Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Astra vs Juke vs Duster
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
therodot
Am si eu o intrebare. Am in jur de 15.000 de euro. Aveti cumva vreun sfat ce ar merita sa imi iau:

Nissan Juke Visia 1,6 117 cp 15.500 euro,
Opel Astra 3 Caravan 1,6i 16 v 115 cp 14.000 euro,
Dacia Duster Ambiance 1,6 105cp 13.000 euro.

Dacie pe locul 3, pentru ca nu prea am incredere in ea... Am nevoie de o masina cu ceva spatiu si siguranta (copil mic), dar si dotarile necesare Ce parere aveti? Multumesc
Titi1988
Despre juke nu stiu nimic, arata foarte futurist.la versiunea visia ai gasit pretul acesta? Motorul de 1,6 este foarte fiabil, eu am pe primera de 1.7 109 cai si are 91.000 km fara probleme! Nu da semne de oboseala, proneste la jumatate de cheie. Merge perfect.
Dusterul nu imi place pentru ca se bazeaza pe platforma sandero si la 1.90 cat am eu in spate mai ramane o palma intre scaun si bancheta. Pragurile sunt iar o mare problema, orice ai face freci cu pantaloni de ele (daca sunt murdare, ghinion, te murdaresti si tu).
Iar opel nu o sa-mi iau niciodata pentru ca sunt...opel dry.gif

forum pentru juke
http://www.nissanforum.ro/index.php?/topic/878-nissan-juke/

pentru duster
http://masini.ro/forum/content/Dacia/23551...l-Dacia-Duster/

si la opel nu gasesc

As lua juke fara ezitare!
Sunt foarte fiabile nissan-urile in general. Cu un qashqai 1.6 nu te incadrezi in buget?
Seri
Nissan Juke arata interesant, dar este prea inghesuit. Nici gand sa incapa in portbagaj un carucior. Nu este o masina de familie.
Dacia Duster si ea are un portbagaj cam mic, margine de incarcare inalta si forma neregulata din cauza aripilor pronuntate, iar interiorul este cel mai slab. Este si cea mai instabila, in special in versiunea cu tractiune doar pe fata.

Opel Astra este cel mai potrivit. In varianta Caravan portbagajul este foarte mare, eventual mai poti plia o jumatate de bancheta cand mergeti in concediu. Dintre astea trei are centrul de greutate cel mai jos, deci e si cea mai stabila. Are suficiente dotari in varianta standard, dar eu as mai lua cateva airbag-uri si ESP.
Insa va avea si cea mai puternica devalorizare, in 3 ani o sa pierzi peste 50%.
Titi1988
PS daca ai banii cash parerea mea este sa-ti iei masina SH pana in 20.000 km cu garantie.
ceva de genul asta
http://autovit.ro/nissan-qashqai-C16691158.html

cu nebunia asta cu masinile gasesti vehicule noi mai ieftine cu cateva mii de euro decat in reprezentanta thumbsup.gif

are dreptate seri la faza cu spatiul..cred ca si juke este destul de inghesuit confused.gif
Seri
Am gasit si volumul portbagajelor:

Juke 250L normal, 550L cu bancheta rabatata;
Quashquai 410/1513;
Duster 475/1600, mie mi s-a parut mai mic;
Astra 500/1550, dar prin rabatare se obtine o suprafata perfect plana si este si trapa pentru schiuri in spatar. thumbsup.gif

Tot la Juke, usile spate sunt destul de inguste ceea ce ingreuneaza accesul la scaunul copilului.
therodot
Nu am cash, stiu ca ar fi fost niste variante de second foarte bune. Fac imprumut...
Da, Dusterul e eliminat, aveti dreptate, nu are sens sa ma complic.
Un Qashqai e 18.500 de euro. Un Caravan e 14.000...

Asa e, in portbagaj trebuie sa incapa si caruciorul. Am avut Passat, l-am dat, acum conduc o masina prea mica si caruciorul il pun pliat in fata, langa mine, intre scaunul din dreapta si bord. Aiurea.

Ma tot invart pe net in cautare de oferte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.