Help - Search - Members - Calendar
Full Version: E Legal? Tuning? Ce fac? Ma ajutati?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Florin Ristei
In legatura cu tuning-ul. Este legal? Trebuie sa ma duc la politie daca vreau sa-mi pun pe masina ceva? De exemplu vreau sa-mi pun niste "stickere" (abtibilde) pe capota si pe laterale. Am voie? Ce trebuie sa fac?
Andrei Suzuki
Din cate stiu eu nu trebuie sa faci nimic.Nu te intreaba nimeni de ele.
Nici cand faci modificari la motor nu cred ca trebuie sa te duci la politie.
Numai cu folia e problema ca trebuie sa iti pui din aia autorizata de rar. Dar eu mi-am pus in targ,in Vitan da-ia "naspa" si pana acum nu a zis nimeni nimic si o am cam de o luna.
madalina
Legal, ar trebuie sa mergi la RAR sa treci modificarile facute masinii, daca ii schimbi caracteristicile tehnice - cresti puterea motorului, schimbi dimensiunile jantelor etc, deoarece nu mai corespund datele tehnice cu cele din cartea de identitate si din certificatul de inmatriculare a masinii.

Insa cum modificarile la motor nu se observa doar privind masina, nu vei avea probleme cu politia, 99% dintre cei ce fac tuning nu il anunta la RAR. din cauza birocratiei.

Poti avea probleme la inspectiile tehnice periodice daca faci schimbari la motor sau la identificarea masinii (am patit-o eu: din cauzaca am schimbat jantele de pe 15 pe 16, au refuzat sa-mi faca identificarea masinii).
V l a d
ai voie sa iti lipesti ce vrei pe masina atat timp cat suprafata inscriptionata nu depaseste 30% din culoarea masinii.
Alex-F1
QUOTE(V l a d)
ai voie sa iti lipesti ce vrei pe masina atat timp cat suprafata inscriptionata nu depaseste 30% din culoarea masinii.


Wooow, pe asta n-o mai stiam!!! :shock: De unde stii tu asta? :roll: Ma gandesc cine ar putea sa calculeze cat e 30% din culoarea masinii la niste stickere de diverse forme puse pe toate partile??? :shock: Sau mai degraba e "dupa ochi".... Io mai stiam ca pe suprafata vitrata (geamuri) n-ai voie sa lipesti nimic, desi io intotdeauna am avut stickere pe luneta :cheers: Din cand in cand la controale ma mai intreaba cate-un politist de "scrisul de pe spate", dar se rezolva.... :cheers:
Deci, Florin, poti sa-ti pui stickere pe capota si laterale fara sa intrebi pe nimeni nimic, dar totusi sa respecti indicatia lui Vlad, daca o fi asa cum zice el.....
@ Andrei Suzuki: o luna nu e mult man, stai sa mai treaca inca cateva si sa mai treci de vreo 10-20 de controale si apoi sa vedem daca mai zici acelasi lucru....mai ales daca ti-ai pus si pe geamurile usilor din fata, atunci sansele sa fii luat la intrebari sunt si mai mari.... tongue.gif Io am avut folie la vechea masina doar pe luneta si la usile din spate si unul din trei politisti se lega de asta, vrand chiar sa ma amendeze, dar din nou....s-a rezolvat tongue.gif Acuma n-am folie pe nici un geam, dar ma cam bate gandul sa-mi pun din nou macar pe luneta si pe usile din spate..... dar nici n-as vrea sa ma-ntind cu prea multe "ilegalitati" la masina, ca ma iau astia la ochi... :shock: Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
Andrei Suzuki
Alex nu am la toate geamurile,doar la luneta,2 geamuri mici in spate si usile din spate.Pana acum nu a zis nimeni nimic.M-a oprit o singura data din cauza becurilor,atat.Doamne ajuta sa o tina tot asa. smile.gif
madalina
Eu am pe Corsa de prin martie-aprilie folie (fata+spate+luneta) si nici-un politist nu a zis nimic de ea. Am autorizatia de laRAR si dela Politie pentru spate si luneta.
Alex-F1
QUOTE(madalina)
Am autorizatia de laRAR si dela Politie pentru spate si luneta.


Wooow, zi-mi si mie atunci cum e cu autorizatia asta pt. folie, ca poate ma bag si io in seama pe la RAR si Politie? :oops: Te-a costat ceva? Dar folia? Ti-ai pus de care ai vrut tu sau a trebuit sa pui una de la ei, gata autorizata? Si daca ai autorizatie pt. spate si luneta, dar ai folie si pe fata, ce se-ntampla la un control? Te amendeaza doar pt. usile din fata sau cum? :roll:

ALEX
G e o r g e
pai iti pui folie 3M , singura autorizata, si primesti si autorizatiile :bounce:
madalina
eadevarat ce spune George, dar autorizatiile sunt numai pentru luneta si geamurile de la usile din spate. De obicei, cine se uita vede doar autorizatia si nu se mai ia si de cele din fata. Bine pe fata am pus nuanta cea mai deschisa de folie.
Radu_
ceea ce nu contravine legii (cum ar fi schimbarea cauciucurilor mai mari - scuze de exprimare 0 adica daca in cartea masinii e r14, nu poti sa tai cu un flex aripa, si sa pui de R16; sau folii pe geamuri, sau alte faruri auxiliare, decat in anumite conditii) se poate face - adica poti face din masina ta,ce vrei, tot ceea ce te taia capul, orice, doar sa arate bine
cosmin38489
Dar de ce nu va duceti sa va face-ti geamurile fumurii la astia care le fac la cuptor.... intr-adevar e mai scump decat o folie dar tinand cont ca din semnaturile voastre rasar masini mai bengoase... aia dau si autorizatie ies de nu se compara cu nici o folie existenta si geamul este heliomat... cam pe la 100 euro zic ca a-ti rezolva-o.
G e o r g e
ionizarea geamurilor e mai ieftina DAR trebuie sa demonteze toate geamurile . eu nu ii las sa mai desfaca ceva pe masina mea dupa ce au rupt o clanta la una din masini cand montau alarma.
ciobanu33567
De unde iau folia asta 3 m, cat costa, cine o pune, cum se da autorizarea?
Alecs
incearca la augsburg
madalina
dunt mai multe firme ce monteaza folie 3M. Tot ei iti ofera si autorizatiile, si folia.

Eu am montat la expertauto. Ai grija ca sunt si fime fantoma ce folosesc alte tipuri de folie, dar spun ca e 3M si iti dau autorizatie, fara a fi ceva adevarat!

Sfat: asteapta sa se incalzeasca si apoi monteaza-le! Stiu pe cineva ce nu a mai avut rabdare pana in primavara si le-a montat de 3 ori intr-o luna de zile si tot se dezlipesc!
eddie
Vrajeala cu folie 3M, asta e vrajeala celor de la RAR,dar ce te faci daca dai iar de Garcea?
Legea e clara:parbrizul si geamurile laterale sunt interzise sa fie fumurii,mai puneti mana pe carte....deci,de luneta nu se spune nimic.Iar daca spune de parbriz ca e interzis sa fie fumuriu,implicit geamurile laterale la care se refera sunt cele din fata, care ar incurca vizibilitatea soferului.Deci de luneta nu se spune absolut nimic,iar geamurile laterale spate nu ii intereseaza. Asadar invatati legea si aratati-i politistului care va cauta nod in papura ca stiti legea si o va lasa balta !!! De bun simt este o folie de 30%,neagra,nu oglinda sau cine stie ce culoare ! Bafta ! Eu am avut folie si nu am avut probleme, citandu-i legea lui Garcea...
G e o r g e
ai avut noroc. ramai asa de usor fara talon in bucuresti, chiar daca ai hartie cum ca folia e legala wink.gif

si uite asa faci drumuri la udriste si inapoi.
Alexandrescu39998
Folii 3M gasesti la "Scoala Soferului Amator" acolo unde ai dat sala cand ai luat examenul auto
ciobanu33567
merci !

Au ei vreu magazin sau vand ei ?

Am sa-i dau tel profesorului de curs de acolo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.