Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimb distributie Opel Vectra C
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Vectra / Insignia
dhv78
Salutari la toata lumea,

Am si eu o nelamurire in legatura cu schimbul de distributie la un Opel Vectra C, dar mai intai am sa va explic de unde vine aceasta nelamurire:
Sunt de un an de zile fericitul posesor al unui Opel Vectra C break din 2008, 1.9 CDTI, 150 CP, 66.000 KM reali, pe care mi l-am adus anul trecut in Ianuarie din Germania. Nu am avut pana acum absolut nici un fel de problema cu masina, merge impecabil.
Din dorinta de a avea grija cat mai mult de masina (mergand pe principiul "cum o tii, asa o ai") in Ianuarie anul trecut cand am adus masina in tara am facut o revizie la dealer, la Expocar, iar intrucat anul trecut am mers cei 15.000 de KM, saptamana trecuta m-am dus tot la ei pentru cea de-a doua revizie. Toate bune si frumoase, multumit de service si oarecum si de preturi (asta e, daca vrei sa faci totul ca la carte si "legal" trebuie sa fii pregatit sa te coste un pic mai mult decat daca te duci la un nene la colt de strada sa-ti schimbe uleiul si toate celelalte...), dar mirarea a venit cand mi s-a spus asa "prieteneste" sa ma gandesc sa am in vedere intr-un viitor nu prea indepartat schimbarea distributiei intrucat am depasit 60.000 KM. dry.gif Mirarea mi-a fost cu atat mai mare aducandu-mi aminte ca in acelasi loc aceleasi persoane cu un an in urma cand i-am intrebat la cati km se schimba distributia imi spuneau ca in manual se mentioneaza 120.000 KM (lucru pe care-l stiam si eu), dar ca vezi Doamne datorita conditiilor de drum din RO ei recomanda schimbarea pe undeva pe la 80-90.000 KM. whistling.gif Acum aceleasi persoane imi spuneau foarte alarmate ca distributia se schimba la 60.000 KM sau la 4 ani, ca ei asa au la toate modelele noi de masini, Opel sau Chrisler si ca eu am deja 66.000 KM si trebuie sa ma gandesc sa schimb distributia.... dry.gif
Cam asta ar fi povestea mea si as dori sa aud si parerile voastre in legatura cu acest subiect (la cat stiti voi ca se schimba distributia?) si de asemenea ce parere aveti despre acesti dealeri.....? Deja eu personal am inceput sa ma intreb daca nu cumva urmand trend-ul de mai sus la anul o sa ma trezesc ca mi se spune ca revizia se face la 5.000 KM, iar distributia trebuie schimbata la fiecare 10.000 KM.... teehee.gif dry.gif

Multumesc anticipat pentru orice sfaturi.

Toate cele bune. thumbsup.gif
dhv78
Sa inteleg ca nu stie nimeni la cati KM trebuie schimbata distributia la Opel? Sau nu are nimeni pareri de impartit pe marginea acestui subiect sau sa ne spuna din experientele proprii avute cu masinile? sad.gif(
Seri
Eu am gasit date puternic contrastante pentru intervalul de schimb. De la 60 mii km sau 4 ani, pana la 160 mii sau 10 ani, recomandare oficiala in Anglia. Totusi, multi au avut probleme cu pompa de apa la 100 mii km.
Pe langa asta, la noi exista aceasta tendinta de a scurta intervalul din cauza drumurilor proaste. Nu stiu cat din recomandarea asta e motivata de grija pentru client. Pacat ca in manual nu scrie nimic.

La Astra F mi s-a rupt cureaua acum 10 ani dupa 50 mii km de la inlocuire. Atunci a fost vorba doar de ghinion, dar nu vreau sa mai repet experienta. La Astra G urmeaza sa o schimb in cateva luni, cand ajung la 60.
dhv78
QUOTE (Seri @ Jan 10 2011, 04:56 PM) *
Eu am gasit date puternic contrastante pentru intervalul de schimb. De la 60 mii km sau 4 ani, pana la 160 mii sau 10 ani, recomandare oficiala in Anglia. Totusi, multi au avut probleme cu pompa de apa la 100 mii km.
Pe langa asta, la noi exista aceasta tendinta de a scurta intervalul din cauza drumurilor proaste. Nu stiu cat din recomandarea asta e motivata de grija pentru client. Pacat ca in manual nu scrie nimic.

La Astra F mi s-a rupt cureaua acum 10 ani dupa 50 mii km de la inlocuire. Atunci a fost vorba doar de ghinion, dar nu vreau sa mai repet experienta. La Astra G urmeaza sa o schimb in cateva luni, cand ajung la 60.


Salut Seri,
Multumesc pentru informatii, imi pare rau de ghinionul pe care l-ai avut atunci, sunt convins ca a fost o experienta urata...sad.gif

In primul rand eu nu inteleg sincer ce legatura au drumurile noastre proaste cu schimbarea distributiei? whistling.gif dry.gif Acest fapt l-ai mentionat si tu in raspunsul tau si de asemenea l-am precizat si eu in post-ul meu initial ca mi s-a adus in discutie de catre cei de la service..... whistling.gif

Dupa parerea mea drumurile noastre proaste ne afecteaza la partea de directie a masinilor, tot ce inseamna bucsaraie, capete de bara, caseta de directie, etc..., iar motorul in sine ar fi mai protejat, tocmai pentru ca drumurile sunt proaste si nu ai unde sa-l alergi si sa-l forjezi....Nu e ca in Germania de exemplu (de unde am adus eu masina) unde situatia este inversa, unde ai atatea autostrazi si de o calitate de care banuiesc ca este constienta toata lumea si unde alergi masina si muncesti motorul, astfel mai degraba aici poti sa ai probleme cu motorul si mai putin cu partea de directie, pentru ca nu ai in ce gropi sa dai. Cel putin eu asa vad lucrurile, dar va rog sa va dati cu parerea in acest sens si sa ma luminati si pe mine.... confused.gif

Pe de alta parte am reusit cu ajutorul Google Translate sa descifrez ce este mentionat in carte mea tehnica in legatura cu schimbarea distributiei si am aflat urmatoarele:
1. Inspectie vizuala la 2 ani/60.000 KM sau 4 ani/120.000 KM
2. Inlocuire curea transmisie odata la 10 ani sau la 120.000 KM

Oricum astept in continuare orice alte noi informatii sau experiente pe marginea acestui subiect.

Mersi

Mosu66
Buna seara,

Si mi-am luat un vectra 1910 ctdi 150 cp caravan. Am 84.ooo km si cei din Germania mi-au spus ca distributia se face la 120.000. Astazi am fost la un service Opel si ei au spus ca la 90.000 se face in Romania. In rest masina a fost OK deocamdata. In aprilie ma duc la revizie ( ulei, filtre etc. ).

Daca mai aflu ceva te tin la curent. Eu sunt cam novice cu ale masinii, dar ma mai ajuta prietenii.

o seara placuta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.