Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce masina sa imi cumpar?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Crisblogpunctro
Am suma de maxim 3000 euro ce masina ar fi bine sa imi cumpar de bani astia si de unde? Imi trebuie o masina incapatoare gen FOrd focus.. Astept pareri si sfaturi (fiind prima mea masina)
xamez
QUOTE (Crisblogpunctro @ Jan 4 2011, 04:21 PM) *
Am suma de maxim 3000 euro ce masina ar fi bine sa imi cumpar de bani astia si de unde? Imi trebuie o masina incapatoare gen FOrd focus.. Astept pareri si sfaturi (fiind prima mea masina)

la banii astia gasesti dacia logan si iti spun ca intra multe lucruri in ea .
solmar
Sfatul meu e sa-ti cumperi o masina care sa te tina macar 2-3 ani, la care sa iei in calcul consumul de combustibil si eventualele reparatii care apar. In cei doi ani te vei acomoda cu masina, iti vei forma reflexele si n-o sa-ti para rau ca o sa o vinzi pe mai nimic. Skoda, Dacia, Golf - ceva sa nu te imprietenesti nici cu benzinariile nici cu mecanicii!

Prima masina cumparata a fost un Volvo care s-a dovedit repede un sac fara fund in care ajunsesem sa pompez toate economiile. Cand in sfarsit terminam de carpit sau reparat ceva se strica altceva si tot asa timp de 2-3 ani pana cand am cedat nervos (in tot timpul asta aveam si masina de serviciu). Mai aveam putin si o reparam complet. Dpdv financiar balanta era demult pe minus. Cand mergea ma ungea la suflet, cand se strica eram in pragul disperarii. In cele din urma am incercat s-o vand, n-am reusit, am donat-o sa scap de ea dar degeaba... m-au scapat tiganii de ea, au furat-o si-au dus-o la fier vechi!
Crisblogpunctro
da... dar nu imi trebuie dacia logan... ii prea mica pentru ce am eu nevoie fiind la tara sa mai duc la piata una alta.. O masina ca cand ford focus sau opel astra astea cam cat consuma la un motor 1.7?
laurentiu
In primul rand un Focus sau un Astra nu sunt mai incapatoare decat un Logan. Daca vrei neaparat spatiu si fiabilitate ok ar fi Loganul, asta in cazul nu ai ceva impotriva lui, de genul ca "nu e masina".
Daca as fi in locul tau si as avea nevoie de o masina incapatoare as alege Logan. Daca insa nu as prefera Dacia as alege fie un Clio Symbol, fie un Fiat Albea. Depinde ce as gasi.
getodac
Un break ti-ar placea?
Daca da in bani astia sigur gasesti opel, renault, vw fabricate inainte de 2000 cu motoare diesel, sunt pline targurile de astfel de masini, mare atentie insa la cat de obosite sunt si la cat mai pot duce.
Crisblogpunctro
Da la un break m-am gandit .. Este mai rentabil sa o duc din germania sau austria?
getodac
La cat este taxa de prima inmatriculare .... vei ajunge sa o inmatriculezi la bulgari, dar sigur gasesti deja inmatriculate aici in Romania, poate mai forjate decat cele de afara dar nu as baga mana in foc, cu putin noroc vei gasi exact ce ai nevoie. Succes!
xamez
QUOTE (getodac @ Jan 5 2011, 12:20 PM) *
La cat este taxa de prima inmatriculare .... vei ajunge sa o inmatriculezi la bulgari, dar sigur gasesti deja inmatriculate aici in Romania, poate mai forjate decat cele de afara dar nu as baga mana in foc, cu putin noroc vei gasi exact ce ai nevoie. Succes!

http://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=78675
http://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=78167
http://www.autovit.ro/index.php?sect=searc...&order_by=p
am gasit asa ceva o sa te convingi singur de rulajul lor de anii lor de orice .poate este turbina ,injectoarele ,pompa de motorina ,lovite mai stiu eu ce . thumbsup.gif
Sfat:Nu te grabi in achizitionarea masinii
Titi1988
eu asta mi-as lua : http://autovit.ro/nissan-primera-C16632495.html poti negocia un 3300 sa zicem masina fiabila, cu dotari multe, confortabila, arata foarte bine si mi se pare intretinuta, incapatoare eu am modelul P12 nu am avut nicio problema!


xamez
QUOTE (Titi1988 @ Jan 5 2011, 08:41 PM) *
eu asta mi-as lua : http://autovit.ro/nissan-primera-C16632495.html poti negocia un 3300 sa zicem masina fiabila, cu dotari multe, confortabila, arata foarte bine si mi se pare intretinuta, incapatoare eu am modelul P12 nu am avut nicio problema!

sa inteleg ca te-ai hotarat?
Titi1988
eu doar mi-am spus parerea whistling.gif
xamez
QUOTE (Titi1988 @ Jan 7 2011, 06:00 PM) *
eu doar mi-am spus parerea whistling.gif

titi era pentru solicitant nu pentru tine rolleyes.gif
Titi1988
my bad teehee.gif sa speram ca o sa posteze ce a cumparat thumbsup.gif
Crisblogpunctro
Inca nu am cumparat dar nu am bugetu mai mare de 2000euro cel putin nu vreau sa dau pentru prima masina mai mult.. :| Eu as vrea un break.
Pe ce ar fi mai bine motorina sau benzina?(care tine mai mult?) Si ce marca de masina are pisele ieftine (inafara de dacie nu imi place:D) ? Pentru ca nu vreau sa o iau cu 2000 euro de prin anul 2000 si dupa 1 an sa mai bag atatia bani in piese..:| Si la ce ar trebui sa ma uit inainte de a o cumpara?
laurentiu
Nu vreau sa te dezamagesc, insa e greu sa gasesti o masina destul de mare, pe care sa dai 2000 de euro si sa fi sigur ca nu trebuie sa bagi bani prea curand in ea. Mai sigur este daca iti iei ceva de clasa mini, gen Ford Ka sau Peugeot 106 de prin 2000 care sunt intr-o stare ok.
Totusi daca ar fi sa-mi iau altceva ar fi un Corsa de prin '98 sau Astra F de prin '95. Tatal meu a dat aprox. 2400 de euro pentru o Astra F din 1995 si e destul de robusta, insa la primavara trebuie sa schimbe distributia placutele de frana, doua telescoape, doua cauciucuri si sa rezolve cateva puncte de rugina. Partea buna e ca totul costa undeva in jur de 1500 de lei. Deci e greu sa gasesti o masina buna cu bani putini. Totusi iti doresc succes. Poate ai noroc si gasesti o masina buna! smile.gif
xamez
QUOTE (Crisblogpunctro @ Feb 20 2011, 05:03 PM) *
Inca nu am cumparat dar nu am bugetu mai mare de 2000euro cel putin nu vreau sa dau pentru prima masina mai mult.. :| Eu as vrea un break.
Pe ce ar fi mai bine motorina sau benzina?(care tine mai mult?) Si ce marca de masina are pisele ieftine (inafara de dacie nu imi place:D) ? Pentru ca nu vreau sa o iau cu 2000 euro de prin anul 2000 si dupa 1 an sa mai bag atatia bani in piese..:| Si la ce ar trebui sa ma uit inainte de a o cumpara?

eu zic cel mai bine sa cumperi o masina pe benzina este mai usor de intretinut.
bugetul este mic trebuie sa te uiti la toata masina, incepand de la motor si terminand la tabla .nu te astepta sa cumperi vreo super masina .
Crisblogpunctro
Da eu am auzit ca pe motorina ii mai bine: consum mai putin, se strica mai greu (sau astea is mituri?) Motorina o pot lua ieftina.. de aia as lua pe motorina..
James Kilowatt
Intr-adevar consuma mai putin, insa nu sunt mai fiabile, iar reparatiile costa mult mai mult. In plus probabilitatea sa aiba kilometrajul dat inapoi e mai mare.
Si eu tot pe benzina as merge.
Crisblogpunctro
Is mai scumpe pisele? La ford sunt scumpe piesele?
Titi1988
poti sa iei motorina mai ieftina ? nu ma intereseaza pt mine dar sunt persoane care vand motorina "contrafacuta" sa zicem asa si iti distrugi motorul in cateva luni.
xamez
http://www.autovit.ro/dacia-logan-C17619330.html
http://www.autovit.ro/opel-astra-C17475256.html
ca sa cumperi ceva mai de doamne ajuta mai stai o perioada verifica site si mai strange ceva cash .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.