Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "Haiduc" modern :o
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Watcher
Ca sa iti poti recupera masina de la boii cu ridicarile:
http://accesdirect.a1.ro/special/Injurat-s...ze-ma_4834.html
T u d o r
Tare. Cum nu i-au prezentat nici un act de ridicare, un PV ceva? Acum nu sunt foarte convins ca e 100% cum zice tipul dar oricum e ceva aiurea in toata tarasenia.
mike.omega
Foarte bineeee!

Eu as lega cu sufa absolut toate gardurile si le-as da jos!!! Nu e ceva normal si legal dar asa as face biggrin.gif

LE: politia locala constanta (care mai nou e mai ceva ca rutiera) macar face poze la masina inainte de a-i pune caracatita sau a scrie PV-ul smile.gif
DORU
Mike, asa este si in Oradea.

Insa ce-am vazut mi-a adus un gust amar...de tara de babuini.
Watcher
Intamplarea face ca il cunosc pe domn, este coleg de club cu mine smile.gif
Si este o persoana foarte linistita, ca dovada ca s-a dus cu nevasta acolo...

Din discutiile pe care le-am mai vazut pe forum, in sectorul 1 functioneaza "altfel" lucrurile
Lucian107416
l-au si lovit. La minutul 1:40 i-au dat cu poarta in cap. Aia a fost lovitura intentionata.
Mariustom
CITAT(Watcher @ Feb 9 2011, 12:43 AM) *
Ca sa iti poti recupera masina de la boii cu ridicarile:
http://accesdirect.a1.ro/special/Injurat-s...ze-ma_4834.html

Mă poate ajuta cineva și pe mine să văd filmulețul ??? confused.gif
Nu-mi apare decât descrierea + Link și Embed
Titi1988
Asa procedam si eu! thumbsup.gif bravo lui. Pacat ca si-a cam stricat bumperul din fata. Ce bun era un bull-bar teehee.gif

Asa se face si in Cluj, se fac poze, vine Politia (nu amaratul care ti-o ridica) face proces verbal ca ai blocat calea de circulatie etc si o ridica banned.gif
Watcher
QUOTE (Mariustom @ Feb 9 2011, 11:08 AM) *
Mă poate ajuta cineva și pe mine să văd filmulețul ??? confused.gif
Nu-mi apare decât descrierea + Link și Embed

Schimba browserul for the purpose of this link smile.gif (fa ceva nemaiauzit si deschide IE - ca sa nu iti strici setarile de ad block smile.gif )
Seri
Excelent reportaj. rolleyes.gif I-au ridicat masina X si a mers sa o recupereze cu masina Y, dar cu care a plecat? Acel Grand Cherokee cu care iese prin poarta ce este, X sau Y?
Lucian107416
Este X. Y a ramas sechestrat impreuna cu actele, cheile de la casa etc
M A R I A N
QUOTE (Watcher @ Feb 9 2011, 04:01 AM) *
Intamplarea face ca il cunosc pe domn, este coleg de club cu mine smile.gif
Si este o persoana foarte linistita, ca dovada ca s-a dus cu nevasta acolo...

Din discutiile pe care le-am mai vazut pe forum, in sectorul 1 functioneaza "altfel" lucrurile


La ce bara si motor ai tu, daca-ti scoteai placutele de inmatriculare si iti trageai o cagula pe cap, in 5 minute ieseai pe poarta cu ambele masini tractate dupa tine... laugh.gif
Watcher
Este clar ca omul nu a fost rau intentionat si nu s-a gandit la "great escape' ca daca era asa trecea si nevasta cu masina Y prin poarta in urma jeepului smile.gif
Lucian107416
ar trebui sa-i acuze si de lovire, daca mai are timp si chef de ei. Pana la urma si-a recuperat masina? Sa ne tii, Watcher, si pe noi la curent cu desfarurarea evenimentelor.
Watcher
Astazi la ora 1700 , acces direct, episodul 2 smile.gif
vio
oameni astia trebuiesc impushcati de la paznic la Bucsa,la Chiliman sa dispara toti o data .io mai chemam vreo -3,4 insi bateam toti paznici aia le crapam capu si plecam ...nu imi stricam mashina.
Baby Blues
\nu stiu daca asta e solutia dar sufleteste sunt de partea lor. Legal nu cred c-au facut treaba asta , de fapt sunt sigur 100%.
Watcher
Legal ce au facut este au stricat un lacat si o za de la un lant smile.gif
In schimb au masina acasa si se vor judeca cu masina la ei nu sechestrata si cu un running tab...
Masina 2 este evident ca trebuie sa le-o dea inapoi fara nici un ban caci nu au nici un drept sa o retina. "Debitul" si "dreptul de retentie" se constata de catre instante...
Mariustom
http://www.220.ro/video-news/Nu-Mi-Ridicat...ata/BykHeMgDXV/

Ce părere aveți ?
Cred că unul singur nu ajunge ...
Rebel
Nu e bine nici asa.
Ti-o ridica, ti-o ridica si gata, nu te sui pe macara si faci pe smecherul.

Aici daca faci asa ceva, Politi nu te ia ca astia cu "va rog frumos".
Te pune jos cu mainile la spate, iti pun catuse, de duc la sectie si asta intr-o fractiune de secunda.

Si acum mai e si partea celalata a problemei. In Romania in fata casei parcheaza tot felul de idioti desi vad ca scrie intrare in garaj. Trebuie sa stau dupa cate un cretin ca sa ies din curte.
Ultima data, am chemat 5 amici, am luat Skoda unuia in maini si i-am pus-o in mijlocul strazii blocand circulatia din sensul celalalt. S-a ales baiatul cu toate amenzile posibile. teehee.gif

Am uitata sa zic: aici mi-a blocat unul jumatate din intrarea in garaj, practic nici nu are dreptul sa parcheze in fata casei mele.
Asa ca am sunat baietii, au venit in 10 minute, i-au luat Subarul pe sus, eu am semnat hartia si pa si la revedere. I love it!
T u d o r
Asa da. Sunt perfect de acord cu tine. Noi aici avem tot soiul de legi proprii care ne acopera nesmtirea. "Mie nu-mi iei masina si gata!" "e proprietate privata, mi-o apar cu forta daca e nevoie!" samd. Pai daca ai lasat-o unde nu trebuie ti-o ridica si gata. Tot ce se intampla in tara asta e datorita slabiciunii legislative si administrative, aici toti pot sa f**a un politist in gura. Nu exista respect si frica de autoritati. Nu spun ca nu se fac abuzuri dar pe astea le rezolvi in instanta nu prin haiducii cu camera de filmat dupa tine.

Ne tot kkm pe noi cu ridicatul masinilor lasate ilegal. Pai as vrea sa vad pe haiducii astia facand toate astea intr-o tara cu apa calda. In doi timpi si trei miscari vine duba si l-a saltat pa si apoi mai plateste si niste amenzi de-i sare basca. Apoi are timp sa mediteze la proprietate si alte concepte. De fiecare data cand am parcat in fata hotelului in strainatate (sa fac check in si sa-mi iau cartela pe parcare) receptionerul mi-a dat cartela intai si m-a zorit sa rezolv problema masinii, in 10 minute au venit si-au luat-o. Apoi pot face ce vreau. smile.gif
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Feb 26 2011, 09:44 PM) *
Tot ce se intampla in tara asta e datorita slabiciunii legislative si administrative, aici toti pot sa f**a un politist in gura. Nu exista respect si frica de autoritati.


Om bun, politistii si-o cauta. Ii suni si-ti spun ca n-au benzina in masina. Ii suni ca te-au batut tiganii, le spui si cine si ei iti spun ca nu se duc in cartier la tigani ca le este frica. Ti se sparge biroul si ei vin sa faca constatarea si la sfarsit iti dau amenda in baza unei legi vechi si anormale care spune ca trebuie sa ai grilaj si alarma. Ii chemi sa rezolve ceva si ei pactizeaza cu cealalta parte, nu cea vatamata. Ti se sparge casa si ei in loc sa-si faca treaba ii fac ochi dulci proprietarei si-o invita la o cafea.
Ce respect sa ai cand ei se ascund in spatele sefilor (pai asa mi s-a ordonat), ce respect sa ai cand ei au tolerat tot ce se intampla in tara si l-au luat pe "ce sa fac eu de unul singur" in brate? Imi pare teribil de rau ca nu e ordine, dar dupa 20 de ani in care au fraternizat cu borfasii, exceptia e pe la criminologie unde chiar trebuie prinsi aia, ce asteptari ai. Poti sa f...i unul in gura pentru ca si-au pierdut coloana vertebrala. Coruptia se hraneste cu politisti pe paine, e adanc insurubata in organ. De ce trebuie ala de la circulatie sa stea la ciubuc? De ce sunt atatea scandaluri cu accidente in care sunt victime si vinovatii stau bine mersi in libertate chiar daca au sange pe maini. De acord ca procurorii si judecatorii duc mai departe actul viciat dar asta e o culpa comuna.
T u d o r
Eu nu victimizam politistii, am constat doar o stare de fapt. Pentru ea sunt ei de vina in principal (si nu doar politia, toate institutiile statului) asa cum ai spus tu. Eu vad justitia ca principal vinovat pentru starea de fapte din Romania. dar asta e alta discutie si cred ca mai avut loc undeva aici pe forum.
mike.omega
QUOTE (Rebel @ Feb 26 2011, 09:23 PM) *
Nu e bine nici asa.
Ti-o ridica, ti-o ridica si gata, nu te sui pe macara si faci pe smecherul.

Aici daca faci asa ceva, Politi nu te ia ca astia cu "va rog frumos".
Te pune jos cu mainile la spate, iti pun catuse, de duc la sectie si asta intr-o fractiune de secunda.

Si acum mai e si partea celalata a problemei. In Romania in fata casei parcheaza tot felul de idioti desi vad ca scrie intrare in garaj. Trebuie sa stau dupa cate un cretin ca sa ies din curte.
Ultima data, am chemat 5 amici, am luat Skoda unuia in maini si i-am pus-o in mijlocul strazii blocand circulatia din sensul celalalt. S-a ales baiatul cu toate amenzile posibile. teehee.gif

Am uitata sa zic: aici mi-a blocat unul jumatate din intrarea in garaj, practic nici nu are dreptul sa parcheze in fata casei mele.
Asa ca am sunat baietii, au venit in 10 minute, i-au luat Subarul pe sus, eu am semnat hartia si pa si la revedere. I love it!


Si la noi de ce nu ai chemat politia sa-l amendeze pe cel care ti-a blocat accesul in si din garaj?
RUE
Politia inca mai vine acasa si te roga sa dai declaratie ca iti retragi sesizarea motivand ca ei au intreprins tot ce s-a putut si nu au reusit si nu vor sa ramana cu AN.
Cazul cuiva cu un tel mobil furat intr-un sediu Romtelecom (zona publica si sigur era si filmata). Posesorul a cerut pe langa cercetare si identificarea telefonului in baza IMEI ului sau macar blocarea lui in retelele noastre. Agentul a aratat solicitari catre operatori care au raspuns negativ.

In alta ordin de idei in 2006 un coleg care cumparase un Nokia meserias din gara de nord a fost sunat de politie (de fapt au sunat prima persoana pe care el a apelat-o folosind telefonul, careia i-au solicitat sa le dea relatii despre posesorul numarului care a sunat-o (amicul meu). Deci apoi amicul a fost sunat, informat ca a cumparat un telefon furat si sa se prezinte in GdN la politie sa dea o declaratie, eventual identificare etc.

Cineva mi-a zis ca astfel de investigatii se fac doar in cazul in care se constata ca e o problema de siguranta publica/nationala, nu pt un furt mizer.
Ce am relatat mai sus inseamna ca se incadreaza la un abuz.
Halba, poti sa ne clarifici cum sta treaba?


Ontopic: Eu stiu ca metoda ridicarii auto se foloseste cand masina blocheaza accesul pe domeniul public sau cazuri similare, nu si cand e doa run loc unde nu e bine sa parchezi. Acolo se pune caracatita si se lasa amenda.
La noi e bvd. Dambovita care e plin de oprirea interzisa dar mai ales seara e parcat pe ambele parti. Acolo ar insemna sa taie in carne vie.
Ca sa nu zic de faptul ca in intersectia adiacenta restaurantului NORA (unde nobilii nostri colegi au luat cina spre Euroring) se parcheaza aliniat la scuarul de separare a sensurilor, deci pe mijlocul cai de rulare (banda de facut la stanga) iar agentii trec zilnic pe acolo (300m de sectie), radarul apare uneori.
Acolo chiar vreau sa i ridice pe nesimtiti sa poti sa ai un trafic normal.
Watcher
Din pacate teoria e frumoasa dar practica ne omoara smile.gif
Si anume masinile se ridica la noi (in sectorul 1, unde s-a intamplat situatia din filmul cu care am deschis topicul) FARA POLITIE, ci doar umbla niste macaragii si ridica, pentru ca e business bun - 800 ron / zi / masina.

Ca dovada: domnului caruia i s-a ridicat masina i s-a ridicat de pe locul de parcare din spatele blocului. Cand i s-a facut PVul de contraventie i s-a scris in el adresa de domiciliu, care nu este unde era masina...
Mai departe, in situatia din film, masina pe care firma de ridicari o tine sechestrata este alta decat cea care a fost ridicata si despre care se spune ca ar fi fost parcata neregulamentar...

Cat despre clipul cu "masina mea nu o ridicati" este absolut normala abordarea soferului: daca soferul este la masina ii dai amenda si il pui sa o mute . DUHHH.
Motivul ridicarii nu este ajutarea bunului mers al societatii, ci imbogatirea ninja.gif
Rebel
QUOTE (mike.omega @ Feb 27 2011, 09:57 AM) *
Si la noi de ce nu ai chemat politia sa-l amendeze pe cel care ti-a blocat accesul in si din garaj?

Pai aici nu suni Politia ca e ca si in Romania: sunt ocupati cu alte treburi. In general, orasul are un serviciu denumit Parking Authority si aia vin. Toata ziua umbla in masini cu camere pe toate partile, masoara daca ai parcat la mai putin de 5m de intersectie, daca esti parcat neregulamentar, etc. Suni si dispecerul il trimite pe ala din zona ta, care, in functie de trafic apare intr-un minut sau in 10 minute. Face o poza, tu semnezi ca esti proprietarul locatiei, iar el cheama masina de ridicat imediat. daca proprietarul e acolo sa isi ridice masina, tot ia amenda indiferent ca pleaca sau nu; din moment ce ofiterul a constatat infractiunea, nu mai conteaza ca ala pleaca chiar sub ochii nostrii. Se ia numarul de inmatriculare, eu semnez, ofiterul semneaza si el ca a constatat infractiunea, si proprietarul masinii primeste amenda acasa.

In Romania m-am saturat, ar trebui sa sun Politia la fiecare 5 minute ca pleaca unul, vine altul.
Lucian107416
Am patit-o eu. Am sunat la 112, a venit politia in 20 min si i-au lasat a insttintare in geam si probabil amenda. Nici vorba de ridicat masina sau altceva. Nesimtitul/nesimtita s-a ales numai cu amenda pentru stationare neregulamentara.
Am patit-o o singura data in 4 ani, dar nu stau pe o strada circulata si culmea, idiotul/idioata avea loc sa parcheze in alta parte
ozz86651
Deci Rebel, sa inteleg ca ti-ai facut dreptate singur? Halal principii... smile.gif

Sa va zic eu o poveste americana. Un prieten de-al meu nu putea sa plece la munca ca ii parcase unul in fata garajului. Era grabit. S-a invirtit putin, ala nu era in zona. A chemat ridiicatorii, i-au ridicat aia masina si gata.

A doua zi se trezeste cu ala ca-i sufla in fata ca te omor bah. Peste noapte ala ii ia la maruntit masina cu un ciocan. Dimineata asta cheama politia, ca doar stie si cine. Politia da din umeri, ai dovezi? N-are. Ala ii mai face niste gesturi cu taiatul gitului in zilele urmatoare.
Prietenul meu s-a mutat.
mike.omega
@Rebel: pana nu incerci sa dai macar un telefon la politie, nu trebuie sa tragi concluzii pripite. Eu am aflat mai nou ca toate apelurile la 112 intra in nu stiu ce registru national si deci trebuiesc rezolvate sub o forma sau alta.
Sunt si eu patit cu blocarea masinii prin parcari sau in fata casei (isi imagineaza cineva ca din 28 de m de trotuar unii reusesc performanta sa blocheze portile de la garaj? ) dar intotdeauna ori a venit individu si si-a cerut scuze ori am avut pe unde sa ies din parcare, prin alta parte biggrin.gif

Insa... cu prima ocazie cum gasesc masina blocata voi chema politia instant cu apel la 112.

Alta chestie, intr-o zi la munca, se parcheaza in spic de grau pe una din laturile strazii, vine o tanti cu un logan si ocupa 3 locuri, nu i-a iesit figura geometrica deloc. Eu fiind deja parcat m-am dat jos si am rugat-o frumos sa mute un pic masina ca ar fi frumos (chiar asa i-am zis tongue.gif ) sa nu ocupe 3 locuri. Reactia ei a fost o privire tampa (ca sa nu zic vita ) si o vorba aruncata cum ca nu sta mult turned.gif
Rebel
QUOTE (ozz86651 @ Feb 27 2011, 11:53 PM) *
Deci Rebel, sa inteleg ca ti-ai facut dreptate singur? Halal principii... smile.gif

Era urgenta man, glumesti?
adrian_r5
QUOTE (Mariustom @ Feb 24 2011, 09:20 PM) *
Ce părere aveți ?

Draqu' stie ... da' eu nu inteleg ce aveau cu masina omului ... mai erau si altele parcate in zona si nici nu parea sa stinjeneasca cu ceva circulatia.
vio
deci in Bucuresti cam asa asta treaba : suni la Politia Comunitara sau la Sectia de care aparti si iti zic ei unde sa suni adica la PC , sau la Firma de ridicari masini. vin aia si o ridica imediat. daca intre timp vine berbecu si ei au sositla locul cu pricina ii da doar amenda . daca berbecu pleaca asta e , scapa . dar daca nu exista firma de ridicari nu se poate da decat amenda.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.