Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia Tour 2 vs Octavia Tour 1
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
omul vesel
Ce parare aveti? Merita, Noua Tour in locul celei vechi care probabil se mai gaseste in unele showrom-uri? Preturile cred ca sunt mai mari la Noul Tour dar motoare mai slabe.
Motoare de 1.4 80 CP si 1.6 102 CP, pentru tarile din UE si 2.0.TDI de 110 CP si 1.6 102 CP pentru tarile din afara UE. Romanii daca nu au Skoda TDI sunt "morti". De ce nu au pus cei de la VW motoare TDI si pentru UE? Oricum puterile sunt prea mici pentru o masina ca Octavia. Credeti ca in viitor vor aparea si motoare diesel pe noul Tour?

Rog moderatorii sa stearga topicul de pe sectiunea Skoda Octavia 2: "Noua Octavia Tour"
AZAZEL
ce este "noul tour" ?
omul vesel
CITAT(AZAZEL @ Feb 1 2011, 12:23 PM) *
ce este "noul tour" ?


Noul tour este noua Octavia tour, care practic este o Octavia 2 fara facelift cu motoare de putere redusa si cu minimum de dotari.

Cea de-a doua generatie Octavia Tour ofera un pachet de dotari standard bogat, ce include airbag-uri pentru sofer si pasager, ABS, servodirectie, inchidere centralizata, oglinzi retrovizoare laterale reglabile electric, volan cu patru spite si scaun sofer reglabil pe inaltime.
mike.omega
Deci practic arata asa

Si de ce nu monteaza 1.2 si 1.4 TSI?
1.6 TDI de 105cp e disponibil macar?
omul vesel
Nici macar atat. Eu cred ca era bun si 1.9 TDI, chiar daca era vechi ca generatie, dar extrem de fiabil. Probabil se gandesc sa nu creasca pretul prea mult.
mike.omega
RCA-ul intre 1600cmc si 1900cmc poate fi chiar dublu. Lucru de nedorit la o masina de buget.
omul vesel
CITAT(mike.omega @ Feb 1 2011, 12:09 PM) *
RCA-ul intre 1600cmc si 1900cmc poate fi chiar dublu. Lucru de nedorit la o masina de buget.


Motorul de 1.6 e de conceptie mai noua si probabil mai scump, dar chiar si asa nu e nici asta in oferta.
AlexTM
Ca sa revenim la intrebarea initiala: cu ce motoare mai este oferit vechiul Tour?
omul vesel
1.9 TDI 101 CP, 1.4 75 CP si 1.8 Turbo 150 CP, ultimele doua nu sunt foarte sigur.
James Kilowatt
Astia de la VAG au o politica ciudata cu motorizarile. CAnd au scos Exeo, in primele luni au vandut motoarele vechi (1.8T 150CP, 2L TDI PD) insa doar la cateva luni dupa lansare au inceput sa aiba motoarele noi (TSI, CRTDI)
Nu m-ar mira sa faca la fel si cu Octavia new tour asta, poate peste un an vor baga motoarele moderne.
omul vesel
Poate au stocuri de motoare 1.4 si 1.6, le termina si apoi baga ce fabrica acum, altfel nu gasesc explicatia. In Romania cele mai multe Octavii au motoare diesel.
mike.omega
QUOTE (AlexTM @ Feb 1 2011, 03:49 PM) *
Ca sa revenim la intrebarea initiala: cu ce motoare mai este oferit vechiul Tour?

Din cate stiu eu si din cate inca mai scrie pe site la skoda, Tour 1 avea asa:
1.4 mpi, 1.6 mpi, 1.9 TDI si 1.8T

Daca 1.8T si 1.9 TDI as intelege, cum sa iti iei Octavia cu 75cp?


PS: nu mai citati mesajul anterior daca raspundeti la el, se subintelege cui si la ce se raspunde smile.gif
ncristi
Noua aoctavia tour vine doar cu motoare pe benzina de 1.4 si 1.6. Am vazut-o acum cand am cautat msina. Interiorul este foarte trist - totul este negru....dar cel mai trist este ca nu au un motor decent.

Ar fi (si cred ca o sa fie) un MARE succes daca ar veni cu vechiul (dar atat de potrivitul pentru ce-i aici in rro.) motor 1.9 TDi.

In mare este fosta O2 (inainte de face lift) din care s-au ciopartit chestiunile "neesentiale" smile.gif
AlexTM
QUOTE (mike.omega @ Feb 1 2011, 05:40 PM) *
Daca 1.8T si 1.9 TDI as intelege, cum sa iti iei Octavia cu 75cp?


1.4 nu e de 75 ci 80 CP smile.gif
Si nu e chiar asa de aruncat. Dac-ar fi sa-mi iau acum, cred ca asta l-as lua.
Pentru cine vrea neaparat masina noua cu un buget redus, asta e alegerea. Evident, nu trebuie sa ai pretentii la vivacitate, dar nu poti sa fii si satul si cu desaga plina. E un compromis bun.
omul vesel
La Octavia Tour 1, motoarele au fost foarte eficiente, iar pretul nu a sarit prea mult in aer, practic am fost satul si cu desaga plina. De ce sa nu fie la fel si la OT2?
mike.omega
Eu tot cred ca e submotorizata iar un 1.6TDI sau 1.6mpi va obtine un consum mai bun in orice conditii smile.gif

PS: eu am luat informatia de aici unde spune ca are 55kw x 1.36 = 75cp biggrin.gif
DORU
Mike, ma poti crede pe cuvant ca 1.4 16v MPI consuma mai putin decat 1.6 8v MPI thumbsup.gif

Motorul de 1.4 MPI are 59kW/ 80 CP wink.gif
mike.omega
Bine mai, cum ziceti voi. Eu raman la parerea mea totusi dar ma duc sa ma culc! teehee.gif
omul vesel
Octavia Tour 1 a avut un succes imens in Romania, mai ales versiunea TDI 101 CP. Credeti ca OT 2 va avea acelasi succes, chiar daca are doar 2 motoare pe benzina?
omul vesel
Ca sa nu deschid un nou topic am zis sa intreb pe un topic deja deschis si l-am ales pe al meu.

O berlina precum Octavia tour 1, berlina, care pe spate nu are suspensii independente si sa zicem Focus 1 break care stim ca are suspensii independente pe toate rotile; este mai agila in curbe sau nu?

Stiu ca break-urile in regim de slalom sunt mai putin stabile fata de berline.

Ce preferati, un break cu suspensii independente sau o berlina cu susp independente doar pe fata?
DORU
Prefer masina mai bine ingrijita, in stare tehnica mai buna si care corespunde mai bine cerintelor mele la un moment dat: spatiu, sportivitate, dotari, etc.
omul vesel
CITAT(DORU @ Jul 17 2011, 11:58 AM) *
Prefer masina mai bine ingrijita, in stare tehnica mai buna si care corespunde mai bine cerintelor mele la un moment dat: spatiu, sportivitate, dotari, etc.


Intre Octavia tour 1 berlina independenta doar pe fata si Octavia tour 1 4x4 break care are suspensie independenta si pe spate ce ai alege, ambele masini noi.

Stiu ca orice break pe serpentine luate in viteza are o oscilatie ca de pendul. Nu stiu daca suspensia ajuta sau nu la asta.
DORU
Octavia 1 sau Tour NOUA nu se mai produce din 2005, cu atat mai putin Tour Combi 4x4.

Intre orice Octavia cu tractiune fata (fie si cu semi-indep pe spate) si una cu 4x4 as alege pe ultima (combi sau nu) fara sa clipesc thumbsup.gif
T u d o r
Focus e una dintre cele mai sportive modele din clasa compacta, peste Octavia. Dar cum spunea si Doru sunt alte aspecte mai importante in alegerea unei masini decat viteza cu care intri/iesi dintr-o curba. Oricum un sofer normal asa cum suntem noi nu ar sesiza prea usor diferenta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.