Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Focus 2 1,4 16 v Martori check engine si grup motopropulsor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
klausstan
Buna ziua tutoror!
Am achizitionat si eu zilele astea un Ford Focus 1,4 16v din 2005, 120 000 km si pot spune ca e o masina exceptionala.
Insa intampin unele probeleme si poate ma lamuriti cei mai experimentati cu privire la acestea:

1. E aprins becul check engine si uneori in mers simt o usoara trepidatie la 2600 - 2800 de ture. Intr-o zi, mergand prin oras, s-a aprins si becul de la grup motopropulsor (ca o coroana cu semnul exclamarii in mijloc) si nu se mai tura. Am oprit motorul si apoi totul a fost perfect

2. Am calculat consumul pe 500 km si a iesit undeva la 8% ceea ce e f mare.

Ce poate fi? Maine merg la iasi la un tester ford sa vad exact insa mi-e sa nu ma puna sa schimb aiurea piese!


Mariustom
Și eu ți-aș fi recomandat o diagnoză, rezultatul contează prin prisma celui care citește erorile, să te îndrume corect thumbsup.gif
Bănuiesc un senzor, e posibil și EGR îmbâcsit, furtun de la EGR crăpat, posibil ai alimentat cu motorină mai proastă și ai mers subturat ...

Baftă thumbsup.gif
GabiA
1.4 este pe benzina.
Mariustom
Hait, mea culpa.
Din cauza vitezei biggrin.gif
banned.gif
klausstan
QUOTE (Mariustom @ Feb 5 2011, 10:51 PM) *
Hait, mea culpa.
Din cauza vitezei biggrin.gif
banned.gif


Am fost la service si au curatat EVG si au gasit pe tester ca sonda lambda 2 nu functioneaza. Mi-au spous ca daca nu sunt ecologist pot sa nu o schimb
E posibil sa fie consumul mare din cauza ei?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.