Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cat trebuie sa castigati la Loto ca sa va considerati bogat?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
Pages: 1, 2, 3
James Kilowatt
Ia sa vedem ce zice lumea... sunt curios ce inseamna "bogat" pentru noi.
Cat ar trebui sa castigati la Loto ca banii sa devina mai putin semnificativi decat alte lucruri, cum ar fi timpul liber de exemplu?

Cu alte cuvinte,, cat ar trebui sa castigati ca de exemplu sa incepeti sa lucrati jumatate din timp, pentru jumatate din salariu, iar timpul astfel castigat sa fie folosit pentru "the bucket list", hobby-uri, circuite, PSSUR, filatelie, etc?

Se presupune deci ca ocupatia si venitul/salariul actual ramane acelasi, pe langa castigul la Loto.
Seri
Pentru ce suma dobanda la banca este 1.000 de euro pe luna?
Atata. smile.gif
HalbaSus
Seri, pentru o dobanda lunara de 1000 euro pe luna nu trebuie sa castigi chiar asa fabulos, trebuie sa castigi juma' de milion net (stiati ca se plateste impozit pe castigurile la lotto, nu ?). Dar iti spun ca nu o sa iti ajunga.
De ce ?
Pai daca vei avea 500.000 de euro... Sa zicem 1.000.000, din 500.000 iti iei si tu o masina mai buna si o casa draguta. Restul de bani ii bagi in banca si produc 1.000 de euro pe luna (defapt cred ca ar produce un pic mai mult, dar sa ne multumim cu 1.000 momentan).
Acum calculeaza ca pentru astea va trebui sa achiti:
- impozit mai mare (vreo 500 de euro daca iti iei o masina de 3 litri, minimul decentei pentru un proaspat milionar dar poate ajunge si la 2000 de euro daca iti iei A8 W12 sau ford mustang GT)
- Asigurare Casco: (cam 1500-2000 de euro in functie de valoarea masinii, dar din nou discutam de masini potrivite unui milionar (o serie 5 sau un SL in functie de preferinte)
- Consum mai mare cu aproximativ 100% (minim)... deci dubleaza costul actual al combustibilului anual... sa zicem inca 3000 de euro anual.
- Costuri de servisare mai mari cu aproximativ 300 de euro anual (motor mai mare, ulei mai mult, filtre mai multe, manopera mai scumpa)
- Acum calculeaza si costurile de intretinere la o casa de macar 300-400 mp (ca doar esti milionar ce naiba) si o sa vezi ca 1.000 de euro pe luna nu iti ajung nici sa iti intretii casa si masina nou achizitionata.

Eu la 10 milioane inca nu cred ca m-as lasa de munca. Odata cu cresterea standardului de viata cresc si cheltuielile, asa ca as fi motivat in continuare sa muncesc. In schimb la 100.000.000 euroi promit sa nu mai fac nicio activitate productiva pentru tot restul vietii, munca-i pentru negri si tractoare ce mama masii biggrin.gif
DRAGOS
Pai 1000 euro pe luna inseamna un salariu peste medie in romania, inafara e cam in medie sau chiar sub, deci nu vad cum m-ar ajuta aia 1000euro/luna sa traiesc cum vreau. Masina mea ma costa la momentul actual undeva aproape de jumtate din suma asta(benzina, casco si rca, fara sa pun rata la leasing).

ACUM as zice ca poate sa fie orice suma, n-o sa ma opresc din activitati. Peste 10 ani probabil ca pentru suma potrivita as lasa munca pentru altii si m-as ocupa strict de partea fun. Cum peste 10 ani nu stiu care va fi valoarea banilor...hai sa zic 1.000.0000.000 euro, ca sa fiu sigur ca acopera biggrin.gif
solmar
Impozitul la loto e 25%. La premiul actual tot raman vreo 3 milioane si ceva, suficienti sa nu mai trebuiasca sa te trezesti la 7 dimineata in fiecare zi. Suficienti sa-ti schimbi obiceiurile. Dar insuficienti sa te lasi de munca. Ca sa ma las de munca eu as vrea sa castig minim 50 milioane.

Cand visati, visati cu stil!
Daca va limitati visele atunci cred ca trebuie sa mergeti la un psihiatru sa va rearanjeze circuitele. De ce sa te limitezi la 0.5 sau 1 milion cand ai optiunea 100 k? Eu la 100 k m-as considera bogat. Daca o sa am banii astia vreodata, promit ca n-o sa apar niciodata la tv.

Fara numar n-are noima, mai bine taie optiunea asta.
Lucian107416
eu as fi curios sa stiu cati dintre voi vor castiga 1 milion euro dupa o viata de munca. Nu ma refer la cei ce lucreaza in afara tarii. In rest, "visati cu stil" biggrin.gif. Eu am votat pentru 10 milioane, dar voi parasi locul actual de munca si la 1 milion. Fara discutie.
PS. In schimb ar trebui sa strige Dumnezeu la mine : "Pai joaca, ma, daca vrei sa castigi!" biggrin.gif, ca-n bancul ala
PS2: sunt unii care vad ca nu s-ar lasa de munca la un venit de 20000 euro pe luna. Bravo lor
Seri
Salariul mediu in Romania este sub 400 euro.

Mie mi se pare prea mult de lucru ca sa castigi 10 mil, chiar si la Loto. Sunt prea lenes, asa ca m-as multumi si cu 0.5 mil. teehee.gif

Nu imi limitez visele, asta e doar un "worst case scenario". Tot ce e peste e bonus.

Da, banii astia nu-ti ajung ca sa-ti schimbi in clipa urmatoare casa, masina, prietenii, stilul de viata, dar iti ofera suficienta libertate pentru a incerca niste lucruri noi.
Vrei sa mergi la munte, dar nu mai ai zile de concediu? Iti iei concediu fara plata. Te-ai saturat de actualul job, iti dai demisia. Ai timp dupa aia sa te hotarasti ce sa faci mai departe. Poate vrei sa incerci alt domeniu. Poate vrei sa scrii o carte sau sa mergi cu bicicleta in jurul lumii.

O vila imensa nu mi-ar trebui pentru ca as avea nevoie de menajera si nu m-as mai putea plimba linistit in chiloti prin casa. Iar o asemenea casa fara menajera, ai fi ca si Gigi care-si conduce singur Maybach-ul 62.
Aceeasi problema o am si cu yacht-urile care au nevoie de echipaj.

Pe mine ma intriga stilul de viata al surferilor. Stau toata ziua pe plaja si asteapta un val. De unde au bani de mancare si bere, eventual benzina si cazare?
solmar
QUOTE (Lucian107416 @ Jan 25 2011, 03:13 PM) *
eu as fi curios sa stiu cati dintre voi vor castiga 1 milion euro dupa o viata de munca. Nu ma refer la cei ce lucreaza in afara tarii. In rest, "visati cu stil" biggrin.gif. Eu am votat pentru 10 milioane, dar voi parasi locul actual de munca si la 1 milion. Fara discutie.
PS. In schimb ar trebui sa strige Dumnezeu la mine : "Pai joaca, ma, daca vrei sa castigi!" biggrin.gif, ca-n bancul ala
PS2: sunt unii care vad ca nu s-ar lasa de munca la un venit de 20000 euro pe luna. Bravo lor


Ai castigat 1 milion! Ce farmec au banii daca nu-i cheltui? Crezi ca vei sta cu ei in cont si vei trai din dobanda? Sigur NU. Sau vei ramane in acelasi apartament sau aceeasi casa si vei conduce aceeasi masina? Raspunsul iar este NU.
Mai e un aspect pe care-l ignori. Tu cu un milion in buzunar nu mai esti acelasi om de acum care n-are un milion de euro. Cand ai banii astia o sa vezi ca sunt bani putini si nu-ti ajung pentru tot ce vrei sa faci. Si vei mai afla ca nu esti singur pe pamant...
AZAZEL
ma , voi sunteti cu capu' ca numai despre castiguri la loto vorbiti si despre ce ati face cu banii.

ori james a castigat milioanele la loteria din belgia, ca vad ca el e marele maestru al acestor subiecte, si cauta idei despre cum sa cheltuiasca eficient banii si despre cum sa-i economiseasca pe cei ramasi.

eu cred ca as vrea 5 milioane de euro pt ca nu sunt atat de lacom. normal ca daca vei castiga peste 10 milioane, viata este mult mai frumoasa si poti cheltui banii in cele mai extravagante moduri, insa cred ca 5 milioane sunt indeajunse pt a fi bogat si pt a cheltui ca nesatulul.
de fapt, orice suma este bine venita. doamne ce n-as da sa castig acum 200.000 de euro. as scapa de creditul la banca si mi-as lua si o super masina si mi-ar ramane si ceva maruntis in buzunar.

duminca am prins doua numere la loto: unul pe o varianta si unul pe cealalta.
James Kilowatt
Eu nu joc la loto smile.gif Doar cand sunt in vacanta cumpar cate un loz in plic, varianta cea mai ieftina, de ex ultimul l-am cumparat in Romania... poate ma intorceam cu un Sandero biggrin.gif Nu-s eu marele maestru al subiectelor astea, topicul e doar "urmarea" celorlalte pe care nu eu le-am deschis.

Eu am votat 1.000.000. Asta mi-ar ajunge sa termin cu creditele, sa imi permit niste mofturi mai costisitoare gen masini mai cu pretentii, si sa imi aduca un venit suplimentar. In conditiile astea as putea renunta la jumatate din venitul actual ca sa imi dublez timpul liber si sa imi permit ca 7 luni/an sa ma plimb, sa ma duc pe circuit, la mare cand am chef, la munte cand am chef, etc. Mai pe romaneste, consider ca as castiga suficient incat timpul sa fie mai important decat banii.
N-am nevoie sa-mi pot permite yacht... decat sa am yacht si 1 luna/an libera, prefer sa ma lipsesc de el si sa am 7 luni/an libere, si un venit un pic mai bun decat "normal".
AZAZEL
sincer sa fiu , eu as primi multumit inapoi banii ce-i castigam in 2008 + conditiile ce le aveam atunci si as fi mai fericit decat sa ma gandesc la castiguri nesperate la loto ce nu or sa vina in veci.
James Kilowatt
Apropo de intrebarea lui Lucian:
Sa presupunem ca incepi sa castigi bani la 20 ani, si "tragi pe dreapta" la 85. Ca ca castigi 1 milion in 65 ani, inseamna putin sub 1300€/luna. Pare putin... insa inseamna sa fii in primii 10% la nivel mondial, conform http://www.globalrichlist.com/

Asta fara sa iei in calcul ca banii astia castigati dintr-un foc se pot multiplica (dobanzi, imobiliar, etc), una e sa ai milionul de la inceput si alta e sa il primesti in 65 ani. Daca ii bagi in imobiliar si traiesti din chirii, (la fiecare 20 ani scoti banii bagati initial, cam asa se calculeaza pe aici in ultimu' secol), inseamna 50000 anual, ceea ce inseamna sa fii in primii 1% mondial. Nu iau in calcul investiitii mai indraznete care sa aduca bani mult mai multi.

Acum revin la intrebarea pe care mi-am pus-o cand am facut topicul, si pe care deja am exprimat-o mai devreme. Pt ce naiba sunt necesare sute de milioane ca sa fii bogat?
Cred ca perceptia asupra bogatiei nu are nimic obiectiv, si e alterata de media, tabloide, si alte rahaturi, si simtim nevoia sa ne comparam cu fotbalistii, manelistii, politicienii sau marii oameni de afaceri. Oare aia ar avea o bucket list mai scurta? Oare aia au mai mult de 7 luni/an timp liber? Asta a fost ipoteza de la inceputul topicului. Am impresia ca lumea e impinsa in alergatura dupa bani in dauna calitatii vietii, la urma urmei.
Pt mine personal timpul liber e un factor determinant asupra calitatii vietii, mai important decat banii care depasesc milionu' ala cu care am votat.
Rebel
pe mine m-ar coafa si milionul ala... desi am votat 5. Calul de dar nu se nihaha la dinti...

Pana atunci trag sa mi le fac singur.
Daca tot da Domnul sa castig, atunci imi cumpar si eu ceva frumos si o casuta cocheta dar intr-o zona deosebita bine iar cu munca dau inainte ca eu unul nu pot freca menta.
T u d o r
Eu am fost consecvent si mi-am facut calculul necesar pentru a nu mai trebui sa muncesc niciodata decat ca hobby. Am votat 10 milioane, nu stiu cat inseamna asta in dobanzi dar presupun ca se invart pe undeva peste 200k/an. Adica pe la 20k/luna, o suma absolut suficienta pentru a-ti cumpara/intretine masinile dorite, pentru a avea o casa frumoasa si intr-o zona cu lumina pe strada si pentru excursii, in general pentru a-ti asigura un standard de viata foarte bun.

Si n-am gusturi prea extravagante, casa pe care mi-o doresc eu are o suprafata in jur de 150mp, masinile nu sunt Bentley sau alte dileli. Asa ca 20000/luna sunt suficienti. smile.gif
solmar
JK, nu-i corect fata de topic sa rationalizam un vis. Aici discutam pur si simplu de dimensiunea bogatiei. Practic te poti rupe de ceea ce faci acum sa zicem intr-o luna (in care lichidezi tot ce ai) si cu 2-3-400 k eur iti schimbi modul de viata. Iei un rucsac pentru fiecare membru al familiei, un cort si pleci in lumea larga. Ai tot timpul din lume, te poti opri cand vrei. Iti poti planifica sa cheltui doar 15 eur pe zi si in felul asta dupa 30 de ani consumi 164355 eur (inclusiv anii bisecti). In fapt in cont vei avea aproape aceeasi suma ca la inceputul periplului in cautarea libertatii si a timpului liber sau poate si mai multi bani. In 30 de ani ai ocazia sa vezi lumea la pas, cand iti place un loc poti sta mai mult, poti lucra... Sau te duci la tara, cumperi cateva hectare si faci agricultura, apicultura, gradinarit, cresti vite... te intretii singur. Nu mai dai socoteala nimanui decat pamantului si animalelor care asteapta sa fie hranite, ingrijite...

Termenul bogatie are mai multe sensuri, eu as vrea sa stau la soare si sa citesc si sa ma uit pe Discovery. Iar daca-mi place ce vad acolo sa trag o fuga. Sa vad un reportaj despre o mancare deosebita si sa conduc pana acolo. Sa beau un vin fistichiu sau o bautura care se face doar intr-un loc pe glob. Sau sa traiesc in jungla cateva luni cu un trib salbatic. Sau sa-i las un cec substantial sub pres unuia care m-a ajutat sau mi-a povestit ceva frumos. Sau (dar am mai zis-o) sa trag un chef barosan la care sa aduc cat mai multi prieteni. Sa ma duc sa inot cu delfinii, sa fac scufundari sau sa finantez cateva luni o expeditie Calypso. Si cand ma plictisesc sa caut ruine sau epave... sau sa merg la poli, la ecuator. Sau sa stau cateva luni la o manastire, la o crama, sa particip la cules. Sa ridic niste case. Sa fac ceva nou mai tot timpul. Cam asta ar fi ideea mea de libertate. Cam scumpa...
ozz86651
Ah, daca citeam primul mesaj votam 5, dar asa am votat 10. Eu am raspunsurile deja ca de mult m-am gindit citi bani imi trebuie sa renunt la munca smile.gif.
Un milion ... un milion nu e mare lucru. Nu ajunge de o pensie decit prin tari mai ieftine gen Laos smile.gif. In San Francisco o casa decenta in cartier decent incepe de la un milion. Ca sa iesi la pesnie la 60-65 de ani cu un venit ok trebuie sa ai mult mai mult de atit.
De la 5 probabil ca as putea avea un venit asemanator ca ordin de marime cu ce am acum, deci as putea sa ma las de munca, dar evident nici pe departe n-as fi bogat smile.gif. Problema la banii astia in USA e asigurarea de sanatatea. Fara sa fii angajat asigurarea devine foarte scumpa si maninca destul din venitul lunar. Bine, nu sint obligat sa stau aici, dar e bine sa ai optiuni. Nu poti sa zici ca esti bogat dar anumite tari sint prea scumpe. Si ce-s banii daca nu-ti permiti niste medicamente de cancer smile.gif?
Nici la 10 n-as fi bogat dar as petrece viata ceva mai in stil, cu mai multi bani de cheltuiala. D-aia am zis 10.
Ca sa nu muncesti trebuie sa ia bani multi, altfel te ia deprimarea.. ce faci toata ziua daca n-ai cine stie ce bani? Bine, se poate aranja daca ai o pasiune care nu cere bani prea multi, dar nu pentru majoritatea.

Felul in care am calculat venitul inlude si inflatia. In nici un caz nu se bazeaza pe dobinda la banca si nici pe consumatul din capital. Capitalul trebuie sa ramina nu numai neatins, dar si sa se indexeze cu inflatia. Cind vorbim de 45-50 de ani speranta de viata dar si pronbabilitatea de a trai 60 si 70 de ani de acum incolo nu poti sa-ti programezi sa intri in bani, pentru ca risti la 55 de ani sa ramii cu buza umflata. Iar posibilitatile de investitii nu-s nelimitate, trebuie ceva mai consevrator deci cu randament mic daca vrei sa nu ti se evapore banii la prima cadere.

Cit despre jobul ala de 6 luni... eu probabil ca m-as gindi la el si acum dar n-am vazut asa ceva. Uneori se poate dar nu la mine. Poti sa iei o pauza intre joburi, un concediu fara plata, dar o data la 5 ani nu anual... si revin, cu asigurarea medicala ce fac in timpul asta? Iar daca ramii fara bani dupa o pauza de 10 ani si trebuie sa te reangajezi ai imbulinat-o, ca nu te mai ia nimeni, cine ia unul care a uitat tot?
Oricum optiunea asta cu 6 luni nu existsa la mine, la 1 milion probabil as munci ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat (poate ies la pensie la 50 de ani in loc de 60) iar la 5 n-as mai munci de loc.
Ar mai fi evident o varianta. Sa-mi vina nu stiu ce idee de afacere, sa-mi pun milionl la bataie si timpul 100% si sa fac vreo afacere. Mai mare sau mai mica, mai spectaculoasa sau mai putin spectaculoasa, dela cumparat cladire de inchiriat sau o ferma la stiu si eu ce viitor google smile.gif. Riscurile sint majore dar simti ca esti viu... nu stiu daca as vrea sa fac asta.
James Kilowatt
Deci, eu vreau sa aflu care e punctul de la care timpul devine mai scump decat banii. Nu zic ca banii sunt inutili, ochiul diavolului, etc, insa nu ai nevoie de 20k€/luna ca sa iti permiti o viata confortabila. La jumatate din banii astia deja as considera ca timpul e mai important decat banii.

Eu zic asa, dupa standardele de aici. Pt Romania probabil trebuie inmultit cu ceva gen 0.6. Lunar, ai avea nevoie de:

- Primii 800-1000€ sunt vitali. Vrei nu vrei, oricat ai fi de hippie ai nevoie de ei pentru lucrurile de baza (casa, masa, sanatate).

- Zona 1k-5k€ sunt in zona de confort. Poti trai fara ei, insa prost. Cu ei, e altceva, iti poti permite si mofturi. Cu cat esti mai aproape de 1000€/luna cu atat e mai naspa, cu cat esti mai aproape de 4-5000 e mai bine. Fiecare euroi in plus se simte la confort.

- Zona 5-15k€ cred ca incepe zona de lux. Ai alt standard de viata, insa cu 15k e greu de spus daca calitatea vietii e net superioara fata de 5k€. Iti permiti Bentley in loc de Passat, OK. Insa pentru mine personal undeva in intervalul asta e punctul de inflexiune unde deja timpul e mai "scump" decat banii. Prefer sa-mi permit Passat si sa am 6luni/an timp liber decat sa imi permit Bentley si sa 3 sapt/an timp liber. Daca as putea sa-mi permit Bentley muncind 6 luni/an ar fi si mai bine, insa daca nu pot, n-as sacrifica din timp pentru bani.

- Ce depaseste 15k mi se par pur moft, se incriu deja in zona asimptotica pe curba venit/calitate a vietii. Daca ai 20k€ sau 2000k€/lun cred ca ai o calitate a vietii aproape identica, sau in orice caz nu dictata de venituri ci de persoana ta si ce te duce capul sa faci cu timpul si cu banii. N-am nevoie sa cumpar 10 supercaruri sa ma duc cu ele pe circuit, le poti inchiria cu cateva sute € sa iti faci damblaua, iar suma asta ti-o poti permite fara probleme si daca esti la limita inferioara a intervalului. Un venit de 10 sau 100 ori mai mare n-ar scadea timpul pe circuit biggrin.gif

Ca si rebel, nici eu n-as freca menta, insa nici n-as lucra la un "servici". Mi-ar placea sa am activitati mai variate, de la inginerie aerospatiala la PSSUR sau la apicultura biggrin.gif
solmar
JK
Pai intrebi unde nu trebuie. Noi n-avem cum sti unde e punctul de inflexiune ca nu suntem milionari. Un om bogat are alte criterii de referinta. JK de acum va fi foarte diferit de JK cu 20 de milioane in buzunar. Ti se schimba scala de valori. N-o sa-ti mai placa aceleasi chestii. O sa respiri acelasi oxigen cu restul planetei dar banii te vor schimba. O trasatura comuna tututor miliardarilor este egocentrismul. Nu poti avea miliarde daca n-ai un ego puternic.

Iar acest punct de inflexiune nu depinde de bani. Poti sa faci un sistem de referinta dar nu va fi obiectiv, va avea doar doua coordonate (timp/bani) ori fiecare individ e unic si graficul lui arata altfel. Poti sa-ti acorzi cat de mult timp liber vrei indeferent de cati bani ai in buzunar. Intradevar calitatea va fi alta cu 20 milioane in buzunar sau cu buzunarele goale.

Eu iau ca referinta timpul petrecut ca student, chiar n-am avut nevoie de milioane atunci.
James Kilowatt
Nici eu nu sunt milionar, insa cred ca stiu care e punctul de inflexiune smile.gif
AZAZEL
eu daca as castiga impreuna cu nevasta-mea lunar 5000 de euro net in romania, chiar as fi extrem de multumit.
problema este ca, atunci cand ai mai multi bani si cheltuielile sunt mai multe si parca banii nu sunt niciodata suficienti.
imi aduc aminte ca acum 6 ani cand ne cumparam o pereche de pantofi, eram extrem de bucurosi. la momentul respectiv, asa cuantificam bunastarea: o pereche de pantofi de 150 de lei.
acum lucrurile sunt oarecum schimbate si cumpararea unui led de 46 de inch mi se pare bunastarea, iar o pereche de pantofi reprezinta nimic.
stau si ma gandesc ca, avand 5000 de euro net pe luna, m-as gandi ca o masina pe la 60.000 de euro inseamna sa fii ok financiar si a cumpara un led devine ceva neinsemnat, ca atare gradul de satisfactie este atat de relativ.
ma invart in jurul cozii, insa concluzia mea este ca niciodata banii nu sunt suficienti pt ca impreuna cu ei , iti schimbi standardele.
solmar
Cand ai cateva zeci de milioane in cont deja ai alte asteptari de la tine. Timpul liber (quality time), sanatatea sunt noile valente. O sa tusesti daca n-o sa-ti cumperi si tu un costum de la nu stiu ce fashion designer. O sa vezi ca poate ai nevoie de o secretara, de un sofer, de un valet, de un avion sa ajungi repede unde te grabesti. Ca ai o singura viata si poate n-o sa-ti mai placa sa-ti faci singur pantofii ca doar ai milioane in cont. Poate o sa vrei guvernanta pentru copii.

Ca suna frumos ... copii sunt cu Fraulein la sky in Elvetia. Pe ai mei parinti i-am trimis la un sanatoriu si apoi au 2 luni un sejur la caldura prin Caraibe. Iar cu sotia ma intalnesc undeva pe glob. Ea e acum la cumparaturi in Nepal. Eu mai am niste treburi in Argentina, am vazut niste terenuri si niste cirezi de vite - o investite relativ mica, apoi am un appointment in Malaysia cu niste prieteni si dupa aia .... un safari in Kenya.

Banii iti aduc si niste responsabilitati. Vor sa se multiplice singuri. Cu jde milioane o sa vezi ca ai jde oportunitati care nu ti se deschid cand muncesti pentru un salariu. O sa te traga altii de mana sa investesti unul sau doua milioane intr-o statiune de sky sau intr-un spa intr-o insula la moda printre milionari. Sau e pacat sa nu cumperi niste diamante ieftine, la juma de pret, ca e ocazie. Le vinzi la anul cu un pret dublu!

Asa cum spunea Azazel si bogatia e relativa.
James Kilowatt
Nu ma intelege gresit. Mi-ar placea si mie un Bugatti si o baby sitter blond-laptoasa, care eventual sa aiba si doua surori gemene biggrin.gif

As munci insa 5 luni suplimentare / an toata viata pentru ele? Raspuns: NU.
Imi ajunge si un Audi si o bruneta, +7 luni/an vacanta, in loc de bugatti, de triplete blond laptoase + 11luni/an de hamaleala.
In America de Sud am chef sa ma duc fiindca vreau eu sa vad Patagonia, sau VLT-ul, nu pentru ca trebuie sa cumpar vaci sau terenuri ca sa-mi permit acel Bugatti.
Nu as face-o nici pentru valet, secretara si avion, pentru ca nu vreau sa ma mai grabesc nicaieri smile.gif
solmar
JK
Lucrurile de care acum ai nevoie nu coincid cu cele care te vor satisface sau nu cand vei avea milioane. In secunda in care ai castigat milioanele la loto vei deveni un alt om. Acum nu concepi sa angajezi o menajera sau o bona (cat m-am chinuit sa inlocuiesc babysitter) si poate nici n-ai avea de ce. Dar cand viata ta se imparte intre a zbura la un concert in Australia, apoi in Malaysia sa vezi circuitul de F1 si imediat dupa aia la sky, apoi la masaj in Thailanda... la pescuit prin Canada, un drive test la Maranello vei vedea ca cineva trebuie sa-ti ude florile acasa.

Am lasat la urma necesitatea unui bodyguard. Poate pune cineva un premiu pe capul tau si vrea sa impartiti banii tai in mod egal. Sau vrea sa-ti vanda o mana si un picior care sunt inca atasate de corpul tau si negociaza cu tine pentru un pret bun.

Nu te inteleg gresit, dar e foarte dificil sa fii un milionar ponderat. Sunt mai multe sanse pentru milionar excentric. Desi, un milionar ponderat va fi considerat ca excentric.

Am citit de curand o carte "Noblesse oblige" de Christine Grafin von Bruhl. O carte interesanta care dezvaluie cate ceva din viata aristocratilor. Si cum gandesc niste milionari prin definitie.
James Kilowatt
Pai noi n-am fi milionari prin definitie, ci niste parveniti teehee.gif
Aristocratii se nasc bogati, nu DEVIN bogati. E o diferenta de la cer la pamant. Eu vin de la furnal si am alte pretentii de la viata decat unul venit din cine stie ce castel. Mie nu-mi cad c..ele daca trebuie sa ma duc la un restaurant de 3 stele, in loc sa vina bucatarul la mine acasa.

Ce povestesti tu acolo cu Malaezia si Canada da un jet lag teribil turned.gif . Crezi ca e fun sa alergi non-stop dupa tot felul de avione, pe termen lung?
Lucian107416
Pai poate-i plac orgiile cu steward-esele biggrin.gif . Am vazut eu ce fac bogatanii astia, fir-ar ei sa fie biggrin.gif biggrin.gif . In felul asta devine greu sa te dai jos din avion sa urmaresti si tu o cursa de F1 .
James Kilowatt
Nu tre' sa fii milionar pt orgii. biggrin.gif
Stii bancul ala, cu parintii care il intreaba pe un copil ce vrea sa se faca cand se face mare.
Copilul raspunde numai meserii gen "postas", "gradinar", "tipul care curata piscina"
... la care taica-su' face
"bai, asta iar a gasit casetele alea porno"
solmar
Asta zic si ei. Exista o ierarhie stricta. Musiu Duda de pilda e purtator de titlu nobiliar (princiar). Se insista pe purtator sa se faca bine diferenta ca n-are sange albastru, parca il manjesc cu rahat intr-un fel elegant si politicos. E interesanta cartea si merita citita.

Nu e fun sa zbori incontinuu, mie nici nu prea imi place, sincer prefer sa trec Atlanticul cu un vapor... Eu am avut un patron milionar si cu sange albastru (bunicul lui fusese sambelanul curtii regale elene) si nu prea statea mult locului. Era medic de formatie, ba chiar era si compozitor cu niste cantece de succes, avea pasaport diplomatic, era consul al Portugaliei, dubla cetatenie americana si greceasca, a avut si un birou in turnurile gemene.... Dar repet nu prea statea mult timp intr-un loc. Si strans la punga de speriat, desi mult mai uman decat angajatii lui din board, care se dovedeau extrem de chitrosi cand era vorba de negocieri, parca erau banii lor. Sa-i arate ca au grija de banii lui. Probabil ca se distra teribil mosu sa le vada caracterele... Avea niste faze, taman cand credeai ca ti-a marit salariul dupa ore intregi de argumente pro si contra odata ce-l vedeai ca adoarme in miezul discutiei, care discutie se relua a doua zi de la capat.
Lucian107416
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 26 2011, 06:18 PM) *
Nu tre' sa fii milionar pt orgii. biggrin.gif

Bai JK, dintre milion si talent prefer sa cred ca-mi lipseste milionul biggrin.gif
HalbaSus
J. Kw. pai cred ca m-as simti destul de bogat si cu 500.000 de euro... dar intrebarea era cand m-as lasa de munca si m-as dedica construitului de serpentine cu sens unic. Cu 1 milion nu te poti lasa de munca. Daca nu te poti lasa de munca fie te angajezi (ai vreo 21 de zile de concediu - ok, in belgia voi aveti mai mult, dar tot nu cred ca te angajeaza cineva daca ii zici "stiti, eu sunt oleaca milionar in euro, si imi place sa calatoresc, sa fac concedii, vacante... asa, cam 6 luni an... in rest vin sa muncesc) fie te apuci de o afacere caz in care probabil notiunea de concediu dispare cu totul (cel putin pana o pui pe picioare)... adica chiar daca fizic vei fi in Hawai vei fi cu telefonul in mana urland la angajati.

Deci raspunsul la intrebarea: ce faci cu 100 de milioane si nu faci cu 1-5 milioane ? renunti la munca si te apuci de activitati mai placute (ca asta cu renuntatul la munca e mai complicat decat pare, nu doar ca in timpul ala nu produci nimic... dar cheltuiesti... ca doar nu o sa stai acasa sa te uiti la tv toata ziua).
solmar
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 26 2011, 06:09 PM) *
Ce povestesti tu acolo cu Malaezia si Canada da un jet lag teribil turned.gif . Crezi ca e fun sa alergi non-stop dupa tot felul de avione, pe termen lung?


Daca esti putred de bogat e si pacat sa nu ai un Jet la scara. Asta raspunde si la faza cu alergatul.
ozz86651
Solmar, eu cred ca problema vine de la milionul ala. Tu spui ca daca ai un milion esti "milionar", eu cred ca daca ai un milion ai un venit de ~3000E (+/- 1000) pe luna. Impozabili si indexati cu inflatia. 3000E nu-s rai deloc, din contra, dar nu te fac milionar, bogat, posesor de bentley etc. De fapt termenul de milionar e gresit, milionar in America insemna mai degraba ala care face 1 milion pe an decit ala care are 1 milion in assets.
In general sint de acord ca nevoile cresc cu banii, dar daca ai aceeasi bani in venit lunar ca acum nu ai motiv sa-ti cresca nevoile... ah, decit timpul liber. Timp liber insemna cheltuieli crescute.

Intrebarea mea ar fi mai degraba: daca ai obtine acelasi venit ca acum (relativ sigur, indexat cu inflatia, pe viata), dar fara munca, ai mai munci? Ai munci sa-ti dublezi venitul sau te-ai multumi cu atit cit ai si ai folosi timpul liber altcumva?
ozz86651
QUOTE
Prefer sa-mi permit Passat si sa am 6luni/an timp liber decat sa imi permit Bentley si sa 3 sapt/an timp liber.


Depinde ce consideri tu "munca" si "timp liber". Asta de e CEO la mine are o avere de vreo 2 mld (o bucata buna din companie) si sta mai mult la munca ca mine smile.gif. Stiu excat care e treaba, asta e hibbyul lui si placerea lui cea mai mare. E inginer, are doctorat, scoate nu stiu cite patente pe an, are idei, vine la sedinte de design, pune pe unu pe altuyl sa-i testeze ideile etc. E un om foarte pasionat, iar meseria lui e hobbyul suprem. Daca ii spui astuia de 3 spatamini timp liber, iti spune ca de ce vrei sa-l pedepsesti. Si-s multi oameni ca el, in special in tagma asta care au fondat companii, oameni foarte pasionati si cu viziuni. De ce mai lucreaza Steve Jobs sau Larry Page sau Zuckerberg? Evident nu pentru bani.
pmhoria
Alt topic de "vise umede" Pfffa .. va plictisiti rau biggrin.gif E una din zilele acelea? tongue.gif
solmar
ozz
Milionar e un termen generic desi s-a pervertit conceptul de milionar/miliardar prin anii '90 cand suta de dolari era doua milioane de lei...
Nu are logica afirmatia "nu ai motiv sa-ti creasca nevoile". Poate la banii pe care-i castig acum eu am niste nevoi nesatisfacute. Si aceste nevoi ar exacerba daca as avea bani sa le finantez. Banii sunt intotdeauna prea putini - cred ca toata lumea e de acord.
Intrebarea ta e una capcana. La prima vedere ai avea aceeasi viata si aceeasi bani doar scotand munca din ecuatie. Pare monoton. Timpul alocat muncii e un timp in care tu practic nu cheltui mai mult de 5% din venituri. Acum ai avea brusc (depinde de cat munceste fiecare) foarte mult timp liber in care poti sa cheltui bani. Balanta s-ar strica pentru ca acei 3000 de euro ii cheltui intr-un interval de timp mult mai mic decat inainte. Ramai cu mult timp liber si fara bani. Daca as avea o renta de 100 euro/zi probabil ca as vizita lumea si-as posta pe un blog poze in fiecare zi.

JK
Punctul de inflexiune pentru mine ar fi undeva la 200.000 eur/anual.
T u d o r
Si v-am zis ca la 20k lunar problema voastra se rezolva de la sine. smile.gif Ai timp si bani suficienti sa-ti petreci timpul cum vrei. N-am pasiuni de workoholic ca tipii cu marile companii, mie mi-ar fi de ajuns sa pot sa fac ce vreau. Iar ce vreau inseamna liniste, excursii, masini, o casa decenta ca dimensiuni si inca vreo cateva dar sa zicem ca nu se potrivesc cu formatul forumului. Adica daca vreau in Bora Bora luni dimineata sa nu am decat grija rezervarii la avion. Iar daca mi se scoala sa iau Europa intr-o luna cu masina sa pot sa o fac. In rest am cateva hobby-uri carora as putea sa ma dedic.
James Kilowatt
@Solmar
200000k€/anual inseamna mult mai mult decat 100€/zi.

Deci, daca in 5 luni jumate ai castiga 100.000, ai munci si celelalte 5 jumate pentru inca 100.000? Eu sigur nu smile.gif Cu 100k/5 luni poti face si europa si bora-bora cate o luna, insa cu 200k€/11 luni ar trebui sa alegi una din ele, si pe cealalta sa o lasi pentru anul viitor, din lipsa de timp. Tocmai aici e schepsisul.

@Ozz
Prin munca inteleg sa ma duc la birou de la 9 la 5 pentru ca trebuie, nu pentru ca asa vreau eu.
HalbaSus
QUOTE
Deci, daca in 5 luni jumate ai castiga 100.000, ai munci si celelalte 5 jumate pentru inca 100.000? Eu sigur nu


Si ce ai face in restul de 7 luni ? ai inchide firma si ai deschide-o peste 7 luni ? ai mai avea clienti care sa-ti dea 100.000 euro ? Desigur daca ai o afacere sezoniera (gen: inchiriezi placi de surf la mare) atunci treaba se rezolva de la sine. Si daca vrei, si daca nu vrei lucrezi doar o anumita bucata din an. Totul e sa faci suta aia de mii in perioada aia smile.gif.
solmar
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 26 2011, 09:55 PM) *
@Solmar
200000k€/anual inseamna mult mai mult decat 100€/zi.

Deci, daca in 5 luni jumate ai castiga 100.000, ai munci si celelalte 5 jumate pentru inca 100.000? Eu sigur nu smile.gif Cu 100k/5 luni poti face si europa si bora-bora cate o luna, insa cu 200k€/11 luni ar trebui sa alegi una din ele, si pe cealalta sa o lasi pentru anul viitor, din lipsa de timp. Tocmai aici e schepsisul.


Stiu. Erau 2 discutii paralele. La 100 eur/zi m-as plimba hai-hui fara sa ma simt milionar. La 200 k eur pe an n-as mai merge la munca.

Dar daca stau sa ma gandesc daca as castiga multe milioane, porcos de multe, cred ca as deschide un adapost pentru animale de care sa se ocupe sotia ca tot are o pasiune pentru asta. Deja hraneste toate matele din raza blocului, un caine, unul sau mai multi pescarusi. Iar eu as deschide o fabricuta mica de pielarie - pantofi, la care as selecta modelele care vor fi produse in serie mica. Asta nu se cheama munca.
Diesel
Tocmai am vazut filmul Takers... cu unii care fac banii ca si cum i-ar fi castigat la loto... sigur nu traiau asa cum zice James smile.gif

Vreau sa fac observatia ca voi nu luati in considerare inflatia. Conform Wikipedia, Fordul Mustang se vindea cu $2,368 in 1964. Dupa 46 de ani, cea mai cheala versiune e $22,145 si probabil are aceeasi "value for money". Stiu ca in anii 70 a fost inflatie, bla bla... sunt destule sanse sa mai fie un val d-asta pana ne pensionam.

Cu banii la saltea (adica intr-un depozit cu o dobanda ce acopera inflatia) si impartiti in sume egale pe urmatorii 65 de ani cred ca iesim destul de prost.

Eu ma multumesc cu un milion si sigur ma las de actuala munca. Investesc 900k intr-o afacere de care sa nu ma ocup eu si cu restul ar trebui sa ma descurc pana intra afacerea pe profit.
ozz86651
Eu am luat in calcul inflatia.
In pricipiu regula de aur e ca poti sa scoti vreo 4% din bani in primul an, pe care apoi ii indexez cu inflatia. Asta daca iti investesti banii oarecum conservativ in fonduri mutuale bine distribuite. Probabilitatea nu e 100%, tot poti ramine fara bani peste 30 de ani, dar e ok.

QUOTE
Deci, daca in 5 luni jumate ai castiga 100.000, ai munci si celelalte 5 jumate pentru inca 100.000? Eu sigur nu smile.gif


Tot nu ne-ai spus care e jobul ala smile.gif. Ca eu inca n-am gasit prea multe variante in care poti sa faci asta. De fapt am gasit una singura, sa fii contractor, iei proiecte cum vin, unele de 3 luni, unele de 6 luni, unele de 1 an, faci pauza. Merge in software (stiu unul care munceste juma din timp si jumatatea ailalat face turul lumii cu motocicleta) dar mult mai putin in meseria mea si-n majoritatea. In plus munca e destul de plicitisitoare, ca contractor nu poti iei riscuri, sa faci ceva cutting edge, sa faci ceva ce nu stii ca sa inveti ci numai ce stii foarte bine, proiectele nu-s cine stie ce interesante ci rutina, implicarea ta in companiile cu care lucrezi e 0 deci nu te atasezi de vreun produs si nici n-ai vreo mindrie. Deci sint numai 6 luni de munca, dar nu genul de munca care iti place in mod deosebit.
Evident exista varianta sa fii ospatar pe litoral sau taximetris sau ceva asemanator, munca pe care o poti intrerupe si relua oricind, dar atunci chiar nu mai are sens sa muncesti daca deja ai bani mult mai multi care iti vin.
solmar
QUOTE (ozz86651 @ Jan 27 2011, 01:16 AM) *
Tot nu ne-ai spus care e jobul ala smile.gif


Exista! Sa prinzi peste in Marea Nordului!
Lucian107416
QUOTE (Diesel @ Jan 26 2011, 11:55 PM) *
Investesc 900k intr-o afacere de care sa nu ma ocup eu si cu restul ar trebui sa ma descurc pana intra afacerea pe profit.

Adica ai ales sa-i arunci
@ozz : n-ai cum sa iei in calcul inflatia. tu ai luat in calcul niste estimari- optimiste , zic eu, cand te referi la o perioada de 20 de ani
adrian_flavius
Buey, ozz e cel mai rational si calculat de pe aici...e lucru mare sa iei in calcul inflatia, deprecierea, posibilele crize financiare (chiar si de investitiile in fondurile mutuale se poate alege praful, nu?...), falimentele bancara, samd...

Nu conteaza suma, in sine, ci cum reusesti sa o transformi in flux de numerar...adica intr-unul pozitiv, ca intr-unul negativ se pricepe tot omul... ideea este sa ajungi sa faci mai multi bani, lunar, decat reusesti sa toci...e simplu, nu? Cum faci asta? Solutii sunt multe, unele dintre ele nici nu cer sa fii prezent pentru a creste/genera bani...milionarii americani interbelici respectau cu sfintenie o reteta bi-seculara: o treime din avere in imobile, o treime in aur si o treime in actiuni (care produceau dividende si redevente...); nu zic ca e cea mai buna reteta...da' nici cea mai proasta...

Calculele lui Tudor nu-s rele deloc...la 20k pe luna, cetetean roman, esti belfer...ideea este daca reusesti sa ramai acolo si nu te arunci la shopping...aia e...

Eu cred ca as infiinta o bursa de derivate...pe orice...mai ales pe materii prime si pe energie...si as promova-o prin toate mijloacele posibile si imposibile...

Diesel
Lucian, n-am inteles cu aruncatul. Te rog sa detaliezi.
solmar
Diesel
are dreptate, cand lasi banii pe mana altuia nu-i mai gasesti...in marea majoritate a cazurilor.
James Kilowatt
Jobul ala in care muncesti 5 luni jumate pentru 100.000, sau cel in care muncesti 11 luni pentru 200k€, e unul pur ipotetic. La fel de ipotetic ca si castigul la loto laugh.gif

Plecand de la ipoteza asta, de aici e simplu. Daca in 5 luni as castiga 15000€, bineinteles ca as mai munci pana la 11 luni pentru inca 15.000. Daca insa pentru 5 luni jumate salariul ar fi 100.000€, as renunta fara probleme la inca 100.000 suplimentari in schimbul a 5 luni jumate suplimentare de timp liber (adunata la inca una de concediu legal biggrin.gif).
Poate nu pentru totdeauna, insa probabil macar 2-3 ani pana imi fac toate damblalele in materie de vacante si calatorii, dupa aia poate m-as pune pe facut bani smile.gif)
HalbaSus
J. Kw... tu si cu joburile tale ipotetice unde castigi 100.000 in 5 luni... deja ma enervezi biggrin.gif

Cred ca nimeni n-ar munci doar de dragul de a munci daca ar fi satisfacut financiar mai devreme (exceptie fac aia pasionati de munca, workaholicii, si alte categoii asimilate).
ozz86651
Eu as munci dar as munci ceva ce imi place. De exemplu sa ai o echipa de raliu e munca serioasa, la fel sa urci un munte. Si ce fac acum imi place foarte mult si daca as putea sa o fac mai part time si intr-o pozitie care imi place (adica sa fac ce-mi place nu munca de rutina smile.gif) as munci fara probleme.

QUOTE
@ozz : n-ai cum sa iei in calcul inflatia. tu ai luat in calcul niste estimari- optimiste , zic eu, cand te referi la o perioada de 20 de ani


Ba se poate. Daca nu tii banii in cash, ci sint investiti, inflatia nu mai e o problema. Eu n-am zis nici o clipa sa-i tii cash in banca, aia sint bani aruncati. Traitul "din dobinda" e o metoda sigura sa ramii fara bani intr-un timp nu prea lung.

QUOTE
Buey, ozz e cel mai rational si calculat de pe aici...e lucru mare sa iei in calcul inflatia, deprecierea, posibilele crize financiare (chiar si de investitiile in fondurile mutuale se poate alege praful, nu?...), falimentele bancara, samd...


Asa este, si fondurile mutuale se duc dracu daca toata economia se duce. N-am intrat in amanunte, dar diversificarea poate merge mai departe de asta. Un exemplu a fost dat de tine, desi eu personal nu sint un fan al imobiliarelor si cu atit mai putin al aurului. Alt exemplu poate fi investitia in tari mai diverse, in resurse, futures, etc.
Sa te pazesti complet de crize financiare nu se poate, dar daca pui 10% din bani in ceva care isi pastreaza valoarea in crize (stiu si eu, petrol, mincare, pamint, chiar aur etc) sau in puts (optiuni) o astfel de criza se poate orienta in avatajul tau pentru ca in caz de cadere o sa fii intre cei putini care au bani sa cumpere ieftin pe fund si 5-10 ani mai tirziu o sa ai poate mai multi bani decit cei cu care ai inceput criza. Singura chestie e ca acel procent din avere probabil nu o sa-ti aduca mare randament in vremuri bune, adica o sa fie numai ca o asigurare.
Nu exista o stratagema 100% sigura in care sa stai in fund si sa nu faci chiar nimic, dar exista metode prin care iti poti controla riscul la 95-99% sa zicem, si cu cit il controlezi mai tare cu atit o sa ai return mai mic. Nu-i asa mare problema, ce daca ai salariu nu trebuie sa pui o parte deoparte oricum?
Imobiliarele nu-s de fapt chiar de dispretuit pentru ca aduc cash flow din chirie dar necesita mult mai multa munca decit pare la prima vedere si trebuie sa fie in zone bune care vor fi cautate mereu, si peste 30 de ani. Totusi, preturile si chiria variza, vine cutremurul, inundatia, incalzirea globala, da faliment tara in care ai cladiri, se dau tot felul de legi anti proprietate etc. De exemplu in San Francisco e o problema mare sa scoti spatiu la inchiriat, ai o groaza de dezavatnaje ca proprietar pina la sau sub limita rentabilitatii, si in multe tari in UE e si mai rau, si n-ai garantii ca treaba nu se impute in 20 de ani.

Pina la urma daca ai timp poti sa studiezi o multime despre cum sa administrezi banii.
solmar
singura investitie care se va dovedi profitabila pe termen lung este in apa. fara petrol cred ca putem rezista dar fara apa intr-o saptamana suntem cu roatele in sus. un lac, un izvor, forajul unui put, o instalatie de imbuteliere, o instalatie de desalinizare, o instalatie de purificare astea sunt adevaratele fabrici de bani ale viitorului, cu un randament mult peste ce iti poate oferi o banca, un fond de investitii sau pur si simplu flerul tau de jucator pe bursa/nasdaq/piata de obligatiuni.
DORU
Am votat 1.000.000 euro smile.gif

Mi-as implini cateva visuri: as cutreiera prin toata lumea, sa vad locurile cele mai celebre si cele mai frumoase, ascunse de civilizatia de azi; mi-as cumpara o insula mica numa pt mine si familie; mi-as indeplini micile placeri (sa invat sa cant la chitara, sa scriu scenarii pt filme sau carti, etc); as incerca sa fac ceva mic si totusi insemnat in fiecare zi, pt a multumi pentru ceeace traiesc. Cam atat. Fara case imense, fara yacht, fara Ferrari. O viata linistita si in mijlocul unei naturi blande...ceva gen Seychelles biggrin.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.