Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am nevoie de ajutor !!!!!!!!!!!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
marza33985
:?: Sal. Poate cineva sa-mi spuna unde se gaseste "SONDA LANDA"(sau ceva de genu asta) la un motor de BMW 318.Trebuie sa o schimb astazi si nu gasesc mecanici sambata.
marza33985
:?: :?: :?: :?: :?:
Chiar nu stie nimeni?
:cry: :cry: :cry:
G e o r g e
sonda lambda se gaseste pe evacuare . imediat dupa iesirea galeriei din motor, acolo unde se unesc galeriile.
marza33985
:evil: Ori sunt eu orb ori motoru asta este diferit.Nu am gasit nici un fir, nici o piesa care sa fie conectata pe tevile alea.De la galeri pana in spate nu se afla nimic.Se poate sa fie in chiuloasa sau pe altundeva prin motor? :evil: :evil: :evil: b.p. in ele sonde.
G e o r g e
nu exista. sonda lambda este pe evacuare !
Radu_
in cazul asta e anulata de altcineva - incearca sa gasesti sonda, nu neaparat firul - oricum, trebuie sa fie la vedere - sa permita schimbarea usoara - dar cine stie - poate nu are masina ta sonda lambda
marza33985
Asta e.Am fost cu ea in service si am verificat motoru pe calculator pt ca dadea rateuri la relantiu.Defectiunea este sonda aia.Dar nu mai conteaza ca o sa merg cu ea in service sa o schimbe.Eu aveam de facut un drum lung maine,asta era graba.Va multumesc oricum pt ajutor
f1anatic
QUOTE(marza33985)
:?: Sal. Poate cineva sa-mi spuna unde se gaseste "SONDA LANDA"(sau ceva de genu asta) la un motor de BMW 318.Trebuie sa o schimb astazi si nu gasesc mecanici sambata.


Sonda Lambda este de fapt OXYGEN SENSOR si este pe galeria de evacuare. Poate ai unul, poate ai doi, depinde de motor, poate ai chiar trei. Ex. Eu am 3...bancul cyl #1 si bancul de cyl # 2 plus inca unul dupa catalytic converter. Sint importantzi nu numai in polurae dar in buna functzionare a masinii...pt ca asta spune computerului cit de buna este arderea in cylindri. Pe masura ce sensorul se consuma...ai sa observi cum creste consumul de benzina. Trebuie skimbat odata la 2-3 ani...
James Kilowatt
La mine (seat ibiza 92, benzina) este infipta-n catalizator, si se vad si firele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.