Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pe cind voi va plingeti de pensii si salarii...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2
f1anatic
State university salaries !
http://data.illinimedia.com/salaries/index

University of Illinois - a state university in a state where the governor just increased our state income taxes by 66%.

All these people are still PUBLIC employees. Starting with the coach and ending with the janitor. In 2010, people at Univ. of IL had anywhere between 5 and 20 FURLOUGH days. Unpaid days to stay home. Why should admin level and research scientists stay home 15 days (that is what most of my former colleagues did) so the football coach could get a million dollars. And on top of that the governor just signed into law to increase our state income taxes. How's that fair ? Don't you think that fiscal responsibility should be spread across the board ?

Public employees are public employees. There should be a limit to their income. If Dr. Zhivago moonshines for a private organization and does surgery between 8 and midnite every day and 12 hours Saturday and Sundays he should be allowed to charge a million dollars an hour. But from the public money he should only be paid up to a statutory maximum. Same with the coach - if Nike sponsors the Fighting Illini and pays for the team and for the coach, fine. But not 1 million dollars of public money. Or 650 k for a surgeon. Not when there is a financial crisis going on.

Scuze pt copy-paste dintr-un mesaj pus de mine pe alt forum. Ideea este ca sint totusi angajati publici platiti de taxele mele. De ce nu este o limita la salariile angajatilor publici ? Cum este posibil sa cistige un antrenor 1 million ? Si un doctor 650,000 de dolari BANI PUBLICI ? Daca in week-end lucreaza la privat, sa ceara dom'le 100,000 pe ora. Parerea mea este ca de la 150,000 in sus ar fi bine sa fii foarte renumit. Iar pe la 300,000 (un salariu maxim pt un functionar public - parerea mea) ar fi bine sa fii somitate la nivel mondial si tot poporul sa stie cine esti sau sa ai un job de mare responsabilitate. Eu unul insa nu am auzit de antrenorul Ronald A Zook care este platit 100% din norma (1.0) din bani publici. Daca stii sa cauti si stii pe cine sa cauti ai sa vezi si salarii de 100-150,000 dolari cu norma de 85-95% (0.85-0.95) care intr-adevar corespund unor realitati cunoscute de cei apropiati. Restul 0.15-0.05 reprezinta contracte de consultanta care valoreaza cam cit cistiga de la Univ.; cel putin in cazul cunoscutilor mei.

Asa ca nu va mai plingeti. Noua guvernatorul ne-a crescut taxa statala pe venit cu 66% acum 2 saptamini, pentru a putea finanta guvernantii si ceilalti angajati publici care nu muncesc incit sa isi merite banii. Sint perfect de acord sa platesti talentele si expertii si persoanele cu multa responsabilitate publica in mod competitiv, dar trebuie sa existe o limita, mai ales pe timp de criza economica. Si in timp ce gasesc si chirurgii ca sint platiti prea mult, antrenoru' lu peste cu siguranta nu isi merita banii. In 2010 fostii mei colegi de la Univ of IL au stat acasa 15 zile lucratoare, neplatite bineinteles, pt a putea acoperi salariile astora. Pai este corect ?
AZAZEL
am inteles fanatice.

voua v-au crescut taxele si trebuie sa dati mai mult statului dintr-un salariu de 4000-5000 de dolari brut.
aici au scazut pensiile si salariile de la 200-300-400-500 de dolari net, cu 25%.

ca sa nu mai vorbesc ca in sua, orice produs vrei sa cumperi, este mai ieftin ca in romania.

unde ti se pare mai naspa?
solmar
Problema pensiilor e simpla: statul se preface ca nu-si aduce aminte ce-au facut cateva zeci de mii de militari pensionari. Si uite asa ani intregi dispar pe pustii. E la mintea cocosului ca un militar de cariera era dat dezertor in a doua zi de absenta si ajungea la curtea martiala. Nu, acum lipsesc ani intregi... Voua vi se maresc taxele!? Din fericire la voi mecanismele democratice se regleaza mai repede pe cand aici incepe sa semene cu o dictatura iar orice individ care are ceva de spus contra ajunge sa fie sicanat.
mike.omega
Noi probleme d'astea mancam pe paine de vreo 2 ani incoace smile.gif

Culmea e ca si la noi antrenorii(in special aia de fotbal) castiga mult mai mult decat medicii biggrin.gif
bogcot76
In America medicii sunt functionari publici?? blink.gif
Alex-F1
Bah nu-i mai ridicati atata in slavi pe militarii aia pensionari, ca io-s convins ca n-au muncit pe branci, ca sa merite pensiile astea nesimtite de peste 2.500 - 3.000 RON! Aproape sigur au avut un job pe masura functiei, adica caldut, lipsit de griji, unde frecau curul pe scaune toata ziua, cafelute, tigari fine, fetite, glume si barfe cu colegii s.a.m.d.....si toate astea pe un salar de asemenea nesimtit! Iar acuma, se dau cu curul de pamant, ca, vezi Doamne, "munca" lor din vremea cand au fost salariati, nu le mai este recunoscuta si rasplatita pe masura.....hai sictir....
solmar
QUOTE (Alex-F1 @ Jan 24 2011, 10:25 AM) *
Bah nu-i mai ridicati atata in slavi pe militarii aia pensionari, ca io-s convins ca n-au muncit pe branci, ca sa merite pensiile astea nesimtite de peste 2.500 - 3.000 RON! Aproape sigur au avut un job pe masura functiei, adica caldut, lipsit de griji, unde frecau curul pe scaune toata ziua, cafelute, tigari fine, fetite, glume si barfe cu colegii s.a.m.d.....si toate astea pe un salar de asemenea nesimtit! Iar acuma, se dau cu curul de pamant, ca, vezi Doamne, "munca" lor din vremea cand au fost salariati, nu le mai este recunoscuta si rasplatita pe masura.....hai sictir....


Alex, stia toata lumea dinainte de a ma naste eu ca daca imbraci haina militara, daca te faci popa, militian, doctor sau pleci din tara o sa traiesti mai bine. Stiam cu toti ierarhia anilor trecuti. Peste tot in lume armata e platita mai bine decat societatea civila. Si peste tot in lume primii care se duc la razboi sunt militarii, lucru pe care iar il stim cu toti si pe care-l uitam acum. Toti am avut optiunea asta la un moment dat sa te faci sau nu militar. Fiecare a ales ce-a vrut. Cineva, in schimb, vrea sa invrajbeasca societatea, sa dea de pamant cu orice valoare. Armata ofera stabilitate, biserica la fel. Sunt starpituri peste tot dar institutia in sine ofera o garantie. Cine vrea destabilizarea Romaniei a inceput bine. Basescu, Boc (in fine, guvernarea actuala) i-a luat la rand pe toti si le-a dat la cap, timp in care ceilalati s-au uitat la tv. Pe rand au fost loviti profesorii, doctorii, militienii, pensionarii, cei loviti de inundatii, ... acum a venit randul militarilor. Ca fapt divers niciodata nu le-a venit randul celor din parlament sau clientelei politice.
Faptul ca se loveste in militarii de la pensie care sunt pusi pe drumuri pentru chestii inexistente le da de gandit celor aflati in functie acum. Pilotilor militari, celor din Afaganistan sau celor de la sol sau de pe apa. Un stat fara armata e un stat mai mult decat vulnerabil. Nu mai dezvolt, ca se ved cu ochiul liber mai departe potentialele consecinte.
Si apropos de subiect unul din prietenii mei avea baiatul in Iraq sau Afganistan, in US Army. Crede-ma ca era mai mult decat stresat la orice buletin de stiri. A rasuflat usurat cand s-a lasat la vatra cu cateva luni mai devreme (se intampla anul trecut). Astea sunt lucruri pe care nu le vede nimeni.
ozz86651
Nicaieri in lumea civilizata un militar nu e platit cit un civil! Si aici vorbim de militari d-aia pe bune, legiunea straina, americani etc care chiar ajung in razboiaie si sint calificati. Au ei niste avantaje dar nu sint banesti... singurul avantaj banesc e pensia la virste mai tinere, dar care nu e suficienta de obicei. De aia mai toti fostii militari au slujbe in America!
In Romania treaba devina hilara. Nu numai ca avem o pseudo armata alcatuita din campioni la table burtosi si alcoolici care nu pot sa fuga 500 de m ca lesina de la gratare, dar le mai si dam pensii babane... Cind tot ce au facut astia toata viata a fost sa frece menta necalificat.
Am fost in armata, am rude militari, am prieteni militari etc. BTW, sint unii care merita bani, dar sint putini ca procent.
James Kilowatt
Eu sunt de acord cu toata lumea laugh.gif

Si mie mi se pare ca unii smecheri cam profita de sistem si ca unele pensii nu sunt tocmai justificate.
Insa... asta este. Aia au un contract (chiar nescris, nu conteaza) cu statul, pe care statul acum il modifica unilateral. Ai o intelegere, o respecti, in puii mei, altfel iti pierzi orice credibilitate. Da' statul nici n-ar de fapt nevoie de credibilitate, vrei nu vrei tot faci "afaceri" cu el.

Si sunt si de acord ca opinia publica e dezbinata. Orice abuz (chiar si modificarea UNILATERALA a pensiilor nesimtite e un abuz) va fi inghitit intrucat in afara de cei vizati direct ceilalti fie tac din gura, fie mai si strecoara printre dinti "bine le-a facut, in p..da mamii lor". Azi dam in pensioari, maine in vanzatorii de materiale de constructii... cum vanzatorii de materiale nu s-au rasculat cand pesionarilor li se face o nedreptate, oare pensionarii se vor rascula cand or s-o ia in bot vanzatorii de materiale de constructii?
solmar
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 24 2011, 11:20 AM) *
Eu sunt de acord cu toata lumea laugh.gif

Si mie mi se pare ca unii smecheri cam profita de sistem si ca unele pensii nu sunt tocmai justificate.
Azi dam in pensioari, maine in vanzatorii de materiale de constructii... cum vanzatorii de materiale nu s-au rasculat cand pesionarilor li se face o nedreptate, oare pensionarii se vor rascula cand or s-o ia in bot vanzatorii de materiale de constructii?


Problema va apare cat de curand. Se loveste in cei cu pensii mari (chiar daca unii le au pe buna dreptate) si lumea aplauda. In curand vor fi loviti cei cu pensii medii si in cele din urma vor fi loviti si cei cu pensii mici. Rand pe rand, rand pe rand. Lumea nu va obiecta si chiar se vor crea curente de opinie. Lasand asta la o parte, de ce se loveste in pensionari? Ca au mai putine sanse sa-si sustina cauza? Pai toti ajungem pensionari! Nu vedem decat ceea ce vor ei (guvernantii) sa ne arate. Ca unele pensii sunt mari! Si atat. Iar altele sunt mici. Concluzia retorica? De ce au unii pensii mari cand altii au pensii mici!? Sa taiem pensiile mari!!!!
Si dupa ce vor termina de executat pensiile (lasand la o parte riscul ca unii pensionari vor reactiona tragic) vor incepe cu salariile. Ia incercati sa taiati salariile parlamentarilor si pensiile lor!
Pai unde e raspunderea parlamentara sau a functionarului sau a guvernului? Ei ce raspundere au ca lucrurile merg prost? Niciuna, si in continuare vor sustine ca o ducem prost din cauza crizei si a faptului ca nu au fost lasati sa taie mai mult de la altii! Ati observat vreo taiere la bugetul parlamentului? La cel de protocol al presedintelui? Nimic. Astea au crescut!
In schimb cativa militari au pensii mari, cativa doctori au salarii mari, profesorii au salarii nemeritate, politistii si jandarmii deasemenea.... Maine vor pune niste taxe celor din domeniul privat. Maine vei fi atins tu direct. Acum esti atins tangential sau indirect. Gaurile din pensiile parintilor si rudelor tale le vei acoperi tu in curand. Pentru ca va veni ziua scadentei! Cand ai tai te vor suna ca nu mai au bani de intretinere sau de medicamente. Si atunci vei realiza de fapt anvergura masurilor.
T u d o r
Eu am auzit pe unul ca s-ar mari pensiile la marea majoritate, doar cativa le vor avea mai mici. biggrin.gif Adica e ca in civilie, daca iesi la pensie anticipat sau pe caz de boala nu poti sa ai cat are altul care a muncit toata perioada. In plus multi au iesit cu ordonante, stiu eu un caz de colonel care s-a pensionat la 50 ani cu ordonanta de aproape un miliard. De pensie nu stiu dar nu cred ca are putin.
James Kilowatt
Bun, si ce faci, rezolvi o nedreptate printr-un abuz? Aia a fost legea si conjunctura atunci, asta e! Nu poti aplica retroactiv alta lege. Ai avut o intelegere, ai pus amprenta acolo, o respecti, indiferent ca te cheama Gigi Flocea sau "Statul Roman".
Ce-ar fi sa vina acum ala care ti-a cumparat loganul sa ti-l dea inapoi si sa-ti ceara banii spunand ca nu-i mai convine, ca acum cu banii aia putea sa-si ia unul mai nou? Ai accepta, chiar si presupunand ca n-a facut nici un km cu el?

Faptul ca statul poate incalca orice intelegere sau "contract social" atunci cand nu-i mai convine e un lucru foarte periculos.
solmar
Va povestesc un caz din familie - a iesit la pensie dupa vreo 40 de ani de armata, adica vechime integrala, din care intamplator nu i se recunosc cativa ani. A pierdut armata sirul mutarilor dintr-o garnizoana in alta!!!??? E bufonerie desi e de plans. Cu aceasta ocazie s-au ras niste bani din pensie, pana la restabilirea adevarului.
La manifestatia din Constanta cel luat la intrebari de jandarmi e un colonel care s-a impiedicat pur si simplu. A doua zi era plin de vanatai. S-a impiedicat!! Dar la televizor s-a spus altceva. Stiu asta de la cineva care era la cativa metri. O sa intreb daca dintre cunoscuti are cineva pensia marita... asa cum se tot spune prin presa.
adrian_flavius
Tot din interior...locotenent in rezerva...la toate cunostintele lui, fosti militari de cariera, nu exista pensie recalculata la care sa existe toti anii de munca efectiva...adica dovada incadrarii in armata e musai s-o faca pensionarul, nu armata, desi registre cu mutarile si cu adresele tuturor militarilor ca in armata nu o sa gasiti in alta parte...pai acolo o juma' de zi daca lipseai, fara aprobare, se chema dezertare...ideea este ca s-a marsat pe aceasta solutie, pentru a mai "ciupi" cate ceva...o magarie totala, un circ mediatic si mai total, pentru a atzatza, pentru a dezbina, pentru ca omul simplu, de pe strada, sa uite ca ii chioraie matzele de foame si ca nu se face nimic in privinta asta...
solmar
QUOTE (adrian_flavius @ Jan 24 2011, 02:13 PM) *
Tot din interior...locotenent in rezerva...la toate cunostintele lui, fosti militari de cariera, nu exista pensie recalculata la care sa existe toti anii de munca efectiva...adica dovada incadrarii in armata e musai s-o faca pensionarul, nu armata, desi registre cu mutarile si cu adresele tuturor militarilor ca in armata nu o sa gasiti in alta parte...pai acolo o juma' de zi daca lipseai, fara aprobare, se chema dezertare...ideea este ca s-a marsat pe aceasta solutie, pentru a mai "ciupi" cate ceva...o magarie totala, un circ mediatic si mai total, pentru a atzatza, pentru a dezbina, pentru ca omul simplu, de pe strada, sa uite ca ii chioraie matzele de foame si ca nu se face nimic in privinta asta...


Se lucreaza pe 2 planuri. Pe de-o parte se taie un procent din pensie. Cateva luni tot vor trece pana se vor restabili lucrurile. Pe de alta parte populatia e instigata impotriva pensionarilor militari. Diabolic. Vom vedea cat va tine! Se pare ca nu merge de multe ori la apa ulciorul asta...

Apoi dupa ce diferentele se vor cumula si plati, aceste diferente vor trece de minimul de 30 de milioane si vor fi impozitate! Pensionarii tot pagubiti vor iesi. O dau la rate pe-a lui Boc daca nu e asa. Si bineinteles ca nimeni nu va fi vinovat. Sau daca va fi, vorbim de un locotentent care n-are nici o putere de decizie. Un acar Paun. De preferat sa-l cheme Paun pe locotenent ca sa se inoculeze si conceptul de fatalitate.
HalbaSus
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 24 2011, 01:33 PM) *
Bun, si ce faci, rezolvi o nedreptate printr-un abuz? Aia a fost legea si conjunctura atunci, asta e! Nu poti aplica retroactiv alta lege. Ai avut o intelegere, ai pus amprenta acolo, o respecti, indiferent ca te cheama Gigi Flocea sau "Statul Roman".
Ce-ar fi sa vina acum ala care ti-a cumparat loganul sa ti-l dea inapoi si sa-ti ceara banii spunand ca nu-i mai convine, ca acum cu banii aia putea sa-si ia unul mai nou? Ai accepta, chiar si presupunand ca n-a facut nici un km cu el?

Faptul ca statul poate incalca orice intelegere sau "contract social" atunci cand nu-i mai convine e un lucru foarte periculos.

Exact asta este cel mai mare pericol, prefer sa ramana militarii cu pensii nesimtite decat sa stiu ca exista precedent pentru aplicarea legii retroactiv. In afara de regimul comunist care te condamna ca ai fost cheabur pe vremuri nici un alt regim (nici macar cel iliescian) nu a ignorat principiile aplicarii legii in timp.

Si nu, nu sunt un fan al armatei, au uniforma si seamana putin cu politistii, urla in loc sa salute, nu imi sunt simpatici deloc. Dar asta nu are absolut nicio relevanta si de aceea ce spune ozz mi se pare o idee extrem de gresita si periculoasa in acelasi timp. E OK sa incalcam legea si principiile de drept cu persoanele care nu ne plac ? Uite atunci eu vreau sa se dea o lege care sa imi permita sa calc politistii care imi ies in cale... ca la Carmagedon... ca si asa in general sunt prosti, frustrati, lingai, ascultatori de manele si extrem de corupti... ah, sunt cativa care nu sunt asa dar ce mai conteaza, eu vreau sa-i calc pe toti, procentual vorbind voi face un lucru bun.
f1anatic
Eu cred ca OZZ a fost destul de clar. Nici din armata americana nu te retragi (honorable discharge) cu pensie care sa iti permita sa traiesti ca viermele in untura restul vietii. Iesi la pensie mai devreme (daca ramii in armata); dar daca esti veteran si ai facut citeva ture in Afghanistan etc; nu inseamna ca atunci cind ramii la vatra, gata, esti facut pe viata. Nu, nici pe departe. Vei avea prioritate la angajare, sint anumite programe federale pt companii prin care se stipuleaza angajarea veteranilor; i credit pt a putea merge la scoala (college, grad school); ai si ceva pensie acolo sute, poate 1000+ dolari pe luna; poti lua imprumuturi de la banca mai usor, ai discount la sigurarile medicale (sau te tratezi la spitalele veteranilor); dar in nici un caz nu au pensii mari, corespunzatoare cu cele din Romania.
http://www.vba.va.gov/vba/benefits/factsheets/
In plus de asta, pt a avea pensie de veteran, trebuie sa ai un venit anual sub anumite limite, destul de joase (10,000 dolari )
http://www.military.com/benefits/military-...terans-pensions
QUOTE
Example:

Joe (a single veteran) has an annual income of $5,000. His annual income limit is $11,830. To determine Joe's Pension subtract his annual income of $5000 from the $11,181 income limit which gives him an annual pension rate of $6,830. This translates into a monthly pension check of approximately $570.


Si ca sa fim complet intelesi: aici vorbesc de militari veterani, deci au luptat undeva. Millitarii de cariera se retrag cu cca 60-70 % din media ultimilor 3 ani de salariu.
HalbaSus
Iar cu tot respectul voi nu ati priceput nimic din toata problema. Nimeni nu a spus ca e bine sau rau ca militarii sa aiba nushtiucata pensie. Asta e o cu totul alta discutie. Problema e ca statul a facut o intelegere cu acesti oameni. Corecta sau nu, a batut palma cu ei ca le da x suma de bani. Dupa nusht' cat timp statul (care e acelasi indiferent de cine il conduce) le zice, stiti ceva... eu am impresia ca v-am dat prea mult, gata, de maine primiti mai putini pensionari nesimtiti ce sunteti.

Nu poti schimba regulile in timpul jocului. Exista niste principii de drept care spun ca legea nu retroactiveaza. Adica poti sa spui: "bun, pana acum legile de pensionare a militarilor erau de cacao, facem noi altele, de acum aia care vor intra la pensie anticipata vor prim doar x% din cat era pana acum" asta e OK, pentru ca cel care se pensioneaza stie exact despre ce e vorba (la o adica poate nu se mai pensiona anticipat). Insa NU e ok ca dupa ce acel om s-a pensionat si tu i-ai spus ca o sa primeasca X lei sa ii recalculezi pensia.

Pe principiul asta, maine ne poate aresta pe toti pe motiv ca saptamana trecuta nu am purtat basca rosie... desi ei ne vor spune maine ca saptamana trecuta trebuia sa purtam basca rosie altfel ne baga la bulau.
T u d o r
QUOTE (adrian_flavius @ Jan 24 2011, 02:13 PM) *
Tot din interior...locotenent in rezerva...la toate cunostintele lui, fosti militari de cariera, nu exista pensie recalculata la care sa existe toti anii de munca efectiva...adica dovada incadrarii in armata e musai s-o faca pensionarul, nu armata, desi registre cu mutarile si cu adresele tuturor militarilor ca in armata nu o sa gasiti in alta parte...pai acolo o juma' de zi daca lipseai, fara aprobare, se chema dezertare...ideea este ca s-a marsat pe aceasta solutie, pentru a mai "ciupi" cate ceva...o magarie totala, un circ mediatic si mai total, pentru a atzatza, pentru a dezbina, pentru ca omul simplu, de pe strada, sa uite ca ii chioraie matzele de foame si ca nu se face nimic in privinta asta...


Welcome to the real world... si la noi astia fara grade trebuie sa te ocupi singur de adeverintele de salariat de pe la toate locurile de munca. Altfel nu iei pensia intreaga, la militari de ce sa fie altfel?!

JK si Halba: Mai, si eu sunt de acord ca nu trebuie sa recalculeze nimic. Calculul asta de acum e mai corect ca cel dinainte dar trebuie aplicat doar la cei care intra in pensie incepand cu data legii.

F1: La noi sa vezi ce inseamna sa fi fost revolutionar. biggrin.gif
solmar
QUOTE (HalbaSus @ Jan 24 2011, 03:18 PM) *
Nu poti schimba regulile in timpul jocului. Exista niste principii de drept care spun ca legea nu retroactiveaza.

Deja vu! La fel a fost cu impozitele lui Pogea. Intre timp Pogea nu mai e ministru si nici nu l-a urecheat nimeni pentru porcaria creata. In schimb aceeasi idee proasta prin care se mai schimba cate ceva din mers se pare ca le-o sufla cineva la ureche celor din guvernul actual. Chiar destul de des. Oare cine-o fi acest ingenios personaj?
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jan 24 2011, 03:28 PM) *
Welcome to the real world... si la noi astia fara grade trebuie sa te ocupi singur de adeverintele de salariat de pe la toate locurile de munca. Altfel nu iei pensia intreaga, la militari de ce sa fie altfel?!


Armata nu elibera adeverinte de genul asta! Asta ca sa vorbim in cunostinta de cauza. Tu daca-ti schimbai serviciul dintr-un loc in altul aveai modificarile astea in CM care nu mai conteaza de anul asta. In armata te mutai cu ordin de zi pe unitate sau cu dispozitia sefului de stat major sau a ministrului. Nu ti se dadea vreo adeverinta ca la orice firma.
Dupa ce l-ai mutat pe un militar prin toata tara la fiecare cativa ani si a iesit de vreo 10 ani la pensie (vorbim de un pensionar de 70+ ani) ... ii trimiti o hartie acasa in care nu-i recunosti intervalul xx-yy si ww-zz de acum 30-40 de ani. Dar tu, statul roman, ai aceasta situatie in fata. Poate nici nu mai exista unitatile alea (ca s-au desfiintat intre timp). Cazul Prunaru e destul de elocvent.
HalbaSus
QUOTE ( T u d o r @ Jan 24 2011, 03:28 PM) *
Welcome to the real world... si la noi astia fara grade trebuie sa te ocupi singur de adeverintele de salariat de pe la toate locurile de munca. Altfel nu iei pensia intreaga, la militari de ce sa fie altfel?!


Nu-mi aminti de adeverinte ca fac cu nervii. In primul rand faptul ca ai nevoie de adeverintele alea e o mare porcarie. Doar n-ai lucrat la negru (iar daca ai lucrat atunci nu mai ceri pensie pt anii aia), angajatorul tau a completat/stampilat o carte de munca + declaratii la ITM... dar nuuuu... tu trebuie sa aduci o adeverinta de la fiecare loc de munca. Aaaahh... e firma in faliment ? Naspa... sa caute lichidatorul ca oricum alta ocupatie mai buna nu are decat sa caute prin state de plata prafuite. Cel care a avut ideea asta cu adeverintele si nu s-a gandit ca ar trebui creata cumva o baza de date cu toate datele astea si tu cand te duci sa iti calculeze pensia sa fie suficient sa bagi CNP-ul si sa iti apara automat toate locurile de munca cu toti anii lucrati, salariile de incadrare, stagiul de cotizare si toate gunoaiele astea (care sunt convins ca existe prin arhivele ITM-ului) ar trebui obligat sa asculte Stefan Hrusca 24 din 7 365 zile pe an.

In armata, care totusi e o singura institutie da-o-n masa, ma gandesc ca e si mai simplu de centralizat datele astea. Deci daca nu sunt in stare sa centralizeze datele astea atunci chiar avem motive sa ne temem pentru siguranta noastra.
solmar
QUOTE (HalbaSus @ Jan 24 2011, 06:47 PM) *
In armata, care totusi e o singura institutie da-o-n masa, ma gandesc ca e si mai simplu de centralizat datele astea. Deci daca nu sunt in stare sa centralizeze datele astea atunci chiar avem motive sa ne temem pentru siguranta noastra.


Pai armata le are centralizate, parafate, indosariate si secretizate. Fac ei pe desteptii ca nu le au si d'aia se recalculeaza. Un fost militar nu concepe ca i-au disparut niste ani, luni sau zile din dosar cand scria curtea martiala pe tine daca lipseai 6 ore de la apel.
Cum ii explici tu lu' cutare (indiferent de functie sau grad) ca nu-si aduce aminte armata ce-a facut el cand era capitan? Sau cand era sergent sau cand a fost el detasat nu stiu cate luni intr-un varf de munte sau prin nu stiu ce coclauri... Exista la serviciul (biroul) CADRE un dosar cu fiecare pas pe care l-ai facut de cand ai tras prima basina in izmenele lor!

Au reusit sa lucreze la nivel de individ. Pe nimeni nu-l mai doare de altcineva. ACHTUNG, ACHTUNG! Tudor, cand o sa-ti umble la dosarul tau si o sa te atinga la lovele, o sa-ti dai seama de problema. Pana atunci poti sa le cauti o mie de scuze celor de la PDL.

Si fiti siguri ca intr-o buna zi, un functionar zelos o sa aiba in mana dosarul vostru (vorbesc la modul impersonal) de angajat, de pensionar si o sa va taie niste chestii dupa care o sa alergati 6 luni de zile, timp in care n-o sa intereseze pe nimeni din jur ca va doare inima si n-aveti bani de medicamente sau ca voi de fapt sunteti pensionati medical; ca v-ati pierdut picioarele intr-o misiune pe campiile patriei ... Dar conform legii trebuie sa va deplasati lunar sa le aratati asta celor din comisie. Ca poate v-au crescut 2 picioare intre timp si nu i-ati anuntat. Caz in care incasati pensia de la stat pe nedrept. Si asta e furt....
Iar daca aveti pregatite copii dupa toate documentele pe care le cer ei, tot va trebui sa treaca 3 luni de zile pana la urmatoarea comisie. Ca s-a dat intre timp o circulara interna care anuleaza ordinul ministrului samd.
T u d o r
Solmar, mie mi-au umblat la lovele demult, am fost in prima sarja. biggrin.gif
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jan 24 2011, 07:50 PM) *
Solmar, mie mi-au umblat la lovele demult, am fost in prima sarja. biggrin.gif

Asta stiam, ca ne-ai spus.
Dar recalcularea pensiilor coincide cu taierea medicamentelor compensate si se mai suprapun niste chestii. Oricum nu poti compara mere cu pere. Tu (in postura de angajat) poti sa-ti mai cauti un serviciu, pe cand un pensionar de 70 si ceva de ani nu are multe alternative.
T u d o r
De care pensionari vorbesti? Pana la urma care e cuantumul scaderii medii? Sau macar in cifre absolute, din ce zicea Basescu la TV am inteles ca pensia medie a militarilor a crescut, nu a scazut. Daca vorbim de pensii pentru vechime incompleta atunci sa stii ca e corect sa ia mai putin. Am retinut ca din vreo 28000 pensii recalculate la 20000 s-a marit cuantumul. Deci cam asta e scaderea abuziva a pensiilor militarilor. Chestia e ca ei au refuzat/intarziat sa depuna adeverintele si pensia pe luna asta s-a calculat automat la minimul pe economie. Bineintele ca majoritatea habar n-au de chestia asta si s-au apucat sa prostesteze. Probabil ca dupa ce li se va face calculul pe baza adeverintelor reale si le va creste pensia vor afla de la Antena si Realitatea ca datorita luptei lor au reusit sa infranga dusmanul tarii. Marea lupta dusa de armata romana, bine zicea Ozz.

Sunt de acord ca tinand cont de faptul ca MApN e o unitate mare si lata cu o situatie clara a incadrarilor ar fi fost normal ca ministerul sa se ocupe de adeverintele alea si nu sa puna pe drumuri niste mosi de 70-80 ani. Sunt la fel cum sunt de acord si cu faptul ca trebuie un sistem informatic general, pentru noi cei din sistemele civile s-au scanat cartile de munca asa ca probabil vom scapa de umblat dupa adeverinte. Ei n-au avut deloc CM.
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jan 24 2011, 09:18 PM) *
De care pensionari vorbesti? Pana la urma care e cuantumul scaderii medii? Sau macar in cifre absolute, din ce zicea Basescu la TV am inteles ca pensia medie a militarilor a crescut, nu a scazut. Daca vorbim de pensii pentru vechime incompleta atunci sa stii ca e corect sa ia mai putin. Am retinut ca din vreo 28000 pensii recalculate la 20000 s-a marit cuantumul.


O sa intreb si revin cu un raspuns. Pensionarii se intalnesc la sah, daca paritatea e de 1 la 1 (una marita, una scazuta) e imposibil ca din 50 (sau cati sunt ei in gasca) sa aiba toti pensiile scazute. Eu am inteles ca niciunul n-a primit vreo marire, doar taieri.
HalbaSus
QUOTE ( T u d o r @ Jan 24 2011, 09:18 PM) *
din ce zicea Basescu la TV am inteles ca


Am stabilit in sedinta interna a PSSUR ca nu te primim in partid pana nu te lepezi de satana... dar lasand asta la o parte, pe mine in toata recalcularea pensiilor m-a deranjat strict principiul. Nu modificam regulile jocului in timpul meciului. Ca e mai buna, mai corecta, mai frumoasa, ca iau mai mult, ca defapt e vorba de pixelul albastru. E irelevant. Au incalcat principii fundamentale ale oricarui stat de drept club de poker clandestin... in general au facut o mare magarie.
T u d o r
Yep, ai dreptate aici si am sustinut si eu acelasi lucru. Acum ma primiti? biggrin.gif

Solmar, sa nu omiti paragraful in care am precizat ca nu s-au depus adeverintele de catre pensionari. smile.gif Intreaba-i si asta te rog.
RUE
in 2008 la examen stiam ca este posibil ca dupa 15 ani (cam pe la 48 de ani) voi putea beneficia de pensie militara.
acum probabil minim la 55 de ani daca nu chiar 60.
probabil ca ma voi pensiona din viata civila la 65 de ani (daca ajungem la varste din astea) dupa modul de abordare a militarilor de catre stat.
de muncit pot spune ca e mai mult ca ce am muncit in 10 ani in privat. la stat nu de munca se duce lipsa, ci de bani.
Baby Blues
QUOTE (Alex-F1 @ Jan 24 2011, 10:25 AM) *
Bah nu-i mai ridicati atata in slavi pe militarii aia pensionari, ca io-s convins ca n-au muncit pe branci, ca sa merite pensiile astea nesimtite de peste 2.500 - 3.000 RON! Aproape sigur au avut un job pe masura functiei, adica caldut, lipsit de griji, unde frecau curul pe scaune toata ziua, cafelute, tigari fine, fetite, glume si barfe cu colegii s.a.m.d.....si toate astea pe un salar de asemenea nesimtit! Iar acuma, se dau cu curul de pamant, ca, vezi Doamne, "munca" lor din vremea cand au fost salariati, nu le mai este recunoscuta si rasplatita pe masura.....hai sictir....


Foarte tare asta! Cafelute, tigari fine, fetite, glume, etc. Foarte tare Ai facut armata?
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jan 24 2011, 10:03 PM) *
smile.gif Intreaba-i si asta te rog.

Pe cine, pe pensionari? Are vreo relevanta?
T u d o r
Pai nu crezi ca are? Daca nu iti faci treaba si-ti duci adeverintele de unde sa-ti calculeze pensia? Tu daca ai o rambursare de TVA ti-o da statul din oficiu? Normal ca trebuie s-o ceri, nu?
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jan 24 2011, 11:38 PM) *
Pai nu crezi ca are? Daca nu iti faci treaba si-ti duci adeverintele de unde sa-ti calculeze pensia? Tu daca ai o rambursare de TVA ti-o da statul din oficiu? Normal ca trebuie s-o ceri, nu?

Pai nu intelegi ca pensionarii militari nu au de unde sa ia acele adeverinte. Armata are bunul obicei sa nu ofere informatii la telefon sau pe fax. Pensionarii trebuie sa se deplaseze la o unitate care posibil nu mai exista ... Ar mai exista niste canale de informatii - CMJ-urile. Dar acolo dureaza... O sa ma interesez.
T u d o r
Asta e faza naspa. Nu trebuiau reclaculate pensiile in plata. Sau daca n-au avut altceva de facut trebuia sa dea o perioada de gratie de 1 an, sa apuce oamenii sa le caute. Oricum macar atat putea face ministerul, sa le caute si sa le puna la dosar.
ozz86651
QUOTE
Insa... asta este. Aia au un contract (chiar nescris, nu conteaza) cu statul, pe care statul acum il modifica unilateral. Ai o intelegere, o respecti, in puii mei, altfel iti pierzi orice credibilitate. Da' statul nici n-ar de fapt nevoie de credibilitate, vrei nu vrei tot faci "afaceri" cu el.


Nu e chiar asa. Falimentul (unei firme, statului) duce la rezilierea tuturor contractelor. Creditorii isi impart ce ramine in anumita ordine si procent.
E drept ca Romania nu a dat faliment. INCA. Dar e pe cale sa. O parte din ea, si anume sistemul de pensii, daca ar fi incapsulat ca entitate separata, poate da faliment oricind si ca atare toate contractele de pensii pot fi reziliate. Daca nu se intimpla asta, sistemul de pensii va trage tot statul dupa el.
Contractele si algoritmii nu fac doi bani cind n-ai bani. Daca iti intra mai putini bani decit iti ies, nu mai poti sa-ti respecti obligatiile. Si imbatrinirea populatiei, emigrarea etc nu ajuta. Bineinteles, oricind exista solutia inflatiei, dar ce e inflatia daca nu rezilierea unui contract? Numai ca inflatia afecteaza toata economia, pensiile armatei afecteaza numai o clasa.

Din tot sistemul asta de pensii (si de buget) partea cea mai scnadaloasa e treaba cu armata si serviciile speciale, politia etc. Armata e partea cea mai putin productiva a Romaniei, nu ca nu produc nimic finaciar (asta e normal) ci ca cultura ratarii oamenilor e pe culmi nemaintilnite. E incredibil ce putina si inutila munca se desfasoara in armata. Ma refer la sensul militar al muncii, evident nu productie, ci antrenament, disciplina, moralitate, etica etc.
E incredibil ca oamenii astia sa ia, in numar mare, pensii la 40 si ceva de ani 4-5 ori mai mari ca pensia medie in civilie. De ce n-ar fi pesnia medie in armata excat aceeasi ca-n civilie? hai sa vedem ca raminem fara doritori.



QUOTE
E OK sa incalcam legea si principiile de drept cu persoanele care nu ne plac ?


Nu, dar e absolut legal mai orunde in lumea asta sa dai faliment. Falimentul insmena rezilierea contractelor.
In conditiile in care pensinarii sint o forta majora de vot si in care un guvern ar fi inlinat sa dea pensii prea mari si imposibil de sustinut pe termen lung, in conditiile in care demografia e cum e si economia se mai poate duce si in jos, care e solutia?

1. Imprumutam bani de la FMI ca sa platim pensii... da, ca aia-s prosti. La un moment dat intarca balaia.
2. Falimentam tara.
3. Falimentam sistemul de pensii.
4. Ridicam taxele cu consecinta ruinarii economiei.
5. Micsoram pensiile prin inflatie, deci ruinarea economiei.

Hai, ce alegeti? Sau ma rog, alta solutie.
solmar
QUOTE (ozz86651 @ Jan 25 2011, 12:20 AM) *
E incredibil ca oamenii astia sa ia, in numar mare, pensii la 40 si ceva de ani 4-5 ori mai mari ca pensia medie in civilie. De ce n-ar fi pesnia medie in armata excat aceeasi ca-n civilie? hai sa vedem ca raminem fara doritori.

Si de ce nu sunt chemati civilizat la negocieri si pensionarii si cei aflati acum sub arme. Nu cu manevre de 2 lei ca le-ai pierdut cativa ani din vechime... Daca nu se dezamorseaza rapid situatia cu militarii, se ajunge la anarhie.
ozz86651
A, cu asta n-am zis ca-s de acord... sint de acord ca e o magarie.

QUOTE
Foarte tare asta! Cafelute, tigari fine, fetite, glume, etc. Foarte tare Ai facut armata?


Probabil ca n-a facut biggrin.gif. Era vorba de mahorca, bauturi ieftine si barbati mustaciosi dar hei... prefect rasi in fiecare dimineata smile.gif. Batalia armatei romane era cu soldatul in termen care trebuia sa mute groapa si cu pilozitatile faciale.
T u d o r
Am citit undeva ca sistemul de pensii e in mare pericol cam peste tot in lume. Pur si simplu populatia e imbatranita si balanta s-a inclinat in mod negativ catre consumul bugetului. Eu as desfiinta pensia de stat cu desavarsire, e un sistem invechit si neproductiv. As lasa la latitudinea fiecaruia sa-si incheie un contract de pensie privata, cu cine vrea el si in termenii stabiliti de el. Sistemele de pensii private au avantajul ca au mai mare flexibilitate in gestionarea fondurilor dar si dezavantajul ca pot sa si piarda banii.
Faza e ca in Romania or sa moara trei sferturi de foame datorita mentalitatii asteia comuniste "trebuie sa-mi dea statul". N-or sa faca nimic sau eventual or sa bea banii in loc sa-i puna la fondul de pensie si apoi or sa iasa in strada sa-l injure pe Basescu.

Adevarul nu il gasiti la Antene sau la Realitatea cu generalul Abraham pe post de acuzator principal si cu tatal coruptilor Ciuvica in rolul neprihanitului anticorupt . Daca aveti timp si chef, iata si un alt fel de adevar pe problema pensiilor militarilor. Nu mai deschidem subiectul moralitatii legii ca n-are rost. As vrea si eu sa ma pensionez la 50 ani, sa-mi dea statul 1 miliard plati compensatorii si apoi sa stau sa frec tiparul cu bani la tescherea. Pentru noi restul, pentru prostii care nu avem legi speciale de ce nu iese nimeni in strada? De ce sa fim noi astia nedreptatitii sistemului? Acum ii vaitam pe militari (si culmea... fara motiv!), mai acum ceva vreme plangeam ca profesorii trebuie sa plateasca impozit pe venitul obtinut (nu ca noi, restul prostilor), mai inainte ne jeluiam ca bietii alcoolici care beau pe caiet in crasma din coltul satului raman fara ajutorul social... Multe prostii a facut PDL de cand e la guvernare dar pentru ca se straduieste sa rupa inechitatea sociala am toata stima. Gresesc mult, se balbaie dar de 20 ani sunt singurii care incearca sa faca ceva fara iz electoral. Cu riscul sa se autodistruga.
solmar
Aspectul care nu e adus in fata e altul. Militarii sunt sub juramant spre deosebire de civili. In momentul in care ai spus JUR ti-ai cumparat bilete pentru linia I. Lumea uita ca pilotii nostri pica cu MIG-urile in fiecare an. Pilotul ala risca in fiecare secunda. Ai vazut vreun militar sau ai auzit de vreunul care a refuzat sa se urce la mansa? Tu, eu, un alt civil ... n-are grija asta. Acum nu ti se pare deplasat ca asta are alt salariu sau alta pensie?

Iar avem parte de un conflict artificial. Militarii sunt zugraviti in negru si doar din cauza lor bugetul s-a facut praf. Iar ai mai negri sunt pensionarii.... care n-au facut nimic pana la pensionare iar acum vor pensii!!!! Romania a fost guvernata prost in ultimii 21 de ani. De ce nu se cauta un vinovat acolo intre ei ca jumate sunt la al 5-lea mandat? De ce nu s-a confiscat pana acum nici o avere facuta prin furt? De ce Ion Tiriac Jr are tupeul sa dea statul in judecata ca s-au pierdut probele? Astea sunt intrebari fara raspuns. In schimb e neaparata nevoie sa destabilizam tara lovind in militari.
ozz86651
Nu-s militarii romani mai sub juramint ca altii care nu vad nici macar salariul mediu. Si aia chiar isi rica viata si chiar sint parte din armate serioase, cu antrenamente etc, nu halbere si table ca la noi.
Si nu am spus ca toti militarii sint la fel. Unii din ei chiar isi risca viata, am spus-o in mesajul din urma. Da nu-mi pune toti tablagii si toti betivii si toti alergatorii de fraieri care si-au facut vile cu soldati si toti impingatorii de hirtii si toti burtosii si toti numaratorii de arme si uniforme pe acelasi plan.
Iar juramintul e asa si asa, acum e cu contract, ai sanse sa iesi.

Ca sa nu mai spun ca cit meriti pensia de fapt n-are nici o legatura cu cit risti.
Incompetenta si coruptia sint alta discutie, alea nu am cum sa le apar.
Rebel
QUOTE (Baby Blues @ Jan 25 2011, 12:18 AM) *
QUOTE (Alex-F1 @ Jan 24 2011, 10:25 AM) *
Bah nu-i mai ridicati atata in slavi pe militarii aia pensionari, ca io-s convins ca n-au muncit pe branci, ca sa merite pensiile astea nesimtite de peste 2.500 - 3.000 RON! Aproape sigur au avut un job pe masura functiei, adica caldut, lipsit de griji, unde frecau curul pe scaune toata ziua, cafelute, tigari fine, fetite, glume si barfe cu colegii s.a.m.d.....si toate astea pe un salar de asemenea nesimtit! Iar acuma, se dau cu curul de pamant, ca, vezi Doamne, "munca" lor din vremea cand au fost salariati, nu le mai este recunoscuta si rasplatita pe masura.....hai sictir....


Foarte tare asta! Cafelute, tigari fine, fetite, glume, etc. Foarte tare Ai facut armata?


hai ca si eu astept raspunsul la intrebarea asta. smile.gif

Domnu' Alex, erau si din-astia cu tigari in cap dar fumau Carpati, pentru un pachet mai rasarit (pe vremea mea era LM si alea ..., Bastos?, parca asa le zicea) primeai cate o ora in oras... Oricum, marea majoritate erau fresh si apti, gata de lupta; pacat de dotarea care lasa de dorit. Drept ca unii aveau si ceva burti dar pana la urma, la unii tine si de anatomie, in plus si ei sunt oameni, nu-i iarta natura ca sunt in armata. Oricum, am inatlnit foarte multe capete luminate in aramata. Vorbesc de cadre militare superioare nu de cate unul care s-a ajuns sergent si aia i-a fost apogeul carierei. Era si cate un plutonier din-asta gen Garcea, dar p-ala nu-l baga mai nimeni in seama... biggrin.gif
T u d o r
Rebel, apti pentru lupta din ce perspectiva? Tu un pusti de 18 ani crezi ca aveai competenta sa afli cat de pregatit de lupta e un militar de cariera? Daca vorbim de faptul ca nu toti aveau burta si unii nu beau sunt de acord, daca vorbim prin prisma pregatirii teoretice si practice pentru lupta da-mi voie sa ma indoiesc. A f**e niste recruti nefericiti nu e egal cu a fi competent intr-o lupta adevarata. Am prieteni care au facut armata pe vremea lui alalalt si n-u tras niciodata cu arma. Au semnat ca au tras in poligon dar nu au si executat. smile.gif
adrian_flavius
QUOTE ( T u d o r @ Jan 25 2011, 12:41 AM) *
..As lasa la latitudinea fiecaruia sa-si incheie un contract de pensie privata, cu cine vrea el si in termenii stabiliti de el. Sistemele de pensii private au avantajul ca au mai mare flexibilitate in gestionarea fondurilor dar si dezavantajul ca pot sa si piarda banii.
Faza e ca in Romania or sa moara trei sferturi de foame datorita mentalitatii asteia comuniste "trebuie sa-mi dea statul". N-or sa faca nimic sau eventual or sa bea banii in loc sa-i puna la fondul de pensie si apoi or sa iasa in strada sa-l injure pe Basescu...


Ah, pe ideea asta iti ridic statuie...sa nu mai ceara niciun ban, si PROMIT ca ma ocup singur de propria-mi pensie...pe bune...mai trebuie o completare: cine semneaza ca renunta complet la pensie, si a cotizat pana acum la ei, sa primeasca toti banii opriti in timp, fara sa fie impozitati...si vreau ca suma sa fie actualizata cu rata inflatiei...

Cat despre a doua parte, aia cu "sa-mi dea statul", dupa modificarea asta nu vor mai avea niciun drept, moral, imoral, contractual sau de alt fel...
solmar
Tudor, am intrebat ca sa nu vorbesc din auzite.
Dintre toti pensionarii cu care joaca sah tata niciunul nu are pensia marita. Toti, pana la unul, recalculate in jos cu procente de 40-60%. Aici vorbesc de pensionari de la o unitate de aviatie, oameni iesiti la pensie prin anii 80-90, cu vechime completa din care cativa sunt fosti piloti. Probabil ca se vor intalni pensionarii militari cat de curand, am inteles ca sunt cca 2000 in oras si vor afla daca are vreunul pensia marita... Cat despre vraja cu pensiile de sub 3000 de lei neatinse, iti spun eu ca nu e asa. Nu mai crede tot ce se da la TV.
T u d o r
Cu adeverintele ai intrebat? Ca poate nu le-au dus.
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jan 25 2011, 03:43 PM) *
Cu adeverintele ai intrebat? Ca poate nu le-au dus.

Ce adeverinte? Nici macar n-au primit deciziile de taiere a pensiei. Plata pensiei s-a facut pe niste fluturasi. Sau iti arde de glume. Pensionarii au primit 2 foi de hartie si adresa unde sa trimita reclamatiile privind perioadele de timp in disputa. Nu exista adeverinte! Unitatile militare nu elibereaza asa ceva. Iar UM-urile de acum 30-40 de ani ... e putin probabil sa le gasesti. Ii antrenam detectivi la batranete? Nu-i asa ca statul a avut o initiativa de laudat, de natura sa le puna sangele in miscare, ca se cam plictiseau saracii la pensie. Si cand s-o termina circul asta nimeni n-o sa fie vinovat.

Tudor, intra de curiozitate pe site-ul mapn. Astia au poze cu ministrii lor din 1859 incoace si au pierdut acum bucati din dosarele pensionarilor. Dar din toate dosarele, indiferent de an, de functie si de grad... Hai sa fim seriosi! Intelegeam ca s-au pierdut 100 de dosare cu numele de la Ab la Bu. Sau dosarele de la unitatea x din anii 1970-1980. Dar nu, aici s-au pierdut bucati din fiecare dosar. Asta e chiar scarbos.

O sa-si centralizeze datele si pensionarii si sa o sa vedem atunci duel pe sticla. Ca pana una alta ministerul sustine ca parte din pensii au crescut iar parte au scazut. Niciuna n-a ramas la fel! Iar pensionarii nu au orizont mai mare de 50-100 de colegi sa vada care este anvergura. Si sa vedem cum o sa le cada travers cand vor simpatiza si militarii in activitate. Ca au si ei destule of-uri si nemultumiri.

Base o sa zica intr-o zi ca nu ne trebuie absolut nici o categorie de intelectuali, oricum costul lor e mult prea mare pt statul nostru sarac. Si din nou se vor gasi destui care sa-l aplaude si care sa-si zica in gand si chiar in gura mare "ia mai da-i dracu, unde erau astia cand eu mancam salam de soia"? In cativa ani daca o sa ne ia metodic o sa ne curete pe toti...
solmar
Apropos de subiect:
Guvernul a adoptat în această seară, într-o ședință specială, ordonanța de urgență prin care a prelungit recalcularea pensiilor militare până pe 31 decembrie 2011. Pensionarii cărora le-au fost recalculate pensiile militare pe baza salariului mediu pe economie și au primit mai puțin bani în ianuarie vor primi luna viitoare un cupon cu o valoare egală cu cea stipulată pe ultimul cupon din anul 2010. Conform EVZ.

Asta e cea mai formidabila contradictie in termeni cu ce declarau acum o saptamana ca toate pensiile au marite. Cum au fost marite daca pensionarii au luat bani mai putini!!! Sunt dementiali! banned.gif
T u d o r
Pai parca s-a mai spus, daca nu ma insel si eu am spus-o. Ordonanta de recalculare a pus oamenii pe drumuri sa-si caute adeverintele de salarii de pe la toate unitatile militare unde au activat de-a lungul carierei. O idee stupida in conditiile in care multi erau la varsta senectutii iar multe unitati se desfiintasera, se pierdusera arhive, etc. Daca nu ma insel Oprea a cerut timp pentru a face utilizabila ordonanta dar nu i s-a dat. Rezultatul l-am vazut cu totii, in lipsa adeverintelor li s-a luat in calcul pensionarilor salariul minim pe perioadele lucrate. Asa s-a ajuns sa scada aproape toate. Acum am inteles ca s-a oferit MApN sa le caute adeverintele (de ce naiba nu s-au gandit de la inceput la asta!?) si au nevoie de timp pentru a le gasi, ordona si depune la dosarele oamenilor.

Pensiile diminuate le au doar cei care au iesit anticipat sau cu plati compensatorii, restul le vor avea la fel sau chiar mai mari. Pentru cei care vor avea pensiile diminuate crede-ma ca nu vars o lacrima. In afara de faptul ca au beneficiat de legi abuzive (pentru noi prostii de rand), s-au pensionat anticipat, au primit plati compensatorii in valoare de juma' de Forester sau chiar mai mult si asta e, trebuie sa vina si nota de plata la un moment dat. Eu as vrea sa plec de la munca si maine daca mi-ar da statul 1 miliard si bonus o pensie de fo' treij'de milioane pe luna. Asta dupa 20 ani de munca pardon - frecat tablele sa luceasca, batalii grele de popota, fetite si f**ut copiii pe care parintii, in marea lor naivitate i-au trimis sa se faca oameni.

vio
cata dreptate avea Vali44 , si cu cata pasiune ii dadurati ban si alte cele ... si pt ce .. pt exact ce avea sa se intample...din partea mea bugetari ar trebuii sa nu aibe salarii mai mari de 2500 de lei , asta dupa vreo 25 de ani de munca. ca si asa ei nu produc nimic nimic. cred ca iti tre mai mult decat ochelari de cal ca sa nu fi vazut de pe atunci ce o sa intreprinda acesti iresponsabili de la putere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.