdata, au doar doua atuuri: arma nucleara si energie fosila. Insa n-au o economie competitiva.

Da' daca pun de o uniune si tarile arabe? Unde ar fi locul lor in top?
adrian_flavius
Rusii controleaza gazul Europei, deci controleaza Europa...intr-un fel sau altul...au capacitatea, prin oprirea lui (ce daca-i costa ceva banuti chestia asta? mai fac repede o conducta spre China si exporta acolo, ca e cerere din plin...), sa bage in mormant rapid toata economia Europei...de aia-s putere, chiar daca nu-s competitivi in vreun alt fel...nici nu au nevoie de alta eficienta, parghia asta e de ajuns pentru a dirija intr-un fel sau altul treburile...

Tarile arabe, laolalta, ar fi un butoi de pulbere...mai ales daca ar avea acces si la nuke bomb...atunci cam tot Orientul Mijlociu ar cam sari in aer...si rapid...sunt dominate de prea mult misticism si religia joaca un rol prea important in cultura lor, pentru a putea sa crezi ca o uniune araba ar avea ca scop propasirea economica a populatiei proprii...nuuuuu...islam=jihad=razboi sfant...direct...
James Kilowatt
Rusia nu controleaza tot gazul europei. Mai e si gaz norvegian, olandez, algerian....
Plus ca europa nu traieste numai cu gaz. Francezii au nuclear. Nemtii au carbune biggrin.gif Pe termen scurt poate fi naspa, insa pe termen mai lung cred ca Europa poate trai mai usor fara gazul rusesc decat rusii fara piata de energie europeana. Toata economia lor se bazeaza pe gaz si petrol... e ca o tara bananiera deocamdata. Daca pica comertul cu gaz cred ca mor ei mai repede de foame decat noi de frig.
solmar
JK
Rusii au intrat economic in Europa mai mult decat ne imaginam. Prin terti, offshores, investitii directe, parteneriate, imobiliare. Au cumparat cu banu' jos ce le-a trebuit in stil balsoi! Rusii, ex rusii si-au ascuns banii in Cypru, Malta dar la comanda tatucului percuteaza toti imediat. Nu e o tara bananiera, e o tara condusa de KGB.
James Kilowatt
Bun, da' asta inseamana o mafie de cateva sute de oameni, nu o tara de cateva zeci de milioane.
Daca au cumparat/construit uzine in Germania, nu le mai pot demonta si duce in Rusia asa cum au facut dupa razboi, ele tot in Germania sunt si produc... din afacerea asta Germania are mai mult de castigat decat Rusia, iar neamtului care munceste in ele putin ii pasa ca pe patron il cheama Hans sau Ivan.
In Rusia omul e exploatat de catre om, in timp ce in Germania e invers biggrin.gif
solmar
JK
Razboaiele nu le declanseaza poporul, nici macar clica de care spui. Unul singur apasa pe buton, clica da comenzile iar restul executa. Rusia e periculoasa din directia asta. Rusii asculta de ordine, iar pe langa simulacrul de justitie pe care-l au in paralel sunt militii si raketi care fac treaba murdara. KGB-istii cu IQ mare de la varf iau deciziile.
Putin a aruncat piata de cereale in aer anul trecut cand a sistat exportul in vara. Pretul la cereale a luat-o razna atunci. Daca faci cateva mutari de genul asta in fiecare an, ajungi la ce pret vrei tu - iar ei controleaza gaz, petrol, cereale, carbune, lemn si probabil ca mai au ceva materii prime. Sunt number one la aluminu pe glob. Au flota comerciala de stat/privata, au pescadoare... nu sunt asa de nebagat in seama. Si au si ADN certaret. Nu stiu cum stau la alcool sunt importatori sau exportatori. Banuiesc ca balanta e negativa, consuma mai mult decat produc... nu ca Burebista al nostru care a taiat viile! Nu e de mirare ca ne-au batut romanii! A fost razbunarea peste ani a dacilor ....
James Kilowatt
Pana acum nici o economie bazata pe exportul de materie prima n-a fost competitiva, si nu cred ca a rusilor va fi exceptia. Petrol, carbune si minereu exporta tarile bananiere. Alea industrializate cumpara minereu si vand BMW, sau cumpara nisip si vand microprocesoare.

Noi in Europa avem o politica agricola care costa jumatate din bugetul european plus o bucata mare din alea nationale, care are ca scop printre altele stabilitatea preturilor pe piata interna, si independenta alimentara. Valabil si pentru prietenii de peste ocean.

Faptul ca Putin si-a a facut ce-a vrut cu pretul la grau nu e meritul lui, ci e vina noastra. Probabil niste smecheri de-ai nostri, d-alde Pierre si Jose si eventual John de peste ocean si-au tras niste profituri si mai nesimtite din exportul de mancare subventionata din banii fraierului care plateste impozit si mananca scump si prost p-aici. Bineinteles, baietii astia nu sunt fermieri ci comercianti, fermierii sunt cam vai de mamaliga lor.

Chestia cu agricultura cred ca trebuie discutata separat, eu sunt de parere ca este una din cele mai mari tepe ale tuturor timpurilor date contribuabilului din tarile civilizate, o mica copilarie pe langa afacerile/accizele la petrol, si contribuie semnificativ la infometarea unor tari sarace.

RUE
turismul ar rfi in avantaj in Romania daca ar intra in Schengen: e o dovada de incredere a vestului fata de Romania si nu ar mai exista emailuri ca ale lui Vlado cu privire la siguranta etc. Ar putea veni nestingheriti asa cum vreau eu sa ies, cu copii fara pasapoarte, control in vama, vamesi & politisti corupti de care suntem faimosi.
Deja astea sunt iesite din stilul de viata european si faptul ca exista o vama (nu comentam de elvetia) le da un semn de neincredere.
Stiti vum era vama de la Stamora sau Jimbolia (acum 1-2-3 ani am circulat acolo spre mare)? COMUNISTA fata de cele cu Ungaria. Romanii erau si ei comunisti la control (pe langa corupti) dar sarbii era jalnici. orice om s-ar simti frustrat sa stea 10 min cu copilul in masina, cu motorul oprit in miezul zilei vara ca sa vada un vames ca iese sa si faca treaba. Apoi atitudinea de a te confunda cu bisnitarii lor in felul de a vorbi.
Oare sarbii nu au facut si ei ceva arestari?
Tigarile sarbesti nu cred ca se luau din dutty free cin treceau vama. Nu cre ca au arestat sarbi. Aia tot acolo o sa fie.
solmar
QUOTE (James Kilowatt @ Feb 16 2011, 05:33 PM) *
Faptul ca Putin si-a a facut ce-a vrut cu pretul la grau nu e meritul lui, ci e vina noastra. Probabil niste smecheri de-ai nostri, d-alde Pierre si Jose si eventual John de peste ocean si-au tras niste profituri si mai nesimtite din exportul de mancare subventionata din banii fraierului care plateste impozit si mananca scump si prost p-aici. Bineinteles, baietii astia nu sunt fermieri ci comercianti, fermierii sunt cam vai de mamaliga lor.


Rusia vindea majoritar in tarile arabe, in Turcia, in nordul Africii (poate si mai departe spre Asia). Alea erau pietele lui Putin. Dar un deficit de marfa pe o piata sensibila genereaza o crestere violenta a preturilor. In jocul asta au fost prinsi marii traderi de cereale, care aveau contracte batute in cuie cu livrare FOB Rusia cand Putin a zis stop (jucatorii mici pot da faliment la o miscare de genul asta). Tot profitul programat s-a dus de-a dura, au fost nevoiti sa caute cereale pe alte piete ca sa-si onoreze obligatiile de livrare. Navlurile au luat-o atunci razna pentru o luna, ca ulterior armatorii sa umble disperati dupa alte marfuri prin zona. Ca ei isi angajasera navele intr-un circuit din care a disparut un sector (porturile rusesti si cele in care se descarca)... navlurile iar s-au dezechilibrat. Americanii (ca producatori) n-au fost deloc afectati. Chiar au avut de castigat, traderii in schimb au avut dureri de cap...
James Kilowatt
Traderii sunt niste gangsteri. Au putere de negociere si cumpara foarte ieftin de la producatori, care de fapt nu traiesc din munca lor ci din subventii, si apoi fac ce vor cu pietele, si nici nu sunt obligati sa returneze marfa celor care au platit subventiile ci le vor vinde celor care ofera mai mult. In felul asta cei care au platit subventia (aka noi) o iau in freza pentru ca sunt supusi fluctuatiilor de curs mondial, cei care produc o iau in freza intrucat vand ieftin chiar daca cursul mondial creste. Iar cei care cumpara de la traderi iar o iau in bot pe termen lung, pentru ca nu pot produce la un pret competitiv cu produsele subventionate. Daca vand lapte frantuzesc subventionat in senegal, producatorul de lapte senegalez da faliment si moare de foame.... datorita mancarii prea ieftine.

Mie mi s-ar fi parut normal sa fie obligati sa dea subventiile inapoi in clipa in care scot produsul de pe piata europeana (sau americana).
In plus de multe ori cresterea pretului nu are o cauza reala, ci e doar speculativa. S-a mai intamplat, recent.

Asa ca daca traderii au dureri de cap... foarte bine. O sa imi para rau pt ei atunci cand piata o sa fie libera, nu cand profitul lor vine din impozitul nostru. Daca ar cumpara grau ieftin rusesc si ar vinde scump in groenlanda e ok, insa ei iau grau european sau american foarte ieftin, il vand la "pretul mondial", iar contribuabilul plateste diferenta intre pretul de productie si cel scazut cu care cumpara ei + profitul lui. Pai, treaba e asta?


@Rue
Elvetia e deja in Schengen, de la inceputul lui 2010.
RUE
Stiam ca inca au granite elvetienii. Poate au cu AU si IT mentinute. Sau nu mai e asa.
James Kilowatt
Au intrat in spatiul schengen in ianuarie 2010. Eu am intrat anul trecut prin Franta, si nu mai fac controale de pasaport. E doar o politaica care trage pe dreapta masinile fara vigneta si le trimite sa-si cumpere smile.gif
RUE
recunosc un colt in care nu am calcat: elvetia, italia, slovenia, sudul frantei, spania si portugalia. sunt pe lista si sper sa le bifez curand. se vedem cu eschimosul asta mic... nu i as face pasaport doar daca mergem in turcia sau altele (egipt...) la AI.
James Kilowatt
Eu i-am facut pasaport, pentru ca singura solutie sa ma plimb era sa fac o procura de fiecare data, prin consultat, si dureaza si iti faci nervi si e relativ scump. Pasaportul e valabil 3 ani la varsta ei.

Eu am inceput sa o plimb in excursii de o zi foarte devreme, si de pe la 4 luni si ceva in excursii indelungate in strainatate. Olanda, Germania, Elvetia (inclusiv mers la 2200m desi pediatra a interzis sa urcam peste 1500), Italia, Austria, Romania, .... Are deja juma' din Europa la activ. Prima vacanta mai lunga a fost in Germania, avea cam 4 luni si i-a prins foarte bine. A invatat sa adoarma singura si ziua fara sa faca scandal... inainte e criminal s-o adormi ziua.
Am observat ca in vacante face "salturi" in evolutie. In Germania a invatat sa adoarma singura ziua, in Italia sa inainteze in 4 labe (stia doar inapoi si lateral biggrin.gif), in Romania sa se ridice in picioare fara sa se tina de nimic. Odata facut "saltul conceptual", evolutia e foarte rapida... dupa ce a inaintat primul mm, intr-o saptamana mergea in 4 labe fara probleme, apoi la mai putin de o luna de cand a invatat sa se ridice fara sprijin a invatat sa mearga fara probleme si a renuntat complet la mersul in 4 labe. Nu e deloc graduala evolutia, iar vacantele stimuleaza "salturile" smile.gif

Asa ca daca poti, plimba-l cat mai mult, schimbarea de aer ii face bine.

In curand o plimb cu avionul pentru prima data. Si bifam si Spania smile.gif
drabisan
JK, subscriu la ce ai spus vis-a-vis de copil. A mea a avut primul drum mai mare de 4h cu masina la 3 luni fara o zi.
La aproape 9 luni bifa primul avion. Acum are 15-20 de zboruri cu avionul, inclusiv intercontinentale si n-are nici o problema cu adaptarea.
Bonusul este ca, odata scoasa din casa ei, se adapteaza extrem de repede. Si a avut cele mai spectaculoase progrese fix cind nu era acasa!

Cit despre Schengen? Alte interese decit cele legate de coruptie si de alinierea legislativa ne-au bagat si in UE. Cind inca era nevoie de viza am vazut cele mai dubioase creaturi ale Romaninei pe afara. Cind nu a mai fost nevoie - deja in Barcelona putea auzi oricine romana imediat dupa spaniola/catalana pe strada.
Daca aceiasi ratiune decide si intrarea in Schengen - atunci vom intra. Ce-i drept, daca gasesc ceva obiectiv la noi sau la bulgari - atunci "la revedere".

Cit despre subiectivisme...acolo e mai delicat. Ei nu au reusit la ei sa stirpeasca importurile ilegale - daca vor sa se lege de asa ceva o vor face, dar aia nu ne-ar ajuta pe noi. Adica nu i-ar ajuta pe transportatori, ca pe noi, negrii la la plantatie, oricum nu ne deranjeaza. E foarte lejer si la noi si la bulgari la vama, ar fi ok si doar sa ramina asa!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.