Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Solicit o parere
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
florin069
Buna !

Sunt nou pe acest forum si as dori sa cer parerea celor care au avut sau posed un Nissan Qashqai. Doresc sa-mi cumpar un Qashqai 1.6l varianta de echipare Acenta. Ce parere aveti, merita sau nu. Recunosc ca masina ca si prezentare ext. si int imi place, precum si dotarile variantei metionate imi convin dar nu stiu cum se comporta masina ce consum real are. Momenta conduc un seat Cordoba an 2005 si un Fiat grande Punto (masina sotiei) si as vrea sa le vand si sa cumpar o astfel de masina.

Va multumesc anticipat.
GEPROTIM
Salut,
Eu am chiar modelul pe care doresti sa-l achizitionezi.
Am ajun la aproape 60.000 km.
Consumul este cel dat de cartea tehnica. Fara minciuni.
Eu folosesc masina combinat oras 30 % + afara 70 % si nu am depasit niciodata consumul de 6,6 la 100 km facut la pompa intre doua plinuri.
Am fost cu ea in afara si pe autostrada se comporta excelent.
Am facut 1450 km in 15 ore si nu m-am simtit deloc obosit.
Pentru mai multe impresii iti recomand forumul Nissan.
http://www.nissanforum.ro/index.php?/forum...1719f388e873475
Titi1988
6.6 l/100 km ???? la motorul de 1.6 benzina?? cu masa 1.8 tone mi se pare chiar putin pentru consum mixt.
Eu cu primera scot urban in cluj 9.5 iar extraurban 6-6.5 deci mixt cam 7.5 . Intradevar am motor de 109 cp dar are masa de 1365 kg mellow.gif

Poate ca au modificat motorul sa consume mai putin dar totusi mi se pare un motor mic in special pentru Qashqai, lipsa cuplului o sa se simta.

Luand partea pozitiva eu am 90.000 de km la bord si nu s-a stricat absolut nimic la motor! ca si fiabilitate in cazul meu primeste nota 10.
este o diferenta destul de mare la pret intre benzinare si diesel asa ca nu iti recomand motorul de 2.0 dci confused.gif
GEPROTIM
CITAT(Titi1988 @ Dec 13 2010, 09:38 PM) *
6.6 l/100 km ???? la motorul de 1.6 benzina?? cu masa 1.8 tone mi se pare chiar putin pentru consum mixt.
Eu cu primera scot urban in cluj 9.5 iar extraurban 6-6.5 deci mixt cam 7.5 . Intradevar am motor de 109 cp dar are masa de 1365 kg mellow.gif

Poate ca au modificat motorul sa consume mai putin dar totusi mi se pare un motor mic in special pentru Qashqai, lipsa cuplului o sa se simta.

Luand partea pozitiva eu am 90.000 de km la bord si nu s-a stricat absolut nimic la motor! ca si fiabilitate in cazul meu primeste nota 10.
este o diferenta destul de mare la pret intre benzinare si diesel asa ca nu iti recomand motorul de 2.0 dci confused.gif


Qashqai-ul meu are masa proprie intre min. 1297 kg si max. 1392 kg.
1,8 t nu are nici QQ-ul echipat cu motor diesel de 2,0 l (1685 kg maxim).
Consumul urban este de 8,4 l/100.
Acum trebuie spus ceva si de stilul de condus care are influenta majora asupra consumului de benzina.
Este important cum conduci , mai sportiv (turat la peste 3500 ) sau mai relaxat ( turat pana in 2500).
Consumul meu este pentru un stil mai relaxat ( vit. max. 90 km/h, mers constant , fara frane in curbe doar frana de motor).
Daca treci de 90 si ajungi pe la 100, 110 consumul creste foarte mult in raport cu cresterea vitezei.
Titi1988
m-am uitat acum si am vazut ca site-ul prezenta date eronate. La mase este asa cum zici tu.
la acest tip de condus ( ca si mama mea) intradevar scoti consum mic dar nu-i face bine la masina sa schimbi sub 3500 in 1-a si a 2-a.
Eu conduc normal spre sport. rolleyes.gif dar totusi mi se pare 156 de Nm cuplu prea mic pentru orice masina peste 1.2 tone
florin069
QUOTE (GEPROTIM @ Dec 13 2010, 08:12 PM) *
Salut,
Eu am chiar modelul pe care doresti sa-l achizitionezi.
Am ajun la aproape 60.000 km.
Consumul este cel dat de cartea tehnica. Fara minciuni.
Eu folosesc masina combinat oras 30 % + afara 70 % si nu am depasit niciodata consumul de 6,6 la 100 km facut la pompa intre doua plinuri.
Am fost cu ea in afara si pe autostrada se comporta excelent.
Am facut 1450 km in 15 ore si nu m-am simtit deloc obosit.
Pentru mai multe impresii iti recomand forumul Nissan.
http://www.nissanforum.ro/index.php?/forum...1719f388e873475

Multumesc de sfat.
Am citit pe forum si pe unde am mai gasit o gramada de pareri pro si contra, legate de troncaneli in spate, consum, probleme la deschiderea electrica la gemul dereapte spate, insonorizarea masinii, fluieratul curelei la alternator etc.
Mai am o intrebare pentru tine. Ai reusit sa faci un test cu un Qashqai de 1.5l si daca da, cum ti se pare comparativ cu cel de 1.6l. Eu ma tot gandesc la aspecte ce tin de cuplul motor si mai putin consum de combustibil.
Toata stima.
florin069
QUOTE (Titi1988 @ Dec 14 2010, 06:24 PM) *
m-am uitat acum si am vazut ca site-ul prezenta date eronate. La mase este asa cum zici tu.
la acest tip de condus ( ca si mama mea) intradevar scoti consum mic dar nu-i face bine la masina sa schimbi sub 3500 in 1-a si a 2-a.
Eu conduc normal spre sport. rolleyes.gif dar totusi mi se pare 156 de Nm cuplu prea mic pentru orice masina peste 1.2 tone


Buna!
Cred ca este cuplul mic, dar ma intreb cat de mare este diferenta intre variantele 1.5 l si 1.6l (consum, fiabilitate, cheltuieli, revizii, demaraj la depasiri, etc).
Stima multa.
GEPROTIM
CITAT(florin069 @ Dec 15 2010, 07:59 PM) *
CITAT(Titi1988 @ Dec 14 2010, 06:24 PM) *
m-am uitat acum si am vazut ca site-ul prezenta date eronate. La mase este asa cum zici tu.
la acest tip de condus ( ca si mama mea) intradevar scoti consum mic dar nu-i face bine la masina sa schimbi sub 3500 in 1-a si a 2-a.
Eu conduc normal spre sport. rolleyes.gif dar totusi mi se pare 156 de Nm cuplu prea mic pentru orice masina peste 1.2 tone


Buna!
Cred ca este cuplul mic, dar ma intreb cat de mare este diferenta intre variantele 1.5 l si 1.6l (consum, fiabilitate, cheltuieli, revizii, demaraj la depasiri, etc).
Stima multa.

Salut,
Nu am condus QQ diesel cand am facut testul pentru ca in perioada respectiva te bucurai daca vedeai un QQ in reprezentanta.
Eu am asteptat 6 luni de zile verymad.gif pana l-am primit.
Ce pot sa spun de revizii este ca pentru un benzinar revizia este la 30.000 km sau 1 an de zile, iar pentru diesel 10.000 sau 15000 sau 1 an de zile.
Eu am facut 29000 km in primul an. Daca aveam diesel aveam deja doua vizite pe la service. Acum modelele cu facelift fac revizia la 10000 de km. Ca sa fie economic trebuie sa stii cat de mult folosesti masina intr-un an !
Demaraj sau depasiri e OK. In trapta aII-a si aIII-a pe la 3500 - 4000 simti ca zbori.
Eu sunt foarte multumit de masina. Acum ma apropii de 60.000 si trebuie sa merg la revizie.
O sa-mi schimbe uleiul+filtru, filtru de polen, filtru de aer, bujii, placute de frana ? (inca nu le-am schimbat), curele distributie, alternator.
Varianta diesel de 1.5 are intradevar un cuplu mai mare dar daca te uiti si la acceleratie 0 - 100 km/h o sa vezi ca sunt aproximativ la fel 1.6 in 12 sec si 1.5 in 12,2 sec.
Alegerea de diesel sau benzinar am facut-o pe http://www.automobiletv.ro/calculator.php.
Vezi ce iti iese si tie.
Cele bune!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.