Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tigarile
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Medicale
Pages: 1, 2, 3
Baby Blues
Am deschis acest topic deoarece sunt fumator si uneori vreau cu toata ardoarea sa ma las de tigari, mai ales atunci cand ma trezesc dimineata dupa o seara inchinata zeului Bachus si tutunului iar in alte dati mi se pare ca e cea mai tare chestie din lume sa stai in curte, pe terasa dimineata cu un expreso dublu si sa savurez o tigara.
Avand in vedere ca multi poeti si scriitori romani si straini au inchinat poeme si proza tutunului, nu mint cand spun ca ma regasesc intr-o descriere a extazului dat de tutun facuta parca de Byron daca imi aduc bine aminte. biggrin.gif
Dand un search pe google, am ramas uimit sa vad cati scriitori si-au dedicat randurile preamaririi efectelor fumului de tigara si nu numai. Trecand peste aspectele literare, principalul scop pentru care am deschis acest topic este acela ca am vazut recent cativa "cetateni" cu tigari electronice si as dori sa pun cateva intrebari. Cunoasteti careva efectele pozitive si negative ale acestui tip de fumat. Ati incercat d-vs sau stiti pe cineva care a incercat sa fumeze aceste tigari ca si substitut al tigarilor clasice si -a reusit sa se lase?
drabisan
Am incercat. Chiar vreo 4 luni! Din care vreo 3 nu mi-am cumparat nici un pachet de tigari.
Totul s-a incheiat ca un monumental failure! Am plecat intr-un concediu lung si nu am reusit sa completez o bere pe plaja sau un pahar de vin pe terasa cu aburul electric sad.gif
Cel mai bun prieten al meu, cel care m-a si convins sa imi iau, a rezistat cu ele cam 6-7 luni. Dupa care a revenit la fumul clasic.

Poate exista si exemple de urmat, eu si amicul meu nu sintem din ele sad.gif
HalbaSus
Eu am reusit, deci se poate, cei care ma cunosc pot sa confirme ca nu am pic de vointa, sunt lenes, comod, neperseverent si mai am si alte calitati asemanatoare. M-am lasat din August anul trecut, deci am deja aproape 1.5 ani (culmea e ca in timpul asta am mai fumat uneori, deobicei la chefuri/petreceri/sau in anumite circumstante, dar nu m-am reapucat).

Dar sa va spun ceva: nu merita ! Cel putin eu nu resimt prea multe avantaje.

Avantaje:
- Nu mai suferi de lipsa posibilitatii de a fuma in anumite circumstante (la sedinte, in spatii publice, in avion, cand n-ai tigari, in anumite restaurante, etc). Cu aceasta ocazie insa dispare si bucuria primei tigari dupa o perioada in care te-ai abtinut.
- Nu mai esti apostrofat de diversi "binevoitori" care iti spun sa te lasi de fumat... dar dispare si bucuria de a face misto de ei.
- Nu mai dai banii pe tigari... culmea e ca eu nu am simtit ca as fi mai bogat, nici macar cu putin, desi la mine odata cu tigarile au disparut si anumite cheltuieli pe care le asociez doar cu fumatul (spre exemplu mersul in cafenele, si acum beau cafea dimineata, dar nu prea mai merg in cafenele deoarece aceasta activitate avea sens doar daca fumam).
- Teoretic sunt mai sanatos... dar e greu de cuantificat cu cat, in plus am alte vicii (mananc multe grasimi, beau multa bere, etc) care poate ma vor rapune mai repede decat fumatul.
- Singurul avantaj clar ar fi acela ca nu ma mai freaca la cap nevasta-mea ca imi miroase gura a tigari, si e naspa, si cah... si sa ma las... acum a gasit alte subiecte biggrin.gif

Dezavantaje:

- Productivitatea mea la munca a scazut, pauza de tigara era un moment bun in care sa iti refaci energia... acum simt lipsa acestor pauze. Uneori ma iau o pauza si ma plimb pe strada, functioneaza si asta... doar ca e un pic aiurea sa te plimbi ca prostul pe strada. Este probabil ce mai mare dezavantaj al faptului ca m-am lasat de fumat... lipsa acelor de deconectare si relaxare pe care le oferea cate o tigara...
- In anumite momente (la o cafea buna, la o bauta) inca mai simt nevoia unei tigari. Partea nasoala e ca daca chiar fumez o tigara e dezamagitoare, trebuie sa fii fumator ca sa o apreciez ori eu nu prea mai sunt.
solmar
Well, eu implinesc in curand 6 (sau 7) ani de cand m-am lasat. In tot timpul asta am pufait un singur trabuc Revelionul trecut 2009 catre 2010, d'ala scump, adus de-un prieten comandant de nava care-a fost prin zona.

Sa-ti bagi o suzeta in gura de forma unei tigari nu mi se pare cea mai fericita idee, dar daca e reteta succesului, pretextul sa te lasi... atunci merita incercata. Eu cred sincer ca plasturii Nicorette sunt mai ieftini si mai eficienti. Desi pentru a te lasa de fumat nu e nevoie decat de vointa. Restul sunt retete sa-ti scoata niste bani din buzunar dupa ce ai renuntat de buna voie la viciu. E modul tau de a-ti lua la revedere de la companiile prelucratoare de tutun dupa ce le-ai fost client fidel ani de zile. Nu m-ar mira sa fie tot ele actionari si la companiile astea.

De fapt asta e si reteta succesului in afaceri - sa vinzi mult, pe scara larga, la un pret relativ ieftin - pragul psihologic fiind un dolar sau un euro. Sticla de 2 l de Coca-Cola/Pepsi banuiesc ca e cam la acest nivel. Cum e sa vinzi milioane de pachete de tigari intr-o zi si sa castigi 30% din pret? Rentabil, nu!?

Intamplator observ ca vanzarile sunt in picaj la toate companiile de profil, pe vremea mea taxele erau mai mici si nici nu patrulau prin baruri, restaurante tot felul de echipe de gagici apetisante cu tolba plina si cu un calculator/tableta in care sa-ti scrie numele ca sa mai castigi ceva pe viitor. Cateodata ma oftic ca eu n-am apucat brichete sucare/pachete cadou la promotie si ce mai fac ele cadou. Dar eu le cam luam la ture pe fetele alea, din simplul motiv ca nu fumam tigari produse in Ro indiferent de marca (mi se parea ca fumez carton) si fumam chestii fistichii [Karelia (Papastratos) lights, Peter Stuyvesant, Boro lights, Lucky Strike fara] care nu erau pur si simplu pe piata si faceam rost de ele de afara/de la vapoare...
AZAZEL
eu m-am lasat de ele pe 14 sept 2009. de atunci nu am mai fumat deloc si sigur asa va ramane pe vecie.
ma mai lasasem pt 8 luni in 2004.


toate sfaturile astea de doi lei ce se gasesc pe net(diverse medicamente, gume , suzete) pt a te lasa de tigari, sunt rahat in ploaie.
solutia este simpla: iti trebuie o vointa f mare. pur si simplu fumezi, iti aprinzi ultima tigara o termini si gata. daca tu insuti nu esti ferm convins ca acea ultima tigara e chiar ultima si cedezi ispitei, iti ingreunezi situatia.
trebuie sa crezi si sa fii ferm convins de ceea ce vrei sa faci.

asa cum spunea si halba, sunt momente in care imi vine sa fumez si chiar sunt curios cat timp imi va mai trebui pana vor disparea si aceste sentimente.
JohnSA
Tigara electronica de va ajuta sa te lasi de "partea" ce tine de tic si cred ca trebuie completata obligatoriu cu reducerea dependentei de nicotina. Cand cele doua componente se re-intalnesc apare si esecul demersului de a te lasa. Iti spun asta pentru ca cel mai greu mi-au disparut tabieturile gen batut tigara de pachet inainte de a o aprinde . De fapt si dupa 8 ani tot imi mai caut pachetul de tigari intre picioare la drum lung.
Efectele pozitive le vei constientiza dupa 2-3 luni cel putin . Restul avantajelor fumatului sunt sigur ca le vei inlocui cu ceva .

Bafta maxima
S O R I N
Cine vrea un inbold pt a se lasa de fumat, recomand cartea : In sfarsit neefumator .

Primul exemplu, fratimio, fuma 3 pachete de tigari pe zi, a incercat cu plasturi, tigari electrice si cate si mai cate, nu a mers, dar dupa ce a citit cartea s-a lasat. I-am zis in prima faza ca a mai incercat de n ori si o sa se reapuce, dar uite ca a trecut ceva timp ( cca 2 ani) si nu s-a mai apucat. Si eu ma prosteam inainte dar am zis sa pun stop inainte de a deveni ceva serios.. Am inceput sa recomand si eu cartea diversilor prieteni/cunostinte/etc si 99% dintre cei care au citit-o s-au lasat. O recomand cu caldura si aici, doar trebuie sa aveti curiozitatea sa cititi.

Cea mai tare replica a uneia ( vorbea despre cartea data de mine), am citit-o jumate, si cand am realizat ca deja vroiam sa ma las nu am mai citit... smile.gif)

Am atasat cartea pt cine o vrea cu mentiunea ca exista pe torente si varianta audio mp3 pt cine vrea sa o asculte in masina/acasa/etc.
Baby Blues
Mi-e cam frica sa ma apuc sa citesc cartea dar probabil voi face pasul asta dar in varianta printata. Nu stiu daca varianta audio ma va ajuta foarte mult, deoarece eu nu mai am rabdare sa citesc, baremi sa ascult o povestire. As fi vrut sa iau o tigara electronica, deoarece nu doream neaparat sa ma las de fumat dar vroiam sa scap de efectele urate ale acestuia- mirosul neplacut de dimineata sau chiar din timpul zilei, banii dati pe tigari si sanatatea.
bogcot76
E buna cartea, hipnoza all the way. E tare tipu. Si frate-miu s-a lasat asa. Am mai recomandat-o si eu acum vreu an cand s-a mai dezbatut subiectul. Dar foarte usor te si poti reapuca, daca chiar vrei. O mai citesti o data. Si mie mi-a fost frica ca ma las cand am ajuns pe la jumate....... 36182451.gif
Baby Blues
QUOTE (bogcot76 @ Jan 9 2011, 05:13 PM) *
E buna cartea, hipnoza all the way. E tare tipu. Si frate-miu s-a lasat asa. Am mai recomandat-o si eu acum vreu an cand s-a mai dezbatut subiectul. Dar foarte usor te si poti reapuca, daca chiar vrei. O mai citesti o data. Si mie mi-a fost frica ca ma las cand am ajuns pe la jumate....... 36182451.gif


Sa inteleg ca ai citit-o doar pe jumatate? M-ai lasat in ceata: Te-ai lasat sau nu ? Banuiesc ca nu ! drunk.gif 36182451.gif banana.gif
Lucian107416
Si eu sunt lenes si lipsit de ambitie. M-am lasat acum 2.5 ani, in ziua in care am adus copilul acasa de la maternitate. In perioada in care m-am lasat fumam 2-3 pachete pe zi( a fost o perioada plina de stres). Altfel, obisnuiam sa fumez cam 1.5 pachete pe zi. In total am fumat cam 17 ani.
Ma consder vindecat. Intoitdeauna cand ma lasam ziceam ca o tigare nu mi-ar placea ca ma frustreaza, dar mi-ar placea un pachet. Acum nu mi-ar mai placea nici un pachet. Sunt vindecat biggrin.gif
solmar
Acum vreo 12-13 ani, la un chef pe cinste, pe cand inca fumam la greu un prieten mi-a spus: Nu poti sa te lasi? Inseamna ca n-ai fumat destul! Cand o sa te saturi de tigari cu adevarat atunci o sa te lasi.
E asa de mult adevar in vorbele lui...
bogcot76
QUOTE (Baby Blues @ Jan 9 2011, 09:20 PM) *
QUOTE (bogcot76 @ Jan 9 2011, 05:13 PM) *
E buna cartea, hipnoza all the way. E tare tipu. Si frate-miu s-a lasat asa. Am mai recomandat-o si eu acum vreu an cand s-a mai dezbatut subiectul. Dar foarte usor te si poti reapuca, daca chiar vrei. O mai citesti o data. Si mie mi-a fost frica ca ma las cand am ajuns pe la jumate....... 36182451.gif


Sa inteleg ca ai citit-o doar pe jumatate? M-ai lasat in ceata: Te-ai lasat sau nu ? Banuiesc ca nu ! drunk.gif 36182451.gif banana.gif


Pai nu, pentru ca nu aveam chef sa ma las. Si tocmai asta spuneam, pe parcurs ce citesti cartea ai un feeling straniu ce consta in lipsa poftei de a mai fuma etc. Si tocmai de asta am intrerupt cititul. De altfel tipu chiar zice ca de lasat o sa te lasi cand o termini de citit, si chiar te indeamna sa fumezi ca un apucat in timp ce o citesti. E bine scrisa si e meserias. Adica, chiar daca e un simplu contabil, a inteles perfect ce a facut ala cu el care l-a facut sa lase fumatul. Hipnoza. Dar nu din aia din filme. In adevaratul sens al cuvantului. Adica tipu' prin anumite fraze cheie pe care le tot repeta in anuminte momente lucreaza cu subconstientul tau tocmai la acest nivel - al dependentei psihice de nicotina. Cel putin asta mi-a dat mie impresia, pentru ca senzatia e tare misto dar si ciudata in acelasi timp, atunci cand citesti cartea. Mai mult, se citeste foarte usor.

Sa nu ma luati cu intrebari de genu, de ce nu am vrut sa ma las, ca e complicat, si nu am chef sa scriu nimic pe tema asta.
HalbaSus
bai, acum ca o tot laudati as citi si eu cartea aia de curiozitate... dar cum eu nu mai sunt fumator ma tem sa nu ma reapuc...
Baby Blues
QUOTE (bogcot76 @ Jan 10 2011, 10:05 AM) *
....

Sa nu ma luati cu intrebari de genu, de ce nu am vrut sa ma las, ca e complicat, si nu am chef sa scriu nimic pe tema asta.


Intelegem , intelegem si iar intelegem!
Lucian107416
poate ajuta asta daca autohipnoza nu. Bafta!
DRAGOS
Fumez, sau fumam, de cca 6 ani. Prima pauza a fost acum 1,5 ani, cand timp de 4 luni nu am pus tigara in gura, apoi am revenit in forta. In octombrie anul asta ajunsesem la 1,5-2 pachete pe zi, moment in care m-am enervat si am pus stop. De pe data de 1 noiembrie nu mai fumez constant, ma mai prostesc la cate o petrecere sau iesire in oras cu prietenii, insa nu se intampla mai des de 1 data pe luna. De atunci am observat ca oboseala la fotbal apare mult mai tarziu. Inainte dupa o repriza eram mort, acum rezist foarte bine pana aproape de sfarsitul meciului. La fel si la inot sau tenis.

Culmea, am slabit si vreo 4kg de atunci, probabil pentru ca obosesc mai greu si fac sport cu mai multa placere si mai des.
Oana
QUOTE (AZAZEL @ Jan 8 2011, 01:05 PM) *
solutia este simpla: iti trebuie o vointa f mare. pur si simplu fumezi, iti aprinzi ultima tigara o termini si gata.

exact asa m-am lasat si eu de fumat... si pe 3 ianuarie am facut un an. ce-i drept, am avut o motivatie puternica in spate, care nu va muri niciodata.

mare atentie la fumatul ocazional... asta e cel mai usor mod sa te reapuci. eu am patit-o.
solmar
Nu va mai bateti atat capul. Am citit ca in 40 de ani va disparea acest viciu...
bogcot76
QUOTE (Lucian107416 @ Jan 17 2011, 02:37 PM) *
poate ajuta asta daca autohipnoza nu. Bafta!


Stai linistit ca omu pana nu e cu cutitul la os nu da importanta la asa ceva. Din acest motiv campaniile de pe pachete si toate chestiile de genul asta sunt fara efect. E la fel ca si treaba cu nu manca grasimi ca faci infarct.

Ce vrei sa spui, ca tu desi stii ca daca mergi cu 200 pe autostrada nu ai sanse mai mari sa mori decat daca mergi cu 130? Si nu mergi in continuare? Poate te potolesti daca cumva lovesti ceva si scapi ca prin urechile acului. Asa si cu cancerul. E doar un exemplu.
James Kilowatt
Pentru fete, exista o motivatie care zic eu ca ar trebui sa fie importanta. Miros a barbat cand le pupi biggrin.gif Cel putin, asa cred ...
Baby Blues
QUOTE (solmar @ Jan 17 2011, 04:39 PM) *
Nu va mai bateti atat capul. Am citit ca in 40 de ani va disparea acest viciu...

Dispare planeta? biggrin.gif tongue.gif
Oana
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 17 2011, 04:41 PM) *
Pentru fete, exista o motivatie care zic eu ca ar trebui sa fie importanta. Miros a barbat cand le pupi biggrin.gif Cel putin, asa cred ...

laugh.gif

solmar
Nope.


Click here!
Baby Blues
Sunt posesorul unei tigari electronice si deja am 24 de ore de cand n-am mai fumat o tigara clasica. Deocamdaata nu am vreo senzatie de "rau" sau vreo dorinta de-a fuma tigari clasice si cred ca aportul de nicotina eeste suficient dupa cate imi dau semaa. Senzatia de-a fuma este destul de buna iar cel mai mare test a fost dimineata la cafea cand a fost super ok cand am fumat o tigara electronica in fata laptop-ului (inainte nu fumam in casa). Super ok a fost de asemenea aseara cand am baut o bere (a se citi 4) si am fumat (electronic) ca turcul fara sa simt nevoia de-a lua si-o tigara clasica. Sper ca in continuare sa mearga tot asa. Deja mi-am facut un bol in care pun cate 10 lei in fiecare dimineata (cand mi-as fi luat tigari) si acesti bani vreau ca dupa o luna doua sa iau tot felul de nimicuri pentru masina.
T u d o r
Bravo! felicitari, tine-ne la curent cu evolutia. Poate imi iau si eu una daca da rezultate la tine. smile.gif
S O R I N
CITAT(Baby Blues @ Feb 3 2011, 06:34 PM) *
Sunt posesorul unei tigari electronice si deja am 24 de ore de cand n-am mai fumat o tigara clasica. Deocamdaata nu am vreo senzatie de "rau" sau vreo dorinta de-a fuma tigari clasice si cred ca aportul de nicotina eeste suficient dupa cate imi dau semaa. Senzatia de-a fuma este destul de buna iar cel mai mare test a fost dimineata la cafea cand a fost super ok cand am fumat o tigara electronica in fata laptop-ului (inainte nu fumam in casa). Super ok a fost de asemenea aseara cand am baut o bere (a se citi 4) si am fumat (electronic) ca turcul fara sa simt nevoia de-a lua si-o tigara clasica. Sper ca in continuare sa mearga tot asa. Deja mi-am facut un bol in care pun cate 10 lei in fiecare dimineata (cand mi-as fi luat tigari) si acesti bani vreau ca dupa o luna doua sa iau tot felul de nimicuri pentru masina.


Cartea nu a dat rezultatele asteptate ?
T u d o r
Cartea am incercat eu s-o citesc dar inca nu am gasit dispozitia potrivita. Trebuie sa ma motivez eu intai si apoi sa caut ajutor la carti, tigari electronice si alte alea.
Rebel
Eu trageam asa cate una la cate un chef unde se tragea la greu, mai mult ca sa nu inspir de la ceilalti. Un medic, prieten de-al tatei mi-a spus ca mai bine trag eu o tigara decat sa inhalez de la altii (nu, nu e fumator smile.gif) Oricum, trageam cate 6 max 10 tigari pe an.

Dar m-am dus o data la expozitia Body World si am vazut tot felul de organe afectate de boli, si plamani de miner, de fumator, etc., am realizat ca nu-i a gluma...
Asa ca am zis pas, pachetul este inca intr-un sertarel cu 10 tigari in el si asa a ramas.
Nu am fost niciodata fumator si contrar mentiunii lui James, consider ca un barbat care miroase a tutun nu miroase a barbat. Eu chiar urasc mirosul de fumator, e naspa. Ma bucur ca in tara asta este interzis fumatul in localuri si 10m stanga si dreapta la intrarile in cladiri. Poti fi pedant si daca esti fumator dar multi nu se obosesc. Plus tartru pe dinti, unghii sau mustati galbene, alea, alea...
Oricum, urasc fumatul in masina, pelicula galbena pe parbriz, miros in masina, nasol. Aici chiar se specifica cand se vinde o masina, "masina de nefumator".


Am prieteni care fumeaza tigari electronice (by the way, am auzit ca si astea-s nocive) si s-au lasat, altii s-au apucat iarasi. Oricum stiu doi care au zis gata si gata a fost.
S O R I N
Am fost zilele astea intr-un bar cu prietenii sa bem cate un ceai, un suc, o chestie.. Pe toti peretii erau anunturi mari : In acest local nu se fumeaza !!! Frectie, toata lumea fuma la mese. M-am enervat si am chemat-o pe gagica de ne-a servit si am intrebat-o la ce pana mea mai tin anunturile alea daca toti fumeaza ? A ramas stupefiata de intrebare si saraca a plecat..

No comment.... dry.gif
James Kilowatt
Eu am stat in cluj la un hotel.... la restaurant, anunt mare cu fumatul interzis. Cool.... insa erau unii fumau chiar la masa de langa semnul de "fumatul interzis". Am intrebal chelnerul unde e pt nefumatori, eram cu aia mica in brate, ma gandeam ca poate e alt compartiment... iar raspunsul a fost dezarmant "nefumatori e aici, dar domnii fumeaza". Genial mellow.gif
Lucian107416
Eu am fost intr-un restaurant cu specific spaniol cu familia si socrii si am intrebat unde e locul pentru nefumatori in momentul in care am vazut scrumiere pe mese. Mi-au raspuns ca la ei in local se fumeaza. De ce n-am plecat? Era gol(duminica la 12) si aveam vouchere-le pentru paella deja cumparate biggrin.gif
Baby Blues
QUOTE ( T u d o r @ Feb 3 2011, 08:12 PM) *
Bravo! felicitari, tine-ne la curent cu evolutia. Poate imi iau si eu una daca da rezultate la tine. smile.gif

Chiar acum stau la cafea si la laptop si nu simt nevoia unei tigari normale. Probabil e si o chestie de vointa dar senzatia nu este prezenta (deocamdata). Am multe exemple pozitive intre prieteni , care s-au lasat de tigari clasice si fumeaza numai electronice. E o chestie in primul rand ca pot sa fumez pe unde vreau, chiar in locuri unde nu ma asteptam- sedinte, masina, in camera copilului, in benzinarie- ieri am fumat intr-un service unde era fumatul interzis si era un miros evident de benzina smile.gif Cand m-au vazut baietii s-au intors toti la mine instantaneu dar dupa ce i-am lamurit, s-au calmat biggrin.gif
klm
CITAT(Rebel @ Feb 3 2011, 10:13 PM) *
Nu am fost niciodata fumator si contrar mentiunii lui James, consider ca un barbat care miroase a tutun nu miroase a barbat. Eu chiar urasc mirosul de fumator, e naspa.

Si eu urasc mirosul de barbat fumator insa imi place la nebunie cel de femeie amestecat cu cel de tutun (ea vine cu prima paret, eu cu a doua); totul tine de gustibus.
Baby, pai tu nu te-ai lasat de fumat... E OK cu tigara electronica (parca am mai spus tot pe aici de nasul care a redus consumul de tigari de la 3 pachete/zi la 1 si o rezerva de tigara electronica pana a aruncat-o pe ultima cu totul) insa, tinand cont ca peste 90% din fumatul propriuzis tine de gest in sine, atitudine, obisnuinta, conformism (cand toti cei din jurul tau fumeaza)/nonconformism (cand "n-ai voie") si foarte putin de dependenta de tutun, putem spune ca tu fumezi in continuare.
Lucian107416
pai fumeaza, dar baga mai putin gudron in el. Tot e mai bine. Sa se poata tine doar. Eu am un coleg care a trecut iar pe tigari. Klm, eu , ca fost fumator(inrait), afirm ca cea mai mare parte(de la distanta) a dependentei e dependenta de nicotina, plus alte substante secrete, eventual, pe care le folosesc ei sa fidelizeze clientii la o anumita marca. Componenta psihologica pe care o mentionai tu e minora si, in majoritate, o consecinta e dependentei fizice.
klm
Cel putin in cazul meu o tigara sau chiar 2-3 fumuri sunt suficiente ca sa acopar "nevoia" de nicotina pe parcursul unei zile intregi deci nu cred in dependenta de nicotina; de altfel n-am nicio problema cand nu fumez o zi intreaza chiar 2 in cazul in care sunt prins de o activitate de interior intr-un loc unde nu se fumeaza.
Lucian107416
eu aveam mari probleme. Tu nu esti fumator
Baby Blues
Da KLM, nu esti fumator. In trecut cel mai mult am stat nefumat 2 zile si eram in stare sa ma bat cu oricine imi iesea in fata. Oricum deja am 4 zile si am cea mai mare perioada de nefumator si imbucurator este faptul ca nu simt nevoia unei tigari clasice.
Sorin: n-am avut curajul sa citesc cartea, iti spun sincer.
Din cate am inteles "smecheria" la tigarile electronice este ca nu mai tragi in tine toate porcariile ce rezulta din arderea tutunului ci in principiu dintre toate elementele continute de tigara clasica, tigara electronica pastreaza doar nicotina si aroma de tutun. Dispar toate efectele nocive ale gudronului, tarului si celor cateva mii de componente chimice nocive ale fumului de tigara. Cel putin asa zic astia care le vand.
Ce ma bucur eu ca iar am incercat la bautura si am fost complet satisfacut de pufait. N-am simtit la 5 beri nicio nevoie de tigara clasica si nici senzatiile de ingrunare a capului pe care le aveam dupa juma de pachet nu le-am simtit , cu toate c-am pufait in continuu.
Tudor: recomand cu incredere. Am inteles ca modelul meu este facut pentru fumatorii inraiti deoarece are buton si aburul este foarte intens dand o senzatie foarte reala de ... fumat.
T u d o r
Da-mi link cu modelul, eu am tras odata dintr-o tigara electronica si a iesit un abur subtirel si firav. biggrin.gif Asta inteleg ca are un feeling mai real.
S O R I N
So, fratimio fuma in jur de 2-3 pachete de tigari zilnic. Ma disperase pe mine si pe cei din jurul lui... A incercat cu plasturi pe spate, cu tigara ca a ta, electronica, la un moment dat fuma trabuce, tigari de foi si cate si mai cate, nu a reusit cu nimic. La fel, cand nu mai fuma mai mult timp vedea numai rosu in fata ochilor si era in stare sa omoare pe toata lumea in jurull lui.. Pana a citit cartea si mi a zis : M-AM LASAT DE TIGARI, O SA VEZI CA NU MAI FUMEZ DE ACUM INCOLO !!! Bineinteles ca am ras si i am zis ca s-a mai lasat de 233455 ori pana acum, dar iata ca a trecut ceva timp de cand s-a lasat, cred ca aproape 2 ani ... Urmatorul a fost taicamiu, la fel, el saracu vroia dar nu avea ambitie si zicea ca ii vine sa bata pe toata lumea ce ii iese in cale daca nu fumeaza o tigara.. Pana la urma a fost nevoit asta-vara sa se lase din cauza problemelor de sanatate fara sa citeasca cartea si asa acum 2 luni era sa se duca, a facut 2 infarcturi,doctorii de la spit. Univ din Buc. au spus ca se datoreaza 90 % de la tigari. 3 stenduri la inima si acum este ca nou, dar emotii mari au fost... Acum imi spune ca ce n-ar da timpul inapoi sa nu mai fumeze...si el fuma nene, de cca 40 ani aproape... Luati aminte unde se ajunge...
AZAZEL
QUOTE (AZAZEL @ Jan 8 2011, 01:05 PM) *
eu m-am lasat de ele pe 14 sept 2009. de atunci nu am mai fumat deloc si sigur asa va ramane pe vecie.
ma mai lasasem pt 8 luni in 2004.



si uite asa, noaptea trecuta m-am apucat de fumat la loc.
HalbaSus
corectez, nu noaptea trecuta te-ai reapucat, ci azi dimineata. Eu am avut mai multe iesiri (deobicei insotite de multe pahare si sticle pline) la care am fumat (uneori ca turcu)... dar a doua zi dimineata nu aveam nici cea mai mica pofta de tigara (OK, poate a ajutat si mahmureala). Deci sfatul meu, este: daca esti nefumator, si vrei sa fumezi... ar fi bine sa te si imbeti, pentru ca a doua zi sa nu mai ai tentatii biggrin.gif.
Lucian107416
QUOTE (AZAZEL @ Feb 7 2011, 08:16 AM) *
si uite asa, noaptea trecuta m-am apucat de fumat la loc.

ce te-a apucat? mai ai timp sa te lasi!!! Da-le naibii. Cum ti-a disparut asa brusc motivatia?
klm
CITAT(Lucian107416 @ Feb 4 2011, 11:59 AM) *
eu aveam mari probleme. Tu nu esti fumator

Ce inseamna fumator?
Nu exista: "fumez de o suta de ani, nu pot sa ma las" ci doar "nu am vointa sa ma las", totul actioneaza la nivel psihologic, sigur ca determinat de lipsa balansului chimic pe care il oferea tutunul organismului insa, asa cum spuneam, cantitatea este prea mica incat sa influenteze foarte mult echilibrul global al corpului (tineti cont ca nicotina, in cantitati mari, este letala, deci nu puteti spune ca "avem nevoie de mult tutun").
Lucian107416
Un FUMATOR este un DEPENDENT. Poate ca asta ar fi fost termenul mai potrivit.
Eu nu functionam cum trebuie daca nu fumam, imediat ce ma trezeam. Eram nervos din lipsa de tigari etc.
T u d o r
Am facut pasul. Am cumparat un set E-cigarette produs de unii Cigarti bineinteles ca in China. Are 2 baterii (aka corpul tigarii), una mai lunga si una mai scurta si 6 cartuse (reprezentand filtrele) cu continutul maxim de nicotina, sa ma satur dreaq odata. Inca mai am 2 tigari traditionale ramase in pachet pentru maine dimineata dar nu mi-am mai luat altele. Sa vedem ce iese, va tin la curent.
AZAZEL
QUOTE ( T u d o r @ Feb 9 2011, 10:41 PM) *
Am facut pasul. Am cumparat un set E-cigarette produs de unii Cigarti bineinteles ca in China.



bai omule, tu esti cu capu'
lasa cacaturile de tigari electronice, ca aste-a pt oamenii care nu vor cu adevarat sa renunte, ca daca vrei cu adevarat e simplu si nici nu suferi decat putin.

ti-o spun eu, care m-am lasat de doua ori: 8 luni , respectiv 1 an si 5 luni.
Baby Blues
Eu am o saptamana si nu simt nevoia di e tigarile clasice. Am luat o tigara cu buton care iti permite sa nu mai depinzi de insenzorul de presiune ci de cat tii apasat acel buton. Astfel daca stai apasat cu el 3-4 secunde atat abur vei trage in tine, plus ca daca vei tine 1-2 secunde inainte de-a trage, senzatia va fi si mai tare. Nu zic ca e o solutie pentru a te lasa de fumat dar cel putin pen tru portofel si teoretic si pentru sanatate e un mare avantaj.
ozz86651
QUOTE
ti-o spun eu, care m-am lasat de doua ori: 8 luni , respectiv 1 an si 5 luni.


Eu m-am lasat de mii de ori, cite 2-3ore, cite 8-9 ore ehehe. Am mai multa experienta smile.gif.
Rebel
QUOTE (AZAZEL @ Feb 7 2011, 10:16 AM) *
si uite asa, noaptea trecuta m-am apucat de fumat la loc.


Pacat, traiam cu impresia ca esti loial deciziilor tale...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.