Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Zona Olteniei
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
adrian_flavius
O sa am niste drumuri de efectuat in zona Olteniei, si anume, in special, pe traseul Pitesti-Slatina-Craiova-Drobeta Turnu-Severin...ceva recomandari, de evitat anumite zone, cum se circula, la ce sa fiu atent, etc?

Ca si chestie specifica, as vrea sa evit centrul Craiovei...ceva variante ocolitoare? Cum e mai simplu sa merg?

Multumesc in avans oltenilor de pe aici (se stiu ei care sunt...), dar si celor care cunosc zona mai bine ca mine...
adrian_r5
QUOTE (adrian_flavius @ Dec 6 2010, 12:30 PM) *
Pitesti-Slatina
as vrea sa evit centrul Craiovei...ceva variante ocolitoare


Pai de vreo 3 ani Craiova are centura ... In ceea ce priveste Slatina ... am prins ieri la tv. un zvon cu ceva probleme la un pod peste Olt ... nu stiu exact despre ce e vorba ... ceva detalii aici.
adrian_flavius
ok, am notat, sarut-mana...vad eu cum fac...
mohordbx
Am fost ieri 10.12.2010 in zona si podul se reparase. smile.gif
adrian_flavius
Eu am trecut pe 9 pe el, si se circula...laugh.gif mai am un drum pe 16 sau 17...tot cu Loganul...
solmar
Ma bate gandul sa ma duc de Rusalii la Ranca. Ceva impresii pro/contra din zona?
OvidiuH
E bun drumul. Doar la intrarea in Novaci e o zona cu asfalt ceva mai prost. Posibil sa poti urca si pana la 2200 la Muntinu. La sfarsitul lui aprilie era zapada de un metru pe acolo. Daca ai posibilitatea insa evita weekendul, asta toamna prin septembrie era o cocalareala ca pe Transfagarasan in zilele de glorie.

Pentru cazare iti recomand Valea Mariei, mi s-a parut cea mai ok pensiune din zona, preturi rezonabile si o priveliste superba.

Uite niste poze din toamna lui 2010 -> http://www.flickr.com/photos/ovidiuh/sets/...7096812/detail/
solmar
Multam Ovidiu,
Taman terminasem de scris un mail catre Vila Maria cand m-am trezit cu rezervare facuta de un coleg de facultate la o alta vila/cabana. Crossing fingers... Am vrut sa stau la Baia de Fier la Pensiunea Elena dar era ocupat... Apoi am ajuns si eu tot scormonind pe net la Vila Maria. Pacat ca n-am timp sa stau mai mult.

Poze cu drumul am vazut din mai 2012. E un site - transalpina.biz unde au poze la zi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.