Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiat Panda
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Andrei-Ionut
Intentionez sa imi cumpar o prima masina sh, undeva la 3000E, si printre altele am pus ochii pe un Fiat Panda 1.1i Active, din 2004, pe benzina, 54 CP 5 usi, Euro 4. As avea pe ea A.C. inchidere centralizata, airbag sofer si cam atat. NU am familie mare suntem doar 2 persoane deocamdata iar masina as folosi-o in special in mediul extraurban, la drumuri in jur de 50-60 de km. M-am orientat spre Panda in primul rand din cauza consumului, care e cel mai important factor de decizie asupra achizitionarii unei masini pt mine, dar si datorita manevrabilitatii ridicate.
Se merita sa fac o asfel de investitie?
Intretinerea masinii este una ridicata?
Consumul extraurban la acest model de Panda cam in jurul a cat e?(fara accelerari bruste si condus sportiv)
Ce altceva ar trebui sa mai urmaresc la achizitionarea masinii?
Va multumesc!
adrian_r5
QUOTE (Andrei-Ionut @ Jan 30 2011, 09:05 PM) *
undeva la 3000E, si printre altele am pus ochii pe un Fiat Panda 1.1i Active, din 2004
dar si datorita manevrabilitatii ridicate.

1.1i Active - asta are servodirectie ??? ... ca vad ca zici de "manevrabiliate ridicata"

3000 euro pe Fiatu' asta ??? ... sau Fiatu' face mai putin da' asta e limita la care te poti intinde ?
Andrei-Ionut
QUOTE (adrian_r5 @ Jan 31 2011, 09:21 AM) *
QUOTE (Andrei-Ionut @ Jan 30 2011, 09:05 PM) *
undeva la 3000E, si printre altele am pus ochii pe un Fiat Panda 1.1i Active, din 2004
dar si datorita manevrabilitatii ridicate.

1.1i Active - asta are servodirectie ??? ... ca vad ca zici de "manevrabiliate ridicata"

3000 euro pe Fiatu' asta ??? ... sau Fiatu' face mai putin da' asta e limita la care te poti intinde ?


NU este specificat nimic de servodirectie in anuntul dat de vanzator, dar pe el mi s-a cerut 2800 E, insa are motor de 1.1 si din cate am inteles consuma mai mult ca motorul de 1.3 de pe aceasi masina.
3000-3200 E ar fi suma maxima pe care as fi dispus sa o dat pt o masina.
Lucian107416
Motorul de 1.3 e diesel. Pe benzina mai are un 1.2. Consumul e acelasi la motoarele pe benzina si in nici un caz diferenta nu-ti rupe buzunarul. Panda e o masina super ok daca a fost intretinuta corect.
Andrei-Ionut
QUOTE (Lucian107416 @ Jan 31 2011, 08:35 PM) *
Motorul de 1.3 e diesel. Pe benzina mai are un 1.2. Consumul e acelasi la motoarele pe benzina si in nici un caz diferenta nu-ti rupe buzunarul. Panda e o masina super ok daca a fost intretinuta corect.

Totusi as vrea o parere de la un posesor de panda cu motor de 1.1i, privind consumul si puterea micutului motor, as mai avea o alternativa, un Peugeot 206 XT 1. 4L din 2004 cu urmatoarea dotare:
CLIM BVA tiptronic
61, 800 km, CD player gri metalizat, aer conditionat, senzor de ploaie
Auto- aprindere a luminilor, alege ferestrele īnainte de roži,
rectro lumini electrice, ceata masina anti AVT

tot la aceasi suma, care ar fi o alegere mai inteleapta?
Lucian107416
Atunci incearca pe forumul monomarca. Consuma putin. NU ARE cum sa consume mult. Asta in cazul in care conduci ECONOMIC. Daca vrei sa consume, consuma mai mult decat o masina cu motor mare daca pe a ta o turezi la maxim. Am vazut un test la Top Gear in care un BMW M3 consuma mai putin decat o Toyota Prius, dar Toyota mergea la 100%
Andrei-Ionut
Pentru Active 1.1 asta e consumul:
Consum carburant (l/100 km)
Urban 7,2
Extraurban 4,8
Combinat 5,7

pt motorul de 1.2 60CP
Consum carburant (l/100 km)
Urban 7,1
Extraurban 4,8
Combinat 5,6


Iar pt. 1.3 Multijet 70CP
Consum carburant (l/100 km)
Urban 5,4
Extraurban 3,7
Combinat 4,3

Din asa reiese ca cel mai mare consum il are motorul cel mai mic, ciudat.....nu ar trebui sa fie invers?
Datel sunt luate de pe situl oficial Fiat.ro
Seri
O sa te apropii de acel consum extraurban daca mergi babeste, cu 20 km/h sub limita de viteza pe tronsonul respectiv. Daca mergi la limita 60/100km/h, va consuma 6-7%, cat Astra mea cu 1.6.

Panda este total nepotrivit pentru astfel de drumuri. Are o aerodinamica foarte slaba, ceea ce in oras nu conteaza cand stai la semafor, dar la drum lung se simte. Este inalta, parbrizul destul de drept si spatele perfect drept, are turbulente mari. Motorasul ala trebuie sa se forteze ca sa inainteze.

Eu iti recomand o compacta cu motor 1.6 pe benzina: Golf, Bora, Focus, Astra, Logan, Megane, 307.
Cu Astra 1.6 pe Oradea-Cluj am consum de 6.5%, cu depasiri multe. Cand am facut drumul asta cu un Polo 1.2 de 65cp am scos 8% cu trafic lejer si putine depasiri.
Alexey
Eu am Fiat Panda cu motor de 1.1 benzina. Consumul in oras este de 7. In afara orasului am avut un consum in jur de 6 cu 4 persoane in masina.

Nu trebuie sa te astepti la performante de la motorul asta si oricum masina pare destul de instabila la viteze peste 100 km/h, daca drumul nu este perfect (are mici denivelari). Nu m-am incumetat niciodata sa merg cu mai mult de 110 km/h (nu e tocmai confortabil la viteze mai mari).

Eu folosesc masina 95% in oras si sunt foarte multumit de ea. Cand am cumparat-o avea 51 000 km (nu stiu daca erau reali sau nu) si eu am mai facut inca 12 000 cu ea, fara probleme. I-am schimbat distributia cand am ajuns la 60 000, ca asa scrie in carte.
Andrei-Ionut
QUOTE (Alexey @ Feb 2 2011, 11:01 AM) *
Eu am Fiat Panda cu motor de 1.1 benzina. Consumul in oras este de 7. In afara orasului am avut un consum in jur de 6 cu 4 persoane in masina.

Nu trebuie sa te astepti la performante de la motorul asta si oricum masina pare destul de instabila la viteze peste 100 km/h, daca drumul nu este perfect (are mici denivelari). Nu m-am incumetat niciodata sa merg cu mai mult de 110 km/h (nu e tocmai confortabil la viteze mai mari).

Eu folosesc masina 95% in oras si sunt foarte multumit de ea. Cand am cumparat-o avea 51 000 km (nu stiu daca erau reali sau nu) si eu am mai facut inca 12 000 cu ea, fara probleme. I-am schimbat distributia cand am ajuns la 60 000, ca asa scrie in carte.


Cred ca pana la urma am renuntzat la variana achizitionarii unui Fiat Panda, nu pare ce imi doresc, am sa ma reorientez spre un Golf 3 sau 4, poate chiar un Renault Clio sau o Skoda Felicia, sa vad ce gasesc si ce ofera.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.