Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vento
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
kostytode
am inlocuit de doua ori discurile de frana pe fata si sau ovalizat si primul si al doilea si astia la servis nu dau garantie pe asa ceva.

ma ajuta cineva sunt din Timisoara

multumesc unsure.gif
DORU
Poti da mai multe detalii privind utilizare celor doua seturi de discuri frana fata ? Asta pt ca cine doreste sa te ajute sa inteleaga si cum s-o faca...
kostytode
pai da nu am dat destule info. despre ce si cum.
Nu sunt un vitezoman sa o forjez sa franez brusc sau chesti deastea de fitze am mers cu ea normai.
Cu cel de al doilea set am mers Timisoara _Chisinau si o fost ok dupa care a condus nevasta mea INCEPATOARE vreo 2000 km si dupa care a inceput vibrati in pedala de frana si tremur in volan la franare.
A era sa uit am vazut pe partea stanga ca este rupta o aripa de pe etrier,banui ca acea aripa este pentru a baga aier la discuri pentru racire.
Discurile sunt normale nu sunt ventilate VENTO este din 94

multam
DORU
Banui ca ai verificat deja rotile fata, sunt corect echilibrate iar jantele sunt in regula ca forma.

Ce marca sunt discurile pline fata ? Cand ai schimbat discurile ai schimbat si placutele frana ?

Ai incercat sa verifici si directia ? De la ce viteza franarea este insotita de tremurat volan+pedala ?
kostytode
Da Doru rotile sunt echilibrate directia e ok gentile nu sunt ovalizate placute noi LUCAS cred
, de la 40 la ora se simte in pedala ca si la ABS se ridica si coboara da foarte putin si simt cum masina franeaza in hopuri,iara la viteva peste 100 se simte rau de tot.Nu stiu ce marca sunt discurile dar nu sunt cele mai ieftine cred ca sunt de mijloc

multam














[/quote]
DORU
Am inteles.

Te rog sa-mi spui cand si daca ai schimbat ultima oara lichidul de frana !

Daca nu l-ai schimbat in ultimii 2-3ani, atunci e posibil ca datorita uzurii furtunaselor, sa fi intrat ceva apa in sistem. Recomand schimbarea de urgenta a lichidului frana si aerisirea corecta a instalatiei !

Daca l-ai schimbat de curand, atunci se impune o verificare a instalatiei (dc e corect aerisita) si a pompei de frana (daca lucreaza bine) !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.