Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Top 5 orase preferate
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
ozz86651
Pai hai bagati si voi un top ci ce orase va plac. Nu neapart pe topciul asta. Sint absolut dde acord ca un oras nu e o simpla colectie de cladiri, ci mult mai mult. Incepind cu clima, relieful etc. E chiar mai subiectiv d-atit, daca te duci undeva si ai o experienta grozava it ramine ca o amintire foarte placuta.
La mine la ora actuala intre orasele mai misto pe care le-am vazut in Europa pe primul loc e Barcelona, iar pe ultimul probabil Venetia.
HalbaSus
Am facut topic separat.

La mine pe primele 2 locuri ar fi Praga si Munchen... Ambele au un mare plus la capitolul atmosfera.
Urmatoarea pe lista ar fi Budapesta (asta poate se datoreaza faptului ca deja cunosc destul de bine orasul, dar chiar mi se pare misto, mai ales ca atmosfera)
Pe ultimul loc as plasa Viena si restul oraselor austriece... defapt stai... pe ultimul loc as plasa Salzburgul si abia pe penultimul as plasa Viena. In salzburg am stat 2 zile si daca mai vedeam odata o chestie legata de mozart jur ca as fi explodat, ok, am inteles, mozart s-a nascut la salzburg, enoguh already !!! In Viena am fost de vreo 3 ori dar nu mi-a placut niciodata, nu pot sa specific exact ce nu mi-a placut, dar nu mi-a placut si basta. Poate si faptul ca drumurile prin austria au limite de viteza penibile si sunt radare la fiecare km e un factor care m-a facut sa raman cu un gust amar.
RUE
e ceva similar cu Goethe in Turingia unde in fiecare oras e ceva legat de mentionatul Goethe: Erfurt, Weimar, Ilmenau. Unde s-a nascut, unde a trait, unde a facut scoala, cetatean de onoare ...
Tot periplul era doar pe tema asta si pe noi studentii de interesau chefurile, cluburile ....
James Kilowatt
@Halbasus
Nu te mai du in orase in Austria, du-te in statiuni montane mici smile.gif
Cu orasele mari si cu limitele de viteza aberante si radarele paranoice sunt absolut de acord cu tine, mi-au lasat si mie un gust destul de amestecat.

bogcot76
In general daca te duci sa vezi un oras si sa te bucuri de el nu ai ce cauta cu masina. Adica, ma rog, o lasi la hotel si pe urma nu o mai misti de acolo decat daca parasesti orasul. Pe urma, in orasele mari din vest, gen Paris, Viena, Berlin, Roma, Barcelona etc etc nu trebuie mers in plin sezon turistic / de vacanta ci undeva ori putin inainte ori dupa, si in orice caz trebuie stat macar 3-4 zile pline. Altfel poti avea senzatii de bleah.

Concret, prima data cand am fost la Paris, am stat fix doua zile in plin august. Oribil. La vremea aia mi-am jurat ca nu mai calc pe acolo. Si culmea, am facut-o si a doua oara. Si la fel. A treia oara, cu ocazia unui congres, am stat o saptamana undeva la sfarsit de septembrie inceput de octombrie .............. superb, sublim, orice vreti..... Si am mai repetat experienta asta de mai multe ori. E la fel de misto.

La fel si cu Viena - prima data am prins o ploaie din aia mocaneasca si cu un vant ce iti muta urechile prin stradutele alea inguste ale lor de imi venea sa ma impusc in cap. Eeee, cand am prins vreo 5 zile numai cu soare, iarasi m-am bucurat in adevaratul sens al cuvantului de oras. Probabil ca la mine conteaza mult vremea. Sunt foarte meteosenibil.

Foarte importante mi se par si cazarea (iti poate crea un discomfort subliminal daca e cumva altfel decat te asteptai) si nu in ultimul rand compania in care esti. E foarte importanta. Eu am stat in primavara doua luni in Austria si mediul in care m-am invartit a fost foarte important. M-a facut sa ma simt cu adevarat bine si sa-mi placa la nebunie (aproape totul - nu vreau sa mai aud de salata de cartofi, de exemplu). La Salzburg am stat 3 zile. Am acolo un prieten ce sta de 15 ani care mi-a aratat si altceva in oras decat Mozart.

My wife, e inebunita dupa Lisabona si Portugalia. Dar tot asa, a stat doua luni acolo si a putut sa bata in lung si in lat aproape totul. In plus, sunt si acolo niste prieteni care au facut-o pe ghidul in prima saptamana.

Asadar si prin urmare, fiecare poate vedea diferit un anume loc, depinde de experienta. Uite, de exemplu mie imi place cum arata Budapesta, insa am experiente mai neplacute cu exact ce spuneam mai sus. La Corinthia de exemplu, mi-au oprit 50 euro pe zi garantie pentru hotel fara sa ma anunte, timp de 30 zile. Am constatat acasa treaba asta.
James Kilowatt
Eu prima oara am fost la Paris in aprilie sau mai, putin inainte sa inceapa caldura. O zi, cu "afaceri". Dimineata a fost un sinucigas pe linia de RER, au fost intarzieri, asa ca am alergat la reuniune. Aveam pantofi noi care mi-au facut bataturi, mi-am dat seama abia dupa ce am ajuns acolo.
La intoarcere, nu mai puteam merge... m-am descaltat si am "vizitat" zona de La Defence (reuniunea fusese in turnul gan) in costum, cravata si picioarele goale smile.gif Pana la primul dechatlon unde mi-am cumparat niste tenisi.
Insa a fost o experienta placuta.

Am mai fost odat, tot in scop de afaceri cu niste colegi flamanzi. Am facut doua nopti de baierame si betii crunte (pe banii de protocol ai firmei biggrin.gif ), inclusiv cu aurolacii locali; cu care am dezbatut limitele capitalismului si a statelor moderne. Fusese in ziua in care la un meci de fotbal franta-israel un politist in civil a impuscat mortal un huligan, si aurolacii erau revoltati (poate pe buna dreptate). Din nou o experienta super.

Insa de cate ori am mers pentru turism a fost naspa sad.gif . Senzatie de artificial, de carton presat, de turistic, de teapa dupa teapa, etc.
RUE
ce Paris, Londra...?
AZAZEL
la mine top 5 ar fi : roma, paris, istanbul, cairo, munchen, praga.
desi am avut privilegiul sa calatoresc destul de mult raportandu-ma la alte persoane, nu am ajuns in peninsula iberica, berlin, europa nordica, europa insulara, astfel incat opinia mea este bazata pe orizonul destul de restrans care il am.
cred ca sunt destul de multe orase asiatice care sunt deosebite si cred ca sunt mai mult atras de orasele din culturi total diferite de cea europeana.
cred ca as fi mai impresionat de bangkok fata de madrid sau amsterdam.
James Kilowatt
Eu mi-am propus sa ajung in minim 2 orase din tari in care n-am mai fost in fiecare an. Anul trecut am reusit (Slovacia, Georgia). Anul asta am in plan Canada si... Moldova biggrin.gif

Din ce am auzit Istambul e impresionant, insa desi e foarte la indemana nu am ajuns acolo.
HalbaSus
bogcot, ai dreptate e altceva cand poti petrece un timp mai indulungat si sa studiezi mai profund oras (de altfel am pus Budapesta pe lista mea tocmai din cauza asta, cred ca in fiecare an petrec cateva week-enduri acolo... nevasta-mea se poate orienta si fara GPS pe acolo, eu abia ma pot orienta in Oradea fara GPS asa ca nu am pretentii din astea biggrin.gif )... In Viena poate am avut ghinion, prima data a plouat, a doua oara am cautat in disperare mancare buna locala... si in cele din urma am gasit... la un restaurant italian... A treia oara am stat mai mult si am gasit 2 restaurante bune, unul chinezesc si un fel de fast-food care insa avea mancare foarte buna, dar au fost alte cauze care m-au incomodat. In plus de fiecare data am mers stresat de radare, politie, limite de viteza si participanti la trafic care chiar respecta limita de 90 de km/h pe autostrada. Deci nu mai vreau. Iar in statiuni montane nu ma duc. Nici in Austria nici in alta parte... chiar nu inteleg farmecul daca nu schiezi sau faci alt sport de iarna. Singura bucurie pe care mi-o aduce iarna este ca pot face drifturi in parcarile de hypermarket goale si inzapezite... austria ? slabe sanse pt asa ceva.

Ahhh... si desi nu suntem la topicul ala cu ce am face daca am castiga la loto vreau sa mentionez ca daca eu castig la loto din 1 noiembrie pana pe 1 martie pe mine nu ma veti gasi in locuri unde sunt sub 18 grade... ok, poate 2 zile... de craciun si de revelion... dar in rest eu stau la caldurica. brrrrrr....
James Kilowatt
Te plictisesti repede de caldurica non-stop. Eu am stat 4 an intr-un loc din asta, unde puteai face baie in mare de pe 1 aprilie pana de Sf Nicolai, plaja tot aproape tot anul si unde e soare 364 zile/an. E cool la inceput, insa devine monotona lipsa anotimpurilor, palmieri, chestii d-astea.
Caldurica o apreciezi mai bine cand vii de la frig biggrin.gif

PS
Nici eu nu schiez (inca biggrin.gif) insa ma dau cu sania, mai umblu pe cate un munte mai domol sau mai abrupt, ai ce face si daca nu skiezi, chiar daca toata lumea spre asta e orientata.
Lucian107416
Roma, Valencia, Hamburg, Istanbul, Venetia - astea sunt, de altfel, toate pe care le-am vazut
RUE
eu am constatat ca datul cu sania acum e cam periculos pt spate pe anumite partii. poate daca ma dau pe burta e altceva.
tot schiul si poate sa incerc placa desi e cam scumpa si de tavalit 3 zile sa inveti ceva.

In Paris ma pot descurca conducand masina si pt repere banale nu am nevoie de harta sa intru si sa ies din paris si sa merg in principalele piete.
de asta vreau sa merg cu masina :-) sa o uimesc pe fiica mea ce tata meserias are.

La Viena am debarcat in oras din aeroport intre avioane de 3 ori. Niciodata nu am mers special acolo.
Prima data mi am dat seama la intoarcere din Dubai ca am oportunitatea si am iesit fara camera foto, etc. Doar cu laptopul in spate.
aterizam pe la 6 dimineata si la 13.30 era plecarea din Viena. Pana la 10.30-11.00 eram terminat ca bateria mai ales dupa zborul de noapte pe care eu nu dorm.

A doua oara tot la o escala de asta dar si cu suveniruri la greu in geanta de laptop ca parasisem Riyadh-ul definitiv. Am avut N73 ul si m am si pozat prin oras sa existe dovada. Aveam un acelasi traseu pe care am mers.

A treia oara am mers in 2008 la Helsinki cu Austrian si la intoarcere din Helsinki am porivit plecarea de dimineata si pe la 9 cred ca eram in Viena cu soata. am avut escala seara al 22.30, asa ca am bobinat pe jos de la statia unde te lasa RAR ul de aeroport (aproape de catedrala aia lui Stefan parca) si am colindat zona pe unde stiam eu si apoi cu hartulica luata de la primul hotel am mers pe Maria Hilfe Strasse la capat si apoi pana la Schonbrunn... poze... si apoi ca aveam o gramada de timp am refacut traseul putin modificat inapoi. tot am ajuns la 19 si ceva in aeroport si am avut timp sa si pun pozele pe picasa in aeroport smile.gif.

Desi ma bate soata la cap sa mai mergem la Viena pt mine e doar de trecere daca o combinam cu Bratislava si alte alea. Poate doar la zoo sa o duc peste 2 ani pe Oana si la Prater. Nu am innoptat niciodata in Viena si poate de aia nu ma leaga ceva special de oras.

In Istanbul am un amic bun din misiuni. Sper candva sa l vizitez. Vreau sa stau macar 2 saptamani acolo, sa traiesc acolo, sa beau ceaiul dimineata pe o terasa, sa bagam magazine, plimbareala..., as inchiria biciclete. ;-)
As lua si pe Oana cu noi ca acum e maricica. Pot sa ma arunc cu masina prin Serbia in jos. Totul e ca trebuie sa fac pasaport sotiei si Oanei si asa mi e groaza...
Alex-F1
QUOTE (AZAZEL @ Jan 15 2011, 08:00 PM) *
la mine top 5 ar fi : roma, paris, istanbul, cairo, munchen, praga


Asta deja-i top 6 bre.... biggrin.gif Io cand ma duc in vreo tara straina, merg intr-o statiune, iar prin orase doar trec, nu stau sa le iau pulsul, nu vizitez nimic, nu-s curios, chiar le ocloesc daca pot, asa ca nu pot sa fac un top 5 relevant. ninja.gif Singurul oras in care am stat ceva mai mult (cam jumatate de zi) a fost Venetia si nu pot sa zic ca nu mi-a placut, desi e un oras mai aparte....

Aaaa si in Stuttgart am stat o saptamana la niste prieteni si l-am batut in lung si-n lat.....frumos si ala.....
ozz86651
Eu am fost in Paris in februarie parca, am ajuns seara si ne-a murat ploaia, nu era nimeni pe strazi, nu gaseam un resturant deschis sa mincam (pina la urma am mincat un antricot prea sarata si foarte scump), am urcat un turn dar numai pina la nivelul 2 pe ploaie la 10 seara etc. A, si am intrat si intr-o ciondaneala cu vreo 10 magrebieni. Am stat 3 zile, am facut bataturi si ceva vinatai, si a fost superb. M-am intilnit absolut intimplator cu un coleg de liceu in luvru. Lumea e mica, am mai avut intilniri d-astea imposibile. Parisul e pe locul 2 pe lista mea pentru ca imi place mai mult atmosfera in Barcelona, si dealurile, si marea. Ba chiar si mincarea, parca e mai usor si mai ieftin de gasit mincare buna in Barcelona. Nu trebuie sa dai 100E de cap. Pe de alta parte in Bacelona am avut si experienta mai buna, am stat mai mult, era vara nu februarie, nu m-am luat la bataie cu nimeni smile.gif si am fost cu prieteni, ceea ce amplifica distractia.
Pe la locurile 3-4 vine Amsterdam si Bruges. Amsterdam e mai discret arhitectural dar e party city nene. Vara e lumina pina la 11, fumul de iarba vine de peste tot, barurile pline, ma si intrebam cind muncesc aia. Bruges e din seria asta a oraselor dinseyland, un fel d eparc de distractii tematic, prvaliii, suveniruri, retsurante, tot la suprapret.... dar nu chiar. E ceva mai mult de atit.... daca te departezi dupa 10 noaptea de turnul ala e de fapt un orasel femecator. Eu nu inteleg de ce se duc oamenii la Venetia cind Bruges e o alegere infinit mai buna.
Pe locul 5 cred ca as pune Roma. E ok, dar are o tmosfera nasoala, la 9 seara nu mai e nimeni pe strazi in afara de o mina de turisti, nici arhitectural nu-mi prea place.

La negative, un oras in care nu ma mai duc vreodata e Venetia. E cumva o datorie pe care trebuie sa ti-o faci in viata, bine ca am scapat de ea.
La mentiuni speciale as pune San Francisco si poate New York. In SF traiesc si mi-e greu sa-mi dau seama care e treaba cind vii ca turist, e un oras bun de trait (exceptind scumpetea si derapajele poltice locale) dar nu sint sigur daca e ceva de capul lui ca turism. NY e altfel... e un oras suprarealist, e frumos ca un Picasso sau ca o pictura cubista nu ca Mona Lisa sau orice alta opera clasica. Trebuie ceva antrenament sa-ti placa. Sint insa enorm de multe lucruri de facut.

QUOTE
Te plictisesti repede de caldurica non-stop.


Discutabil... eu sint dintre cei care cred ca zapada e cel mai mare cadou al lui dumnezeu pentru paminteni, si cu frigul n-am probleme. Dupa 5 ani de california ma ia deprimarea numai cind ma gindesc la ierni, curatat masina, zile scurte si intunecate etc. Si clima unde stau eu nu e insorita din contra, e frig si vara si iarna, e ceata, iarna ploua mult, dar temperaturile sint pozitive si poti sa ramii activ.
Baby Blues
as face un top 5 daca as fi vazut mai mult de 30-40 de orase dar asa n-am prea multe de ales. Probabil as pune Praga pe locul 1, Bacelona pe 2 Monte Carlor pe 3 si Caness pe 4 . Pe locul 5 as pune Viena. Probabil m-as obisnui la cannes cativa ani biggrin.gif
T u d o r
Nici eu nu am un portofoliu asa larg de orase importante. Praga inca nu am vazut, din Germania am vazut doar Nurnberg si ala pe fuga, Paris nu, Londra nu, Roma nu, Madrid nu, Varsovia/Cracovia nu...

Asa ca topul meu e firav si nu e de luat in seama. Totusi as alege Salzburg (cu exceptia FOARTE IMPORTANTA pe care a amintit-o Halba), apoi Viena. Imi place lumea de acolo, viata linistita si ordonata. In Barcelona am nimerit din intamplare si din pacate in bucatica aia de cartier vechi scapata de marele incendiu. Acolo isi face veacul colonia de maghrebieni din oras si va dati seama ca numai placut nu era. E ca si cum ai veni sa vizitezi Bucurestiul si cazarea o ai in Ferentari. biggrin.gif

In principiu nu-mi plac marile aglomerari urbane. Prefer un oras mic si cochet in locul unei capitale. Cred ca de asta m-am si intors in Valcea si n-am ramas in Bucuresti. biggrin.gif
James Kilowatt
@Baby Blues
Eu am locuit in S frantei 4 ani.... si daca as face un top 5 al oraselor doar din S Frantei, Cannes tot n-ar avea loc. Nisa, Monaco, Antibes, Menton... ok, poate cannes pe 5, si asta pentru ca s-au terminat "orasele", ca daca luam si oraselele mici in calcul Cannes n-ar mai incapea biggrin.gif

In Nisa m-am hotarat sa ma mut la pensie, asta daca pana atunci nu vine incalzirea globala si se desertifica zona, beduini, alea alea. Are o clima digerabila tot anul, iar daca te saturi de mare si de soare la 1h de masina ai munti de 2-3000m cu zapada.
AZAZEL
eu m-as muta in sudul spaniei la pensie.
iarna asta in valencia au fost intre 15 si 20 de grade constant.
dar nu in valencia m-as duce, ci in zona malaga/marbella. cam departe de restul europei, insa nu m-as plictisi.

James Kilowatt
Inca n-am fost in S Spaniei, insa o sa ma duc biggrin.gif
S frantei poate nu e cel mai grozav loc de pe pamant, insa pentru mine sub forma de pensioar are ceva avantaje... cel mai ridicat numar de doctori/cap de locuitor din Franta, vorbesc limba indigenilor, etc. Imobiliarul e cam scump, cam 3000€/m2 acum... insa un pensionar n-are nevoie de un palat biggrin.gif
AZAZEL
am dat eu in bucuresti 1700. ce-ai vrea sa fie in sudul frantei?
James Kilowatt
Tot asa am dat si eu un Bruxelles, fara sa iau in calcul si bucatica de gradina...
RUE
Clima digerabila e in Sanaa, Yemen unde acum maxima e de 25 si minima de 7, iar la primavara minima de 17 - maxima de 30 si vara intre 22 si max 31 grade, f uscat, 2400 m altitudine.
Pacat ca orasul este cum este....
f1anatic
Nu cred ca lumea este complet sincera cu raspunsurile. Aici trebuie raspuns mai aprofundat decit "am fost acolo si e super deoarece blah-blah-blah". Intrebarea care ar trebui sa si-o puna fiecare este cum i-ar place sa traiasca acolo full-time, sa munceasca - nu sa someze luni sau ani de zile pina gaseste de munca, sa aiba o familie, sa isi duca copii la scoala, sa plateasca taxe si sa circule pe strada zilnic, clima sa ii convina nu 10 zile ci 10 ani...Deci NU trebuie exprimata parerea ca un turist ? Parerea mea.

Ca turist mi-a placut si Helsinki, si Wien, si Malmo si Copenhagen, si Londra. Dar si mai mult mi-a placut Quebec City. Dar si Aspen si Lake Placid si Nashville chiar si Atlanta.

Dar unde mi-ar place sa traiesc ? Well imi place la Chicago. Iarna e un pic prea frig si nu avem munti. Si numai politicieni corupti. Dar poti trai cu neajunsurile. In aceeasi ordine de idei, Toronto. Montreal sau Minneapolis - prea frig iarna. Denver. De fapt chiar imi place Denver; citeodata chiar ma gindesc sa ma mut. International ? Vienna. Copenhagen. Londra, doar ca turist. De fapt noul meu oras international favorit este Singapore. Clima este prea calda si umida, nu au munti. In rest au absolut toate beneficiile oraselor mari americane si aproape nici unul din neajunsuri, exceptind aglomeratia.
ozz86651
QUOTE
. Intrebarea care ar trebui sa si-o puna fiecare este cum i-ar place sa traiasca acolo full-time,


Intrebarea am pus-o in scop turistic (aria e vacante si calatorii). Ideea a fost sa gasim orase care merita vizitate dincolo de clisee si pliante turistice, un fel de inside information. Adica arhitectura, atmosfera, mincare, distractie, cadru natural, servicii, ce mai e. Cum sint scolile, cit costa casele si ce joburi gasesti in genetica prepelitelor mi se pare irelevant.


QUOTE
Dar unde mi-ar place sa traiesc ? Well imi place la Chicago.


Pai de ce? pina acum ai spus de ce NU iti place sa traiesti in alte locuri dar n-am vazut de ce iti place sa traiesti in Chicago smile.gif. Cred ca Toronto si Mineapolis nu-s pe lista nimanui de orase misto, cu atit mai putin Denver (ok, are munti misto, dar orasul nu e cine stie ce), asa ca ti-ai setat baremul prea jos... da, dintre astea 3 Chicago pare o alegere ok. N-am fost in Montreal dar probabil mi-ar place mai mult.
La fel as putrea sa-ti reprosez ca nici tu de fapt n-ai cum sa stii cum e sa traiesti in Londra ca n-ai trait acolo. Oare daca ai trai 3 ani in Paris ai mai spune la fel despre Chicago? Dar in LA?
f1anatic
QUOTE (ozz86651 @ Jan 26 2011, 05:52 PM) *
QUOTE
. Intrebarea care ar trebui sa si-o puna fiecare este cum i-ar place sa traiasca acolo full-time,


Intrebarea am pus-o in scop turistic (aria e vacante si calatorii). Ideea a fost sa gasim orase care merita vizitate dincolo de clisee si pliante turistice, un fel de inside information. Adica arhitectura, atmosfera, mincare, distractie, cadru natural, servicii, ce mai e. Cum sint scolile, cit costa casele si ce joburi gasesti in genetica prepelitelor mi se pare irelevant.


QUOTE
Dar unde mi-ar place sa traiesc ? Well imi place la Chicago.


Pai de ce? pina acum ai spus de ce NU iti place sa traiesti in alte locuri dar n-am vazut de ce iti place sa traiesti in Chicago smile.gif. Cred ca Toronto si Mineapolis nu-s pe lista nimanui de orase misto, cu atit mai putin Denver (ok, are munti misto, dar orasul nu e cine stie ce), asa ca ti-ai setat baremul prea jos... da, dintre astea 3 Chicago pare o alegere ok. N-am fost in Montreal dar probabil mi-ar place mai mult.
La fel as putrea sa-ti reprosez ca nici tu de fapt n-ai cum sa stii cum e sa traiesti in Londra ca n-ai trait acolo. Oare daca ai trai 3 ani in Paris ai mai spune la fel despre Chicago? Dar in LA?



In LA nu am fost niciodata. Nici la NYC. De aceea nu le pun in calcul insa e greu de crezut ca ar putea sa imi placa mai mult decit Chicago. Pentru mine, nu ofera nimic in plus.

Daca Chicago ti se pare OK, nu vad cum are sa iti displaca Toronto ? Citeva lucruri care le poti aprecia la Chicago atit ca turist cit si ca rezident: arhitectura; restaurantele; muzeele si faptul ca poti gasi ceva de facut interesant, oricind si pentru toate virstele. La fel si la Toronto. Sincer, mi se par 2 orase aproximativ mirror image of one another.

Perfect de acord ca Denver nu este cine stie ce, dar pentru mine, este aproape de munti misto. Iar asta il face "cool". La fel cam ca la Top Gear Cool Wall. Nu e cool pt ca face muci Veyronul si ca e aspirator de gagici, e cool din alte motive. Denver, ca arhitectura si servicii, nu e diferit de Montreal. Iar Minneapolis, e plin de ... minoritati si cersatori chiar in centrul down-town-ului si nu se distinge prin nimic...pina cind pui in ecuatie 3M si faptul ca Univ. of Minnesota nu este chiar rau cotata de U.S. News, mai ales pt o univ. publica.

Un alt orasel misto care mi-a placut este Colorado Springs. Ca turist ai ce face o saptamina in zona, cu conditia sa iti placa aerul liber si activitatile non-sedentare: Royal Gorge; Pikes Peak; Gold Mine; 7 Falls; Garden of Gods; Air Force Academy etc.

Recent am fost la Singapore. Prima data in Asia. A fost dat complet peste cap cu scara de valori. Daca ar avea (1) munti (2) clima in 4 sezoane (3) preturi accesibile la masini si anularea sistemului de licitatie pt. cumpararea autorizatiei care te lasa sa inregistrezi masina; (4) preturi accesibile la locuinte; (5) spatiu mai mult ca sa nu fie atit de aglomerat si (6) drepturi cetatenesti mai multe - m-as muta acolo in noaptea asta definitiv. Acolo nu exista criza economica; mincarea este OK chiar si pentru albi; preturile sint comparabile cu USA dar standardul de viata mai ridicat; lumea politicoasa si cu spirit civic; infrastructura bine pusa la punct ; crima mica; arhitectura spectaculoasa; night life de face de rusine Rush Street in Chicago; cursa de F1; you name it. Le are pe toate mai putin (1) - (6).


Ca fapt divers: Daca e vreunul curios care e treaba cu achizitionarea masinilor in Singapore
http://en.wikipedia.org/wiki/Certificate_of_Entitlement
In Decembrie 2010 cind am fost eu acolo, un Subaru Legacy costa 72,000 S$ pt Certificate of Entitlement si doar 165,000 de S$ pentru masina (list price). Adica 237,000 Singapore dollars pt masina sau 182,000 USD.
http://www.motorimage.net/SG/buying/info/f...ist.pdf?id=x3st
http://www.st701.com/cars/coe


ozz86651
Oras in conceptia mea e ala in care nu iti trebuie si NU VREI sa ai masina. Asta cu licitatia e geniala smile.gif. Ca la taximetristi in USA.
Cit despre orasele americane, singurul pe care as vrea sa-l (re)vad miine daca imi dai bilet de avion si 3 zile de vacanta e NY, in rest prefer sa stau acasa smile.gif. Nu aceeasi e situatia cu orasele de pe alte continente, si multe ar veni in fata NY.
20krpm
intr-o vaga ordine inversa:

vail, co
san diego, ca
ambergris caye, belize
san francisco, ca
budapesta, ungaria
bogota, colombia
grand canyon, az (mda, e sat...)
vancouver, bc
key west, fl

evident majoritatea sint mai degraba destinatii de vacanta. desi unele sint si placute de trait: in san diego cred ca m-as muta oricind daca as avea ocazia, iar in vancouver chiar s-ar putea sa ne mutam pe bune cind iesim la pensie (**daca** om iesi vreodata la pensie).

contra-lista, incepind cu cel mai stupid / nesuferit:

bucuresti, ro (sorry ppl)
chicago, il
dallas, tx
london, uk
rio de janeiro, brazil (cu unele exceptii)
new york, ny (n-am nici o idee ce-i face pe oameni sa poarte tricourile alea cu "i <3 ny", io cred ca doar le e frig si cumpara ce gasesc la indemina)
mexico city, mx

ozz86651
You're a weirdo smile.gif... common, vail? E satuc chicios, o statiune, nu un oras. Sint multe cam in stilul ala, Aspen, Whistler, Park City... de fapt Park City e chiar mai autenic si mai putin chicios, pacat ca e linga un oras cam deprimant, Salt Lake City.
NY mie mi se pare un oras tare dar recunosc ca nu-i pentru oricine.

PS: mie imi place bucurestiul. Nu foarte tare, dar e ok.
OvidiuH
Din ce-am vizitat in ultimii ani:

Pentru arhitectura si atmosfera: Praga si Munchen
Pentru viata de zi cu zi: Barcelona, Paris
Pentru distractie: Amsterdam

La coada clasamentului as baga Viena, Heraklion si Athena.
20krpm
QUOTE (ozz86651 @ Jan 28 2011, 01:03 AM) *
You're a weirdo smile.gif... common, vail? E satuc chicios, o statiune, nu un oras. Sint multe cam in stilul ala, Aspen, Whistler, Park City... de fapt Park City e chiar mai autenic si mai putin chicios, pacat ca e linga un oras cam deprimant, Salt Lake City.

well, altfel nush cum sa spun ca-mi place primprejur acolo. ntzelegi mata ce vreau sa zic. orasul in sine?... nu prea mantereseaza. dar oricum, chiar ca oras e mai bine decit park city, care nu mai vinde nici bere dupa 6 seara. si whistler, da, nightlife rocks. vancouver e pe lista mea jumatate din cauza lu whistler.
RUE
Budapesta - oras f frumos unde ma bucur de fiecare data cand ajung
Paris - poate Viena e mai asezata si mai curata dar pentru mine Parisul e mai placut. Are mai multa insemnatate fata de personajele citite in copilarie
Dubai - exotic, plaja aproape tot anul, trai acceptabil, la 2-3 ani apare ceva nou si grandios, aeroport important de unde zbori oriunde
Saint Helier - Jersey UK - are viata de noapte, preturi ok pt UK, insula, relief, turistic ok.
Heidelberg - extrem de frumos, cetate, riu, constructii, de fapt Germania e plina de orase de vizitat. E greu de dat un oras. La fel si Franta.
Tallin - centrul istoric este accentuat prin istoria pastrata, port la mare, vase de croaziera, relief, viata de noapte superba, oferte bune de cazare incluse in pachetele de vapoarelor din Baltica, palat in stil Versailles, Schonbrun dar la cote reduse si totusi frumos.


AM enuntat orase cu tenta turstica unde nu te plictisesti in prima zi. Nu am inclus Helsinki desi are acele insulite superbe de vizitat, are cluburi de noapte, terase, obiective de vizitat. DIn ce am studiat mai ok la istorie e vechea capitala Turku.
Nu am fost in: Barcelona, Roma, Venetia, Amsterdam, sudul Frantei, Praga, Bratislava, Cracovia. Deci nu sunt asa de relevant.


Manta B
Clasament aproximativ(primele 2 locuri sunt certe, restul mai mult sau mai putin)
1. Piatra Neamt (stiu, Romania....) - Orasul asta mi s-a infipt in suflet si acolo o sa ramana(sunt tentat sa ma mut acolo)
2. Iasi (din nou Romania) - Are un "acel ceva" care il face placut
3. Berlin - Ma bucur de fiecare data cand ajung prin el
4. Paris - Ai ce vedea in el, nu te plictisesti(plus ca e romantic orasu in sine biggrin.gif )
5. Bucuresti - Nu e chiar asa de rau, merge
getodac
QUOTE (Manta B @ Jun 4 2011, 08:59 AM) *
2. Iasi (din nou Romania) - Are un "acel ceva" care il face placut


Un oras superb cu multe, multe... fete frumoase, trei luni de vara petrecute aici au fost suficiente sa ma indragostesc iremediabil de orasul asta thumbsup.gif
Skywalker
1. Miami
2. Paris
3. San Juan, Puerto Rico
4. Hong Kong
5. Munchen
former_ozz
Iasiul si mie imi place dar come on... desupra parisului ? biggrin.gif... (de Piatra Nemt nu mai zic, ce faci in piatra neamt? nici o cofetarie ca lumea nu au). Am fost de curind in Iasi si nu mai e ce era. Are niste chestii misto dar si-a pierdut o multime din farmec cu traficul disperat si zgomotos si prafuitor, cu constructiile alea linga palat samd. Strzi pe care altatadata halduiai in liniste acum sint o forfota de masini, basculante, camioane.

Am fost vacanta asta in Londra. Si asta mi-a placut foarte mult. Da scump si prea mare si o vreme imputita. Una peste alta un fel de corcitura intre un oras european si NY. In rest multime de muzee (ori gratis ori foarte scumpe), cladiri frumoase, mincare buna (si scumpa), bere destul de buna etc. Stilul eclectic, medieval amestecat cu modern, e suparator uneori, inspirat alteori, depinzind si de persoana. N-as trai acolo decit daca as fi bancher, nu vad cum poti fi fericit cu mai putin de cite sute de mii de lire pe an. Asta e valabil pentru toate orasele astea "finaciare", de exemplu HK si NY.


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.