Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
vladq
Buna ziua sunt nou pe site.Daca cumva am postat gresit imi cer scuze.Saptamana trecuta 7 februarie o avut tata un accident,un Volkswagen T4 6locuri + lada din 1998.A fost accident in lant. Tata a fost penultimul iar din spate l-a lovit un camion.Pe mama au internat-o ,are o lovitura la mana.Tata a dat a dat asigurarea la cel din fata iar baiatu cu camionu i-a dat la tata asigurarea lui care ii facuta la Carpatica.O dus tata actele la ei dar o trecut deja o saptamana si nu o trimis pe nimeni sa faca poze ,sa vada masina.As dori daca pute-ti sa imi dati niste sfaturi ,din ce am citit pe net Carpatica ii o firma neserioasa....
solmar
Voi ati facut poze masinilor implicate? Cea din fata, a voastra si cea din spate?? A facut cineva poze? Politia v-a dat vreun proces verbal? Masina/asigurarea e pe persoana fizica? Daca da - protectia consumatorului! Daca nu, proces cu asiguratorul.
vladq
Masina e pe persoana fizica. In fata lui tata o fost accident si o fost 4 masini implicate (era ceata deasa) ,tata o vazut cam tarziu si l-a lovit pe ultimul dar foarte usor.Politia era deja acolo.Atat o apucat sa se dea jos din masina si o venit deja camoinu din spate si l-o proiectat in masina din fata si apoi intr-un sant.Politisti o facut poze ,o luat declaratii ,o luat si actele de la sptal unde o internat-o pe mama si pe fratele meu.Specific ca mama a incercat sa il scoata pe fratele meu din masina dar nu o apucat si i-o prins mana la usa.Are o umflatura foarte urata si i-o pus mana in gisp.Deci politia o facut toate actele si le-a trimis la Carpatica.In cat timp trebuie sa ne dea raspuns,sa evalueze paguba sa zica daca ii dauna totala sau nu?
solmar
pe asigurare ce termen scrie? citeste tot ce scrie cu litere mici si dupa ce te edifici ia coordonatele agentului care se ocupa de dosarul tau si fa-le o plangere in scris, pe care o trimiti pe email, pe fax, prin posta cu confirmare de primire. conform legii exista o obligativitate sa ti se raspunda in 30 de zile (banuiesc ca si in contract e prevazut acelasi lucru). iar ca sa nu pierzi timpul anunta-i si pe cei de la protectia consumatorului. ei deasemenea sunt obligati sa raspunda in 30 de zile.
DORU
Nu mai tarziu de azi am vazut un accident teribil pe C-lea Clujului, aproape de OMV : 3 morti si un ranit grav, 3 masini implicate din care doua destul de rupte (una era cap tractor). Imi pare rau de incident pt voi. Se pare ca si camioonul circula cu viteza daca v-a aruncat in sant dupa coliziune !

Daca mergi la sediul Carpatica vei primi mai multe raspunsuri ma gandesc decat daca intrebi aici... thumbsup.gif
vladq
Pentru domnul solmar: Pe asigurare nu scrie nici un termen in care ei trebuie sa ne dea un raspuns sau sa trimita un evaluator.Maine se implineste o saptamana de cand o avut loc accidentu
Pentru domnul doru:Camionu a avut 63 metri de frana si apoi o dat in tata
Lucian107416
In toate cazurile de vatamare corporala se deschide dosar penal. Nu-mi dau seama cum ar afecta mersul lucrurilor. Cel mai bine ar fi sa discuti direct cu ei. Primul lucru de care aveti nevoie e deschiderea dosarului, in cazul in care nu l-ati deschis. Asta nu se deschide pe automat pe baza hartiei de la politie. Ei nu te vor chema niciodata sa-ti repare masina. I-ati intrebat ce se intampla cu dosarul numarul xxx( cat aveti voi) ? Care e raspunsul lor? Luati numarul dosarului si insistati cu telefoane. Cel putin eu asa as face.
vladq
Am vorbit acuma cu tata,o sunat azi la carpatica si o zis ca nu o deschis dosaru ca trebe sa ajunga actele de la politia din Aiud (ei s-o ocupat de caz).Maine o sa sune la politie sa vada daca intradevar cei de la carpatica o luat legatura cu ei.Multumesc celor care au scris pana acuma si o sa va tin la curent cu ce o sa se intample in continuare.
vladq
Am revenit.Va rog sa ma ajutati .Politia a trimis actele la Carpatica.Cei de la carpatica nu ne-au zis nimic pana nu am sunat noi.Cand i-am sunat au zis ca nu sunt bune actele ,ca trebuie alte acte.Am sunat la politie si ei au zis ca alte acte ei nu trimit sub pretextul ca actele trimise sunt sificiente pentru a trimite dosaru.Toata aceasta cu trimisul actelor a durat 6 saptamani.Politia nu vrea sa ne dea noua actele (ii vorba de ceva anexa 2) sa le ducem la carpatica.Ce ma sfatuiti sa fac?
klm
CITAT(solmar @ Feb 14 2011, 03:26 PM) *
Masina/asigurarea e pe persoana fizica? Daca da - protectia consumatorului! Daca nu, proces cu asiguratorul.

Protectia consumatorului nu are jurisdictie in relatia asigurati-asiguratori, singura institutie in drept sa faca cercetari/sa ia masuri este Comisia de Supraveghere a Asigurarilor.
CITAT(vladq @ Feb 14 2011, 03:42 PM) *
In cat timp trebuie sa ne dea raspuns,sa evalueze paguba sa zica daca ii dauna totala sau nu?

15 zile de la data ultimului act cerut de dosarul de dauna.
CITAT(vladq @ Feb 14 2011, 05:02 PM) *
Am vorbit acuma cu tata,o sunat azi la carpatica si o zis ca nu o deschis dosaru ca trebe sa ajunga actele de la politia din Aiud

Asta este o aiureala; in momentul producerii accidentului ori trebuia sa se intocmeasca un proces verbal, ori elibereaza Anexa 2; cu aceste acte, asiguratul se duce si deschide dosarul de dauna pe RCA in termen de 4 zile lucratoare; chiar daca nu exista toate actele la dosar acesta trebuie/trebuia deschis.
Dupa toate astea mai vorbim.
PS: stabileste clar ca au fost si vatamari corporale pentru care vrei dezdaunarea (limita de despagubire este 3.5 mil euro, deci poti primi mai mult decat despagubirea pentru fiare).
vladq
Politia ne-a dat dupa accident doar autorizatie de reparatie.Maine o sa sun la Carpatica sa vad daca au vorbit cu politia.Domnu KLM ce inseamna dezdaunarea ?
klm
vladq, hai sa nu ne domnim, macar pe forum smile.gif!
A dezdauna inseamna a despagubi; paguba ta are 2 aspecte: unul material - ti s-a indoit tabla de la masina si unul personal - ti s-au zgariat maini, picioare (sper ca doar atat), ai fost zdruncinat moral; dezdaunarea, in aspectul civil al accidentului, presupune compensatii materiale atat pentru aducerea autovehiculului in starea anterioara accidentului cat si eventualele cheltuieli pe care le-ati avut cu spirtul folosit la zgarieturi, analizele medicale etc, dar si pentru a trece peste "frica" de a te mai urca la volanul unei masini wink.gif.
Stiu ca multa lume se multumeste cu repararea masinii insa RCA inseamna mult mai mult, ea inseamna o asigurare de raspundere a conducatorului auto pentru pagube produse tertilor, unde tu esti tertul.
Sper ca ai deschis dosarul de dauna, chiar daca cei de la asigurari nu au "vorbit" cu politia (pentru ca iti garantez ca nu au vorbit).
Bafta si nu ezita sa ceri precizari noi!
vladq
Dosarul nu s-a deschis din cauza ca nu au fost bune actele,politia nu vrea sa le da actele care le vor ei ..... si tot taraganeaza.Pe luni o sa sun din nou la politie.Acum am niste nedumeriri.Cand au venit sa fac pozele la masina l-au pus pe tata sa dea o declaratie in care sa scrie ca nu avem nici o pretentie de despagubire(victime) din partea asiguratorului.Eu i-am intrebat ca ne da carpatica despagurbire ? sau soferul? La care el a araspuns ca nu stie si tot sa balbait .... ca sa nu ii facem rau la sofer.Acum ca klm mi-a spus mi-am dat seama ca defapt asigurarea trebuie sa ne dea bani nu soferu(mama s-o lovit foarte rau la mana o luna de zile nu o putut face nimic si fratele meu care are sindromul down este foarte speriat si cand is aduce aminte plange.Acum va intreb se poate schimba declaratia facuta la carpatica?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.