Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimb distributie VW Polo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
manu_tmuu
Am niste intrebari legate de schimbul de distributie - curele, role, pompa de apa, filtre si ulei - ce e mai bun/recomandat sa pun.

Am cateva variante de la niste magazine, persoane intermediare:


Distributie:
I
Gates - cica ce am si eu acum pe masina -570 lei (reducere de la 742 lei)
Contitech - 585 lei
Gain - 570 lei
ICO- 535 lei
Rovil - cu pompa de apa inclusa - 600 lei

II
Continental - 506 lei (zicea persoana care mi-a facut oferta ca Continentat e lider in productia de curele - nu stiu de e adevarat ..)
Pompa apa Hepur - 212 lei
Rovil - 161 lei
Rovil + pompa de apa - 676 lei



Filtre
a). ulei
I: MANN - 17 lei
II: Boch - 22 lei

b ). aer
I: MANN - 55 lei
II: Netmale - 75 lei
Bosh - 67 lei
Filtron - 46 lei

c). combustibil
I: MANN - 70 lei
II: 53 lei

Ulei
II:
Castrol EGW30 - 224 lei
Sheel 200 lei
Comma - mai ieftin ca cele de mai sus ... nu stiu exact cat

Oferta nr. 3:
setul de role:

--ruvile ( made by germany)--410 setul de 4 buc
--szm-( made by hu,,de care ti-am povestit---315 setul
--curele de distributie ( made by goodyear) 78 ron ambele adica 2 buc
--pompa de apa (made by germany,,meyle)---122 ron

--filtru ulei--(made by germany,,meyle)---12
--filtru aer--(made by champion,,federal mogul)--34
--filtru benzina--( germany,,meyle)--50
--filtru polen---(champion)---24
--q8 oils(made by kuweit petroleum)--5w40/4l----85 ron 4 litri
--castrol--5w40---37 ron / litru
--eneos( no 1 by japan)--104// 4l

Produsele de mai sus nu sunt cele mai ieftine ... am cerut de fiecare data niste preturi medii, deoarece doresc si calitatea sa fie buna.
Astepta parerile dumneavoastra - ce-mi recomandati, care credeti ca sunt cele mai bune variante/combinatii?
Stiti ca anumite marci sunt bune?! - va rog spuneti-mi ...
Sunt indecis in privinta a ceea ce sa aleg.
Pot desigur si sa combin variantele de mai sus.


Inca o intrebare:
Am inteles ca atunci cand schimbi distributia ar trebui sa se acorde si o garantie ..doar ca ea e mai mult verbala si ca daca chiar vrei sa ai un act ..ceva ... trebuie sa plusezi la pret destul de mult.
Voi ati primit garantie ?


Multumesc anticipat.

Cu stima,
Manu
laurentiu
Eu am apucat sa fac o singura revizie la masina mea de cand o am. Am luat-o cand avea 24500km si am facut revizia la 30000. Am vorbit cu 3 mecanici si toti mi-au spus acelasi lucru: ca nu prea se merita sa cumperi piese foarte scumpe doar pentru ca este vorba de o marca foarte cunoscuta. Acum daca tu totusi ai o oarecare reticenta fata de preturile mici si o calitate oarecum indoielnica, iti recomand niste firme cu pret mediu.
Ca sa ma fac mai bine inteles, cand am schimbat stergatoarele, unele originale Bosch erau 170 de lei (doar lamela). Am cumparat Champion pe care am dat 100 de lei si isi fac treaba foarte bine. Deci uneori nu tot ce e scump e neaparat cel mai bun.

As avea o intrebare: vad ca schimbi distrbutia la 90 000 de km. Eu am acelasi motor pe Beetle. Nu e totusi un kilometrj cam mare pentru schimbarea distributiei? Adica nu era ok daca o schimbai pe la 60-70000 de km? unsure.gif
manu_tmuu
QUOTE (laurentiu @ Dec 17 2010, 11:50 PM) *
Eu am apucat sa fac o singura revizie la masina mea de cand o am. Am luat-o cand avea 24500km si am facut revizia la 30000. Am vorbit cu 3 mecanici si toti mi-au spus acelasi lucru: ca nu prea se merita sa cumperi piese foarte scumpe doar pentru ca este vorba de o marca foarte cunoscuta. Acum daca tu totusi ai o oarecare reticenta fata de preturile mici si o calitate oarecum indoielnica, iti recomand niste firme cu pret mediu.
Ca sa ma fac mai bine inteles, cand am schimbat stergatoarele, unele originale Bosch erau 170 de lei (doar lamela). Am cumparat Champion pe care am dat 100 de lei si isi fac treaba foarte bine. Deci uneori nu tot ce e scump e neaparat cel mai bun.

As avea o intrebare: vad ca schimbi distrbutia la 90 000 de km. Eu am acelasi motor pe Beetle. Nu e totusi un kilometrj cam mare pentru schimbarea distributiei? Adica nu era ok daca o schimbai pe la 60-70000 de km? unsure.gif


Salut si ms de raspuns. Nu vreau sa ma intind nici eu la preturi, dar nu as lua nici ce e mai ieftin.
Recent am cumparat masina ... si de aceea vreau sa-i schimb distributia. Nu stiu daca i-a mai fost sau nu schimbata, insa am intrebat un amic care are ceva 'program' si a zis ca la modelul pe care il am eu de Polo e specificat ca undeva la 90 mii e indicat sa o schimbi.
DORU
Recomand Contitech si Mann. thumbsup.gif
manu_tmuu
QUOTE (DORU @ Dec 19 2010, 07:46 AM) *
Recomand Contitech si Mann. thumbsup.gif

Merci. Am sa tin cont de sfat.

Am sa revin cu detalii legate de ce am pus ... am amanat putin momentul schimbului distributiei din varii motive...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.