Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cauciucuri de iarna sau lanturi?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Citroen
alinaalbu
Am deschis topicul pentru ca nu am vazut pe nimeni care sa vorbeasca despre asta.
Am un Picasso de cateva luni si mi l-am luat la mana a doua. Ideea e ca nu am cauciucuri de iarna la el, ceea ce nu m-a deranjat pana acum, dar am plecat spre munte weekendul trecut si nu a fost tocmai ok cu derapajul, mai ales ca nu aveam niciun barbat cu noi in masina biggrin.gif

Asa ca as vrea si eu niste sfaturi. Cum e cu cauciucurile astea, e mai bine sa-mi iau lanturi, sa le inchiriez, avand in vedere ca nu ies la zapada cu ea prea des.
Help, pls!
Lucian107416
Permite-mi sa citez din alt post al meu:
QUOTE (Lucian107416 @ Jan 26 2011, 12:08 PM) *
BTW , in ultima zi mi-a inghetat (sper ) lichidul de stropit parbrizul, am fost tractat afara din parcare de un Focus, la iesirea din parcare un cauciuc era aproape pe janta si asa am mers cu el pana acasa, unde m-au impins acasa in parcare 4 baieti. azi dimineata a trebuit umflu cauciucurile si sa montez lanturile ca sa pot pleca etc. Am crezut ca-i dau foc masinii de nervi. ... Azi trebuie sa-mi vina. Abia astept.

Fara nici o discutie anvelope iarna(pot fi si low cost) sau all season bune. Daca vei monta si demonta lanturile de vreo 2 ori vei fi convins/a ca am dreptate. In plus lanturile sunt utile doar pe zapada, pe distante scurte si distrug si anvelopele. Si eu mi-am cumparat proaspat masina si am fost surprins fara cauciucuri de iarma. De cativa ani circul doar cu anvelope de iarna iarna smile.gif si, dupa cum m-am mai exprimat, diferenta e undeva intre miraculos si incredibil. Ieri mi-am reamintit lucrul asta. Gandeste-te doar ca masina mea (Kalos) ieri nu se misca nici 10 cm si un Ford Focus cu gume de iarna m-a tractat.
alinaalbu
@Lucian intrebam asta pentru ca mi se par o investitie destul de mare cauciucurile de iarna pentru posibilitatile pe care le am eu acum si, prin urmare, as avea nevoie de o solutie care sa si functioneze si care sa fie si ok ca pret...de-asta spuneam ca as merge si pe inchiriere biggrin.gif mersi pentru raspuns smile.gif
mike.omega
Cauciucurile all season se comporta fix ca alea de vara pe zapada, adica varza!

In mod normal, n-ar fi trebuit sa pleci la munte cu masina fara pneuri de iarna din nenumarate motive, nu stau sa le enumar.

Diferenta este subsantiala intre pneurile de iarna si cele de vara si sunt o investitie obligatorie pentru cine circula in afara orasului mai ales. Daca in oras te mai poti descurca si fara, in afara orasului nu ai ce sa cauti.

Avantajele la cele de iarna ar fi cele clasice: distanta de franare mai mica, aderenta mai mare, nu ai probleme cu zapada decat daca suspenzi masina pe burta
Dezavantaje: trebuie sa ai unde sa le tii si dupa vreo 2 sezoane o sa observi ca mai bine ai fi dat banii pe un rand de jante SH din tabla pentru cele de iarna, e mai ieftin smile.gif

Citroen Xsara Picasso sau C4 (Grand) Picasso?!

Daca nu ai bani acum mai poti sa mai amani pana la iarna viitoare. Nu cred ca mai vine vreo zapada asa de mare cea curenta.
Si la fel, in lipsa de fonduri poti opta pentru un set de anvelope SH pe care le gasesti cam la jumatate din pret dar si rulate cel putin 30-40%.
Seri
Neaparat cauciucuri de iarna. Chiar si in oras sunt foarte importante si te pot ajuta sa eviti niste tamponari. Un set de 4 cauciucuri pentru dimensiunea ta costa de la 800 de lei in sus, dar merita investitia. Chiar daca iei ceva Debica sau Sava.

Daca mergi la munte la schi sau la o cabana, e bine sa ai un set de lanturi in portbagaj, eventual le imprumuti de la cineva pentru weekend. Un set costa intre 50 si 100 lei.
Lucian107416
QUOTE (mike.omega @ Jan 26 2011, 05:20 PM) *
Cauciucurile all season se comporta fix ca alea de vara pe zapada, adica varza!

Fals. Tocmai azi mi-am montat Hankkok Optimo 4S( am studiat 2-3 zile pana le-am ales) si pot infirma afirmatia ta. Mai multe detalii/impresii in viitorul apropiat.
@alinaalbu din pacate n-ai alternativa. Eu mi-am ales cauciucurile stiind ca nu voi iesi din oras cu masina si am ales all-season. Pentru munte, anvelope iarna(repet, pot fi si din gama low cost) + lanturi
mike.omega
Nu poti urca rampe si frana la fel de bine ca si cand ai avea anvelope de iarna oricat de bune ar fi ele smile.gif

Si daca imi permiti, citind prezentarea de pe site-ul oficial as zice ca tocmai ce s-a inventat anvelopa universal extrem de buna in absolut toate conditiile, ceea ce n-au reusit producatori de renume dar a reusit Hankook, lucru care mi se pare putin posibil si cusut cu ata alba.

PS: la o privire in detaliu se pot observa pe pneu striatii specifice pneurilor de iarna. Sunt curios daca la vara cand e foarte cald se vor comporta la fel de bine.
Titi1988
cauciucuri de iarna neaparat!!! fara ele esti un pericol pentru restul participantilor la trafic!! banned.gif
Seri
Sa nu incepem un versus d-asta fara final! Un test comparativ: http://www.youtube.com/watch?v=L2wTg0l3_wI

Problema pe care o vad eu la cauciucurile all season este ca le uzezi vara si apoi intri in iarna cu cauciucuri netede, slick-uri.
Eu pe o masina am cauciucuri de iarna vechi de 3 ani, iar pe cealalta all season de 2 ani. Am facut cu amandoua derapaje intr-o parcare de supermarket. Diferenta este imensa!
Cele de iarna intra in derapaj mai greu, trebuia sa trag tare frana de mana ca sa-l provoc, si isi revin rapid. Cele all season intra in derapaj usor, doar putin trebuia sa ating frana de mana, si apoi se tot duc.

Lucian107416
@seri : nu accept comparatii de genul "all season vs winter vs summer" . Ce naiba, 3 zile mi-a luat sa le aleg.
@Mike . Admit ca au un deficient de tractiune pe ZAPADA. Insa, pentru scopul lor limitat(ORAS) sunt excelente. In plus, iarna in Bucuresti e foarte putina zapada. Comportamentul pe asfalt ud a fost mai important pentru mine. Rezistenta la inaintare (testata) a fost iarasi unul dintre criteriile importante. Nu le-am cumparat dupa brosura, ce naiba. Daca m-am inselat, o sa platesc biggrin.gif CURAND, dar nu cred . thumbsup.gif
mike.omega
Astept review complet si detaliat smile.gif
Mircea104901
Pentru buget, daca distantele parcurse nu sunt mari intr-un an (de genul 10-15 mii km/an) si "aventurile" in zonele cu zapada mare sunt rare spre deloc, sunt bune si cauciucurile all-season. Eu am luat la Sandero all-season si se comporta bine si pe zapada. Bineinteles, condus cu grija. Oricum nu se compara cu cele de vara iarna, si nici cu cele de iarna vara. Adica ai aderenta si la temperaturi scazute si tractiune cat de cat si pe zapada, iar vara nu se tocesc si nu bracheaza ca cele de iarna.
Nu se pot compara direct cu cele specializate, dar isi fac treaba, cu putina grija.
Evident, si cele all-season sunt pe categorii de calitate, deci, daca optezi pentru all-season, ia de calitate, spre deosebire de cele de iarna unde poti lua si low-cost, dar trebuie sa ai si de vara pentru vara.
Diesel
Poti sa iti incalti doar rotile de pe fata cu niste cauciucuri sh si te costa maxim 250-300ron in functie de marimea jantelor. Singura observatie este ca trebuie sa explorezi un pic depozitele de anvelope sh si sa stii ce cauti (aici s-ar incadra remarca misogina).

Daca te duci la munte, unde stii sigur ca drumurile sunt acoperite cu zapada, e recomandat sa ai toate 4 rotile cu cauciucuri de iarna si lanturile in portbagaj. Lanturile sunt utile pe zapada afanata sau pe straturi groase de zapada batatorita.
Titi1988
pe toate forumurile marcilor auto vw, audi, bmw seat etc sunt sute de anunturi la sectiunea bazar (sau cums e numeste) cu vanzare de anvelope de iarna SH putin uzate la preturi mici. thumbsup.gif
stamateciprian
QUOTE (Seri @ Jan 26 2011, 05:35 PM) *
Neaparat cauciucuri de iarna. Chiar si in oras sunt foarte importante si te pot ajuta sa eviti niste tamponari. Un set de 4 cauciucuri pentru dimensiunea ta costa de la 800 de lei in sus, dar merita investitia. Chiar daca iei ceva Debica sau Sava.

Daca mergi la munte la schi sau la o cabana, e bine sa ai un set de lanturi in portbagaj, eventual le imprumuti de la cineva pentru weekend. Un set costa intre 50 si 100 lei.


Subscriu la ce spune @Seri, dar din ce am experimentat eu pana acum cu masina, la mine a mers si cu all-season si am iesit cu masina din oras, dar ce-i drept am pus lanturile pe fata cand am ajuns pe zapada pentru ca am avut niste derapaje si am zis sa nu ma risc.

Deci daca ai cauciucuri all-season nu-ti mai trebuie decat niste lanturi - si ca sa nu le iei pe cele mai proaste, unele care sa nu-ti faca probleme cu anvelopele sunt de pe la 120 lei in sus. Search pe google si gasesti firme cu tot felul de variante de inchiriere.
Lucian107416
QUOTE (mike.omega @ Jan 26 2011, 07:25 PM) *
Astept review complet si detaliat smile.gif

In ceea ce priveste iarna, fara nici un dubiu am luat decizia corecta. Iarna viitoare va fi dat verdictul final. Sa vedem ce comportament si uzura vor avea in restul anului.
ionygeorgescu
Daca va cautati lanturi, cutii portbagaj, suporti de schiuri si alte accesorii pentru masina, pentru iarna si nu numai, nu ezitati


Nu vom ezita dar te rog daca esti magazin deschide un topic la sectiunea Bazar/Dealeri auto si poti sa-ti postezi oferta acolo. E pacat sa umplem celelalte topicuri cu reclame.
davidpitic
Pentru ca vad ca e "topic de iarna" imi permit sa postez aici, chiar daca nu are legatura neaparat cu cauciucurile de iarna. In seara asta plec la munte si au anuntat la meteo ca o sa ninga iar. Marea mea problema e ca plec cu inca patru persoane in masina si avem o gramada de bagaje. Am nevoie prin urmare de o cutie pentru portbagaj pe care nu as da bani sa o cumpar, pentru ca e investitie inutila pentru mine, care plec o data pe an la munte. Stiti vreun magazin sau service sau prieten care inchiriaza pentru patru zile? Mersi mult smile.gif
mike.omega
Google este intotdeauna cel mai bun prieten in astfel de situatii smile.gif
stamateciprian
QUOTE (davidpitic @ Mar 5 2011, 05:42 PM) *
Pentru ca vad ca e "topic de iarna" imi permit sa postez aici, chiar daca nu are legatura neaparat cu cauciucurile de iarna. In seara asta plec la munte si au anuntat la meteo ca o sa ninga iar. Marea mea problema e ca plec cu inca patru persoane in masina si avem o gramada de bagaje. Am nevoie prin urmare de o cutie pentru portbagaj pe care nu as da bani sa o cumpar, pentru ca e investitie inutila pentru mine, care plec o data pe an la munte. Stiti vreun magazin sau service sau prieten care inchiriaza pentru patru zile? Mersi mult smile.gif




si eu am aceeasi problema, numai ca eu o sa stau vreo saptamana si nu stiu cum naiba o sa ne incapa toate bagajele. as inchiria o cutie de portbagaj, dar nu stiu de unde. tu pana la urma de unde ai facut rost? auzisem mai demult de masini.ro, stie cineva ceva?
mike.omega
Aide ma, zau?! Sigur?!
georgetrifan
QUOTE (davidpitic @ Mar 5 2011, 05:42 PM) *
Pentru ca vad ca e "topic de iarna" imi permit sa postez aici, chiar daca nu are legatura neaparat cu cauciucurile de iarna. In seara asta plec la munte si au anuntat la meteo ca o sa ninga iar. Marea mea problema e ca plec cu inca patru persoane in masina si avem o gramada de bagaje. Am nevoie prin urmare de o cutie pentru portbagaj pe care nu as da bani sa o cumpar, pentru ca e investitie inutila pentru mine, care plec o data pe an la munte. Stiti vreun magazin sau service sau prieten care inchiriaza pentru patru zile? Mersi mult smile.gif



eu am gasit aici
solmar
voi doi (trifan si pitic) postati cu randul? n-aveti doua calculatoare in firma si va bateti pe unul? sau unul e cu internet si altul e casa de marcat?
Lucian107416
pot fi in spatele unui router. Acum, ca au aflat ca sunt in aceeasi retea(daca nu cumva impart acelasi calculator), poate-si comunica direct
mike.omega
Cel care a creat mai multe conturi de pe acelasi ip in scopul de a-si face reclama, mascata sau nu, pe acest forum a primit interdictie definitiva la postat pe conturile respective. Daca mai insista, mergem mai sus smile.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.