Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Wikileaks
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
T u d o r
Ce parere aveti despre trantirea Wikileaks.org de pe internet?

More info here
klm
Oare cine isi permite atacuri sustinute de 10 Gbps...
T u d o r
Mda, si culmea dupa ce anuntasera niste leaks mai interesante... Wtf, cine crede ca traieste intr-o lume libera?

Wtf = welcome to facebook wink.gif


Ahh, fondatorul Wikileaks.org Julian Assange a fost arestat in Londra pentru ceva sexual. biggrin.gif Wtf again?!
vio
pai cam asa sper sa li se intample si PDL istilor de la noi . sa ii aresteze . cat despre uichilics , cred ca cine nu credea pana acu in teoria conspiratiei sau extraterestri sau alte bazaconii acum ar trebui sa isi dea seama ca lumea nu e asa roz si ca suntem condusi de fortze oculte omeniri. la scara mica la noi este Basescu cu imbecili lui contra Romaniei intregi.

auzi sa ceara CAS la pensionari si revolutionari ce nesimtit . aia au murit si sau batut pt libertate si el ... sa ceara cas la coliva lu masa .
solmar
QUOTE (vio @ Dec 7 2010, 03:18 PM) *
pai cam asa sper sa li se intample si PDL istilor de la noi . sa ii aresteze . cat despre uichilics , cred ca cine nu credea pana acu in teoria conspiratiei sau extraterestri sau alte bazaconii acum ar trebui sa isi dea seama ca lumea nu e asa roz si ca suntem condusi de fortze oculte omeniri. la scara mica la noi este Basescu cu imbecili lui contra Romaniei intregi.

auzi sa ceara CAS la pensionari si revolutionari ce nesimtit . aia au murit si sau batut pt libertate si el ... sa ceara cas la coliva lu masa .


gresit, nu basescu cere CAS de la pensionari ci boc. motiv pentru schimbarea lui la inceputul anului viitor si inlocuirea cu nutisor. tot anul viitor vom sarbatori un euro de 5 lei pentru echilibrarea bugetului.

iar nea Assange stiu ca avea pregatite niste materiale. acum ca s-a predat o sa-si negocieze serios statutul si viitorul ca nu te apuci sa faci parnaie daca ai atatea informatii fierbinti.
T u d o r
Mai, nu puteti fara sa vorbiti politica? Exista topicul ala de specific, hai sa nu ne mai certam peste tot ca nu asta e subiectul aici.

Ok, conspiratii, forte oculte... Bai Vio, ai schimbat ceaiul de dimineata? Ce conspiratie vere, americanii incearca sa-i inchida gura aluia, dar de data asta e prea pe fatza.
20krpm
chiar ma intrebam ieri seara cum de wikileaks nu a ajuns inca o problema majora in romania, sa fie si ea discutata si invirtita pe toate fetzele de catre oamenii care au ceva de spus. sa locuiesti in romania e un statut incompatibil cu a nu avea o pozitie vehementa la adresa situatiei wikileaks.

wikileaks a publicat (sau ma rog, se zbate sa tina publicate) o gramada de hirtzoage care prezinta interes doar pentru cautatorii de nod in papura si pentru niste tabloide obscure. 3 milioane de oameni aveau deja acces legal si bine mersi la documentele respective, si au ales sa pastreze discretia. deocamdata inca n-am vazut pe prima pagina a unui ziar serios vreo stire senzationala care are ca sursa wikileaks (exceptind evenimentul zilei unde sint vreo 3... aaa... stiri senzationale.) asa ca problema e departe de a fi legata de continutul documentelor - e mai degraba o problema de "prea mult freedom of speech" pe de-o parte, si de prea putina moralitate fata de o tara si de niste oameni, pe de alta parte.

incepem cu partea a doua, cu moralitatea. asta e simpla: ce poti sa ceri? sa ai toti cetatenii sensibili la ce le spui tu, "ba, tineti-va gura si nu tradati"? aiurea. asta n-o sa se intimple niciodata, drept exemplu assange asta. s-o faci pe nebunu in fata autoritatilor, strigind "sic-sic-sic ca nu po sa-mi faci nimic", e un sport destul de practicat, chiar si in plaiul mioritic. nu ma mira deloc ca exista. sa fie sanatosi, io schimb pe espn.

acuma chestia cea mai delicata din toata povestea e aia cu inchisu site-ului. easyDNS, sau cine-i tinea omului referinta pe net, probabil ca a fost usor de convins. dar amazon? well, acum vreo luna de zile amazon a fost implicat intr-o poveste similara: aveau in magazin o carte care se numea ceva de genul "ghidul pedofilului". da-da, inauntru era exact ce scria in titlu. cind techcrunch a inceput sa ii arate cu degetul, amazon a adoptat o pozitie batzoasa, conforma cu 1st amendament, iar in cele din urma dupa 2 zile a scos cartea din magazin. au facut asta conform cu dorinta de a continua un business serios, care sa nu ridice semne de intrebare, si fara atita bataie de cap. si cred ca in acelasi spirit l-au dat afara si pe assange. faptul ca au gasit un "motiv", o explicatie, e bashka - puteau simplu sa nu zica nimic. puteti sa-mi ziceti voi ce vreti, dar daca assange s-ar fi decis sa isi deschida taraba la mine in gradina, nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa astept un telefon de la guvern ca sa-l dau afara: mi-ar fi fost suficient sa vad in fata casei vreo citiva indivizi care striga "huo", si l-as fi dat afara invocind proprietatea personala.

ca l-o fi bombardat cine l-o fi bombardat, cu ddns, iara nu ma mir. america e mare, iar p-acolo prin centru una doua creezi o gasca de entuziasti daca le spui ca ceva e rau pentru america, e gay, si apropie 2012 cu vreo citeva luni. evident habar n-am daca asta a fost, dar mi se pare o explicatile la fel de plauzibila ca si aia ca guvernul i-a bombardat site-ul.

una peste alta, guvernul american n-are musai nevoie de law enforcement intr-o situatie ca asta, si de altfel ma si mir ca are vreo pozitie oficiala fata de individul respectiv. i-a dat o palma peste ceafa, ca nu putea sa stea cu miinile-n sin, dar in rest cred ca ar putea sa ramina spectator si sa mai traga din cind in cind o sforicica doua la teatrul de papusi, ca sa sugereze care-ar fi drumul de urmat. intre timp, pentru cine are vreme sa scobeasca prin vraful de maculatura ca sa afle care ambasador s-a dus la care curve si cind si cit, lectura placuta, fratilor.

LE: oh by the way, account-ul lor de twitter e inca bine mersi. de ce oare?
T u d o r
Pai problema nu e de veridicitatea documentelor (desi am inteles ca nu le contesta nimeni autenticitatea) ci de modul de a pune pumnul in gura cuiva. Indiferent cat de Dan Diaconescu e, sau poate tocmai ca e un "Dan Diaconescu".

Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances.

Asa grait-a "primul amendament". biggrin.gif

Mie mi se pare ca ala detine totusi niste informatii pe care nu avea voie sa le detina si care inseamna mai mult decat niste hartoage prafuite legate de cablogramele cu ambasadele din Bangladesh sau Congo. Nu iei decizia sa-l spergi de pe Internet si ulterior sa-l arestezi pe orice tzipuitor care se lauda ca stie adevarul despre moartea lui Kennedy sau despre Area 51.
20krpm
pai evident ca nu, si sint unul din cei care striga tare atunci cind e vorba de primul amendament. sint insa o multime de alte probleme care fac publicarea numitelor documente cel putin dubioasa din punct de vedere legal, ca sa nu vorbim de punctul de vedere moral. in plus, ceea ce a facut el nu e neaparat act de jurnalism (desi in mintea mea primul amendament se aplica oricum, nu numa la jurnalisti); nu guvernul l-a alungat de pe internet, ci firme private care n-au chef de toata babilonia adusa pe capu lor de un asemenea client; si nu guvernul american l-a arestat, ci s-a predat singur politiei britanice ca urmare a unei cereri de extradare.

n-am vazut inca guvernul american sa aresteze "profetii" teoriilor cu kennedy, 9-11 sau area 51. as putea sa spun ca de data asta teoria mea e mai susceptibila sa se clatine, dar judecind rational inca nu vad de ce mi-as schimba parerea.
vio
buei Tudore , pai si asta nu e tot politica? ... ceea ce zici tu cu primul amendament este anihilat cu legea aia antiterorism ...biggrin.gif de ce crezi ca a dat-o Bush ?!



solmar ... sa fim serioshi ,,, cere boc , ala nu stie sa ceara apa sau altceva , nu cred ca stie pe dinafara nici contu de la CAS ... Basescu e in spate la la tot ce e rau in Romania.
solmar
QUOTE (vio @ Dec 7 2010, 07:28 PM) *
solmar ... sa fim serioshi ,,, cere boc , ala nu stie sa ceara apa sau altceva , nu cred ca stie pe dinafara nici contu de la CAS ... Basescu e in spate la la tot ce e rau in Romania.


asta e foarte clar... dar base are nevoie de boc in continuare. omuletul asta n-are limita de jos iar base n-are limite in general. problema va apare in momentul in care boc o sa-i refuze ceva, cand o sa-si gaseasca vreo vertebra din coloana. abia atunci va fi necesara schimbarea lui. base va avea nevoie de un tap ispasitor mai spre sfarsitul mandatului. sunt curios ce mufa perplexa o sa faca boc cand base se va spala pe maini si va arunga tot rahatul in curtea lui.
totusi, eu nu inteleg de ce accepta injosirea asta, sau nu-si da seama in care caz e la fel de vinovat. nuti, oricat de vehiculata ar fi ca varianta prim ministru, nu e o solutie pentru ca poate emite pareri divergente. ori base n-o sa-si complice singur existenta.
Watcher
20krpm, si eu initial cand am auzit de wikileaks, de primele jde ori, am zis ca sunt alti conspirationisti si nu le-am dat atentie. Nici pana acum nu am cautat sa vad ce scrie pe site...
Acum insa vazand magnitudinea raspunsului guvern + companii + mandat de arestare pt "sex pe nepregatite" a inceput devina interesant, adica imi pare ca si cum e un PR disaster, adica actiunile diversilor care par orchestrate, au ca rezultat ca il legitimeaza pe dl respectiv...
ozz86651
@20krpm: este domle chestie majora, in Evz tot al doilea articol e despre wikileaks.

Din ce am citit eu pina acum (evident abia s-a dat drumul la putin) n-am vazut nici o dezvaluire, n-am aflat absolut nimic nou, care nu era larg stiut. Ce s-a aflat au fost birfe, smmneuri, susanele, d-astea. Chestii de bucatarie, o glumita, un misto. Si ceva limbaj mai pe bune, nu labareala diplomatica.

Efectul real insa e mult mai grav si cred ca e o mare problema ca informatiile astea au ajuns la liber. Multi oameni o sa fie pusi in pericol. Deocamadata noi n-am aflat nimic care sa merite.


QUOTE
Ce conspiratie vere, americanii incearca sa-i inchida gura aluia, dar de data asta e prea pe fatza.


Asta cu sexul probabil ca e politica, probabil vor sa-l tina ocupat un an, doi. Daca erau informatiile rusilor, bea de mult un ceai cu poloniu. Evident ca-i pe fata, ala care a scos informatiile probabil ca o sa fie judecat pentru tradare, si asta de le publica are ceva probleme ca nu sint informatiile lui... adica nu poti sa-mi publici mie numerele la credit carduri sau documentele de taxe, nu poti sa publici documente interne dintr-o companie, financiare sau tehnice, de ce ai putea sa publici informatii confidentiale ale unui guvern?
Bine, stiu, e o mica problema legislativa aici, asta in USA ca in UK si multe tari din UE nu exista problema asta pentru ca nu exista freedom of speech per se. De exemplu in UK nu numai ca e interzis sa scoti informatiile, dar e interzis si sa le publici.
Evident datoria guvernului era sa-si tina dracu informatiile sub cheie. Si nu mi se pare ok sa indoaie vreo lege ca sa-l opreasca p-asta. Trebuiau sa se gindesca dinainte.

@Watcher: Exact, PR disaster. Tot ce am citit e bine cunoscut dar faptul ca e in limbaj nediplomatic sau e pe fata cu date si nume face o mare diferenta.

QUOTE
cred ca cine nu credea pana acu in teoria conspiratiei sau extraterestri sau alte bazaconii acum ar trebui sa isi dea seama ca lumea nu e asa roz si ca suntem condusi de fortze oculte omeniri.


Ia da domle un exemplu. Sa stim si noi.
20krpm
toate guvernele actioneaza in felu asta. cind n-au cum sa capaceasca pe cineva pentru o gogomanie mare, ii gasesc o chichitza acolo. al capone, cineva? sau sorin ovidiu vintu? cind tre sa faci o ghidusie d-asta, nu inscenarea, ci PR-ul e cea mai mare belea cu care ai de furca. si tre sa lucri cu oameni nu de competenta celor de la apple sau de la google la asa ceva, tre sa lucri cu amploaiati la stat, care amploaiati la stat sint amploaiati la stat pentru ca nu i-a primit nimeni la privat.

ce ma enerveaza pe mine nu e ca o fac, ci ca o fac d-a-mpixelea, fix cu cine nu trebe. sa-i fi facut o figura d-asta lu saddam hussein, salva lumea un razboi si vreo citeva jdemii de vieti. da acolo nu asta era ideea...

< ! topic >
QUOTE (ozz86651 @ Dec 7 2010, 11:59 AM) *
QUOTE
cred ca cine nu credea pana acu in teoria conspiratiei sau extraterestri sau alte bazaconii acum ar trebui sa isi dea seama ca lumea nu e asa roz si ca suntem condusi de fortze oculte omeniri.


domle te rog sa citezi frumos, cu toate zorzoanele de context aferente, ca alfel se pierde hazu. pai ce mai savuroasa parte e aia de dupa citatul tau, cind traian basescu apare in continuarea de la "fortze oculte omeniri". nu-i pacat?... smile.gif
< / ! topic >
Rebel
Normal ca aia cu sexul e mascarada. Intai il reclama ca s-a folosit de greutatea lui ca sa o asalteze; intre timp ea nu face nici o plangere dar sta in jurul agresorului nenorocit ca ulterior sa si aiba relatii sexuale cu paratul dar de data asta problema este aceea ca au facut sex fara condom desi ea stipulase in prealabil (sic) ca ar vrea condom. O zi doua mai tarziu, madam declara ca paratul "deliberately molested" her in August 18 "in a way designed to violate her sexual integrity". Oare cati cred imbalsamarea asta prost regizata?
Pe urma mai apare una care zice ca a fost asaltata in timp ce dormea... bai n-am stiut ca unele sunt asa de nesimtite...

http://www.smh.com.au/technology/technolog...1207-18obu.html


Referitor la profetii si sustinatorii altor teorii; unii au ales "deliberat" sa renunte la viata asta de rahat in conditii foarte suspecte. Ce lume domle.
De-aia nici cazul kennedy nu este publicat decat cand mor aia de l-au linsat, si atunci spalat si filtrat, asa 9ncat concluzia va fi ceva de genul "un deplasat mintal s-a decis sa il impuste fara vreun motiv"...
Exista ultimul discurs extrem de adanc al lui Kennedy pe youtube pentru cine are urechi sa auda unde sarmanul si singurul presedinte american crestin si cinstit spune cateva lucruri subtile dar adanci rau.
Si Ceausescu a zis ceva interesant la ultimul sau discurs lui din Piata ca apoi sa puncteze clar ceva la asa zisul proces al sau...
ozz86651
@Rebel: Asa cred si eu, dar totusi legile de viol sint asa extreme in vest ca intradevar se poate ajunge la asa ceva chiar in mod legal. O femeie nu trebuie sa se impotriveasca fizic si nici sa plece din camera ca sa fie viol.

Revenind la wikileaks, e distractiv sa citesti comentariile uneora prin diferite ziare. Dar fiind ca wikileaks n-a dezvaluit nimic despre cum n-a aterizat omul pe luma, sau cum afurat bush petrolul, sau unde sint extraterestrii in area 51, sau 911 rezulta ca e lucratura a guvernului american laugh.gif Astoara daca le arati toate bazele de date din lumea asta, tot nu te cred, ca nu contin ce vor ei cu tot dinadinsul sa creada.
Cind colo uichi astia ce arata? ce stie toata lumea, cu amanunte... pfff.
HalbaSus
Mi-e lene sa caut... dar nu s-au mutat serverele wikileaks in franta ?
20krpm
pai nu prea mai are importanta daca site-ul original mai e pe undeva sau nu - deja au aparut o gramada de mirrors. cind o sa mai treaca nebuneala asta, si n-o sa mai inghita jde milioane de cereri pe secunda de la oameni hamesiti dupa senzational, o sa fie iara un loc in internet pentru el. nu cred c-o sa dispara. mai stai vreo 2-3 saptamini, si-o sa poti sa le dai cu tifla la aia care pretind ca guvernu a desfiintat site-u.

vezi si tu ce importanta au wikileaks astia... pina si discutiile noastre au devenit mai degraba procedurale. am virat catre pupaza aia care zice c-a fost violata pentru ca nu s-a simtit implinita ca femeie, dupa ce s-a (vorba aia) cu 007 wanna-be.

hai noroc si-o fortza-oculta.
klm
Iar aici internetul isi arata adevarata putere: este extraordinar de greu sa fie controlat de o singura entitate sau de un ansamblu de entitati; OK, Amazon sau DNS aia i-a dat "afara din casa" (desi, daca ai un contract pe o perioada de timp potrivit caruia platesti chirie, poti fi evacuat doar in anumite conditii; justificarea ca atacurile informatice "pericliteaza functionarea serviciilor pt jdemii de alti clienti este una credibila insa eu, client (altul decat Wikileaks), o sa ma intreb de 2 ori inainte sa inchiriez de la cei care nu-mi pot proteja site-ul de niste atacuri) insa numarul de mirror-uri care se pot face este atat de mare incat oricarui Guvern cred ca ii va fi imposibil sa le inchida pe toate; totodata, am vazut ca datele publicate sunt urcate sub forma de torrenti ceea ce face ca aproape fiecare persoana care le descarca sa devina la randul sau un mic mirror.
Sunt in consens cu Watcher, habar n-am ce contin acele dezvaluiri (citisem o stire legata de pozitiile unor cabluri sau antene, insa in rest...), habar n-am cat de adevarate sunt insa actiunile Guvernului american (si a interpusilor sai) au ca rezultat doar acreditarea lor ori nu pot sa cred ca in minunatul CIA lucreaza oameni atat de ingusti la minte incat sa nu fi preconizat acest aspect...
Eu zic ca se face prea mult tam-tam pentru nimic si, poate, avem parte de un alt Wag the Dog smile.gif!
Halba, s-au mutat in Elvetia (terminatie .ch)
ozz86651
Asta e stuoid, pentru ca ce e pe wikileaks afecteaza america si aliatii ei foarte tare. Nu e nici un avataj tras aici de guvernul american, dar sint enorm de multe dezavantaje.
Tiberiu61940
O prezentare foarte faina a acuzatiilor de viol:
http://www.businessinsider.com/watch-glenn...charges-2010-12
T u d o r
Da, asta e punctul corect de vedere:

I don't support this guy. I don't support what he's doing. But I'm really torn on this story. He is exposing the fact that our governments, all around the world, have been lying to us. It's a job we've been trying to do but been pilloried over and over again for doing it [unlike Assange!]. But I don't want a guy to go to jail or be silenced for something he didn't do.

20krpm
ha-ha. wikileaking the kindle way smile.gif in caz ca dispare, uite la ce ma refer:
Click to view attachment
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.