Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BOICOTATI PRETUL BENZINEI
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
alex67743
NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV" !!! Apel catre romanii carora le pasa! Este singura solutie de spargere a monopolului carburantilor. Lovind intr-unul singur, acesta va avea doua solutii: sa intre in faliment sau sa scada pretul, declansand in acest fel concurenta pe piata. Dupa ce pretul va scadea suficient de mult la aceasta companie, vom alimenta doar de aici fortand si pe ceilalti sa scada pretul. Parerea mea ca este cea mai buna solutie din cate s-au vehiculat. Haideti sa o incercam ca nu ne costa nimic. Imprastiati acest mesaj in ce mod puteti!
Titi1988
+1 am primit massuri si am trimis mai departe, am postat pe facebook am la status! DA PANA CAND!!!
Lucian107416
pai si ceilalti tot benzina Petrom vand. TOTI!!!
DRAGOS
inafara de pretom si omv mai avem mol, rompetrol, lukoil smile.gif mol importa o parte(mol evo), iar restul o cumpara de la petrom. rompetrol vinde carburantii proprii si lukoil la fel. mai exista agip...dar cred ca au 10 benzinarii in toata tara.

practic alternativa la petrom si omv sunt rompetrol si lukoil. fine for me, oricum alimentez doar rompetrol.
mike.omega
Nu vreau sa fac reclama nimanui dar in WE la Lukoil sunt reduceri de 20% a.i. 1 L benzina 95 = 4.95 RON, 1L motorina = 4.95 RON si 1 L GPL = 2.77 RON biggrin.gif

@Dragos: sunt 2 Agip numai in CT, deci sigur sunt mai mult de 10 in toata tara smile.gif
Lucian107416
@Dragos : uitasem de rompetrol, dar ar fi culmea sa cumpar benzina mai scumpa in semn de protest ca Petrom-ul vinde scump.
in rest, s-a mai discutat: MOL. AGIP, Lukoil vand Petrom in mare majoritate. In plus, multe statii sunt franciza. cam de unde cumperi, cumperi Petrom sua Rompetrol. nu exista concurenta reala si asta se simte
In fine, ideea boicotului nu e rea. Macar sa la reduci profitul operational la stati, dar reactia va fi ca vor creste pretul benzinei care o vand ( la ceilalti "producatori")
James Kilowatt
Are cineva informatii clare despre cat e pretul de fabricatie, care e profitul petrolistului si cat sunt taxele (aka "profitul" statului")?
22nst

Din 2005, de cand am permis si masina, nu am alimentat niciodata de la Rompetrol, 1 singura data de la Petrom, de nevoie si de cateva ori de la OMV. Agip... 0

Cel mai des, MOL si LukOil




Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:

- acciza este de 467 EUR / tona

- taxa de drum este de 125 EUR / tona

- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona

Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona.

Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)

Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR

Totalul este de 1205.28 EUR/tona

Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

Producatorul incaseaza 370 EUR/tona

Statul incaseaza 835.28 EUR/tona



pmhoria
Poate un moderator sa editeze titlul topicului .. "Boicotati .. " smile.gif

@JK
Informatie primita pe mail.. nu garantez ca e adevarat:

"taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona

Producator ul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:
370+467 +125+10= 972 EUR /Tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR/tona
Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

Producator ul incaseaza 370 EUR/tona
Statul incaseaza 835.28 EUR/tona

ASA CA OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC...
"
22nst
Horia, am corectat titlul biggrin.gif

Am fost cu 2-3 secunde mai rapid ca tine tongue.gif

Aceasta informatie am primit-o si eu pe email...
pmhoria
@Ionel,

Pai da ..ca voi moderatorii aveti o trepta in plus la postarea mesajelor tongue.gif
Titi1988
QUOTE (pmhoria @ Jan 16 2011, 04:23 PM) *
Producator ul incaseaza 370 EUR/tona
Statul incaseaza 835.28 EUR/tona


si se micsoreaza salariii... se mareste TVA-ul.. etc etc
Oare unde naiba se duc toti banii de la stat? chiar se fura cu nesimtire in halul asta? banned.gif
Ne ducem pe apa sambatei cu tot cu Romania asta. O singura chestie trebuia sa rezolva nenorocitii astia si anume infrastructura (autostrazi, asfaltat drumuri principale si marit la 2 benzi pe sens toate E-urile, facute centuri la toate orasele mari) si crestea turismul, veneau investitori straini crestea nivelul de trai ... pacat de ea Romanie ca ii o tara foarte frumoasa confused.gif
Lucian107416
Peste tot in Europa sunt taxele mari, mult mai mari ca pretul; producatorului. Relevant e ca in Romania pretul benzinei la iesirea din rafinarie e unul dintre cele mai mari din Europa. In plus, Petrom-ul extrage cu nesimtire din zacamintele patriei si plateste statului redevente pentru un pret de referinta de 35 euro barilul . Adica nu cumpara materia prima
Diesel
Calculul ala cu pretul benzinei e din avion.

QUOTE
Totalul este de 1205.28 EUR/tona
Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)


Doar daca benzina are 99% apa... din 1205.28eur/tona daca te uiti la densitatea benzinei de 0.7197 kg/l ajungi la 0.8672eur/litru

Presedintele consiliului concurentei a spus ca pretul benzinei fara taxele guvernului este de 0.57eur/litrul, e cam acelasi in toata europa si pe ei ii intereseaza doar pretul fara taxe.

Faceti calculele de la 0.57euro pana la 1.205euro ca sa vedeti cat ia statul.
getodac
Ce ati zice daca m-as duce sa platesc benzina cu asa ceva? Contine aproximativ 100 de lei in monede de 5 bani (cca 2.000 bucati).

Nu am facut-o pana acum din simplul motiv ca nu am timp/rabdare sa pierd doua ore pana numara casiera, mai ales ca ea nu are nici o vina.
solmar
Bravo Diesel (se vede ca nu-ti place benzina...). Ca fapt divers mai poti fi furat la pompa daca rezervorul lor este incalzit cu cateva grade.

Cea mai tare actiune mi se pare a unui botosanean care si-a stabilit tinta si acum aduna prieteni pe facebook sa-i boicoteze aluia statia.

Lukoil si Rompetrol sunt deja expuse si vulnerabile. Lukoil inregistreaza in Romania pierderi de 500 milioane usd, din care 22 de milioane la reteaua de 310 de benzinarii. Acum, ei au consilieri fiscali si vamali de toata jena, dar asta e pur problema lor. E la fel de posibil ca pierderea de la noi sa fie de fapt un profit in alta parte, pe unde si l-or capitaliza ei. Rpl are presiunea datoriei catre stat care nu e tocmai placuta, asta le cam strica socotelile. Falimentarea Rpl si Lukoil n-ar face decat sa-i creasca cota OMV-Petrom. Ceilalti: MOL, Agip, benzinariile private, partenere, etc. sunt prea mici si sunt dupa parerea mea flexibili la tendinta pietii. Tonul pe piata il da jucatorul principal Petrom-OMV, acolo ar trebui canalizate energiile creatoare. Protestele actuale sunt simpatice, dar au repercusiuni asupra participantilor - parte dintre ei primind acasa "premiul" de participare - amenzi de 200 de lei. Pe deasupra pierzi si timp.
In schimb, daca nu alimentezi deloc de la un furnizor atunci il obligi sa ia masuri. Masuri care se vor vedea in calupurile de publicitate in primul rand, si apoi la pompa. Fidelizare, campanie cu premii, preturi promotionale, etc. pana se aseaza apele.
Ce e deranjant in toata povestea asta, e faptul ca a crescut cotatia barilului peste o suta de dolari...
Diesel
Eu am bonuri Petrom/OMV pe care ma bazam la urmatorul plin, sunt cu rezervorul la un sfert si ma tot gandesc daca imi ajung 200ron sa umplu rezervorul.

Getodac, nu vei face decat sa ingreunezi viata unui alt om ca tine.

Dupa atatea teorii conspirationiste, mi-a fost in reflex sa ma uit cu atentie peste cifrele alea. Tocmai am vizionat inregistrarea emisiunii Ora de Business de miercuri si am aflat ceva interesant: in trecut, taxele guvernului erau 65% din pretul benzinei, acum sunt doar 49%.

Sunt perfect de acord sa nu mai alimentam de la producatorul X cu cea mai mare marja de profit, dar intai vreau sa vad o analiza financiara corecta, probata, nu un banc trimis pe mail.
Rebel
Excelenta initiativa!
Eu promit sa nu bag petrom...
Diesel
Rebel, lasa-ne sa suferim intre noi si nu te mai baga aiurea in toate discutiile.
getodac
Primit pe e-mail astazi:
....... scuze.......
am sters am vazut ca si 22nst a postat acelasi e-mail.
Potzocul
totusi eu nu inteleg ... ce vina au patronii de benzinarii....ei au adaosul lor comercial, statul vine si le impune anumite conditii... de ce sa boicoteze lumea benzinariile??? asa incet incet se va ajunge la falimentarea unor mici benzinarii de prin cartiere, vor ramane doar cateva in orase, acelea vor creste preturile(daca tot nu are lumea de unde alimenta,....de ce nu?) multi oameni vor fi fara salarii si etc.... eu de exemplu produc flori ... le vand cu CAT VREAU EU! nu cu cat cere clientul, nu ii place, la revedere! nu ne-a obligat nimeni sa ne cumparam masini. chiar nu mi se pare corect fata de cei care comercializeaza carburanti ceea ce incearca unii sa faca. parerea mea...
James Kilowatt
Pentru ca daca exista o intelegere intre ei sa tina pretul sus, ala boicotatul fie da faliment fie lasa din pret. Daca nu exista intelegerea, se intampla ce spui tu.

Pe de alta parte tu ai dreptul sa vinzi florile cu cat vrei.... insa eu nu sunt obligat sa cumpar de la tine. Se incadreaza la "nu-mi place, la revedere"! MA duc si cumpar de alaturi, chiar daca e la acelasi pret, numai de-al dracu'. E dreptul meu sa fiu al dracu' la fel cum e dreptul tau sa ai ce pret vrei la flori, iar daca vrei sa ma atragi lasa din pret (daca ai de unde). Daca cumva esti inteles cu vecinul sa aveti preturi mari amandoi, fie lasi din pret, fie tu dai faliment si el prospera.... iar eu sunt convins ca vei renunta la intelegere si vei cobora pretul inainte sa dai faliment.

Oricum, am inteles ca ideea nu e boicotarea micilor benzinarii de cartier ci a unei retele mari. Eu unul pe alea mici de cartier l-am boicotat dintotdeauna, din alte motive.... In Romania am alimentat doar la Petrom si ocazional la OMV sau Rompetrol. ACum fix una din astea e probabil tinta boicotului... insa numai una, nu toate, altfel isi pierde sensul tot boicotul.
Rebel
QUOTE (Diesel @ Jan 17 2011, 01:21 AM) *
Rebel, lasa-ne sa suferim intre noi si nu te mai baga aiurea in toate discutiile.

bai, imi pare rau ca ai avut o zi nasoala dar asta nu inseamna ca trebuie sa adopti o atitudine de redneck.
Eu chiar apreciam initiativa la modul serios. Pusesem doar o glume, nu am cum sa contribui la initiativa dar as face-o. Nici eu nu bag de la Petrocanada din anumite motive.

QUOTE (James Kilowatt @ Jan 17 2011, 08:53 PM) *
Pe de alta parte tu ai dreptul sa vinzi florile cu cat vrei.... insa eu nu sunt obligat sa cumpar de la tine. Se incadreaza la "nu-mi place, la revedere"! MA duc si cumpar de alaturi, chiar daca e la acelasi pret, numai de-al dracu'. E dreptul meu sa fiu al dracu' la fel cum e dreptul tau sa ai ce pret vrei la flori, iar daca vrei sa ma atragi lasa din pret (daca ai de unde). Daca cumva esti inteles cu vecinul sa aveti preturi mari amandoi, fie lasi din pret, fie tu dai faliment si el prospera.... iar eu sunt convins ca vei renunta la intelegere si vei cobora pretul inainte

+1
daca aia mici sufera si reteaua e afectata, ala mare sufera si el la greu.
getodac
Am fost sa alimentez la aceasi benzinarie petrom la care a merg de obicei, pe drum ascultam la nustiu ce post de radio ca benzinariile astazi au avut incasari reduse fata de o zi obisnuita, cand am ajuns la benzinarie, surpriza.... era o aglomeratie infernala. Am intrebat pe baiatul de la peco daca au fost boicotati azi si mi-a spus ca asa aglomerat a fost toata ziua.

Dovada. In spatele meu mai asteptau doua turisme si un tir.

ozz86651
Si daca da faliment OMV ce o sa se intimple cu preturile? whistling.gif

Eu sustin dreptul consumatorului de a lua de la cine vrea, in special de la ala mai ieftin. Dar treaba cu sticlele de maruntis e o mirlanie. Impreuna cu benzinaria afectati in primul rind pe urmatorii de la coada. Vine unul, n-are benzina, e grabit si in fata e un bou d-asta cu monede de 1 ban care vrea sa stea 1 ora acolo. Pai ai doua alternative, il rogi politicos sa te lase in fata, sau te intorci la masina, scoti levierul si-l troznesti. E impotriva voasta manifestatia asta mult mai mult decit e impotriva benzinarului. Ca doar la un moment dat o sa se termine si monezile, si oamenii dispusi sa stea cu orele la coada.

Exista un singur protest eficient, cu consecinte pozitive, dar pe care nimeni nu-l ia in seama. Mergeti naibii mai putin cu masinile. Folositi piciorul, bicicleta, transportul in comun. Sanatatea creste, economisiti bani, e mai putin smog in orase, traficul se elibereaza si aia care merg cu masina consuma mai putina benzina. Daca consumul in Romania scade cu 10% deja ar trebui sa aiba impact asupra pretului. Zic ar trebui pentru ca exista si un pret international care nu se schimba din cauza romanilor. Pina una alta insa voi vreti preturi mai mici ca sa cumparati mai multa benzina.

Nu in ultimul rind:
1. Petrolul din Romania nu e "al patriei" pffff ca n-am mai auzit de mult d-astea biggrin.gif, e al aluia care l-a cumparat. L-a cumparat prea ieftin? nu stiu, sinteti voi petrolisti? stiti voi cit costra extractia? Si chiar daca, luati de git guvernul care l-a vindut prea ieftin.
Adica pamintul meu e "al patriei"? Ca poate si eu l-am cumparat poate "prea ieftin" dupa opinia unora.
2. Scopul oricarei copmanii private e sa-si maximizeze profiturile. Nu vad de ce ar fi boicotat ala cu profitul maxim. Nu e nici un pacat sa ai profit, e laudabil. Ar trebui boicotat ala cu pretul maxim, nu cu profitul maxim. Poti sa ai profit mare cu un pret mic.

solmar
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 17 2011, 06:53 PM) *
... In Romania am alimentat doar la Petrom si ocazional la OMV sau Rompetrol. ACum fix una din astea e probabil tinta boicotului... insa numai una, nu toate, altfel isi pierde sensul tot boicotul.

Petrom=OMV, mai precis OMV a cumparat Petrom acum cativa ani.
RUE
eu oricum ii boicotez pt ca vara biciclesc si doar cand ploua sau merg cu familia merg cu masina prin oras.
iarna asta am facut ceva drumulete dar fara abuzuri.
daca nu ies din oras imi ajung 200 de ron pe luna cred.
Titi1988
la firma parintii mei consuma mai mult de 500 de litri de motorina si benzina in 2 saptamamani.. alimentam de la MOL. fara combustibil sta firma pe loc..nu avem de ales decat sa crestem si noi pretul la produse si la case din cauza la TVA, curent, combustibil, taxe etc iar romanul se uita la pret, nu il intereseaza ca la X sau Y calitativ este mai rau dar e pret cu 25% mai ieftin. SI drept consecinta o sa bage bani in plus dupa aceea. Si uite asa este din ce in ce mai greu in Romania sa lucrezi onest confused.gif
Alex-F1
Eheeee, pai noi am inceput deja protestele....s-a dat si la Pro TV si la TVR....ia uitati niste poze de alaltaieri, unde s-au boicotat statiile OMV din oras, cate 2-3 ore blocare fiecare, timp in care nu au incasat mai mult de 50 RON fiecare statie..... whoops.gif Plata....la galeata! biggrin.gif Si ni s-au alaturat si vreo 15 motociclisti.... woot.gif Bonul din poza e al meu....pt. suma aia, am blocat pompa cam 40 de min.....am picurat niste motorina.....mi-am sters geamurileeee.....verificat uleiul.....iarasi sters geamurile, fiindca au ramas dungi prima oara.....mai picuram niste motorina.....oricum la casa nu aveam ce face, ca se numarau de zor galetile.... laugh.gif Si protestele la noi vor continua, asa ca saptamana asta merg si io la banca, sa-mi umplu o galeata cu monede de 1 si 5 bani (amestecate, ca sa dureze si mai mult numararea)....cica abia asteapta aia de la banca sa vina lumea dupa monede!!!! ph34r.gif

P.S.: In poza cu masina mea, cel cu spatele este stimabilul consatean Road Empire. arigato.gif
solmar
QUOTE (ozz86651 @ Jan 17 2011, 08:09 PM) *
Si daca da faliment OMV ce o sa se intimple cu preturile? whistling.gif


Nu da OMV-ul faliment dar inregistreaza o scadere in cifra de vanzari si austriecii pot considera ajustarea pretului. Si ceilalti dupa ei.

Apropos de preturi, saptamana trecuta am primit o oferta de pret la motorina e5 de la un trader local, care avea nevoie de o intrare la o firma (un mic lobby)
+++
e5 la pretul de 4.55 ron/l (transport, tva, acciza incluse), cu plata la receptia marfii.
+++
daca ei, niste intermediari, sunt in stare sa vanda cu aproape 10% mai ieftin nu vad de ce n-ar fi in stare si companiile petroliere.
Lucian107416
E vorba de faptul ca in Romania, tara cu resurse(concesionate la 35$ barilul biggrin.gif biggrin.gif) petroliere, PRETUL ESTE MAI MARE decat in tari fara resurse. De exemplu
QUOTE (ozz86651 @ Jan 17 2011, 08:09 PM) *
Si daca da faliment OMV ce o sa se intimple cu preturile? whistling.gif

ce importanta mai are?
QUOTE (ozz86651 @ Jan 17 2011, 08:09 PM) *
Eu sustin dreptul consumatorului de a lua de la cine vrea, in special de la ala mai ieftin. Dar treaba cu sticlele de maruntis e o mirlanie. Impreuna cu benzinaria afectati in primul rind pe urmatorii de la coada. Vine unul, n-are benzina, e grabit si in fata e un bou d-asta cu monede de 1 ban care vrea sa stea 1 ora acolo. Pai ai doua alternative, il rogi politicos sa te lase in fata, sau te intorci la masina, scoti levierul si-l troznesti. E impotriva voasta manifestatia asta mult mai mult decit e impotriva benzinarului. Ca doar la un moment dat o sa se termine si monezile, si oamenii dispusi sa stea cu orele la coada.

1. nu-i frumos sa-i faci marlani pe o parte dintre colegii de forum
2. urmatorul de la coada are optiunea de a se indrepta catre alta benzinarie.
3. n-as garanta ca se termina monezile(bancile sunt sursa si destinatie in cazul de fata) si nici pe oameni nu i-as subestima
QUOTE (ozz86651 @ Jan 17 2011, 08:09 PM) *
Exista un singur protest eficient, cu consecinte pozitive, dar pe care nimeni nu-l ia in seama. Mergeti naibii mai putin cu masinile. Folositi piciorul, bicicleta, transportul in comun. Sanatatea creste, economisiti bani, e mai putin smog in orase, traficul se elibereaza si aia care merg cu masina consuma mai putina benzina.

Tu nu traiesti in Romania. In Romania nu ai loc sa circuli pe jos nici macar cand masinile circula pe strada, ce sa mai vorbim de cazul in care TOATE sunt parcata pe trotuare.
QUOTE (ozz86651 @ Jan 17 2011, 08:09 PM) *
Pina una alta insa voi vreti preturi mai mici ca sa cumparati mai multa benzina.

Concluzia ta e gresita. Costul benzinei e un cost inclus in pretul majoritatii produselor si afecteaza mai toate preturile.
QUOTE (ozz86651 @ Jan 17 2011, 08:09 PM) *
Nu in ultimul rind:
1. Petrolul din Romania nu e "al patriei" pffff ca n-am mai auzit de mult d-astea biggrin.gif, e al aluia care l-a cumparat. L-a cumparat prea ieftin? nu stiu, sinteti voi petrolisti? stiti voi cit costra extractia? Si chiar daca, luati de git guvernul care l-a vindut prea ieftin.
Adica pamintul meu e "al patriei"? Ca poate si eu l-am cumparat poate "prea ieftin" dupa opinia unora.

Din evolutia preturilor internationale se poate deduce ca extractia e binisor sub 35$ barilul. Oricum variaza de la regiune la regiune Mda, guvernul de care pomeneai ar merita luat de gat.
QUOTE (ozz86651 @ Jan 17 2011, 08:09 PM) *
2. Scopul oricarei copmanii private e sa-si maximizeze profiturile. Nu vad de ce ar fi boicotat ala cu profitul maxim. Nu e nici un pacat sa ai profit, e laudabil. Ar trebui boicotat ala cu pretul maxim, nu cu profitul maxim. Poti sa ai profit mare cu un pret mic.

Discursul suna frumos. E AMERICAN. Numai ca se potriveste capitalismului/concurentei, si nu e cazul pietei petrolului din romania.
Potzocul
QUOTE (solmar @ Jan 17 2011, 10:10 PM) *
daca ei, niste intermediari, sunt in stare sa vanda cu aproape 10% mai ieftin nu vad de ce n-ar fi in stare si companiile petroliere.

si cheltuielile cu personalul si spatiul si autorizarile si alte cheltuieli legate de sediu....? unde le pui? smile.gif nu e tot una sa vinzi en-gros sau en datail...
eu in continuare nu sunt deacord cu modalitatea asta ... efectiv loviti in efect nu in cauza!
Diesel
QUOTE (solmar @ Jan 16 2011, 08:49 PM) *
Lukoil inregistreaza in Romania pierderi de 500 milioane usd, din care 22 de milioane la reteaua de 310 de benzinarii.


In Romania e scump sa ai profit si ieftin sa fii pe pierdere. Lukoil Romania cumpara petrol de la Lukoil Rusia la un pret suficient de mare astfel incat sa mearga in pierdere. In Romania sunt in pierdere iar in Rusia pe profit. Cat sunt taxele in Rusia oare?

Probabil asa fac toate multinationalele, deci bicicleta devine o solutie interesanta.
Rebel
QUOTE (ozz86651 @ Jan 17 2011, 10:09 PM) *
Nu in ultimul rind:
1. Petrolul din Romania nu e "al patriei" pffff ca n-am mai auzit de mult d-astea biggrin.gif, e al aluia care l-a cumparat. L-a cumparat prea ieftin? nu stiu, sinteti voi petrolisti? stiti voi cit costra extractia? Si chiar daca, luati de git guvernul care l-a vindut prea ieftin.
Adica pamintul meu e "al patriei"? Ca poate si eu l-am cumparat poate "prea ieftin" dupa opinia unora.


Ozz, pamantul e altau pe acte. Zacamintele de sub el nu sunt ale tale, iar daca guvernul decide ca trebuiesc exploatate, te muta de nu te vezi; iti da despagubiri si acopera costuri. Zacamintele nu iti apartin.
solmar
QUOTE (Diesel @ Jan 17 2011, 10:57 PM) *
QUOTE (solmar @ Jan 16 2011, 08:49 PM) *
Lukoil inregistreaza in Romania pierderi de 500 milioane usd, din care 22 de milioane la reteaua de 310 de benzinarii.


In Romania e scump sa ai profit si ieftin sa fii pe pierdere. Lukoil Romania cumpara petrol de la Lukoil Rusia la un pret suficient de mare astfel incat sa mearga in pierdere. In Romania sunt in pierdere iar in Rusia pe profit. Cat sunt taxele in Rusia oare?

Probabil asa fac toate multinationalele, deci bicicleta devine o solutie interesanta.


Nu direct. Tradingul Lukoil se face prin Litasco Geneva. Banii se acumuleaza altundeva nu in Rusia. Majoritatea multinationalelor fac la fel. Instrumentul de trading e in Elvetia, productia unde sunt resursele sau unde este mana de lucru ieftina. Banii si derularea afacerii au un alt circuit. Daca vrei sa cumperi direct de la Lukoil din Rusia n-o sa poti. Vei cumpara intotdeauna prin Litasco. Litasco la randul lui iti va indica o alta companie inregistrata prin Panama, Isle of Man, Bahamas, Cyprus, etc. Tu platesti catre contul indicat, Litasco iti livreaza marfa. Lukoil isi incaseaza pretul de export. Diferenta este capitalizata o parte in Geneva si o parte intr-un off-shore la care au acces unul sau doi indivizi. Cand spun mai sus "tu platesti" ma gandesc ca deschizi un acreditiv in favoarea lui X. La nivelul asta vorbim de milioane de dolari pentru un transport de 150.000 tone de titei sau produse rafinate. Dar chiar si asa pretul (CFR/CIF) de import, la care adaugi taxele si accizele plus ce costuri ai tu de transfer pana la pompa, este mai mic....
Nu e sanatos sa tii in viata o afacere care-ti genereaza o paguba de 0.5 mld dolari asa ca este clar ca rusii au un plan pe termen lung si la fel de clar este ca pierderile sunt scriptice. Statul roman nu e deloc suparat, incaseaza taxele si accizele, impozitele directe si indirecte de la cei 3000 de angajati - adica bani cu nemiluita. N-are de ce sa-si bata capul. Pleaca Lukoil, vin altii.
adrian_flavius
Cuantumul tuturor taxelor si darilor catre stat, in pretul final de la pompa, se cifreaza undeva pe la 47-48% in acest moment...asta in conditiile in care statul mai incaseaza si redeventa...oricum ar fi, solutia nu este la petrolisti/distribuitori, ci la nenea Boc...ia sa mai scada el nitel presiunea pe taxe si impozite, ca scade si pretul combustibililor...

Vreau o lege ca in California, unde, la pompa, langa pretul combustibilului este afisat si cuantumul taxelor (adica X USD/gallon, din care Y USD la stat...)...poate nu ar fi rau ca aceasta idee sa le fie comunicata celor de la PR-ul petrolistilor...daca fac chestia asta la FIECARE pompa, sa vezi ce se trezeste cetateanul din somnul cel de moarte si isi da seama ca ce face Boc si Ialomitianu acum (controale, gargara, amenintari cu taxari suplimentare...) nu e decat propaganda ieftina...

Nu e rea ideea, ma apuc sa compun un mail... whistling.gif whistling.gif whistling.gif

ozz86651
N-am vazut asa ceva la pompe, o fi scris mic pe undeva cine stie, dar pare o idee buna smile.gif.
@Lucian: Nu vad cum poti sa justifici ca nu e o mirlanie o metoda de protest care loveste in omul normal. O chestie in care noi ne distram si nu ne pasa de altii. Iar sugestia de a cauta alta statie de benzina demonstreaza ce spun. Deci sa caute ala care are nevoie de benzina alta statie ca... vrei tu? Pune-te in locul aluilalt, ai nevasta pe cale sa nasca in masina, mama bolnava, sau pur si simplu te grabesti din motive mai putin lacrimogene, si n-ai benzina. Sau stii ce? iti place OMV. Iti place serviciul lor. Iti place bezina lor. Iti plac marfurile pe care le vind. Ti se pare premium frate si vrei sa dai un ban in plus. E dreptul tau.
Si-ti spune unul d-asta sa cauti alta benzinarie. Ce faci? Il injuri? Il scoti afara de git? Il urasti? Il scuipi in fata? Asta mi se pare mie problema principala in Romania, fiecare are grija sa-i pese cit mai putin de restul si sa le faca viata cit mai grea. In goana dupa "sa le aratam noi alora de la OMV" sint calcati in picioare si tratati cu nepasare oamenii normali care vor si ei benzina si n-au ore sa se joace dea boicotul cu galetusele de bani. D-aia multi zic ca e nasoala Romania, oriciti bani ai avea toti iti faci nervi cu chestii de genul asta.

QUOTE
Din evolutia preturilor internationale se poate deduce ca extractia e binisor sub 35$ barilul.


Cum se deduce asta? Sau cum s-ar putea deduce asta? Probabil ca la 50$ barilul nici nu era fezabil ca extractia sa coste mai mult de 35, dar sint alte zacaminte unde extractia costa 50$ sau 100$, de care nu se atinge nimeni acum dar care devin rentabile numai cind pretul la petrol va fi 200$. Cum acum e 90$ proabil ca extractia nu trebuie sa coste mai mult de 50.

O chestie care iti scapa e ca in Romania pretul e mai mic ca in tari cu resurse mult ma mari... adica nu e legatura intre pretul la benzina is resursa ci e o politica interna. Ce crezi, aia in Norvegia boicoteaza benzinariile?


@Rebel: Ma refeream la faptul ca pamintul e un bun "al patriei". Asa cum bunicul tau are citeva hectare, poate si altul sa cumpere zeci de mii de ha si sa da griul cu cit vrea el. E treaba lui, e pamintul lui asa cum petrolul cumparat de OMV e al lor.


Lucian107416
QUOTE (ozz86651 @ Jan 18 2011, 09:49 AM) *
@Lucian: Nu vad cum poti sa justifici ca nu e o mirlanie o metoda de protest care loveste in omul normal. O chestie in care noi ne distram si nu ne pasa de altii. Iar sugestia de a cauta alta statie de benzina demonstreaza ce spun. Deci sa caute ala care are nevoie de benzina alta statie ca... vrei tu? Pune-te in locul aluilalt, ai nevasta pe cale sa nasca in masina, mama bolnava, sau pur si simplu te grabesti din motive mai putin lacrimogene, si n-ai benzina. Sau stii ce? iti place OMV. Iti place serviciul lor. Iti place bezina lor. Iti plac marfurile pe care le vind. Ti se pare premium frate si vrei sa dai un ban in plus. E dreptul tau.
Si-ti spune unul d-asta sa cauti alta benzinarie. Ce faci? Il injuri? Il scoti afara de git? Il urasti? Il scuipi in fata? Asta mi se pare mie problema principala in Romania, fiecare are grija sa-i pese cit mai putin de restul si sa le faca viata cit mai grea. In goana dupa "sa le aratam noi alora de la OMV" sint calcati in picioare si tratati cu nepasare oamenii normali care vor si ei benzina si n-au ore sa se joace dea boicotul cu galetusele de bani. D-aia multi zic ca e nasoala Romania, oriciti bani ai avea toti iti faci nervi cu chestii de genul asta.

Pai atunci orice forma de protest, orice greva, e o marlanie pentru ca loveste in omul de rand. Eu sunt sigur ca daca ai o urgenta intri inaintea "baietilor cu galeata de bani."
In momentul in care s-au concesionat pe 20 ani(parca) rezervele de petrol asta era pretul pietei, evident intr-un minim. Asta e un aspect discutabil, asa ca-l putem ignora. Deci pretul de 35 $(international) include si redeventele si un profit . Nu exista si costul de tranzit al altor tari. Tocmai asta e MARLANIA. Tu(OMV) extragi la costuri minime, ai costuri mimime de distributie, si vinzi local la cel mai mare pret pentru ca ti-ai asigurat pseudo-monopolul. Oricum piata e in cel mai fericit caz oligopol, de unde rezulta un pret de echilibru mai mare decat cel al pietei concurentiale.
PS. De acord ca e nasoala Romania, dar am o alta parere despre cauze
adrian_flavius
Informatia despre California o am de la un roman stabilit de multi ani acolo, a venit in tara pe la Craciun, si am prins vreo 2 ore de discutii cu el...pline de invataminte...printre altele, mi-a spus ca in zona unde locuieste el (Los Angeles), la pompa scrie atat pretul pe galon, cat si taxele care se duc la stat, din pretul respectiv...personal, mi se pare o chestie de bun simt...
James Kilowatt
@Ozz
In Romania ai o benzinarie la fiecare colt de strada, sunt aproape la fel de dese ca bisericile biggrin.gif .
Protestul/boicotul e foarte mediatizat, e imposibil sa nu stii ca la OMV/Petrom risti sa dai peste un boicotist cu pusculita, asa ca te duci din start peste drum la alta benzinarie daca esti grabit. Tocmai asta e spilul, la urma urmei, sa scada vanzarea la OMV/Petrom, nu sa stea lumea la coada. Si tot asta e si avantajul boicotarii UNEI companii, adica le dai la oo fara ca publicul sa aiba "disconfort".
solmar
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 18 2011, 05:04 PM) *
@Ozz
In Romania ai o benzinarie la fiecare colt de strada, sunt aproape la fel de dese ca bisericile biggrin.gif .


Neh, cele mai dese sunt farmaciile!
mike.omega
@Off topic: nr-ul de farmacii pe mp e foarte bine controlat in CT. La ora acutala nu prea mai poti sa deschizi o farmacie noua prea usor confused.gif

@On topic: am trecut pe langa un "partener Rompetrol" si avea preturi maricele la carburanti. Si eu in continuare militez pt Lukoil, au preturile cele mai mici, si aici la noi e liber teehee.gif
DRAGOS
Treaba asta cu boicotul benzianariilor unei singure companii e practic singurul mod in care se poate protesta civilizat si cu efect. Eu alimentam oricum in majoritate rompetrol...si din comoditate unoeri de la petrom sau omv(am 2 benzinarii, omv si petrom, foarte aproape de locul unde stau in bucuresti.).
adrian_flavius
Ieri le-am dat un mail la PR principalelor companii petroliere...cu propunerea cu afisarea taxelor...raspunsul de la Rompetrol il aveti mai jos:

Buna ziua,



Multumim pentru propunere. Spatiul de la pompa, dar si obligativitatea altor informari (safety, instructiuni de utilizare, etc), nu ne permite si afisarea informatiilor recomandate de dvs.



Mai mult, trebuie sa tinem cont ca ponderea sumelor virate catre bugetul de stat (accize, TVA, FSPP) pentru un litru de carburant, difera in functie de pretul final de vanzare. De exemplu, cuantumul taxelor platite catre bugetul de stat reprezinta acum 49% din pretul final al benzinei si 46% din cel al motorinei. In acelasi timp, acciza in vigoare reprezinta 29% din pretul final al benzinei si 26% din cel al motorinei.



Trebuie sa tinem cont ca prețul carburanților la pompă este influențat constant de o multitudine de factori, majoritatea independenți de activitățile companiilor petroliere. Printre aceștia se numără variațiile cotațiilor internaționale la produse finite (motorină și benzină) sau condițiile economice, atât locale sau regionale, cât și pe plan internațional. În același timp, fiecare companie petrolieră are propriul mod de calcul al prețului carburanților la pompă, în funcție de costurile de procesare ale țițeiului, distribuție ale combustibililor și operare ale rețelei.



Componentele prețului carburanților:



· T.V.A.;

· Acciză;

· Taxa specială de drum;

· Costuri logistice (distribuție primară și secundară);

· Costuri de operare rețea de distribuție;

· Costul materiei prime (inclusiv costurile aferente prelucrării acesteia);

· Costuri financiare;

· Adaos comercial.



Cu stima,

Bogdan Urzica


Titi1988
QUOTE (adrian_flavius @ Jan 19 2011, 09:40 AM) *
De exemplu, cuantumul taxelor platite catre bugetul de stat reprezinta acum 49% din pretul final al benzinei si 46% din cel al motorinei. In acelasi timp, acciza in vigoare reprezinta 29% din pretul final al benzinei si 26% din cel al motorinei.


nu ma mira deloc...
James Kilowatt
A uitat sa zica cat umfla preturile in urma intelegerii cu ceilalti petrolisti teehee.gif
adrian_flavius
James, sincer, eu nu cred ca umfla preturile...adica chiar nu cred...am un fost coleg de liceu care lucreaza la o companie de audit financiar, si are pe mana toate cifrele unei multinationale din asta, petroliera...nu conteaza care...el imi spunea ca, efectiv, jumatate din pret se duce pe taxe...te iei cu mainile de par...
getodac
QUOTE (Lucian107416 @ Jan 17 2011, 09:23 PM) *
1. nu-i frumos sa-i faci marlani pe o parte dintre colegii de forum


@Lucian, stai linistit ca nu m-am simtit vizat sub nici o forma de "complimentele" lui ozz pentru ca desi am pozat acea sticla cu banuti ea inca se afla acasa nu la peco, cu toate astea ma bucur ca unii dintre noi au avut timp si curajul sa mearga cu maruntis la benzinarie, chiar daca au mers doar pentru distractie semnalul de alarma a fost tras.

@ozz, probabil ca ai uitat cat de greu este sa iti faci vocea auzita in Romania chiar si atunci cand tu si toti ceilalti din jurul tau stiu ca ai dreptate, ce ma intriga cel mai tare la tine este faptul ca nu ratezi nici o ocazie de a arunca cu noroi in majoritatea lucrurilor ce se petrec in Romania, comparativ cu tine, Rebel care si el este plecat peste balta, vorbeste atat de frumos despre tara asta, pentru el Romania este un BMW al tuturor statelor..... ce usor este sa uiti de unde ai plecat.....
solmar
De ce sa te complici sa platesti cu marunti? Parchezi in benzinarie cateva masini si in loc sa alimentezi te duci si cumperi o apa minerala (la fel de scumpa ca un litru de benzina) si dupa ce o bei mai cumperi una. Asa nu te poate acuza nimeni ca boicotezi sau ca le obstructionezi activitatea. Cred ca va dati seama ca la ora asta totii avocatii, juristii si PR-ul se chinuie sa contracareze/descurajeze actiunile de boicot.
bogcot76
Pe mine nu m-ar deranja pretul atat de tare, daca de banii aia incasati la buget s-ar face odata in pana mea ce trebuie. Adica, de exemplu, neamtu plateste 1,5 - 1,6 benzina, dar macar stie de ce. Cum de altfel, e valabila aceeasi teorie si cu orice taxa la stat. Trebuie platite, dar sa nu se mai deturneze, fure etc etc. Suna banal, dar asta e problema la noi. Le platesc cu draga inima, insa sa vad si eu ceva de banii aia. Si daca se vrea chiar se poate. Uite, de exemplu, grasu asta din sectorul 4 chiar a schimbat fata in doi ani radical. Ca a facut-o cu firma lu nevasta-sa, nu ma intereseaza, a facut-o.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.